Jump to content



Φρέσκος υπολογιστής και φρέσκο format?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Ένα περίεργο πράγμα πάλι συμβαινει.

Πήρα νέα εξαρτήματα για να κάνω αναβάθμιση του σαλονιού τον υπολογιστή.Ηθελα χαμηλό budget έτσι και αλλιώς μόνο για Internet ειναι.

Πήρα

Intel Celeron G1610

Asus H61M-K

Corsair Vengeance 4GB 1600Mhz

Κάνω φρέσκο φόρματ και κολλάει σαν διαολος. Μιλάμε για Windows που χρησιμοποιώ σε άλλους υπολογιστές κτλ. Μπορεί και να κάνει 4 λεπτά να ανοίξει τον πίνακα ελεγχου.

Δεν έχω πέρασει τίποτα ούτε καν updates.

Αναγκαστικά βαράω reset μπας και ξεκολλησει.

Τι φάση δεν σηκώνει τα Windows 7 ultimate x64 ?

Τι μπορεί να φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

Τι δίσκο έχεις? Αν είναι μηχανικός ( είναι παλιός) σε τι κατάσταση είναι?

Έχεις δοκιμάσει σ'άλλη θύρα να το βάλεις, άλλο sata καλώδιο?

καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση γιατί είμαι ήδη στο repair τώρα δεν ανοίγει καν.

Ο σκληρός είναι νέος SATΑ3 Toshiba 500GB 7200rpm

Όχι,δεν έχω δοκιμάσει. Λες να μπορεί να δημιουργεί τόσο μεγάλο κόλλημα ένα καλώδιο ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να κάνει 4 λεπτά να ανοίξει τον πίνακα ελεγχου. Δεν έχω πέρασει τίποτα ούτε καν updates.

Απ'το παραπάνω που περιγράφεις εκεί μου πάει το μυαλό,

το πιο εύκολο είναι να ελέγξεις το καλώδιο.

 

Στα κολλήματα που σου κάνει, έχεις παρατηρήσει αν ακούγεται ο δίσκος/ζορίζεται?

Το led του δίσκου στο tower αναβοσβήνει συνέχεια/μόνιμα αναμμένο

(με την προϋπόθεση να έχει συνδεθεί στην μητρική το καλώδιο του led)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να δεις τον δίσκο σου όπως σου είπε και ο idonthave. Ναι αν είναι προβληματικό το καλώδιο μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα.

 

Στη συνέχεια πρέπει να τσεκάρεις και την μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Απ'το παραπάνω που περιγράφεις εκεί μου πάει το μυαλό,

το πιο εύκολο είναι να ελέγξεις το καλώδιο.

Στα κολλήματα που σου κάνει, έχεις παρατηρήσει αν ακούγεται ο δίσκος/ζορίζεται?

Το led του δίσκου στο tower αναβοσβήνει συνέχεια/μόνιμα αναμμένο

(με την προϋπόθεση να έχει συνδεθεί στην μητρική το καλώδιο του led)

Έβαλα μόλις τώρα καινούργιο ζελατίντο καλώδιο σε άλλη θύρα κιολας.

.Δοκίμασα και τίποτα ακόμα τα ίδια βλέπω πάλι κολλήματα ούτε καν το startup repair δεν με ξεκινάει καλά καλά και μένει στο ίδιο σημείο.

Μπορώ να πω ότι ο σκληρός γενικά δεν ακούγεται ίσως επειδή είναι αρκετά αθόρυβος ; Θα σε γελασω. Πάντως ούτε στο ξεκίνημα δεν ακούγεται είναι ησυχος.

Όσο για το λαμπάκι από την ώρα που μου έδωσες την ιδέα το προσέχω πότε ανάβει πότε σβήνει κτλ.

Θα το σπάσω ακόμα δεν το πήρα.

Πρώτα πρέπει να δεις τον δίσκο σου όπως σου είπε και ο idonthave. Ναι αν είναι προβληματικό το καλώδιο μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα.

Στη συνέχεια πρέπει να τσεκάρεις και την μνήμη.

Ο σκληρός είναι αρκετά αθόρυβος όπως ξανά είπα και το λαμπάκι πότε ανάβει και πότε σβηνει.

Τώρα τρέχω το Windows memory test που είναι με το cd σε μορφή extended να τσεκάρει εις βάθος την μνήμη.

Αί να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άλλον δίσκο να βάλεις?

