Jump to content


Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Και μιας και μιλαμε για πραγματικα μεγεθη, αφου τα υποθετικα ξινίζουν, τα -90δις του Target-2 της Ελλάδας μαζί μετα αλλα -300δις της Ιταλιας και της Ισπανίας (που σε εξοδο της Ελλάδας ειναι οι επομενοι στοχοι) που οφείλονται κατα κυριο λόγο στην Γερμανια?

 

Tα 125δις EFSF και collateral στην ΕΚΤ σε σχεση με τα συνολικα κεφάλαια 90δις της ΕΚΤ;

 

Λεκές ολα ε;

Link to comment
Share on other sites

@3likos,

Και το ίδιο μπορεί να σου πει και ο Λοβέρδος. Ότι αυτή την πληροφόρηση είχε.

Τι πάει να πει ακριβώς ότι δε διεκόπη ο ELA? Σου δώσανε επιπλέον λεφτά χρήματα σήμερα μήπως και δεν το ξέρω; Ή μήπως το τραπεζικό σου σύστημα δεν τα χρειάζεται; Ποιος παίζει με τις λέξεις ακριβώς; Πως ακριβώς θα ήθελες να στο πει κάποιος ότι άλλα λεφτά απο τον ELA δεν έχει;

Διεκόπη ο ELA?

Σταματάει η παροχή επιπλέον ρευστότητας απο τον ELA? 

O Draghi μας έδειξε τα καλαμπαλίκια του και είπε ότι πήρατε πήρατε?

 

Ποιος παίζει με τις λέξεις εδώ; Η ΕΚΤ κάνει αυτό που οφείλει να κάνει. Κοινώς δε δίνει άλλα χρήματα σε μια μαύρη τρύπα και τυπικά περιμένει μέχρι την Τετάρτη για να κάνει απαιτητά απο τις τράπεζες ότι έχει δώσει μέχρι τώρα.

 

Θες να το πεις ότι ο ELA πάγωσε, σταμάτησε, κάνει διάλειμμα whatevah, η ουσία είναι μια. Η ΕΕ πετάει στο τραπέζι την κάρτα της τραπεζικής καταστροφής. Και ας δούμε μετά οι Έλληνες, πόσο απαραίτητες ή μη απαραίτητες μας είναι οι τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να κάνω ένα πολιτικό σχόλιο διακόπτοντας την οικονομική συζήτησή σας.

Είχα προφητεύσει ότι το αποτέλεσμα θα είναι 70% όχι, 30% ναι ή αντίστοιχο.

Έχω να πω ότι με το σκηνικό τρόμου, με 1 βδομάδα κλειστές τράπεζες, με capital control, το αποτέλεσμα θα είναι 50-50.

Οπότε αμφίρροπο.

Ίδωμεν για το εάν επαληθευτεί η προφητεία μου.

Link to comment
Share on other sites

@narta, 2 κουτάκια μελάνια απο το Πα

 

Και μιας και μιλαμε για πραγματικα μεγεθη, αφου τα υποθετικα ξινίζουν, τα -90δις του Target-2 της Ελλάδας μαζί μετα αλλα -300δις της Ιταλιας και της Ισπανίας (που σε εξοδο της Ελλάδας ειναι οι επομενοι στοχοι) που οφείλονται κατα κυριο λόγο στην Γερμανια?

 

Tα 125δις EFSF και collateral στην ΕΚΤ σε σχεση με τα συνολικα κεφάλαια 90δις της ΕΚΤ;

 

Λεκές ολα ε;

 

2 κουτάκια μελάνι απο το πλαίσιο για τον εκτυπωτή της Ραχήλ.

 

@sotiris,2 σχόλια.

 

α) Γιατί σκηνικό τρόμου; Όταν πας να αγοράσεις παιχνίδι δε διαβάζεις κρτικές στο internet, δεν κατεβάζεις και ένα demo βρε αδερφέ; Ε στο παιχνίδι που μας κάλεσε ο "που να μη σώσει και τον βρει η Δευτέρα" καλό είναι οι συνέλληνες να έχουμε και ένα early preview για να ξέρουμε ακριβώς τι βαθμό δυσκολίας έχει.

