Jump to content



Διάταξη ανεμιστήρων


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Ναι η προσθήκη του ανεμιστήρα πάνω και πίσω , έβγαλε το ζεστό αέρα που αναζητούσε τρόπο να βγει και δεν έβρισκε ! :)

Όσο για τον ανεμιστήρα στις 5,25" είναι πολύ καλή ιδέα, ρίχνει αέρα εκεί που πονάει !

Θυμάμαι παλιά΄κυκλοφορούσαν και κάτι Air contition-ακια (της κακιάς συμφοράς δηλαδή  :) ) που έμπαιναν στις 5,25" !

Γενικά τον αέρα μπορούμε να τον δούμε σαν "αραιό νερό" που έχει την τάση να τραβάει τον ανήφορο ! 

Όποιος έχει ποτίσει περβόλι με το τσαπί ...καταλαβαίνει πολλά ! :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Seafalco, πολύ ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες και όπως πάντα αποτελούν τροφή για σκέψη. Πάνω που πάω να καταλήξω κάπου τα διαγράφω όλα και φτου και απ' την αρχή.

Πάμε λοιπόν: Καταρχήν μέχρι το σημείο όπου δημιουργείται θέμα με τον αέρα που ρουφάει ο 20άρης ανεμιστήρας συμφωνώ και αυτή τη διάταξη είχα στο μυαλό μου.

Ερώτημα: 1) ο 20άρης δεν μπορεί να τοποθετηθεί στην πάνω αριστερή (όπως φαίνεται στο διάγραμμα) γωνία του κουτιού ή/και να ρυθμιστεί σε αρκετά χαμηλές στροφές ώστε να μην δημιουργείται θέμα με τον ζεστό αέρα προς το cpu?

2) Η κάρτα είναι τοποθετημένη ακριβώς κάτω από την ψύκτρα (στο πρώτο pci cover) και συνεπώς δεν ξέρω αν μπορώ να φτιάξω το διάφραγμα που αναφέρεις. Επίσης έχω αφαιρέσει την καλύπτρα του psu.

Θα αναφέρω τη διάταξη που είχα στο μυαλό μου και σε παρακαλώ να μου πεις αν έχω λάθος (εννοείται ότι θα κάνω δοκιμές αλλά μιλάμε για τη βασική ιδέα), ώστε αφού καταλάβω το λάθος στον τρόπο σκέψης μου να προχωρήσω σε άλλες λύσεις:

στο κάτω cage μπαίνουν ο ssd+hdd, 2x140 μπροστά και στο μεσαίο cage ένας 12άρης για απευθείας ροή προς την κάρτα (εδώ υπάρχει το ερώτημα αν πρέπει οι μπροστινοί ανεμιστήρες να είναι sp). Ο πίσω μένει ως έχει και ο 20άρης μπαίνει πάνω σε χαμηλές στροφές αν μπει όπως το δείχνεις στην αρχή (στο κέντρο), ενώ αν μπαίνει στην πάνω αριστερή γωνία ίσως δεν χρειάζεται τέτοια ρύθμιση (θέμα δοκιμών). Για το shroud στα pci cover συμφωνώ και είναι κάτι που θέλω να φτιάξω ώστε να βγαίνει ο ζεστός αέρας της κάρτας. Η δική σου γνώμη ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τον 200ρι πάνω και πίσω.

Κατεβάζεις όσο μπορείς τον πίσω στις ράγες που έχει η πλάτη του κουτιού.

Αν δεις προσεκτικά κάπου το είπα αυτό :)

Αν έχεις βγάλει την καλύπτρα ΟΚ , απλά βάλε κάτι (μια μπάρα από αφρώδες ελαστικό ας πούμε στην περίμετρο του PSU για να μην κλέβει αέρα από το κουτί .

Ρυθμίζεις στροφές του 200ρι και βλέπεις !

Οι εμπρός ανεμιστήρες δεν είναι ανάγκη να είναι υψηλής στατικής πίεσης , προτιμότερο το air flow, δεν έχεις να αντιμετωπίσεις κάποιο radiator.

Αν έχεις PCI με τα ίδια lains χαμηλότερα , δοκίμασε να κατεβάσεις την κάρτα σε αυτήν !

