Jump to content



Pc για video rendering και μονταζ


Recommended Posts

Καλησπέρα, ανελαβα να δημιουργήσω μια σύνθεση για φίλο ο οποίος θα τον έχει για video rendering και μοντάζ.

Τα προγράμματα που χρησιμοποιεί είναι το Adobe premiere pro cc και το Adobe after effects.

Budget είναι 1150 αυστηρά και με οθόνη, χωρίς το κουτί( case).

Θα μπορούσατε να μου δώσετε 2-3 ιδέες που να πάει γιατί μόνο για gaming pc μου έρχονται επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ανελαβα να δημιουργήσω μια σύνθεση για φίλο ο οποίος θα τον έχει για video rendering και μοντάζ.

Τα προγράμματα που χρησιμοποιεί είναι το Adobe premiere pro cc και το Adobe after effects.

Budget είναι 1150 αυστηρά και με οθόνη, χωρίς το κουτί( case).

Θα μπορούσατε να μου δώσετε 2-3 ιδέες που να πάει γιατί μόνο για gaming pc μου έρχονται επιλογές.

Δεν έχει και τεράστια διαφορά το gaming από το video encoding. Βέβαια και μόνο το λογισμικό κάνει περισσότερο από τον προϋπολογισμό :)

Σκοπεύει να χρησιμοποιήσει CPU/GPU acceleration για τη συμπίεση του βίντεο και τι codecs σκέφτεται?

 

Εγώ θα ξεκινούσα από οθόνη - κάποια LG 29" ultra wide 21:9 2560x1080, ή καμία QHD (2560x1440) όπως την Dell U2515H. Στα υπόλοιπα χρήματα ότι μπορεί να στριμώξει, ιδανικά κανέναν i7-4790 ή i5-4690 για το QSV - έχει ακόμα θέματα σταθερότητας, αλλά και το cuda δεν καταφέρνει κάτι πολύ καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι ανάλυση πέρα του 1080p δεν μας ενδιαφέρει λόγο του υλικού που θα διαχειριστεί.

Από εκεί και πέρα λογικά το encoding θα γίνεται σε h264.

Πιο πολύ με απασχολεί ως προς ποια κάρτα να πάρει και κατά πόσο μετράει το gpu acceleration.

Υποθέτω ότι αν βασιστουμε σε gpu acceleration τότε ένας i5 απλός μας κάνει, μιας και δεν θα γίνει και πότε oc.

Edit: την ιδέα με το ultra wide monitor την κρατάμε μιας και ακούγεται καλό.

Έγινε επεξεργασία από Peter Pan
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ρίξεις μια ματιά σε αυτό εδώ είναι πολύ χρήσιμο, τον συγκεκριμένο μέχρι και στην Adobe τον έχουν παραδεχτεί.
Ίσως γλυτώσεις και κάποια χρήματα στον φίλο σου, μιας και η προτεραιότητες στο Video editing είναι διαφορετικές από ότι στο Gaming.

Και ένα βίντεο που θα ξεκαθαρίσει πολλά.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μηχάνημα που κάνω render, δεν έχω μαγνητικούς δίσκους, μόνο SSDs, 160GB + 120GB.

Με τα σημερινά δεδομένα, αν πάρεις έναν FX 8πύρηνο και μια ATI 290 (σκέτη όχι απαραίτητα την X), συν 2 η 3 SSDs θα τρέχεις σφαίρα με gpu acceleration ειδικά στο sony vegas.

Έχω 8πύρηνο AMD FX και μια ATI 6850. Ο χρόνος που κάνω render είναι εξαιρετικά λίγος και δεν έχω παράπονο.

 

Δεν προτείνω ακόμη την AMD R9 390 καθώς δεν την έχω τεστάρει κατά πόσο έχει support σε codecs.

Η όλη δουλειά γίνεται στην GPU, σε CPU περνάει ότι δεν έχει gpu acceleration(σπάνιο).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Με βοήθησαν στο ξεκαθαρισμα κάποιον αποριων που είχα.

Θα το συζητησω και με τον ενδιαφερομενο και θα γράψω την σύνθεση που καταλήγουμε ώστε να την σχολιάσουμε μαζί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1150 για premiere και after effects είναι λίγα μαζί με οθόνη

amd τον ξεχνάς

θες ssd για λειτουργικό ssd(or hybrid) για sratch disk 

intel cpu i7 

16gb ram το λιγότερο

nvidia 580 or 670 -680 760 770 780 και όχι ati 

 

οθόνη σε κάποια dell eizo ¨η Nec

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το γεγονός ότι είναι περιορισμένο το budget, όμως είναι ένα ποσό που δε θα πρέπει να υπερβουμε μιας και από ότι μου είπε σκοπεύει να κάνει και αναβάθμιση στον εξοπλισμό του σύντομα και δεν θέλει να κόψει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα προς το παρόν δεν ασχολείται και πάρα πολύ με το editing, πιο πολύ είναι στην κάμερα και φωτογραφική. Ουσιαστικά θα είναι η πρώτη του σοβαρή ενασχόληση με τον χώρο του editing, μιας και μέχρι τώρα το έκανε άλλος τον τομέα αυτό.