 

β) Σκηνικό τρόμου. Σκηνικό τρόμου. Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει να δεις. Αααααααααααααα ναι. Τα ίδια λέγανε μερικοί μερικοί και για το παρακάτω

 

Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO, νε τι?

όταν πόσταρα αυτές ήταν οι εξελίξεις εκεινη τη στιγμή. Αμφισβητείς ότι ο ELA ΔΕ ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ? γιατι αυτό πόσταρα..

 

Όποιος δεν αντεχει να ζει με 60 ευρώ τη μέρα έχει ήδη βγαλει τα λεφτάκια του. Όποιος θέλει να τα βγάλει όχι για να ζήσει αλλά για να σώσει τις αποταμιεύσεις του δε με ενδιαφερει σαν ύπαρξη

Σου περναει απο το μυαλο οτι εχουμε και αλλους να ταισουμε που δεν εχουν τη δυνατοτητα να βγαλουν 60ε σαν ατομα, επισης οτι δεν τη θελαμε αυτη την κατασταση?? 

 

 

Εδώ να κάνω ένα πολιτικό σχόλιο διακόπτοντας την οικονομική συζήτησή σας.

Είχα προφητεύσει ότι το αποτέλεσμα θα είναι 70% όχι, 30% ναι ή αντίστοιχο.

Έχω να πω ότι με το σκηνικό τρόμου, με 1 βδομάδα κλειστές τράπεζες, με capital control, το αποτέλεσμα θα είναι 50-50.

Οπότε αμφίρροπο.

Ίδωμεν για το εάν επαληθευτεί η προφητεία μου.

 

Μιας και μιλαμε για "προφητειες" εκτος απο τον προεδρο και ενας αλλος συμπαθης στο φορουμ επεσε μεσα:

 

http://news247.gr/eidiseis/politiki/tromolagneia-adwni-me-to-poy-tha-prokhryxtei-to-dhmopshfisma-tha-kleisoyn-oi-trapezes.3438327.html

Έγινε επεξεργασία από asdf1234
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO,

 

Σωστα

 

Ευρωζωνη: Πιθανη εξοδος της Ελλάδας ειναι ποσοτικοποιημενη και μετρησιμη με ελαχιστες παραπλευρες απωλείες. Δεν φοβόμαστε ειμαστε έτοιμοι

 

Ευρω σημερα ανοιγμα Ασία

 

m1XP6U3.png

 

Λες να εχει αντιδραση και να παει στο +1,5% επειδη ειναι το σουπερ νομισμα;

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO,

 

Σωστα

 

Ευρωζωνη: Πιθανη εξοδος της Ελλάδας ειναι ποσοτικοποιημενη και μετρησιμη με ελαχιστες παραπλευρες απωλείες. Δεν φοβόμαστε ειμαστε έτοιμοι

 

Ευρω σημερα ανοιγμα Ασία

 

m1XP6U3.png

 

Λες να εχει αντιδραση και να παει στο +1,5% επειδη ειναι το σουπερ νομισμα;

Παλι οι γερμανοι δεν κερδιζουν απο αυτο? Εξαγωγες π.χ?

Link to comment
Share on other sites

Παλι οι γερμανοι δεν κερδιζουν απο αυτο? Εξαγωγες π.χ?

 

 

Οι Ιταλοι να δεις. Ολο τσαμπα Ferrari θα πουλανε.