και καλό είναι να βάλεις το ενδεικτικό της πίεσης χαρτάκι που σου είπα ! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Θα μελετήσω ξανά όσα έχεις γράψει τόσο εσύ όσο και οι υπόλοιποι φίλοι και αφού έρθουν οι ανεμιστήρες θα βάλω μπρος τις δοκιμές. Άρα έχουμε ψωμί ακόμη :) . Ας ετοιμαστώ για κοπτοραπτική (μέχρι εκεί το 'χω) για το shroud.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά΄κυκλοφορούσαν και κάτι Air contition-ακια (της κακιάς συμφοράς δηλαδή :) ) που έμπαιναν στις 5,25" !

Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα link για το παραπάνω που αναφέρεις..?

Πάντα το σκεφτόμουνα, το είχα συζητήσει πολλές φορές αλλά όλα τελείωναν όταν σκεφτόμασταν που πάει η "αποχέτευση" της υγρασίας / νερού που μαζεύει το A/C... :huh:

"Κακιά συμφορά" ή μή τώρα, είναι άλλη υπόθεση - μού άρεσε πάντα σαν ιδέα... :whistling:  αλλά τη φοβόμουνα...

 

 

π.χ. όχι κάτι σε exteme cooling, αλλά κάτι πιό φιλικό... για την τσέπη

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Δε το πιστευω οτι υπηρχαν/υπαρχουν τετοια μαραφετια! Χαχα! 

 

In other news, νομιζω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε σχεση με το προηγουμενο κουτι , και με αυτο χωρις τον 3ο ανεμιστηρα. 

 

Στο προηγουμενο κουτι τα 80ρια σε GPU και 75ρια σε CPU ηταν στανταρακι. Και με φρεσκοκαθαρισμενα ολα τα parts. Ισως τοποθετησω και τον ανεμιστηρα μπροστα στο hdd cage (αφου επανατοποθετησω το cage) , just for the sake of it , και για να δω εαν μπορω να κερδισω κατι παραπανω.

 

:neo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ προβληματίζομαι γιατί ο μπροστινός 20άρης είναι αρκετά δυνατός σε μέγιστο cfm και αν μπει πάνω πρέπει να βρω δύο 140mm που να είναι δυνατότεροι. http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140hp-140mm-pwm-fan-white-white-p-PER.811420 Έχω δει αυτούς για μπροστά. Αν υπολογίσω και τον ανεμιστήρα πίσω+αυτόν στην κάρτα (αν γίνει το μοντάρισμα) μάλλον αρνητική πίεση θα βγει στο τέλος.

 

Αν θες να πάρεις ιδέες από τοπ κουτιά σε αερόψυξη δες το παρακάτω βίντεο από Silverstone. Τίποτα δεν συγκρίνεται με τη ισχυρή θετική πίεση. Μιλάμε για εταιρεία που μελετάει κουτιά και ανεμιστήρες αντί να βγάζει ελβετικούς σουγιάδες με άπειρα άχρηστα features.

Και το λέω αυτό γιατί τα σύγχρονα κουτιά έχουν τόσα πολλά ανοίγματα που υπάρχει πρόβλημα λιμνάζοντος ζεστού αέρα π.χ. από την κάρτα γραφικών αν δεν προσέξεις την ισχύ των διαφόρων ρευμάτων μέσα στο κουτί. Δημιουργούνται πολλές φορές ισχυρά οριζόντια ρεύματα που κάτω από αυτά παγιδεύεται ζεστός αέρας. Η θετική πίεση τα πετάει όλα έξω.

 

Φτιάξε ένα φίλτρο αν μπορείς για τον πάνω 200άρη, βάλτους και τους δύο 200άρηδες να βάζουν σε χαμηλές στροφές και βάλε στις 1000 στροφές έναν πίσω να εκτονώνεται κάπως η πίεση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα!

Το θέμα που "μόλις" μπήκε έχει απασχολήσει πολύ και πολλούς!:)

Σίγουρα δεν μπορεί να δοθεί μια γενικώς ισχύουσα απάντηση που θα καλύπτει επακριβώς την κάθε περίπτωση!

Απλά, γιατί η δυναμική του προβλήματος είναι λίγο "λανθάνουσα" !

