Jump to content


Recommended Posts

Καλημερα παιδες,

 

Θα ήθελα την γνωμη σας και τις διορθωσεις σας για το σεταρισμα του δικτυου του σπιτιου μου γιατι νομιζω οτι τα εχω κανει μπαχαλο!

 

Κατ' αρχην υπαρχουν 2 ADSL συνδεσεις, μια HOL 24MBps και μια ΟΤΕ 24MBps οι οποιες ερχονται στον ιδιο χωρο (βοηθητικος χωρος-γραφειο στο ισογειο) και συνδεονται σε 2 μοντεμ Tp-link TD-8816 και στη συνεχεια σε 2 router Tp-link wdr3600 ddwrt.

Η HOL ειναι η δικη μου που μενω στο ισογειο και ΟΤΕ ειναι του αδερφου μου που μενει στον οροφο.

 

Τι θελω να κανω? 

1.Θελω και οι 2 συνδεσεις να επικοινωνουν μεταξυ τους ετσι ωστε να μπορουν να εχουν προσβαση σε ενα custom NAS (stream σε 2 TV)

2.Nα μπορω εγω απο το pc μου ή απο το κινητο μου να εχω προσβαση και στα δυο δικτυα για troubleshooting-monitoring.

3.Downloading-Uploading torrents απο το NAS χρησιμοποιώντας και τις δυο συνδεσεις (αν γινεται)

4.Parental control στα 2 ταμπλετ που εχουν τα πιτσιρικια του αδερφου μου.

 

Παραθετω εικονα για το στησιμο του δικτυου μου ως εχει.

Η HOL με το 1ο ρουτερ δινει απο το 192.168.1.1 εως το 50 με dhcp (static στο pc μου) και εχει 2 ασυρματα δικτυα (Private & Guest)

H OTE με το 2ο ρουτερ δινει απο το 192.168.1.101 εως το 150 με dhcp με ενα ασυρματο δικτυο

 

post-31867-0-75815000-1435047803_thumb.j

 

2ο σκελος:

 

Το NAS που εστησα περιεχει:

Coolermaster Silencio 352(ηθελα mini case και μου αρεσε εμφανισιακα)

Gigabyte GA-A75M-S2V

AMD A6-3500 tri core

2x2GB Corsair XMS3 1600

Tt Litepower 450W

Samsung 840Evo 120GB

1 WD red 3TB

1 Samsung 2TB

1 WD 1TB

 

Τα μονα που αγορασα ειναι το κουτι και ο red 3TB ,ολα τα αλλα τα ειχα (+4 640gb WD AAKS), και εν καιρω θα βαλω μονο red 3TB.

 

Στο NAS δεν θελω raid γιατι μεσα θα εχω ταινιες, σειρες, μουσικη επι το πλειστον. Θα το δουλευω για fileserver, plex, transmission.

 

Ερωτησεις:

1. Ειναι καλο το setup ενεργειακα ή να παω σε cpu onboard λυσεις (μνημες υπαρχουν μονο dimm, οχι so-dimm)

2. θα μπορω να κανω wake on lan κανοντας access στα shares ή θα πρεπει να τον ανοιγω με wol software?

3. Τι OS να προτιμησω. Εχω τσεκαρει xpenology k unraid

4. Θα με καλυψει για τις παραπανω αναγκες μου?

 

 

(Υπαρχουν καρτες δικτυου,μνημες ddr3 και 1 mikrotik rb750gl)

 

 

Συγγνωμη για το μεγαλο post και τις απειρες ερωτησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ ανάλυση για να γραφτεί σε ένα thread απλά.

Στην τελική βαλτα στο ίδιο subnet όλα. Κλείσε τον dhcp στο ένα router και παίξε με καρφωτες ip γιατί αλλιώς θα βγαίνει όπου τύχει και σε αρπάξει ο πρώτος dhcp.

Σχετικά με τι λειτουργικό δοκίμασε τα και δες. Τι xpenology μπορεί και να μην παίξει. Εγώ έβαλα πχ windows με kodi. Ανάλογα τις ανάγκες του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι μπορείς να βρείς κανα φθηνο load balancer ακόμα και μεταχειρισμένο γύρο στο 100-150 για να μην μπλέκεις με subnet και διαφορα άλλα.

Για OS θα έλεγα κάτι σε windows. 2008 server ή τα home server σε περίπτωση που θέλεις κάτι παραπάνω απο το NAS πέρα απο το share κάποια στιγμη.

Μπορείς να βάλεις και virtual xpenology να τρέχει αφου έχεις αρκετή μνήμη. 1 γίγα είναι υπέραρκετο για το xpenology για να παίξει άνετα έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.