 

Το 60% των Γερμανικων εξαγωγών ειναι στην ΕΕ. Με την ΕΕ ρδελο μαντεψε τι κερδίζει ο Scheuble 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO,

 

Σωστα

 

Ευρωζωνη: Πιθανη εξοδος της Ελλάδας ειναι ποσοτικοποιημενη και μετρησιμη με ελαχιστες παραπλευρες απωλείες. Δεν φοβόμαστε ειμαστε έτοιμοι

 

Ευρω σημερα ανοιγμα Ασία

 

m1XP6U3.png

 

Λες να εχει αντιδραση και να παει στο +1,5% επειδη ειναι το σουπερ νομισμα;

Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω. 2% μετατόπιση στο άνοιγμα. Πρωτάκουστο για forex. Δεν έχει ξαναγίνει. Δεν ξέρω πως θα επιζήσει μετά απο αυτό η διεθνής οικονομία. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σου περναει απο το μυαλο οτι εχουμε και αλλους να ταισουμε που δεν εχουν τη δυνατοτητα να βγαλουν 60ε σαν ατομα, επισης οτι δεν τη θελαμε αυτη την κατασταση?? 

60 ευρώ ρευστό την ημέρα δεν αρκει?

Αν δεν την θέλανε γιατί όρμησε ο κόσμος στα ΑΤΜ? 1+1=2

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω. 2% μετατόπιση στο άνοιγμα. Πρωτάκουστο για forex. Δεν έχει ξαναγίνει. Δεν ξέρω πως θα επιζήσει μετά απο αυτό η διεθνής οικονομία. 

 

Ο ορος μετατοπιση ειναι σαν τον ορο μεταρυθμίσεις; Μήπως να το πουμε χαμηλη αγοραστικη δυναμικη λόγο συγκρατημενης επιφυλακτικοτητας;

 

Παντως αν θυμαμαι σωστα, μετα την Lehman τις πρωτες ωρες δεν ανοιξε ρουθουνι, ολοι χαιρονταν. Μετα βγηκε ο κυριος kavlis απο το kinder εκπληξη 

 

Οποιος Schueble και Στουρναρας συμφωνει σε αυξηση του βασικου επιτοκιου του € κατα 50 μοναδες βάσης να σηκώσει τον Drhagi του

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

δεν έχετε βαρεθεί αυτό το πινγκ πονγκ κατηγοριών αριστεράς δεξιάς?

δηλαδή οκ...από τη μια οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και όλη τη βδομάδα θα τη βγάλουμε μπροστά από τις οθόνες παριστάνοντας τους οικονομολογους-πολιτικούς αναλυτες-προπονητες copa america- κλπ κλπ κλπ...

 

από την άλλη δε βαριέστε να πατάτε πλήκτρα μόνο για βελάκια εκατέρωθεν? ας γράφουμε ο καθένας το κατιτίς του αλλά ας είναι λίγο εποικοδομητικό....έλεος πια!

 

 

κάντε λίγο χιούμορ αν δε σας έρχεται κάτι πιο εποικοδομητικό στην τελική!

 

λες και βλέπω το κανάλι της βουλής και τις κοκορομαχίες εκεί μέσα.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Ο ορος μετατοπιση ειναι σαν τον ορο μεταρυθμίσεις; Μήπως να το πουμε χαμηλη αγοραστικη δυναμικη λόγο συγκρατημενης επιφυλακτικοτητας;

 

Παντως αν θυμαμαι σωστα, μετα την Lehman τις πρωτες ωρες δεν ανοιξε ρουθουνι, ολοι χαιρονταν. Μετα βγηκε ο κυριος kavlis απο το kinder εκπληξη 

 

Σόρρυ, 2% πτώση/βελάκι κόκκινο και προς τα κάτω. Happy now?

Link to comment
Share on other sites

60 ευρώ ρευστό την ημέρα δεν αρκει?

Αν δεν την θέλανε γιατί όρμησε ο κόσμος στα ΑΤΜ? 1+1=2

Οχι δεν μου αρκει γιατι δεν ειμαι μονος μου..