Αυτό όμως που μπορεί να ειπωθεί με σιγουριά είναι ότι το video που παρατέθηκε έχει αρκετή διαφήμιση μέσα του !

 

Αυτό που στην ουσία απέδειξε ότι ένα κουτί με τους ανεμιστήρες τοποθετημένους αποκλειστικά σαν εισόδου, (άρα μέγιστη θετική "στατική" πίεση" ) καταφέρνει να διώξει τον αέρα του στο περιβάλλον!

 

Αυτό μόνον και τίποτε άλλο! :)

 

Δεν αποδεικνύει ότι η θετική πίεση είναι καλύτερη όσον αφορά στην ψύξη των εξαρτημάτων που έχει το κουτί!

Και εδώ για να μην παρεξηγηθώ, δεν ασχολούμαι με το ερώτημα positive vs negative case pressure, απλά λέω ότι το βίντεο παραμένει στην διαφημιστική ευκολία και μετέρχεται και αδέξιων μέσων, για να κάνει πιο έντονο αυτό που αποτελεί το στόχο του !

 

Μιλάω για την αλλαγή γωνίας λήψης από κατ' ευθείαν ανφάς (όταν κινηματογραφεί την ροή του καπνού που επιταχύνει ο αέρας του πίσω ανεμιστήρα) έτσι ώστε αυτός να είναι πρακτικά "αόρατος" , σε αντίθεση με την κινηματογράφηση του καπνού που διαφεύγει από το κουτί "ξεχειλίζοντας από το πίσω άνοιγμα, έχοντας σαφώς μικρότερη ταχύτητα και όντας εκ τούτου πιο ορατός καθώς δεν υπάρχει ο ανεμιστήρας να τον διασκορπίσει προς τα πίσω!

Εδώ, ο ήδη πυκνότερος καπνός ,με την λοξή γωνιά λήψης φαίνεται ακόμα πυκνότερος και χρησιμοποιείται -κακώς!- σαν απόδειξη -ή έστω έμμεση ένδειξη-  των πλεονεκτημάτων της θετικής πίεσης!!!

 

Το ζήτημα έχει στην πραγματικότητα να κάνει με την ροή του αέρα, και τον συνδυασμό της φυσικής τάσης που έχει να ανεβαίνει καθώς ζεσταίνεται, με το που έχουμε εμείς ανάγκη να πάει!

Το αν θα χρησιμοποιήσουμε ρεύμα αέρα που ωθείται προς το προς ψύξη εξάρτημα, η θα εξασφαλίσουμε ένα ρεύμα αέρα που απορροφάται μέσα από αυτό το εξάρτημα, παρά το ότι είναι κρίσιμο για την αποτελεσματικότητα της ψύξης του, δεν έχει και πολλά να κάνει με το αν στο κουτί επικρατεί θετική η αρνητική πίεση, αρκεί να εξασφαλίζεται ότι το εξάρτημα θα είναι μέσα σε ρεύμα αέρα!

 

Φυσικά  στον καλύτερο έλεγχο της ροής του αέρα συμβάλει η χρήση τόσο ανεμιστήρων εισαγωγής όσο και εξαγωγής, οι πρώτοι ιδανικά να ωθούν το αέρα εκεί που χρειάζεται και οι δεύτεροι να δημιουργούν περιοχές χαμηλής πίεσης στα κατάλληλα σημεία έτσι ώστε να επιβάλουν μια συγκεκριμένη διαδρομή τόσο στον φρέσκο αέρα που μπαίνει , αλλά κυρίως στον ζεστό αέρα που βγαίνει από τα προς ψύξη εξαρτήματα!

Εδώ για την ακρίβεια να αναφέρω ότι σε διάφορες δοκιμές που έχουν γίνει, η σειρά κατάταξης όσον αφορά στην ψυκτική αποτελεσματικότητα  της διάταξης των ανεμιστήρων, ξεκινά με καλύτερη  την συνδυασμένη χρήση ανεμιστήρων εισόδου εξόδου , μετά μόνο εξόδου  και τελευταία στην διάταξη  μόνο εισόδου, όπου και παρατηρείται η υψηλότερη πιθανότητα σχηματισμού hot air pockets!