Ναι έβαλα από τον κεντρικό μου υπολογιστή τον σκληρό δίσκο και τον κάνω format να δω τι παίζει αν αρχίσει και δουλεύει κανονικά θα ξέρω ότι είναι ο σκληρός 100% αν όχι .... τότε τι ???
Link to comment
Share on other sites

Αν οχι , τοτε μητρικη; Δοκιμασες σε αλλη sata (εκτος απο αλλο καλωδιο) ; Μου εκανε κατι κουλα και λογω μνημης σε παλιο ομως μηχανημα. Δε πιστευω οτι φταιει η μνημη. 1 ή 2 dimακια ειναι;

 

εδιτ: Τωρα ειδα οτι δοκιμασες και σε αλλη θυρα. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως η απορια μου ειναι...:   γιατι πηρες παλιας γενιας κομματια.....?  

 

χαθηκε ο κοσμος να εβαζες μια

http://www.skroutz.gr/s/4003050/Asus-H81M-K.html  με εναν http://www.skroutz.gr/s/4341341/Intel-Celeron-G1820-Box.html ....?????

 

 

τελος παντως τσεκαρισε δισκο με καποιο διαγνωστικο HDD

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως η απορια μου ειναι...: γιατι πηρες παλιας γενιας κομματια.....?

χαθηκε ο κοσμος να εβαζες μια

http://www.skroutz.gr/s/4003050/Asus-H81M-K.html με εναν http://www.skroutz.gr/s/4341341/Intel-Celeron-G1820-Box.html ....?????

τελος παντως τσεκαρισε δισκο με καποιο διαγνωστικο HDD

ήταν έτοιμο παράδοτα και ήθελα να μην ξεπεράσω κάποια λεφτά έτοιμα κτλ. άσε τον λόγο που πήρα παλιάς γενιάς είναι άλλο θεμα.

Μαντέψτε , έβαλα άλλο σκληρό με φόρματ και πήγαινε σφαιρα.

Πήρα τον σκληρό αυτόν που είχε μέσα πριν και τον έβαλα στο κεντρικο μου υπολογιστή και έτρεξα διαγνωστικά.

Προχθεσινος σκληρός σφραγισμένο παρακαλώ ... με 8% υγεια... και είχα βάλει αρχεία μέσα ήδη και τώρα τα χάνω εικόνες κτλ δεν μπορώ να τα πάρω πίσω ούτε με linux ούτε με dos command δεν στροφαρει καν οσκληρος

Αν είναι δυνατόν γίνεται σε σφραγισμενο???και να λέει ότι είναι ενεργός εδώ και 3 μηνες???

3e2a5a1fe1c5f3e2fcc3ce1b869d408b.jpg

5bfca8e0bcb6a21ccc7d51c518ecc783.jpg

77726b9c69924ae7ce4bc84beebc950a.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Ετοιμοπαραδοτο" ... "Σφραγισμενος" ..

 

Και εγω μπορω να σου πω οτι ενας δισκος ειναι σφραγισμενος και να στον δωσω σα καινουριο, εφοσον δεν εχει φθορες. Τωρα ή δεν ηταν και τοσο καινουριος ο δισκος ή επεσες σε περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Τον στέλνεις πίσω σφαίραααααααα.

 

Τρεις απανωτούς 500άρηδες WD Black βαρεμένοι. Έδινα πίσω τον έναν και έπαιρνα άλλον βαρεμένο. Εϊπες τίποτα?

 

Και το eshop τις προάλες μου πούλησε μεταχειρσμένο για καινούργιο.

 

Edit: Όταν εννοείς σφραγισμένος, σε σακουλάκι μαζί με το ειδικό υλικό για την υγρασία?

 

Edit2: Προσπάθησε να τρέξεις το HDD Regenerator. Δες σημερινό post#6 μου σε άλλο θέμα. Κάνε το το πρωί με την ησυχία σου. Αν σου βγάζει όλο κόκκινα Β συέχεια, τότε πάπαλα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

"Ετοιμοπαραδοτο" ... "Σφραγισμενος" ..

Και εγω μπορω να σου πω οτι ενας δισκος ειναι σφραγισμενος και να στον δωσω σα καινουριο, εφοσον δεν εχει φθορες. Τωρα ή δεν ηταν και τοσο καινουριος ο δισκος ή επεσες σε περιπτωση..

Τον στέλνεις πίσω σφαίραααααααα.

Τρεις απανωτούς 500άρηδες WD Black βαρεμένοι. Έδινα πίσω τον έναν και έπαιρνα άλλον βαρεμένο. Εϊπες τίποτα?

