Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Δημοψήφισμα λοιπόν. Ένας θεσμός που δεν είχε γνωρίσει η γενιά μου των 30άρηδων. Όμως αποτελεί τον πιο άμεσο και δημοκρατικό μηχανισμό απόφασης που αυτή τη στιγμή μας επιτρέπει το σύστημα. Κλείστε τα αυτιά σας για 1 εβδομάδα στην τρομοκρατία των ΜΜΕ που θα χτυπήσει αλύπητα ως τελευταία γροθιά στο στομάχι στην όση περηφάνεια απέμεινε μετά από 7 χρόνια συνεχούς τιμωρίας, οικονομικής εξαθλίωσης και κοινωνικής και ανθρωπιστικής κρίσης. Κλείστε τα αυτιά σας και ανοίξτε την καρδιά σας για το αν αντέχετε κι άλλο μαστίγιο και καρότο. Μην ξεχνάτε όμως κάτι. 1 καρότο δε φτάνει για όλους, ενώ ένα μαστίγιο μπορεί να χτυπήσει τους πάντες δίχως σταματημό. Οπλιστείτε με υπομονή, ψυχραιμία και αποφαστικότητα. Για να μπορείτε να κοιτάτε την επόμενη γενιά χωρίς τύψεις. Ο δρόμος προς ένα καλύτερο αύριο ποτέ δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα και κανένας αγώνας δεν πέτυχε δίχως θυσίες. Αν το ΟΧΙ στους οικονομικούς δυνάστες σημαίνει οτι θα ματώσουμε, προσωπικά το δέχομαι και το κατανοώ για χάρην της επόμενης γενιάς. Κάποιος πρέπει να σηκώσει το βάρος και αφού μας έκατσε εμάς το τζόκερ, ας είναι. Σαν Γιώργος θέλω να παρακαλέσω όλους σας να λάβετε μέρος και να αντιληφθείτε τι σημαίνει δημοψήφισμα για κάτι τόσο σημαντικό. Όποιος δεν λάβει μέρος και προτιμήσει καμιά παραλία για καφέ, μπορεί από τώρα να πάει να γ@μηθεί και αυτός και οι όμοιοί του. Όποιος παρεξηγηθεί από όσα γράφω μέχρι εδώ να πάει να γ@μηθεί επίσης.

Το να διεκδικείς την αξιοπρέπεια, το ήθος και ένα καλύτερο αύριο δε γίνεται από την καφετέρια και από το beach-ο-baro. Διεκδικήστε τη ζωή σας για να μπορείτε ξανά να ονειρεύεστε και να ερωτεύεστε ελεύθεροι.

 

 

 

 

In a wake of some change
Stones in the pipeline
Like some new mountain range
We leave the lowlands behind

They take your photograph
You come into existence
You realize it's your path
In this very instant

Some heroes are we
To pass outside these gates
With a will to adjust
Adjust to what it takes

You add another year to this
And it all has gone to waste
Other plans have been made
To pursue your own separate fates

The kids are on High Street
The kids will not sleep tonight
The kids got in a knife fight
We trained them well
They're gonna be alright

I'll be joining with them soon
I can't even wait to get away from you
'Cause it's only in hindsight
That we will know what was right to do
I always thought we had it made
Ambition spurred the plans we laid
Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πως έρχονται τα πράγματα...

 

 

http://www.capital.gr/oikonomia/3037690/ti-elege-o-alexis-tsipras-gia-to-dimopsifisma-tou-g-papandreou

Λάθος η άποψή του τότε, εγώ υπέρ του δημοψηφίσματος ήμουνα και το 2011.

Δεν νομίζω ότι ο Τσίπρας έχει διεκδικήσει το ρόλο του πάπα να έχει το αλάθητο, πρωθυπουργός είναι.

Στα δύσκολα βάζεις μπροστάρη το λαό. Ο Τσίπρας πήρε 37%. Με 37% δεν μπορεί να αποφασίσει.Αν είχε 60% θα μπορούσε.