 

Και σαν οπτική ένδειξη αυτών που είπα...ένα λιγότερο "πολωμένο" ( :) ) video:  

 

 

Καλό Σ/Κ  σε όλους ! :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

http://www.bit-tech.net/hardware/cases/2010/09/09/silverstone-raven-rv02-review/2

 

Άλλο ένα κουτί της με θετική ψύξη. Ακόμα και στο low κοντράρει τα καλύτερα negative pressure σε full speed. Άλλη ισχύς βέβαια σε σχέση με το FT01. Επίσης δεν έχει το ελάττωμα του φτ01 να βγάζει αμέσως προς τα πίσω τον αέρα του πάνω 200άρη. Εδώ υπάρχει μόνο μια κατεύθυνση στη ροή του αέρα.

 

Ίσως να παίζει ρόλο και το ακριβές σχήμα/διαστάσεις γιατί εγώ με θετική πίεση(fractal define xl r2) είδα τα καλύτερα αποτελέσματα, όχι με τρεις εξόδου(ταβάνι-πίσω) σε φουλ στροφές. Θετική πίεση με τον πίσω 14άρη να δίνει μια κατεύθυνση προς τα πίσω.

 

Παρατήρησε μόνο στο βίντεο που ανέβασες στο 1:58. Βλέπεις πώς ο καπνός που μπαίνει από μπροστά δεξιά βγαίνει με ταχύτητα προς τα πάνω αριστερά; Αυτό ρεύμα αέρα μπορεί να παγιδεύσει από κάτω του ζεστό αέρα και φυσικά δεν φτάνει στην gpu. Δεν διατρέχει όλο το κουτί όπως φαίνεται στην περίπτωση του positive pressure. Όταν ο εξαγωγής δημιουργεί ένα κενό αέρος αυτό θα καλυφθεί από την εισαγωγή αέρα από το σημείο εκείνο με τη μικρότερη αντίσταση. Όχι από την εισροή αέρα από όλα τα μέρη του κουτιού. Δεν σου έχει τύχει να ανεβάζεις στροφές σε έναν εξαγωγής και να χειροτερεύουν οι θερμοκρασίες;

Και φυσικά δεν είναι δίκαιο να συγκρίνεις δύο μπροστινούς πίσω από τα cages με τρεις εξαγωγής. Είπα προηγουμένως για ισχυρή θετική πίεση.

Πάντως, αν η αρνητική πίεση με fan στην οροφή ήταν τόσο αποτελεσματική λόγω απλών φυσικών αρχών, τότε γιατί τα  bitfenix colossus με τους τεράστιους 200άρηδες εξαγωγής μετράνε τόσο άσχημα;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η παρατήρηση φίλε Πέτρο!
Γιατί παρ' όλο που μπορεί και άλλος αέρας να απορροφάται από τους πάνω ανεμιστήρες και να μην φαίνεται λόγω του ότι δεν έχει καπνό, ο καπνός δείχνει ότι όλος ο φρέσκος αέρας μπήκε και βγήκε από το κουτί χωρίς να περάσει από τα κρίσιμα εξαρτήματα που θέλαμε να ψύξει !!!

Ακριβώς εκεί είναι το θέμα, ούτε η αρνητική πίεση , αλλά ούτε η θετική, ούτε καν η ισορροπημένη πίεση μας λένε αν ένα κουτί θα πάει καλά ή όχι !

Φαίνεται παράδοξο αυτό που λέω, γιατί το θέμα μας δεν είναι η πίεση αυτή καθεαυτή!

Η πίεση, ή για να το πω καλύτερα η τοποθέτηση και το ισοζύγιο του airflow, είναι ένα εργαλείο που θα μας βοηθήσει να κινήσουμε όσον αέρα χρειαζόμαστε (εδώ μετράνε τα cfm) και να τον κατευθύνουμε εκεί που χρειάζεται !

Να πω ένα παράδειγμα: Ας πούμε ότι θέλεις να βοηθήσεις μαι κάρτα γραφικών να ρίξει θερμοκρασίες, και ας υποθέσουμε ότι έχεις ένα κουτί με θέση για ανεμιστήρα στο πλαϊνό παράθυρο.

