Jump to content



πρόγραμμα για backup


Recommended Posts

Καλησπέρα ψάχνω κάποιο πρόγραμμα για backup αρχείων εκείνο που θέλω να κάνω είναι ένα backup πχ music video κτλ άλλα εάν προσθέσω κάτι σε αυτούς τους φακέλους π.χ μια φωτογραφία να μην χρειάζεται να κάνω όλο το φάκελο 20 gb πάλι copy paste στον εξωτερικό δίσκο

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, λοιπον εχω εναν δισκο 750gb και εναν αλλον παλι 750gb ο ενας αρχισε να κανει κατι περιεργα και λεω μην χαλασει. Τα περιεργα ειναι οτι μετα απο παιχνιδι κατι εναν εντονο θορυβο αλλα δεν ειναι ο κλασικος του διαβασματος, ετρεξα το διαγνωστικο της wd δεν βρηκε κατι. Τωρα αυτο που θελω ειναι να παρω τα 364gb που ειναι πιασμενα και να τα βαλω σε εναν εξωτερικο, ομως θελω να το κανω στην μορφη σαν μια φωτογραφια, δηλαδη να βαλω μετα τον εξωτερικο δισκο και μεσω bios να πατησω το recovery και να αρχισει να βαζει ολα τα windows μαζει με τα παιχνιδια ολα μαζει και να ξεκινησει οπως το αφησα, εχω δει οτι γινεται δεν ξερω αν μπωρει να γινει αυτη η διαδικασια και σε αλλον υπολογιστη δηλαδη να βαλεις τον εξωτερικο και μετα να πατησεις recovery και να σου τον κανει τον δισκο οπως τον αφησες στον υπολογιστη σου, με λιγα λογια θελω να κανω αυτον τον τροπο back up γιατι εχω βαρεθει να σβηνω και να βαζω αρχεια και αν βαλω καινουρια αρχεια εε θα σβηνω το παλιο back up και θα κανω αλλο καινουριο. Θελω να μου πειτε ποιο προγραμα ειναι καταληλο γι αυτη την δουλεια και να ειναι μεσω bios απλα να παταω να φτιαχνει το αρχειο και μετα να βαζω τον εξωτερικο αφου πηρε το εικονικο αρχειο και μεσω bios να φτιαχνει τα windows οπως τα αφησα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, λοιπον εχω εναν δισκο 750gb και εναν αλλον παλι 750gb ο ενας αρχισε να κανει κατι περιεργα και λεω μην χαλασει. Τα περιεργα ειναι οτι μετα απο παιχνιδι κατι εναν εντονο θορυβο αλλα δεν ειναι ο κλασικος του διαβασματος, ετρεξα το διαγνωστικο της wd δεν βρηκε κατι. Τωρα αυτο που θελω ειναι να παρω τα 364gb που ειναι πιασμενα και να τα βαλω σε εναν εξωτερικο, ομως θελω να το κανω στην μορφη σαν μια φωτογραφια, δηλαδη να βαλω μετα τον εξωτερικο δισκο και μεσω bios να πατησω το recovery και να αρχισει να βαζει ολα τα windows μαζει με τα παιχνιδια ολα μαζει και να ξεκινησει οπως το αφησα, εχω δει οτι γινεται δεν ξερω αν μπωρει να γινει αυτη η διαδικασια και σε αλλον υπολογιστη δηλαδη να βαλεις τον εξωτερικο και μετα να πατησεις recovery και να σου τον κανει τον δισκο οπως τον αφησες στον υπολογιστη σου, με λιγα λογια θελω να κανω αυτον τον τροπο back up γιατι εχω βαρεθει να σβηνω και να βαζω αρχεια και αν βαλω καινουρια αρχεια εε θα σβηνω το παλιο back up και θα κανω αλλο καινουριο. Θελω να μου πειτε ποιο προγραμα ειναι καταληλο γι αυτη την δουλεια και να ειναι μεσω bios απλα να παταω να φτιαχνει το αρχειο και μετα να βαζω τον εξωτερικο αφου πηρε το εικονικο αρχειο και μεσω bios να φτιαχνει τα windows οπως τα αφησα

 

 

δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις ακριβός άλλα κoiτα για το norton ghost

Link to comment
Share on other sites

Clonezilla, acronis image, ftk imager

Αυτά μου ερχονται στο μυαλό τώρα και έχω δουλέψει με επιτυχία γιαυτό που θες.

Το clonezilla είναι free. Το περιβάλλον gui του δεν είναι πολύ φιλικό.

Τι acronis έχει το ποιο φιλικό περιβάλλον αλλά δεν είναι τσαμπα.

Το ftk imager είναι το ποιο αργό γιατί κάνει clone 1:1 ακόμα και το secure hidden partition κάνει clone. Το χρησιμοποιουν κυρίως για forensic.

Link to comment
Share on other sites

ποιο να βαλω; ποιο μου πρωτεινεις;  επισης θα πως λειτουργουν αυτα;  για παραδειγμα βαζω τον εξωτερικο παταω κανει το clone μετα βαζω τα windows 7 και μετα βαζω το προγραμα μαζει με τον εξωτερικο και παταω επανω στο clone αρχειο που εχει μεσα ο δισκος; και τι ξεκιναει μετα πως γινεται η διαδικασια  θα τα ξαναβρω ολα οπως τα αφησα μαζει με το τα windows τα παιχνιδια τα παντα οπως ηταν πριν το φορματ;

Link to comment
Share on other sites

http://m.youtube.com/watch?v=3oZwa6RDABk

http://m.youtube.com/watch?v=YzxL95GmmYk

http://m.youtube.com/watch?v=Do_vIEKzv3o

Είμαι από κινητό δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες.

Για το Clonezilla έχει φτιάξει και πολύ ωραίο άρθρο εδώ ο gdp αν το ψαξεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.