Jump to content



Nvidia GTX 980 Ti


Recommended Posts

Επαναφέρω το νήμα για να μοιραστώ μαζί σας την αντιμετώπιση που έτυχα από την EVGA EU.

Στις 27 Ιουλίου η μια από τις 2 980 Ti μου παρέδωσε πνεύμα (οι λεπτομέρειες δεν έχουν σημασία)

Επικοινώνησα λοιπόν με evga και με μόλις 2 email και συνοπτικές διαδικασίες  πήρα έγκριση για RMA 

Την επομένη στις 28 δλδ η κάρτα ήταν στο κουτάκι της, πήγε ΕΛΤΑ και με μόλις 15€ ξεκίνησε το ταξίδι της για Γερμανία.

Σήμερα μια εβδομάδα ακριβώς, πριν από λίγο μου ήρθε email που με ενημέρωσαν, ότι η κάρτα μου ελέγχθηκε, αντικαταστάθηκε και έχει ηδη ταχυδρομηθεί στην διεύθυνση μου.

Επίσης την είχαν κάνει ήδη register στο account μου και να το ελέγξω.

 

Μετά απ όλα αυτά ας μου πει κάποιος γιατί δεν πρέπει να ψωνίζω, (τουλάχιστον τέτοια είδη) από εξωτερικό.

Καλά και χρυσά τα ελληνικά καταστήματα αλλά τέτοια αντιμετώπιση και σε τόσο λίγο χρόνο δεν πιστεύω ότι θα είχα.

 

 

 

Τα μεταφορικα στα δωσαν πισω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος artyom έγραψε:

Τα μεταφορικα στα δωσαν πισω?

 

οχι δεν τα δίνουν, τουλάχιστον σε μένα που είχα κάνει 780ti rma στην EVGA.

Επίσης η κάρτα που στέλνουν δεν είναι καινούργια του κουτιού, είναι refurbished, την στέλνουν σκέτη σε ένα χαρτόκουτο.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, HellhammeR said:

 

οχι δεν τα δίνουν, τουλάχιστον σε μένα που είχα κάνει 780ti rma στην EVGA.

Επίσης η κάρτα που στέλνουν δεν είναι καινούργια του κουτιού, είναι refurbished, την στέλνουν σκέτη σε ένα χαρτόκουτο.

Κατσε δηλαδη τους στελνεις καρτα με συσκευασια και σου στελνουν καρτα bulk?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος HellhammeR έγραψε:

 

οχι δεν τα δίνουν, τουλάχιστον σε μένα που είχα κάνει 780ti rma στην EVGA.

Δεν τα έδωσαν αλλά δεν τα περίμενα κιόλας λογικό το βρίσκω....εγώ.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Επίσης η κάρτα που στέλνουν δεν είναι καινούργια του κουτιού, είναι refurbished, την στέλνουν σκέτη σε ένα χαρτόκουτο.

Αυτό δεν το ξέρω, δεν έχει τύχει τα τελευταία πολλά χρόνια να κάνω rma, θα ενημερώσω όταν έρθει.

Λογικά στην επόμενη εβδομάδα την περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Κατσε δηλαδη τους στελνεις καρτα με συσκευασια και σου στελνουν καρτα bulk?

 

Δεν θέλουν να τους στείλεις την συσκευασία και τα παρελκόμενα. Σου επισημαίνουν να στείλεις μονο την κάρτα γραφικών σκέτη, δεν θέλουν τίποτε άλλο. Επίσης στις οδηγίες αποστολής αναφέρει πως για οποιαδήποτε φθορά υποστεί η κάρτα φταις εσύ ή η μεταφορική εταιρία, δεν φέρνουν καμια ευθύνη και βγαίνει εκτός εγγύησης.

Εγώ έχω κάνει 2 φόρες 780ti RMA και μου ήρθε bulk. Άλλος σειριακός αλλά η εγγύηση συνεχίζει απο την πρώτη δεν ανανεώνεται (δεν ειμαι σίγουρος γιαυτό αλλά έτσι κατάλαβα απο το site της evga όταν την έκανα register και είδα τις ημερομηνίες).

Επίσης όταν είχα πάρει την 780ti είχα παραγγείλει και backplate (τότε δεν είχαν standard backplate οι evga) και μου στείλανε λάθος backplate για άλλη κάρτα. Τους είχα μιλήσει μέσω mail και μου είπαν να το στείλω, το έστειλα με δικά μου έξοδα 11 ευρώ με βάλανε τα χρήματα του backplate πίσω αλλά τα μεταφορικά όχι, όταν τους ξαναμίλησα και τους είπα οτι ήταν δικό τους λάθος το μόνο που κάνανε να προωθούν το mail σε άλλα departments και να με απαντάνε οτι θα με ενημερώσουνε, έστειλα άλλα 2-3 mails με παράπονα και ποτέ δεν πείρα απάντηση.. ΟΚ καλή χρυσή η evga αλλά μην νομίζεται οτι ειναι Άγιοι.