Αν βάλουμε έναν  ανεμιστήρα στο πλαϊνό, να κοιτάει την κάρτα και να βάζει αέρα στο κουτί ακριβώς στην περιοχή που ρουφάνε αέρα οι ανεμιστήρες της, τότε θα δούμε τις θερμοκρασίες να πέφτουν!

Φυσικά και η πίεση του κουτιού έγινε πιο θετική με την προσθήκη του ανεμιστήρα αυτού, αλλά επίσης θετική θα μπορούσε να γίνει βάζοντας ένα ανεμιστήρα εμπρός -ίσως και θετικότερη αν διαλέγαμε κάποιον ισχυρό-, αυτό όμως όπως καταλαβαίνεις δεν θα ήταν το ίδιο αποτελεσματικό με την λύση του πλαϊνού ανεμιστήρα!

Θετική πίεση και στις δύο περιπτώσεις , αλλά το αποτέλεσμα έρχεται εκεί που έχουμε πετύχει την πιο σωστή διαδρομή του αέρα!

Είπες πιο πριν ότι η ισχυρή θετική πίεση μπορεί να σπρώξει όλο το ζεστό αέρα έξω από κουτί πολύ γρήγορα, σωστό αυτό αλλά προϋποθέτει κάτι που το θεωρείται αυτονόητο, αλλά δεν είναι!
Η μεγαλύτερη ικανότητα για είσοδο αέρα, θα πρέπει να συνοδεύεται και από ανάλογη ικανότητα εξόδου του αέρα από το κουτί, διαφορετικά ο αέρας θα "παγιδευτεί"!
Για να γίνει φανερό αυτό ας σκεφτούμε πως το κουτί σε όλα τα ανοίγματά του έχει ανεμιστήρες εισόδου και κανέναν εξόδου !
Εντάξει το ξέρω ότι τώρα χαμογελάς (:) ), αλλά κάνε μου τη χάρη στο όνομα της συζήτησης!
Οριακή κατάσταση και αποτέλεσα ένα κουτί που φουσκώνει σαν μπαλόνι αλλά αντίστοιχα "φουσκώνουν και οι θερμοκρασίες!

Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί και σε ένα κουτί που έχουμε βάλει παντού τους ανεμιστήρες να βγάζουν αέρα από αυτό!

Ο λόγος είναι ότι στατική πίεση θετική, η αρνητική -δεν έχει σημασία- δεν σημαίνει αυτόματα ότι μπορεί να προκαλέσει την ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΗ ροή αέρα που απαιτεί η ψύξη των εξαρτημάτων !

Αντίθετα μια ισχυρή θετική πίεση που συνοδεύεται από μια ανάλογα ισχυρή αρνητική πίεση (μιλάω σε αναλογίες Ροής εισόδου προς Ροή εξόδου), θα μπορέσει να προκαλέσει ένα αποτελεσματικά ισχυρό ρεύμα αέρα που θα ψύξει τα εξαρτήματά μας!
Αυτές οι δύο μπορεί να είναι όσο μεγάλες αντέχουν τα αυτιά μας, η διαφορά τους όμως είναι αυτό που λέμε πρακτικά και κατά -κακή σύμβαση-  "Στατική πίεση" του κουτιού, το σωστό θα ήταν να μιλάμε για δυναμική πίεση, πράγμα που εμπεριέχει στον ορισμό του αυτό ακριβώς που καθορίζει το θέμα μας, δηλαδή την ισορροπία μεταξύ εισερχόμενου και εξερχόμενου αέρα!

Και όπως είπα και πριν, αυτό δεν αρκεί αν θέλουμε να είμαστε όσο πιο κοντά στα όρια της ψυκτικής ικανότητας του κουτιού, υποχρεωτικά θα πρέπει να "δούμε" που πάει ο αέρας που βάζουμε στο κουτί!

Αυτός ήταν και ο λόγος που σε προηγούμενο ποστ μου προσπάθησα να απεικονίσω τις διαδρομές του αέρα και να εντοπίσω τα σημεία που οι διάφορες διατάξεις  πάσχουν !