Πάμε παρακάτω.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια σκέψη στο μυαλό μου οτι ο Τσίπρας δε θέλει πραγματικά δημοψήφισμα αλλά το ανακοίνωσε σαν να έριξε το τελευταίο του διαπραγματευτικό χαρτί και ως μέσο πίεσης στην άλλη πλευρά.

Αυτό που με ανησυχεί είναι αν τελικά οι δανειστές τελικά κάνουν λίγο πίσω και τα βρούμε κάπου στη μέση και ακυρωθεί τελευταία στιγμή το δημοψήφισμα μιας και θα μας ρίξουν ένα καρότο παραπάνω που θα γλυκάνει κάποιους και θα παρουσιαστεί ως επικοινωνιακή νίκη στη διαπραγμάτευση.

Όπως και να χει οι μέρες είναι λίγες και τα πράγματα θα κινηθούν γρήγορα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 Σαν Γιώργος θέλω να παρακαλέσω όλους σας να λάβετε μέρος και να αντιληφθείτε τι σημαίνει δημοψήφισμα για κάτι τόσο σημαντικό. Όποιος δεν λάβει μέρος και προτιμήσει καμιά παραλία για καφέ, μπορεί από τώρα να πάει να γ@μηθεί και αυτός και οι όμοιοί του. Όποιος παρεξηγηθεί από όσα γράφω μέχρι εδώ να πάει να γ@μηθεί επίσης.

Το να διεκδικείς την αξιοπρέπεια, το ήθος και ένα καλύτερο αύριο δε γίνεται από την καφετέρια και από το beach-ο-baro. Διεκδικήστε τη ζωή σας για να μπορείτε ξανά να ονειρεύεστε και να ερωτεύεστε ελεύθεροι.

 

128883321459949058.jpg

 

http://lykavitos.gr/archives/204716

 

αμα ανοιξεις  thread για εκλογες κανονισε να αφησεις την ενωση κεντρωων παλι εξω απο το poll. 

 

 

 

η ελπιδα ηρθε τελικα

 

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015/03/blog-post_17.html

 

 

φρεσκο βιντεο

 

 

το ζουμι ειναι στο 11:45 

 

να δω τα μουτρα ολων αυτων των "αριστερων" αν οντως χρειαστει να κανουν συγκυβερνηση o ΣΥΡΙΖΑ με την ΝΔ, ο καμμενος ητανε απλα το ορεκτικο  :hehe:

 

 

 

714.gif

Link to comment
Share on other sites

αμα ανοιξεις  thread για εκλογες κανονισε να αφησεις την ενωση κεντρωων παλι εξω απο το poll. 

 

 

 

ρε μπαγάσα πως με ξεσκέπασες....αυτοσκοπό το έχω σε αυτή τη ζωή να μηδενίζω τον Λεβέντη όπου τον βρω......

χαλάρωσε σε παρακαλώ πολύ και σταμάτα να βλέπεις Σειρήνες εκεί που δεν υπάρχουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Η δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα, που διασφαλίζει, ότι ένας λαός δε θα κυβερνηθεί, από κάποιον καλύτερο από αυτόν που αξίζει"
 

 

Με την δημοκρατια μαλλον κανεις δεν πηγε μπροστα XD 

 

 

 

 

Παντος η λογικη λεει να πεις ΟΧΙ , λογο του οτι εφτασες μεχρι το τελος και μαλλον ειναι ωρα να τελειωνει το παραμυθι 

Απο την αλλη βλεπω αριστερα και δεξια να λενε πως ο σκοπος του τσιπρα ηταν να βγαλει την ελλαδα απο το ευρο , ετσι ωστε να παιξουν μετα πιο ευκολα μπαλα για την εκμεταλευση της 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα δύο κείμενα θα μας τα μεταφράσουν; :p

 

 

 

 

http://www.thepressproject.gr/article/62483/Perierga-paixnidia-tou-Mega-me-diloseis-Soimple-paramones-eklogon

 

οχι ευχαριστω, αμα ειναι στα αγγλικα δεν θα κοιταξω  την μεταφραση καν, αμα ειναι  στα γερμανικα θα παρω τηλεφωνο την φιλη μου, Bettie Ballhaus :p

 

σε καθε περιπτωση αμα  γινει τελικα καφροψηφισμα, εγω απλα θα φυλαω την Φορμιωνος οπως κανω καθε μερα - 7 μερες την βδομαδα 

 

Castigat ridendo mores

 

edit : 

 

ρε μπαγάσα πως με ξεσκέπασες....αυτοσκοπό το έχω σε αυτή τη ζωή να μηδενίζω τον Λεβέντη όπου τον βρω......