Για να καταλάβεις έχει ξεκινήσει και έκανε 2 video με έναν AMD 4ετιας χωρίς gpu acceleration από την κάρτα του pc λόγω παλαιότερες και του φάνηκε καλουτσικη η απόδοση του.

Έγινε επεξεργασία από Peter Pan
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα προς το παρόν δεν ασχολείται και πάρα πολύ με το editing, πιο πολύ είναι στην κάμερα και φωτογραφική. Ουσιαστικά θα είναι η πρώτη του σοβαρή ενασχόληση με τον χώρο του editing, μιας και μέχρι τώρα το έκανε άλλος τον τομέα αυτό.

Για να καταλάβεις έχει ξεκινήσει και έκανε 2 video με έναν AMD 4ετιας χωρίς gpu acceleration από την κάρτα του pc λόγω παλαιότερες και του φάνηκε καλουτσικη η απόδοση του.

Μία καλή λύση χωρίς να σπαταλήσει πολλά χρήματα, είναι να πάρει μια κάρτα γραφικών (290 η 290X) η Geforce 960 ώστε να έχει καλό gpu acceleration, και αν δει ότι του κάνει τσιμπάει και μια καλή οθόνη με μεγάλο χρωματικό φάσμα (Eizo, nec, dell) η 2x ssd για storage όσο επεξεργάζεται video.

Εκτώς αν το PC του είναι ακόμη με dual core αλλά χλωμό το κόβω :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα προς το παρόν δεν ασχολείται και πάρα πολύ με το editing, πιο πολύ είναι στην κάμερα και φωτογραφική. Ουσιαστικά θα είναι η πρώτη του σοβαρή ενασχόληση με τον χώρο του editing, μιας και μέχρι τώρα το έκανε άλλος τον τομέα αυτό.

Για να καταλάβεις έχει ξεκινήσει και έκανε 2 video με έναν AMD 4ετιας χωρίς gpu acceleration από την κάρτα του pc λόγω παλαιότερες και του φάνηκε καλουτσικη η απόδοση του.

οκ όταν θα έχει να επεξεργστεί γάμο 2κάμερο σε 1080 να δεις τι ωραία απόδοση είναι...

Αν δεν μπορεί να τα δώσει μη πετάει λεφτά δυστυχώς οι μονταζιέρες κοστίζουν και να ξέρεις ότι η μονταζιέρα είναι μόνο μονταζιέρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά μου δημιουργήθηκε μια απορία, γιατί προτείνεις μόνο nvidia ενώ και τα δύο προγράμματα υποστηρίζουν opencl ?

Αν πάω σε μια μεταχείρισμενη 290x όπως προτάθηκε δεν θα είναι καλύτερα;

Έγινε επεξεργασία από Peter Pan
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα βρεθώ με τον ενδιαφερομενο και θα δούμε ως προς την συνέχεια. Μιας και αυτά που μου είπατε όντως αναθεωρουν το αρχικό budget.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά μου δημιουργήθηκε μια απορία, γιατί προτείνεις μόνο nvidia ενώ και τα δύο προγράμματα υποστηρίζουν opencl ?

Αν πάω σε μια μεταχείρισμενη 290x όπως προτάθηκε δεν θα είναι καλύτερα;

 

Δύστυχος μόνο με nvidia δεν θα έχει προβλήματα, και λέω δύστυχος γιατί δεν έχεις επιλογές. Με ένα απλό ψάξιμο στο site τις Adobe για κάρτες θα καταλάβεις τι γινεται και θα δεις ότι κανένας δεν προτείνει κάρτες τις AMD.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά μου δημιουργήθηκε μια απορία, γιατί προτείνεις μόνο nvidia ενώ και τα δύο προγράμματα υποστηρίζουν opencl ?

Αν πάω σε μια μεταχείρισμενη 290x όπως προτάθηκε δεν θα είναι καλύτερα;

Αν ο codec σου είναι ο mainconcept στο sony vegas σου κάνει η 290 αλλά.. στα υπόλοιπα ακόμη και μια Geforce 960 και πάνω είναι καλύτερη λύση για τα προγράμματα της adobe η οποιοδήποτε πρόγραμμα μετατροπής video καθώς όλα έχουν cuda support για nvidia κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.