Αν το σκεφτούμε έτσι θα βρούμε τις διαδρομές που πρέπει να κάνει ο αέρας και επίσης και αυτές που πρέπει να τον "εμποδίσουμε" να ακολουθήσει!
Φυσικά πολύ λίγα κουτιά έχουν φτιαχτεί με πρωταρχικό κριτήριο το αυστηρά καθορισμένο  airflow, με λαμπρό παράδειγμα ανάμεσα σε αυτά, το Raven που πολύ καλά ανέφερες!
Σε όλα τα άλλα υπάρχει μαι καλή λογική, αλλά μέχρι εκεί!
Μπορεί κάποιο εξάρτημα να μας χαλάει τη ροή, όπως για παράδειγμα η κάρτα γραφικών του φίλου μας που άνοιξε το νήμα αυτό.

Φυσικά με το ψάξιμο και τον πειραματισμό προκύπτουν λύσεις που μπορεί να μην έχουν φανεί από την πρώτη ματιά, ας πούμε στο κουτί της περίπτωσης που συζητάμε, ένας ανεμιστήρας επάνω και εμπρός που θα βάζει δροσερό αέρα ακριβώς μπροστά από τον ανεμιστήρα εισόδου της ψύκτρας του επεξεργαστή, θα κατεβάσει την αισθητά την θερμοκρασία του, ΑΡΚΕΙ ο ζεστός αέρας από αυτήν, να βγαίνει αμέσως έξω από το κουτί και να μην τριγυρνάει μέσα σε αυτό προσπαθώντας να βρει διέξοδο διαφυγής με κίνδυνο να απορροφηθεί και πάλι από τον ανεμιστήρα της ψύκτρας και να έχουμε μια "θερμική ανατροφοδότηση" που μόνο κακό θα κάνει !

Όσο αφορά στις "λιμνάζουσες" περιοχές θερμού αέρα (hot air pockets), αυτές είναι ίδιον των ισχυρών στροβιλισμών και σε ένα κουτί που έχουμε πολύ ισχυρή εισερχόμενη ροή, αλλά αισθητά μικρότερη εξερχόμενη ροή, οι στρόβιλοι είναι κάτι αναπόφευκτο!
Αν όμως έχουμε μια αντίστοιχα ισχυρή  απορρόφηση αέρα, τότε δεν θα έχουμε μια περίσσεια αέρα να "ψάχνεται" που θα πάει !
Φυσικά και πάλι θα υπάρχουν αεροδυναμικοί στρόβιλοι αλλά θα είναι μικρότεροι και κυρίως η αρνητική πίεση θα φροντίζει να απορροφήσει προοδευτικά όλο τον αέρα του κουτιού από όλα του τα σημεία, αντικαθιστώντας τον με φρέσκο!

Πρακτικά και στο βαθμό που μας το επιτρέπουν τα φίλτρα του κουτιού μια ελαφρά αρνητική πίεση (εφόσον δεν καταφέρνει να μας σκονίζει το κουτί, είναι προτιμότερη , με  μοναδική εξαίρεση τα κουτιά που έχουν κάρτες γραφικών που στέλνουν τον αέρα τους έξω από το κουτί οι ίδιες, τότε η ιδανική πίεση είναι η ελαφρά θετική!

Και βεβαίως, άμα έχουμε πετύχει την βασική ισορροπία, το αν αυτή θα είναι αδιόρατα θετική ή αρνητική, μικρή σημασία θα έχει, γιατί η κύρια δουλειά με τις θερμοκρασίες θα έχει ήδη γίνει με το καλό airflow που έχουμε εγκαταστήσει στο κουτί μας και τα υπόλοιπα -αν δεν είμαστε "ανοικοκύρευτοι"-είναι ζήτημα αισθητικής και κάποιου "τακτικού" καθαρίσματος του κουτιού μας !

 

Αλλά εδώ κάπου σταματάω γιατί ....-δεν μου έχει ξανασυμβεί λέμε ! !  - σεντόνι πάλι έγινε!!! :hehe:

 

Καλή ξεκούραση ! :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι , εξαιρετικες οι αναλυσεις σας! Δε βοηθουν μονο το παιδι που ξεκινησε το νημα, εμενα , την θεια τη μαριγω κλπ , αλλα πολυ πολυ κοσμο, ο οποιος μπορει να βγαλει συμπερασματα για το πως θα ψυξει καλυτερα τον υπολογιστη του, χωρις να χρειαζεται μια περιουσια για ψυκτρες με υγρο αζωτο και δε συμμαζευεται :p 

 

Εγω μετα απο μερικες δοκιμες, ειδα οτι 2 intake και 2 Exhaust μου κανουν καλη δουλεια. Δοκιμασα τους intake και τους exhaust σε διαφορετικα σημεια και ειδα καποιες διαφορες, οχι πολυ σημαντικες, οχι ομως και αμελητεες. 

