Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Οι μισοί θεωρούμε τους άλλους μισούς ζώα και τούμπαλιν, οπότε με απλά μαθηματικά είμαστε όλοι ζώα. Ε ας μπούμε σε ένα μαντρί να βρούμε ένα τσοπάνη να μας πάει βόλτα, η ανθρωποφαγία έχει αρχίσει να με κουράζει. Μαμήθηκε το σύμπαν 2 μερες τώρα με τις ουρές στα ΑΤΜ, τις ουρές στα συσσίτια εδώ 5 χρόνια στα μπομπόλια μας, για τα λεφτά πρώτοι είμαστε. Ζώα λοιπόν, καλύτερα εκεί.

 

 

Τώρα σε κουράζει Κωστάκη; Να φανταστώ ότι όταν εδώ μέσα μίλαγαν για τα "ζώα τους παππούδες που ψηφίζουν ΝΔ" απο τα νεύρα σου κόντευες να κάνεις delete το dbase του thelab γιατί πως το είπες αααα ναι : "η ανθρωποφαγία έχει αρχίσει να σε κουράζει"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτανει πια και κρατηστε μια γραμμη σα παραταξη για να σας πιστεψει ο κοσμος.
Ωπα κάτσε. Έχεις χάσει επεισόδια. Δεν είναι ΣΥΡΙΖΑ τώρα, είναι συνιστώσα που διαφωνεί σε πολλά με τον ΣΥΡΙΖΑ. Αυτή την εβδομάδα απλά είναι ολίγον ΣΥΡΙΖΑ λόγω δημοψηφίσματος. It's temporary.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το επόμενο βενζινάδικο? Και σε εμένα, το βενζιναδικο πάνω από το σπίτι μου δεν δεχεται κάρτα, το άλλο στα 3 στενά δεν εχει θέμα..

 

δεν μας απασχολει  μονο το ποσα δεχονται καρτα αλλα και το ποσα ΕΧΟΥΝΕ ΒΕΝΖΙΝΗ σημερα, ποσα θα εχουνε αυριο και οσα ξεμεινουνε ΠΟΤΕ θα ανεφοδιαστουν και ΠΟΣΟ θα κοστιζει στους επομενους μηνες. 

 

περασα γυρω στις 10 απο το εταιρικο της shell στην Μιχαλακοπουλου και ειχε χωρις υπερβολη 20 αμαξια ουρα, πηγα κατευθειαν σπιτι και εκανα ενα μπανιο σκεφτoμενος " δεν μαμιεται, αυτο της BP που βρισκεται καραθοδωρη και κατεχακη  δεν δουλευει ποτε κυριακη βραδυ οποτε θα εχει ακομα βενζινη, με λιγη τυχη αυριο θα παω εκει και θα ξεμπερδεψω "

 

επειδη ομως εχω τα τελευταια 24ωρα 4238923489234890 προβληματα πανω απο το κεφαλι μου, παρολο που πρακτικα χρησιμοποιω το αμαξι μονο 1 μερα την βδομαδα, αποφασισα να βαλω ενα 50ρικο αποψε για μην το μετανιωσω αργοτερα, ντυθηκα βγηκα εξω παλι και πηγα σε ενα EKO κοντα στο σπιτι μου

 

1xJoBiI.jpg

 

περιμενοντας μεσα στην ουρα, ξαφνικα μας διωξανε  γιατι λεει  δεν εχει μεινει ουτε σταγονα, ξαναπερασα απο το εταιρικο της shell, αντι να εχει  σχηματιστει ουρα απλα ειχανε δημιουργησει κατι σαν μπλοκο να για να μην μπορεις να μπεις ( η ωρα λιγα λεπτα μετα τα μεσανυχτα ) αφου προσπερασα καμποσα αλλα κλειστα βενζιν-αδικα,  βρηκα  μια ουρα απο αμαξια στο μεγαλο το shell που βρισκεται κατεχακη και κηφισιας.

 

χωθηκα απο πισω και περιμενα υπομονετικα, ειχε μονο v-power και v power racing, οποιος ηθελε απλη ... ξυδακι !!

 

στο ραδιοφωνο ειπανε οτι τα ATM θα εχουν λεφτα παλι την Τριτη και φυσικα 60 ευρω μαξ

 

http://www.iefimerida.gr/news/214294/meli-toy-antarsya-ekapsan-eyro-exo-apo-ta-grafeia-tis-ee-kai-eftysan-ton-varoyfaki

 

πρωτη συμφορα αριστερα - να τους χαιρεστε οσοι τους ψηφισατε ! 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε κουράζει Κωστάκη; Να φανταστώ ότι όταν εδώ μέσα μίλαγαν για τα "ζώα τους παππούδες που ψηφίζουν ΝΔ" απο τα νεύρα σου κόντευες να κάνεις delete το dbase του thelab γιατί πως το είπες αααα ναι : "η ανθρωποφαγία έχει αρχίσει να σε κουράζει"

Ζώα για μένα οι νεοδημοκράτες ζώα για σένα οι αριστεροί, όλοι ζώα είμαστε, αφού συμφωνούμε, τι χαλιέσαι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε χαλιέμαι. Εσύ απότομα χαλιέσαι (κατα δήλωση δικιά σου έτσι; μη μου το παίξεις βαρουφάκης τώρα και πεις δεν είπα δεν έκανα δεν έρανα). Απλά αναρωτιέμαι φωναχτά ρε παιδί μου πως και σε έπιασε τόση ευαισθησία για ... τη φάρμα. 