χαλάρωσε σε παρακαλώ πολύ και σταμάτα να βλέπεις Σειρήνες εκεί που δεν υπάρχουν.

 
πρωτα απευθυνεσαι σε οσους ειμαστε υπερ της αποχης με ενα  γενικο "να πα να κοιμηθειτε"  και μετα λες σε εμενα  προσωπικα να χαλαρωσω :hehe:
 
δεν ειπα πως εκανες επιτηδες εκεινη την παραλειψη, στην τελικη 18 ητανε τα κομματα, απλα γουσταρω να λεω την γνωμη μου ελευθερα και να μην κρυβομαι πισω απο την ανωνυμια ενος poll οπως κανουνε 48 ατομα 6 χρονια εδω μεσα   ( http://www.thelab.gr/topic/67576-%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2009-poll-thread/
Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

http://www.star.gr/Pages/Ellada.aspx?art=282978&artTitle=oloklirothike_to_syllalitirio_tou_kke_sto_syntagma

sintg11.jpg

 

Στοίχημα κανείς ότι το ΚΚΕ θα καλέσει σε αποχή με το επιχείρημα ότι δεν ψηφίζουμε για ρίξη με τον καπιταλισμό και ότι δεν λέμε ναι ή όχι και στην Ελληνική πρόταση των 47 σελίδων? :p :p

Link to comment
Share on other sites

οχι, γιατι αν δεχτουμε ενα τετοιο "πακετο" θα χρειαστει να ξαναπαρουμε και το επομενο, και το επομενο, και το επομενο, και το επομενο...

οταν χρωστας και δανειζεται για να ολοκληρώσεις μερος του προηγουμενου δανειου τοτε μεγαλωνει το χρεος σου

οποτε η με τον ενα τροπο η με τον αλλο καταληγεις σε χρεοκοπια (εστω και "εικονικη" χρεοκοπια),

προσωπικα προτιμω να πουμε τωρα το οχι και να παμε εκει που ειναι να παμε παρα να εχουμε το ιδιο σεναριο το χειμωνα,

καθως το επομενο πακετο θα ειναι σε 6-8 μήνες, οπου εκτος απο την πεινα θα εχουμε και τον χειμωνα (aka κρυο).

μεσα σε 6-8 μήνες ο κοσμος θα εχει ειδη μπει σε μια ευθεια

 

προβλέπεται να ξαναγεμισουν τα χωρια (το οποιο το θεωρω καλο)

Link to comment
Share on other sites

Η παρέμβαση του Σάκη Ρουβά για το δημοψήφισμα

 

Πολιτική παρέμβαση για τις τρέχουσες εξελίξεις μετά την ανακοίνωση του Δημοψηφίσματος από τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, πραγματοποίησε ο γνωστός τραγουδιστής Σάκης Ρουβάς μέσα από το λογαριασμό του στο Facebook. Δεν δίστασε μάλιστα να εκφράσει τις επιφυλάξεις του.

 

Όπως ανέφερε χαρακτηριστικα: "Το θέμα δεν ειναι προσωπικό ειναι εθνικό...Αφορά όλους τους Έλληνες...", ενώ προσθέτει ότι "Το θέμα δεν ειναι να συνεχίσει η συγκεκριμένη κυβέρνηση μέχρι να μας αποδείξει οτι δεν ήταν λάθος επιλογή!!!" και καταλήγει λέγοντας πως εάν η κυβέρνηση απέτυχε στους στόχους της τότε "έχει την υποχρέωση να δώσει την θέση της σε μια κυβέρνηση οικουμενική εθνικής σωτηρίας!"

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.