 

Ορμησε για τον λογο που ξερεις, για τον ιδιο λογο που ορμηξαν και οι βουλευτες του συριζα, για τον ιδιο λογο που τα εχουν σε χαρτοφυλακια στο εξωτερικο τα λεφτα τους.. Τι θες να κανουμε αναλυση της ψυχολογιας του κοσμου?? Ορμησε γιατι καταλαβε οτι ερχονται δυσκολες μερες με το τσιρκο που μπλεξαμε απλα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν έχετε βαρεθεί αυτό το πινγκ πονγκ κατηγοριών αριστεράς δεξιάς?

δηλαδή οκ...από τη μια οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και όλη τη βδομάδα θα τη βγάλουμε μπροστά από τις οθόνες παριστάνοντας τους οικονομολογους-πολιτικούς αναλυτες-προπονητες copa america- κλπ κλπ κλπ...

 

από την άλλη δε βαριέστε να πατάτε πλήκτρα μόνο για βελάκια εκατέρωθεν? ας γράφουμε ο καθένας το κατιτίς του αλλά ας είναι λίγο εποικοδομητικό....έλεος πια!

 

 

κάντε λίγο χιούμορ αν δε σας έρχεται κάτι πιο εποικοδομητικό στην τελική!

 

λες και βλέπω το κανάλι της βουλής και τις κοκορομαχίες εκεί μέσα.

 

 

Πολύ καλά λοιπόν

 

Ανταπόκριση απο Canary Wharf. Χεσμένοι όλοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου αρκει γιατι δεν ειμαι μονος μου..

 

Ορμησε για τον λογο που ξερεις, για τον ιδιο λογο που ορμηξαν και οι βουλευτες του συριζα, για τον ιδιο λογο που τα εχουν σε χαρτοφυλακια στο εξωτερικο τα λεφτα τους.. Τι θες να κανουμε αναλυση της ψυχολογιας του κοσμου?? Ορμησε γιατι καταλαβε οτι ερχονται δυσκολες μερες με το τσιρκο που μπλεξαμε απλα..

Και τι θα κερδισουν? Αυτό που κέρδισαν ειναι ένα bank run για όλους. Ζώα κανονικότατα. Δεν μπορούσαν να πληρώσουν με τις κάρτες τους; Μπορούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου αρκει γιατι δεν ειμαι μονος μου..

 

Ορμησε για τον λογο που ξερεις, για τον ιδιο λογο που ορμηξαν και οι βουλευτες του συριζα, για τον ιδιο λογο που τα εχουν σε χαρτοφυλακια στο εξωτερικο τα λεφτα τους.. Τι θες να κανουμε αναλυση της ψυχολογιας του κοσμου?? Ορμησε γιατι καταλαβε οτι ερχονται δυσκολες μερες με το τσιρκο που μπλεξαμε απλα..

Αν θες 60 ευρω την ημερα σημαινει οτι μιλας για 1800 ευρω το μηνα, πιστευω να εχεις τουλαχιστον 2500 το μηνα μισθο γτ αλλιως...

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Και τι θα κερδισουν? Αυτό που κέρδισαν ειναι ένα bank run για όλους. Ζώα κανονικότατα. Δεν μπορούσαν να πληρώσουν με τις κάρτες τους; Μπορούσαν.

Το μεσημερι ο βαρουφακης ειπε οτι δεν ειναι αληθεια αυτα που ειπε το bbc. Το βραδυ το ειδαμε.

Ολοι αυτοι λοιπον θες να πιστεψουν οτι οι καταθεσεις ειναι εξασφαλισμενες εδω που φτασαμε;

Και οχι δε φτανουν τα 60 ευρω ουτε τα 100 τη μερα. Να σου πω το γιατι; Γιατι οπως τα δέχτηκε η τραπεζα οταν τα εβαλε καποιος θελει και αυτος ο κάποιος να μπορει να παρει οσα θελει και να μη πηγαινει καθε μερα σα μαλακας στις ουρες να παιρνει οσο του επιτρέπουν.

Δε φταιει το οριο σα νουμερο αν καταλαβες που φοβησε το κοσμο αλλα οτι μπηκε οριο και τις κλεισανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.