Και το eshop τις προάλες μου πούλησε μεταχειρσμένο για καινούργιο.

Edit: Όταν εννοείς σφραγισμένος, σε σακουλάκι μαζί με το ειδικό υλικό για την υγρασία?

Ναι παιδιά σε σακουλάκι που το έκοψα εγώ με το σακουλάκι υγρασίας .

Αύριο θα το πάω πισω. Πιο πολύ ξενέρωσα για τα αρχεία που μετέφερα εκεί με αποκοπη και όχι αντιγραφή , και πλέον ο σκληρός δεν ανοίγει καν ώστε να τα πάρω πίσω έστω με linux η οτιδήποτε κόλπο ξερω.

Την φάγαμε για τα καλα.

Ήδη επικοινώνησα και θα ρωτήσω για τον προμηθευτή τι παίζει κτλ. και τι μπορώ να κάνω για αυτό να ρίξω ένα κράξιμο να φύγει από μέσα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε τι γκαντεμια ηταν αυτη! ! Καλη υπομονη

Να είσαι καλά σημασία έχει ότι βγήκε η άκρη . Κόντεψα να χαζέψω εν μέρη με το ότι ήταν όλα καινούργια και κολλούσε τόσο δεν το περιμενα.

Αλλά την φάγαμε με τα αρχεία ούτε ανάκτηση ούτε μεταφορά βλακας που τα έκανα αποκοπη και όχι αντιγραφή.

Δεν θα βγάλεις τίποτε με φασαρίες.

Βγάλε την τσατίλα σου μέχρι το πρωί :)

Για την ιστορία ποιος δίσκος είναι ή μάλλον ήταν?

Ναι , δίκιο έχεις έστω να πω καμιά κουβέντα ουφ!

Αυτός ...

f04cbaa64841ec919a0a7ccfec27748f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και όλα ειναι πλέον made in china, δεν το προτιμώ στους δίσκους. Ειδικά οι seagate made in china είναι...

 

Επίσης, κάθε δίσκο που βάζω, τρέχω όλα τα διαγνωστικά πριν περάσω αρχεία μέσα. (και στους καινούριους). Καμμιά φορά σώζει...

 

Περαστικά σου φίλε μου! Ελπίζω να μην ήταν πολύ σημαντικά τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν και όλα ειναι πλέον made in china, δεν το προτιμώ στους δίσκους. Ειδικά οι seagate made in china είναι...

Επίσης, κάθε δίσκο που βάζω, τρέχω όλα τα διαγνωστικά πριν περάσω αρχεία μέσα. (και στους καινούριους). Καμμιά φορά σώζει...

Περαστικά σου φίλε μου! Ελπίζω να μην ήταν πολύ σημαντικά τα αρχεία.

Αύριο ήδη είδα τι θα πάρω έπεσε η τιμή ενός western digital blue.

Τι ήθελα και άλλαξα εταιρία ? μια χαρά ευχάριστη μένος είμαι από την εν λόγω εταιρια.

ήταν που λέμε το κάρμα που άλλαξα εταρια... χαχαχαχαχα.

Κάνω και καλαμπούρι τρομάρα μου

Με άριστα το 10 τα αρχεία ήταν σημαντικά στο 12!!!

Θα δω μήπως κάνω ανάκτηση μέσω του παλιού σκληρού που έκανε την μεταφορά με πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων ίσως έχει αφήσει ιχνη.

Link to comment
Share on other sites

ήταν έτοιμο παράδοτα και ήθελα να μην ξεπεράσω κάποια λεφτά έτοιμα κτλ. άσε τον λόγο που πήρα παλιάς γενιάς είναι άλλο θεμα.

Μαντέψτε , έβαλα άλλο σκληρό με φόρματ και πήγαινε σφαιρα.

Πήρα τον σκληρό αυτόν που είχε μέσα πριν και τον έβαλα στο κεντρικο μου υπολογιστή και έτρεξα διαγνωστικά.

Προχθεσινος σκληρός σφραγισμένο παρακαλώ ... με 8% υγεια... και είχα βάλει αρχεία μέσα ήδη και τώρα τα χάνω εικόνες κτλ δεν μπορώ να τα πάρω πίσω ούτε με linux ούτε με dos command δεν στροφαρει καν οσκληρος

Αν είναι δυνατόν γίνεται σε σφραγισμενο???και να λέει ότι είναι ενεργός εδώ και 3 μηνες???

 

 

Let me guess.. eshop?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.