 

Εμεινε στο κουτι ο μπροστινος 200ρης και ο πισω 140ρης (δε δοκιμασα τον 200ρη πανω ως exhaust). . Αφου δοκιμασα πρωτα εναν 120ρη επανω ως exhaust , δοκιμασα και τον ιδιο σε διαφορετικα σημεια. Βρηκα οτι το καλυτερο σημειο ειναι ακριβως πανω απο το cpu. (το κουτι σου δινει τη δυνατοτητα να τον τοποθετησεις οπου σε βολευει)

 

Ο αλλος 120ρης που μου περισσευε μπηκε στο cage μπροστα και δοκιμαστηκε εκει. Ειδα μια διαφορα θερμοκρασιας της καρτας γραφικων περιπου 2-3 βαθμων , γιατι βαραει πανω της με τη μια. Οι υπολοιπες ειναι νορμαλ, οπως ηταν , δεν ειδα διαφορες σε αυτα που δοκιμασα (ισως καλυτερα αποτελεσματα να ειχα με εναν ποιοτικοτερο ανεμιστηρα , αλλα αυτον εχω τωρα στην κατοχη μου :)  ). Οταν εβαλα τον ανεμιστηρα κατω (στο πατωμα του κουτιου), ειδα οτι μαλλον προλαβαινει να παει κρυος αερας στην καρτα (γιατι ειναι απο κατω της και λιγο πιο δεξια και δεν κονταροχτυπιουνται τα ανεμιστηρια τους) , αλλα ψυχεται overall λιγο καλυτερα το κουτι. Ισως γιατι κατευθυνει το ζεστο αερα της καρτας προς τα πανω και αυτος φευγει καλυτερα με αυτο τον τροπο. 

 

Θα συνεχισω τις δοκιμες μου με τους δισκους στο πανω cage (τους εχω στο κατω καθως με βολεψαν εκει) και ξανα το 2ο intake 120mm στο cage. Δε ξερω εαν θα σπρωχνεται λιγοτερος κρυος αερας ομως λογω δισκων. Οπως και να'χει ειναι μια χαρα οι θερμοκρασιες μου , ειδικα αν συγκρινω με το προηγουμενο κουτι, και εαν συγκρινω την κατασταση με μονο τους 2 ανεμιστηρες τοποθετημενους (τους προεγκατεστημενους). 

 

Σιγουρα θα δοκιμασω και με την καλυπτρα on καποια στιγμη , να δω και πως φαινεται , αλλα και τι ψαρια πιανει ετσι. Και θα προσπαθησω να κλεισω την ακρη της με καποιο τροπο. 

Παντως βοηθατε πολυ και ενα ευχαριστω ειναι το λιγοτερο που μπορει να πει κανεις! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ανάλυση Seafalco. Η ροή, όπως είπες, είναι πιο σημαντική. Ο λόγος που προτείνω θετική πίεση είναι τα πολλά και μεγάλα ανοίγματα των τωρινών cases ειδικά πίσω από την κάρτα γραφικών και στις pci θύρες που έχουμε πλέον διάτρητα slot(τo xl r2 έχει άνοιγμα και πάνω από τη θέση του πίσω ανεμιστήρα διευκολύνοντας την κατάσταση). Πιέζοντας αέρα θα περάσει μια σημαντική ποσότητα μπροστά από την κάρτα και προς τα πίσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μια διάταξη τέτοια μπορεί να προσφέρουν μεγάλη βοήθεια οι ανεμιστήρες που μπαίνουν πίσω από τα HDD cages και ιδιαίτερα αν έχουν κατασκευή για να πετύχουν συγκέντρωση του αέρα τότε πραγματικά μπορεί να κάνουν τη διαφορά στον έλεγχο της ροής του αέρα αι την καθοδήγησή του εκεί ακριβώς που τον θέλουμε !

