Jump to content


Άμεση αγορά Laptop


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ψάχνω για άμεση αγορά λάπτοπ. Το παλιό κάηκε προχθές και χρειάζομαι καινούριο.

 

Προορίζεται για απλή χρήση. Internet, Ταινίες, Office. 

 

Καλό θα είναι να έχει διάρκεια ζωής τουλάχιστον 3-4 χρόνια, οπότε να πάμε σε κάτι σχετικά καλό.

 

Τιμή μέγιστη 500€. 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ.

 

Ανάμεσα στο DELL 15-3543 i5-5200U/15.6/4GB/500GB και στο Lenovo G50-80 i5 (5th Gen) 4GB 1TB W8.1 *NEW* πάω μάλλον.

 

Συν στο Lenovo το λειτουργικό και τα 500GB επιπλέον χωρητικότητα.

 

Με ικανοποιεί το 1TB δίσκος, 4 GB μνήμη, λειτουργικό, 15,6 οθόνη, i5. 

 

Κάποια άλλη πρόταση υπάρχει ή επιλέγω ανάμεσα στα 2;

Link to comment
Share on other sites

 

Ανάμεσα στο DELL 15-3543 i5-5200U/15.6/4GB/500GB και στο Lenovo G50-80 i5 (5th Gen) 4GB 1TB W8.1 *NEW* πάω μάλλον.

 

 

 

Tα πλήκτρα του touchpad στο Lenovo είναι ενοχλητικά σκληρά, εκνευριστικά άβολα. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό γενικά. Το συγκεκριμένο Dell έχει clickpad (πολύ πιο πρακτικό) και υπάρχει στην Cosmodata με λειτουργικό σύστημα. Πάρε το Dell.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ.

 

Ανάμεσα στο DELL 15-3543 i5-5200U/15.6/4GB/500GB και στο Lenovo G50-80 i5 (5th Gen) 4GB 1TB W8.1 *NEW* πάω μάλλον.

 

Συν στο Lenovo το λειτουργικό και τα 500GB επιπλέον χωρητικότητα.

 

Με ικανοποιεί το 1TB δίσκος, 4 GB μνήμη, λειτουργικό, 15,6 οθόνη, i5. 

 

Κάποια άλλη πρόταση υπάρχει ή επιλέγω ανάμεσα στα 2;

Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζουν τα gigabyte για σένα, αλλά αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς και ssd. Έχε το στο νου σου και ζύγισε τα πράγματα και κυρίως τα χρήματα ώστε να αντικαταστήσεις κάποια στιγμή τον hdd με ssd. Μπορείς φυσικά να έχεις και τους δύο αν βάλεις στη θέση του dvd ένα caddy. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζουν τα gigabyte για σένα, αλλά αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς και ssd. Έχε το στο νου σου και ζύγισε τα πράγματα και κυρίως τα χρήματα ώστε να αντικαταστήσεις κάποια στιγμή τον hdd με ssd. Μπορείς φυσικά να έχεις και τους δύο αν βάλεις στη θέση του dvd ένα caddy. 

 

Επειδή το laptop προορίζεται προς τους γονείς, δε νομίζω να μπω ποτέ σε διαδικασία εγκατάστασης SSD.

Αυτό που έψαχνα είναι ένα λάπτοπ να αντέξει στο χρόνο (4-5 χρόνια) όσο δηλαδή και το προηγούμενο (8 χρόνια) που κάηκε.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον για το dell θα πάω που πρότεινε ο φίλος Oric πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε καταστήματα και κοίταξέ το. Αυτό ή οποιαδήποτε άλλο. Το συγκεκριμένο υπάρχει σε πολυκαταστήματα. Κάνε ένα τηλ. και ρώτα αν υπάρχει σε έκθεση για να μπορείς να το δεις.

Δες πχ. αν σου αρέσει το touchpad. Δεν είναι ανάγκη να βιαστείς.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τα touchpad/keyboard είναι ένα αρκετά υποκειμενικό θέμα οπότε αν μπορείς να το δεις πουθενά πριν αποφασίσεις τόσο το καλύτερο.

Πάντως ακόμα και σε φορητό χρησιμοποιώ ποντίκι οπότε για μένα δεν αποτελεί κριτήριο το touchpad.

 

Η ποιότητα οθόνης από την άλλη είναι εξαιρετικά σημαντική, αν μπορείς να συγκρίνεις με τα ίδια σου τα μάτια να το κάνεις.

Για budget  μοντέλα η οθόνη είναι το πρώτο στοιχείο που κόβουν σε ποιότητα.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα παιδες!

 

Λογω της καταστασης δεν προχωρησα ακομα στην αγορα του λαπτοπ και ακομα πιο δυσκολα θα μπορεσω να παω σε μια αγορα 500€.

 

Το μπατζετ επεσε στα 300€ και σημερα ειδα στο eshop σε προσφορα αυτό: http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-es1-512-p63t-156-intel-quad-core-n3540-4gb-500gb-windows-81-p-PER.902981

 

Διαβασα στο amazon πολυ καλα σχολια και νομιζω για την τιμη του αξιζει. 

 

Τι λετε οι πιο ειδικοι; Να προχωρησω στην αγορα του;

 

Thanx again!  :)

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ ξανά Acer για εμένα από κάκιστη εμπειρία που είχα με το service (alman) παλιότερα και μάλιστα ως εταιρικός πελάτης, Που να ήμουν και σαν ιδιώτης.

Ναι συνήθως παίρνεις περισσότερα για τα χρήματά σου σε σχέση με άλλες μάρκες (τουλάχιστον έπαιρνες) αλλά έπασχε η ποιότητα.

 

Επαναλαμβάνω οτι αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη μέσα από χρήση αρκετών φορητών Acer κάποια χρόνια πίσω σε εταιρικό περιβάλλον.

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει κάποια πράγματα πιο πρόσφατα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια αλλη προταση λοιπον το πολυ μεχρι 350€;

 

Καταλαβαινω οτι πεφτουν τα δεδομενα σαν ποιοτητα αλλα δυστυχως δε μπορω για κατι παραπανω.

 

Αν οχι ACER σε τι να δω;

 

*Ενα επιπλεον προβλημα ειναι οτι θελω να πληρωσω με πιστωτικη και ειμαι Θεσσαλονικη, οποτε πολλα καταστηματα απο Αθηνα μεσω skroutz απορριπτονται..

 

Αναγκαστικα πρεπει να παω σε μια λυση plaisio,eshop,public κλπ.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/5287517/Lenovo-G50-70-i3-4030U-4GB-1TB-No-OS.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6758403/Lenovo-G50-80-i3-4005U-4GB-500GB-No-OS.html

 

https://www.skroutz.gr/s/5764446/Dell-Inspiron-3542-i3-4005U-4GB-500GB-Linux.html

 

 

https://www.skroutz.gr/s/6045291/Lenovo-G50-70-i3-4005U-4GB-1TB-W8.html

 

https://www.skroutz.gr/s/5826696/Dell-Inspiron-3542-i3-4005U-4GB-500GB-W8.html

 

Τα 2 πρώτα δεν έχουν λειτουργικό. Το 3ο έχει linux και 2 τελευταία που είναι και πιο ακριβότερα έχουν και windows 8. Τα λάπτοπ με win 8 θα μπορείς να τα κάνεις αναβάθμιση στα win 10 δωρεάν(όπως όλοι μας άλλωστε) από τις 29 Ιουλίου και μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.