Μόνο με την Corsair δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το RMA τους, αυτοί ναι ειναι godlike service.

 

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, HellhammeR said:

Άλλος σειριακός αλλά η εγγύηση συνεχίζει απο την πρώτη δεν ανανεώνεται (δεν ειμαι σίγουρος γιαυτό αλλά έτσι κατάλαβα απο το site της evga όταν την έκανα register και είδα τις ημερομηνίες).

Δε γνωρίζω ακριβώς την ευρωπαϊκή νομοθεσία, αλλά η Ελληνική φαντάζομαι γράφτηκε με ευρωπαϊκές οδηγίες, οπότε δε θα απέχει πολύ.

Η Ελληνική λοιπόν, καθιστά σαφές, ότι αν ένα προϊόν αντικατασταθεί, τότε η εγγύηση αρχίζει ξανά από την ημερομηνία παραλαβής. Αν αντικατασταθεί κάποιο μέρος, πχ σε laptop η οθόνη, τότε για το ανταλλακτικό μόνο, αρχίζει η εγγύηση από την αρχή. Οτιδήποτε άλλο, είναι καταχρηστικό από πλευράς εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα την καινουργια καρτα απο EVGA και οπως ειπε και ο @HellhammeR δεν ηρθε στο κουτι της, αλλα σε αλλο, μόνο η καρτα, βεβαια ειχε ζελατινες και δειχνει αχρησιμοποιητη τωρα θα δειξει τι θα παιχτει.

Υ.Γ Απο oc χαλια μαυρα :fie: αλλα δεν με πολυ νοιαζει γιατι οτι ηταν να τρεξω το εχω τρεξει.

Τελος καλο λοιπον.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2016 at 3:54 ΜΜ, το μέλος takis-pa έγραψε:

Σημερα παρελαβα την καινουργια καρτα απο EVGA και οπως ειπε και ο @HellhammeR δεν ηρθε στο κουτι της, αλλα σε αλλο, μόνο η καρτα, βεβαια ειχε ζελατινες και δειχνει αχρησιμοποιητη τωρα θα δειξει τι θα παιχτει.

Υ.Γ Απο oc χαλια μαυρα :fie: αλλα δεν με πολυ νοιαζει γιατι οτι ηταν να τρεξω το εχω τρεξει.

Τελος καλο λοιπον.

 

 

και σε μένα η αντικατάσταση που είχε έρθει ήταν μπανάνα στο oc. Τα σάπια κομμάτια στέλνουν στις αντικαταστάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ηξερα οτι σου στελνουν bulk την καρτα....

Πως μερικες αγγελιες τοτε λενε εχουν καρτα σφραγισμενη στο κουτι της μολις ηρθε απο rma και εχουν και φωτο οντος κουτι με ζελατινα?εχω πετυχει αρκετες εβγα στους διπλα με τον καιρο...

 

Αυτο μου το εκανε η dell,εκανα rma μια 2713hm και μου εστειλαν αλλη bulk 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος JOHN-X έγραψε:

Πως μερικες αγγελιες τοτε λενε εχουν καρτα σφραγισμενη στο κουτι της μολις ηρθε απο rma και εχουν και φωτο οντος κουτι με ζελατινα?εχω πετυχει αρκετες εβγα στους διπλα με τον καιρο...

Μια εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι, για τις reference κάρτες  980 Ti εδώ και καιρό η nvidia, είχε βγάλει ανακοίνωση ότι σταματά την παραγωγή τους.

Αν δει κάποιος στο site της evga όσες είναι τέτοιες δεν τις έχει, ενώ όσες είναι custom pcb υπάρχουν ακόμα.

Οι δικές μου είναι reference οπότε μου έστειλε ότι είχε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τωρα που βγηκαν τα καινουρια οπλα εγω αγορασα το "παλιο" :D

Περιμενω μεθαυριο λοιπον Zotac 980 ti AMP Omega

 

Εχει κανεις το συγκεκριμενο μοντελο ή την AMP Extreme που ειναι ολοιδια (+leds +λιγο OC Παραπανω) να μου πει τι παιζει με power limit, κλειδωματα στην ταση κλπ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sstav said:

καλορίζικη η κάρτα blinky...από το xitrade??

 

Απο εδω την παρηγγειλα :

 

Zotac 980 ti AMP Omega

 

αλλα ξεπουλησε και εχει ανεβασει και την τιμη στα 511 τωρα lol

Παντως απο χτες που κοιτουσα τις παιζουν τις 980ti στα 399 ολες και που και που ειδικα την Zotac την εχουν ριξει μεχρι και 330ε... Αρκει να το παρακολουθεις να εισαι ετοιμος και να πετυχεις μαγαζι που να στελνει Ελλαδα και να εχει και λογικα μεταφορικα... Το συγκεκριμενο (Jacob) την εβαλε 345 και ειχε μονο 9.90 κοστος μεταφορικων+paypal οποτε βγηκε μια χαρα...

