Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σε σχεση με το ποιοι θα πανε να ψηφίσουν κτλπ, προσωπικα σκεφτομαι να μην παω αν και ειναι 5 λεπτα απο το σπιτι μου. Ο λογος ειναι οτι το ερωτημα του δημοψηφισματος δεν φαινεται να ειναι σαφες, να παω να προσφερω τις γνωσεις μου free στον τσιπρα για να του πω τι να κανει δεν το ψηνω και τοσο ας αναλαβουν αυτοι που τον ψηφισαν και παιρνουν γραμμη, καλυτερα παραλια η καφεδακι.. :p Αν μας πει στα ισια ΝΑΙ η ΟΧΙ στην ΕΕ τοτε ναι και 1000km να ημουν θα πηγαινα, τωρα σε χαζομαρουλες του στυλ "burger η δραχμη σουβλακι και γιανη βαρουφακη" δεν θελω να συμμετάσχω..

 

Θα το σκεφτω ομως και αλλο και αν υπαρξει ενημερωση δηλαδη "να η προταση των δανειστων ναι η οχι αν οχι κανουμε αυτο κτλπ" σοβαρα και υπεύθυνα με ενα πλανο τοτε θα παω, ετσι οπως ειναι τωρα ειναι απλα κωμωδία η φαση..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έρχεται ΜΕΤΑ το δημοψήφισμα είναι που πρέπει να φοβάσαι...

 

 

Με βαση αυτο: 

 

Το μοναδικο που φοβάμαι ειναι οτι θα πηξουμε στο σκατο των χρηματοοικονομικων συμβουλων/διευθυντων/παρατρεχαμενων/γιαπιδων wannabeδων

 

Η λεξη domino ειναι πολυ καλλιτεχνικη για να περιγραψει με ακριβεια το σφιχτοκωλιασμα που θα εχουν οι κατεχοντες και την ευκοιλια που θα εχουν οι wannabe φιλελευθεροι που ευχονται να γινουν κατεχοντες. 

 

Βλεπεις το 90% πιστευει οτι το χρηματοοικονομικο παγκοσμιο συστημα ειναι απλως χαλαρα συνδεδεμενα συγκοινωνουντα δοχεια που εχουν στροφιγγες on/off και θα πατησει ο Schaeuble το κουμπακι να πουμε και η Ελλαδιτσα θα μεινει στην απόξω και ολα μελι γαλα Ευρωπαίε μου. 

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η τελικη προταση των τοκογλυφων οπως την αναρτησε πριν απο λιγο η comission. Δεν τη διαβασα ακομα αλλα θα την συγκρινω με τη δικη μας σιγουρα και αυτο να κανετε και οσοι πατε για περηφανο ΟΧΙ η γερμανοτσολιαδικο ΝΑΙ..

 

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5270_en.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3. Η αποψη μου ειναι να υπαρχει ενα οριο πχ μαξ 10 χρονια απουσιας απο τη χωρα ή κατι τετοιο.

 

4. Ζω στο εξωτερικο απο χρονια και εχω χασει αρκετες εκλογες.

 

Μάλλον ζεις στο εξωτερικό το πολύ 9-10 χρόνια. Άντε να έχασες 2-3 εκλογές. Δεν δείχνεις να αγγίζεις ηλικιακά τον μένω-40-χρόνια-έξω που περιγράφεις.

Στο δεύτερο, δεν χρειάζεται να το πας μακριά. Προσωπικό καθαρισμού θα εξάγει.

 

Για το πρώτο, δεν πιστεύω να χρειάζεται να δώσω απάντηση. Αρχικά, το υπάρχον δημοψήφισμα έχει άμεση προτεραιότητα λόγω βαρύτητας της κατάστασης. Και κατά δεύτερον, απάντησες μόνος σου στο 2.

Ψιλοαπορία όμως. Αφού είσαι τόσο καιρό έξω, τι κόπτεσαι με τα πολιτικά της Ελλάδας?