Χαρακτηριστικά παραδείγματα τέτοιων ανεμιστήρων :

 

http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=42&lng=en

http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=257

http://www.lepatek.eu/vortex./

 

Και μάλιστα έχουμε δει και εδώ  κουτιά (της  NZXT το θυμάμαι σίγουρα :) ) που η θέση για την στερέωση του ανεμιστήρα πάνω στo HDD cage είναι μια ανακλινόμενη βάση που επιτρέπει να κατευθύνεις τη δέσμη του αέρα ακριβώς πάνω στην είσοδο αέρα της κάρτας γραφικών !

 

Για να αναφέρω ένα ακραίο παράδειγμα για το τι μπορεί να κάνει έστω και ένας ανεμιστήρας αν το ρεύμα αέρα που προκαλεί καθοδηγηθεί σωστά, θα πω ότι έχω φτιάξει ένα γραμμικό τροφοδοτικό  0-30 Vdc / 0-25 Adc το οποίο ψύχεται με ένα ανεμιστήρα 120 mm  ο οποίος ρουφάει αέρα μέσα από το κουτί .

Για να το πετύχω αυτό έχω "ορίσει" με διαφράγματα την ροή του αέρα:

.Γέφυρες ανόρθωσης >>> 2. Μετασχηματιστής>>> 3. Controll board>>>4. ψύκτρα τρανζίστορ ισχύος >>> Ανεμιστήρας

 

Στην ουσία έχει δημιουργηθεί ένα τούνελ αέρα μέσα στο οποίο είναι "τοποθετημένα" τα εξαρτήματα που προανέφερα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις η χρήση αρνητικής πίεσης είναι ιδανική γιατί σε όλη αυτή τη διαδρομή (από τα αναπόφευκτα ανοίγματα ) μπορεί και ρουφάει λίγο αέρα και από το υπόλοιπο κουτί και έτσι το ψύχει ολόκληρο, αν αντίθετα είχα χρησιμοποιήσει έναν ανεμιστήρα στην αρχή δεν θα είχα τόσο καλή ψύξη γιατί δεν θα μπορούσα να τον κατευθύνω με τα μέσα που είχα τότε, ακριβώς εκεί που ήθελα και να έχει και την πιο έντονη ροή στην ψύκτρα των τρανζίστορ, που όπως και να έχει "φουντώνει" όταν το ζορίζω!
Το τελικό αποτέλεσμα είναι να εξακολουθεί να δουλεύει σαν καινούριο και ας έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια από τα "πρώτα του γενέθλια! " :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις ιδέες και τις προτάσεις τους. Με έχουν βοηθήσει να κατανοήσω πολλά πράγματα και να σκεφτώ ακόμα περισσότερα.

Σήμερα εγκατέστησα τους ανεμιστήρες. Κράτησα τελικά τον μπροστά και τον πίσω ως είχαν και προσέθεσα 2χ140mm πάνω ως ανεμιστήρες εξαγωγής καθώς και έναν 120mm στο πάνω cage. Οι διαφορές ανεπαίσθητες με μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός την πτώση κατά 2-3 βαθμούς της θερμοκρασίας της κάρτας γραφικών (από 36-37 τώρα βλέπω 33 σταθερά). Θα προσπαθήσω τώρα να "παίξω" με τους πάνω ανεμιστήρες εξαγωγής ώστε να μειώσω τη θερμοκρασία του cpu (η οποία κυμαίνεται από 26-31) αν και δεν ξέρω πόσο πιο κάτω μπορώ να την κατεβάσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τη διαφορά θα την δεις σε φουλ load περισσότερο απ'ότι σε idle καταστάσεις. :) μπορείς να δοκιμάσεις ανά πασα στιγμή οτιδήποτε θέλεις, με 5 ανεμιστήρες πάνω είσαι σε θέση να κανείς ότι αλλαγή θες!!

Link to comment
Share on other sites

Α ναι , στο προηγουμενο θεμα μας το ειχε πει και το εκανα και εγω. Τα αποτελεσματα ειναι σουπερ. Σκεφτομαι πλεον να κλοκαρω λιγο την καρτα (με 87.5% ASIC Quality μου δινει αυτη τη δυνατοτητα :D )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.