 

Σκεφτομουνα μονο οτι αμα κανεις υπομονη μπορει να πετυχεις και καμια πιο "γνωστη" υλοποιηση απο τις big3 (Asus, MSI, Gigabyte) σε τετοια τιμη περιπου, αλλα δεν εχω κακη αποψη για τη Zotac γενικα και οσο την εψαξα εχει τρομακτικο cooler. Δινει και 5 χρονια εγγυηση....οποτε ειπα να μη το κουραζω και τη χτυπησα στα 355 τελικη

 

Τωρα μενει να δουμε πως θα την ξεζουμησουμε,  μαλλον η πρωτη κινηση θα ειναι να περαστει το bios της AMP Extreme που εχει ακομα πιο μεγαλα clocks και ισως πιο χαλαρο power limit

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Blinky έγραψε:

Τωρα που βγηκαν τα καινουρια οπλα εγω αγορασα το "παλιο" :D

Περιμενω μεθαυριο λοιπον Zotac 980 ti AMP Omega

 

Εχει κανεις το συγκεκριμενο μοντελο ή την AMP Extreme που ειναι ολοιδια (+leds +λιγο OC Παραπανω) να μου πει τι παιζει με power limit, κλειδωματα στην ταση κλπ?

Απο εβδομαδα πιθανοτατα θα εχω και εγω την ιδια καρτα.

Το bios της xtreme που λες  και να το βαλεις δεν νομιζω να κερδισεις κατι, περαν των υψηλοτερων ρολογιων by default δεν εχει καποια αλλη διαφορα απο οσο κοιταξα αν δεν κανω λαθος.

Τα ρολογια ετσι και αλλιως τα ανεβαζεις απο ab, υποθεση δευτερολεπτων ειναι.

Μια χαρα ειναι η συγκεκριμενη υλοποιηση της zotac δεν εχει κατι αρνητικο, και πολυ καλο κουλερ εχει και 5ετη εγγυηση, τωρα το ποσο ψηλα θα κλοκαρει ειναι καθαρα θεμα τυχης, το κομματι που θα σου κατσει.

Αν σου κατσει μπανανα τσιπ, οποια και υλοποιηση να ειχες παλι μπανανα θα ηταν δεν θα ανεβαινε.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, 9000+rpm said:

Απο εβδομαδα πιθανοτατα θα εχω και εγω την ιδια καρτα.

Το bios της xtreme που λες  και να το βαλεις δεν νομιζω να κερδισεις κατι, περαν των υψηλοτερων ρολογιων by default δεν εχει καποια αλλη διαφορα απο οσο κοιταξα αν δεν κανω λαθος.

Τα ρολογια ετσι και αλλιως τα ανεβαζεις απο ab, υποθεση δευτερολεπτων ειναι.

Μια χαρα ειναι η συγκεκριμενη υλοποιηση της zotac δεν εχει κατι αρνητικο, και πολυ καλο κουλερ εχει και 5ετη εγγυηση, τωρα το ποσο ψηλα θα κλοκαρει ειναι καθαρα θεμα τυχης, το κομματι που θα σου κατσει.

Αν σου κατσει μπανανα τσιπ, οποια και υλοποιηση να ειχες παλι μπανανα θα ηταν δεν θα ανεβαινε.

Δε το λεω για τα ρολογια, και klein τα ανεβαζεις μονος σου. Αλλα για το power limit μηπως γλιτωσουμε το bios editing....για να μην κοβει το OC

Απο που τη χτυπησες εσυ? :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Blinky έγραψε:

 

Απο που τη χτυπησες εσυ? :D

Απο overclockers.uk, την ειχε προσφορα και ερχεται ενας φιλος μου απο αγγλια απο εβδομαδα, και του ειπα να μου φερει ενα κομματι.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Blinky έγραψε:

 

 

Θα κανεις SLI? Γιατι πως εχω την αισθηση οτι ειχες ηδη 980ti...

Οχι ρε δεν κανω sli.

Ειχα 980ti οντως παλαιοτερα αλλα την εχω πουλησει εδω και κατι μηνες.

Μετα πηρα 1070, την πουλησα και αυτη και πανω που σκεφτομουνα για 1080 ειδα την ti σε καλη τιμη και τσιμπησα αυτη με το σκεπτικο να την κρατησω λιγους μηνες και να παω αργοτερα μια και καλη στο 1080ti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 9000+rpm said:

Οχι ρε δεν κανω sli.

Ειχα 980ti οντως παλαιοτερα αλλα την εχω πουλησει εδω και κατι μηνες.

Μετα πηρα 1070, την πουλησα και αυτη και πανω που σκεφτομουνα για 1080 ειδα την ti σε καλη τιμη και τσιμπησα αυτη με το σκεπτικο να την κρατησω λιγους μηνες και να παω αργοτερα μια και καλη στο 1080ti.

I see...

Μια που ειχες την 980ti και πηγες σε 1070 , ποιες οι εντυπωσεις σου? Τα ιδια πραγματα ειναι ? (για σημερα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.