Ακόμα κι αν σκέφτεσαι να γυρίσεις σε κάποιο διάστημα, με τα πολιτικά της χώρας που φιλοξενείσαι ασχολήθηκες ή τα greek politics δεν σου αφήνουν χρόνο?

Ειλικρινά πάντως, πιο πολύ ρητορικές είναι οι δυο τελευταίες ερωτήσεις. Αφού, γνώμη μου, είσαι ελεύθερος να αποφασίσεις να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Από FB φίλου (για τους ηλίθιους νεοφιλελέδες που εχουν μπλέξει την Ευρώπη με την Ε.Ε. και την Ευρωζώνη..

"Παιδια ακυρη η εξοδος απ την Ευρωπη.... δεν χωραμε ουτε απο γιβραλταρ ουτε απο σουεζ."

 

11312776_10207226997343096_8676774892227

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκαν πολύ οι παπαγάλοι. Αλλά να μην τολμήσουμε να πούμε κάτι για τον κ.Πορτοσάλτε , είμαστε μη αντικειμενικοι. Αφού κάθε μέρα λέει κάτι και μετά απο λίγο ξεφτιλίζεται. Τώρα μας τα έπρηζαν με τον ELA εδώ και 1 μέρα ότι από άυριο τέλος. Τελικά

 

 

Τώρα για τις επομενες 48 ώρες που έχουμε ELA ας συζητήσουμε για καύσιμα και μακαρόνια που τελειώνουν. Δεν ξέρω εγώ πήγα στο supermarket και είχαν τελειώσει τα μαλακά κωλόχαρτα, αναγκάστηκα να πάρω από τα άλλα που γρατσουνάνε.

 

ΥΓ: Πριν κανα μισάωρο είχε βγει στο ΣΚΑΙ ο Λοβέρδος και σε ένα κρεσέντο ενθουσιασμου έλεγε ότι κοπηκε ο ELA. Τώρα έχει κρυφτεί στην τρύπα του γιατι ξεφτιλιστηκε

 

 

Βαρουφάκης τι είπε και τι μετέφερε ο φίλος σου ο κομιστής του DVD

8632b86c523e980c1938f2c19cd2aae2.JPG

 

Για το δημοψήφισμα ο Γιούγκερ όχι φουτσα και καράτε, άμα λάχει μαθαίνει και Ελληνικα για το καλό του ελληνικου λαού:

 

 

 

http://www.kathimerini.gr/821342/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/kleistes-apo-ayrio-oi-trapezes--epivolh-capital-controls

 

Να φανταστώ ότι δείχνοντας τέτοια ευαισθησία στο ότι μπορεί να σε διαψεύδουν οι εξελίξεις θα κάνουμε να σε δούμε εδώ μέσα κανα χρόνο ε;

@narta, Ξεκίνησα να γράφω πως άλλο το notional και άλλο η έκθεση σε κίνδυνο. Αλλά κάπου στη δεύτερη παράγραφο θυμήθηκα το κοινό στο οποίο απευθύνομαι τράβηξα ένα ctrl+a, del και απλά θα πω το εξής:

 

Διασκεδάζω που κοιτώντας την αμαξοστοιχία που έρχεται κατα πάνω μας χαζογελάμε για το λεκέ μου θα αφήσουμε μπροστά στη γρίλια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.kathimerini.gr/821342/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/kleistes-apo-ayrio-oi-trapezes--epivolh-capital-controls

 

Να φανταστώ ότι δείχνοντας τέτοια ευαισθησία στο ότι μπορεί να σε διαψεύδουν οι εξελίξεις θα κάνουμε να σε δούμε εδώ μέσα κανα χρόνο ε;

@narta, Ξεκίνησα να γράφω πως άλλο το notional και άλλο η έκθεση σε κίνδυνο. Αλλά κάπου στη δεύτερη παράγραφο θυμήθηκα το κοινό στο οποίο απευθύνομαι τράβηξα ένα ctrl+a, del και απλά θα πω το εξής:

 

Διασκεδάζω που κοιτώντας την αμαξοστοιχία που έρχεται κατα πάνω μας χαζογελάμε για το λεκέ μου θα αφήσουμε μπροστά στη γρίλια. 

 

Μιας και η τρισμεγιστη μορφη σου δεν μπορει να απευθυνεται στην πλεμπα του thelab, πανε στησου στο bloomberg ανοιγει Τοκυο σε 5 ωρες.

 

P.S. Nominal ειναι η σωστή εκφραση στα παραγωγα προϊοντα. Και ξέρεις πολύ καλα οτι και de-leveraged το ποσο εκθεσης ειναι πολυ μεγαλο για ολο το συμπαν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO, νε τι?

όταν πόσταρα αυτές ήταν οι εξελίξεις εκεινη τη στιγμή. Αμφισβητείς ότι ο ELA ΔΕ ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ? γιατι αυτό πόσταρα..

 

Όποιος δεν αντεχει να ζει με 60 ευρώ τη μέρα έχει ήδη βγαλει τα λεφτάκια του. Όποιος θέλει να τα βγάλει όχι για να ζήσει αλλά για να σώσει τις αποταμιεύσεις του δε με ενδιαφερει σαν ύπαρξη

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει που πετάνε τίτλους με κεφαλαία οι τρομοκράτες να εκφοβίσουν τον κόσμο !

ΤΑ ΑΤΜ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ είναι τέλος του μήνα πρώτον που πάνε όλοι οι συνταξιούχοι (εξού και οι ουρές) και δεύτερων γιατί πήγαν τα ΜΠΛΕ-ΠΡΑΣΙΝΑ κομματόσκυλο σηκώνοντας το maximum όσα μπορούσαν λες και θα σωθούν με 800-1000-2000 ευρώ , εφόσον πήραν την γραμμή του κώματος τους !
Και το όριο που θα μπεί στα 200 ευρώ  (εμείς οι ίδιοι οι πολίτες το βάλαμε με την μ@@@@κια που μας δέρνει ακα βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας)

 

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ! :p

 

τώρα πρακτικά είναι καιρός να ζήσουμε περιπέτειες οι νέοι και να λέμε στα παιδιά μας γατάκια τι έκλασε η χούντα κτλ μια χαρά ήταν τότε μετά ήρθε το τέλος του κόσμου κλπ κλπ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η τρισμεγιστη μορφη σου δεν μπορει να απευθυνεται στην πλεμπα του thelab, πανε στησου στο bloomberg ανοιγει Τοκυο σε 5 ωρες.

 

P.S. Nominal ειναι η σωστή εκφραση στα παραγωγα προϊοντα. Και ξέρεις πολύ καλα οτι και de-leveraged το ποσο εκθεσης ειναι πολυ μεγαλο για ολο το συμπαν. 

 

 

Δεν είναι θέμα πλέμπας ή μη πλέμπας. Είναι σαν να πάω να συζητήσω για τις προοπτικές του μπασκετικού Παναθηναικού στο gate7.gr. Κανέναν δε θα ενδιαφέρει και απλά θα τσιμπήσω καντήλια. Γιατί λοιπόν να πάω να γράψω σεντόνι και να μη πω απλά ένα .μιέται ο Θρύλος και ο Πειραιάς αφου θα πετύχω το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με πολύ λιγότερο κόπο;

 

Όσον αφορά το nominal vs notional.

Με έκανες να googlάρω. Ιδού λοιπόν και να ξέρεις ότι δεν κάνω με smirk διότι και γω με έχω πιάσει πολλές φορές να λέω το ένα αντί του άλλου (και μεταξύ μας 2 στους 10 στο industry ίσως και να μη χρησιμοποιουν καταχρηστικά τον ένα όρο αντί του άλλου)

http://www.investopedia.com/terms/n/notionalvalue.asp

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.