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν ακόμα δε το χεις καταλάβει δεν έχω κομματικό προσανατολισμό, κι από όσο ξέρω δεν ήμουν στο payroll κανενός, ανέκαθεν είχα δηλώσει και ουδέποτε έκρυψα τις αριστερές μου απόψεις. Ανοιχτά διαφωνούσα με τις 40 χρόνων πολιτικές και τους ψηφοφόρους τους όπου ανοιχτά έχω διαφωνήσει και με το τι κάνει η τωρινή κυβέρνηση. Από κει και πέρα η μαλακία έχει και τα όρια της. Αν είναι να φτάσουμε σε "πόλεμο" για το μένουμε ευρώπη ας είναι ταξικός τουλάχιστον, το να τσακώνεται η μισή μεσαία και κάτω τάξη με την υπόλοιπη μεσαία και κάτω για να περνάει καλά ο μπόμπολας και άλλοι 10 .. ε είμαστε για λοβοτομή ρε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12:30 που γύρναγα, πέρασα με το λεωφορείο από μια Εθνική. Είχε 50+ άτομα. Η Eurobank που είχα δει εχτές γεμάτη σήμερα ήταν άδεια. Προφανώς πρόλαβαν και εξυπηρετήθηκαν όλοι οι συνταξιούχοι εχτές.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος δεν βρήκε να βάλει βενζίνη και κατηγορεί την αριστερά...

Τόσο καιρό που είχαμε βενζίνη αλλά σε κάθε φανάρι ειχε και από 2 επαιτες, σε κάθε σκουπιδοντενεκε έψαχνε κ κάποιος στα σκουπίδια, η ανεργία ειχε χτυπησει κόκκινο, δεν σε είδα να γράφεις σε κάποιο φόρουμ οτι φταίει η δεξιά.

Καιρός να πάψει η αδιαφορία, το πρόβλημα ειναι όλων των Ελλήνων, καιρός οι βολεμένοι να ξεβολευτούν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν ακόμα δε το χεις καταλάβει δεν έχω κομματικό προσανατολισμό, κι από όσο ξέρω δεν ήμουν στο payroll κανενός, ανέκαθεν είχα δηλώσει και ουδέποτε έκρυψα τις αριστερές μου απόψεις. Ανοιχτά διαφωνούσα με τις 40 χρόνων πολιτικές και τους ψηφοφόρους τους όπου ανοιχτά έχω διαφωνήσει και με το τι κάνει η τωρινή κυβέρνηση. Από κει και πέρα η μαλακία έχει και τα όρια της. Αν είναι να φτάσουμε σε "πόλεμο" για το μένουμε ευρώπη ας είναι ταξικός τουλάχιστον, το να τσακώνεται η μισή μεσαία και κάτω τάξη με την υπόλοιπη μεσαία και κάτω για να περνάει καλά ο μπόμπολας και άλλοι 10 .. ε είμαστε για λοβοτομή ρε.

 

Καλά ναι απο διαφωνίες για την τωρινή κυβέρνηση δεν έχω παράπονο. Και εσύ και οι υπόλοιποι ακομμάτιστοι τους τα χώνετε νυχθημερόν. Αφού σκέφτομαι να αποσυρθώ απο τις συζητήσεις γιατί πλέον με έχετε υπερκαλύψει.

 

Αυτό που περιγράφεις ξέρεις μπορεί να αποδοθεί και λίγο διαφορετικά:

"το να τσακώνεται η μισή μεσαία και κάτω τάξη με την υπόλοιπη μεσαία και κάτω για να περάσει λιιιιιιιγο χειρότερα ο μπόμπολας και άλλοι 10 με αντάλλαγμα να ψοφήσει όλη η κάτω τάξη και αρκετή απο τη μεσαία....ε είμαστε για λοβοτομή ρε."

Link to comment
Share on other sites

Καιρός να πάψει η αδιαφορία, το πρόβλημα ειναι όλων των Ελλήνων, καιρός οι βολεμένοι να ξεβολευτούν

 

Καιρός για δύο.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό από όλη αυτή την φασαρία βλέπεις ανθρώπους με διαφορετικά κριτήρια να συζητάνε εδώ και εκεί ασχέτως αν καταλήγει η συζήτηση στο νερό
Έχουμε και λέμε θα ακολουθήσει ένα σεντόνι (από FB) με την αντιπαράθεση δύο ατόμων  το ένα από τα λεγόμενά του είναι στο δεξιό χώρο και το άλλο δεν μπόρεσα να το προσδιορίσω διότι γράφει πάρα πολύ ωραία αυτά που λέει (και μάλλον πρέπει για έναν ελεύθερα σκεπτόμενο πολίτη χωρίς να είναι σκλαβωμένος σε κάποιο κόμμα) οπότε θα πω α για τον δεξιό και β για τον άγνωστο με λογική όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει ~ πιστεύω ότι είδη έχετε διαβάσει αμέτρητα σεντόνια εδώ και εκεί άλλο ένα τι πειράζει !

 

αν δεν επιτρέπετε ας σβηστεί το από κάτω

A-Πρωτη φορα αριστερα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

 

B-Πήρες εσύ ποτέ λεφτά στα χέρια σου και τα χρωστάς; Το χρέος δε θα έπρεπε να είναι δημόσιο.

 

A-Γινεται ομως με την διακοπή χρηματοδότησης.. Για εμας μιλαμε ή για το ελληνικό κράτος που εχει να δει πλεόνασμα για δεκαετίες ή πρωτογενή παραγωγή για αλλα τοσα..;

 

B-Πέρα από την απλούστατη θεωρία του απεχθούς χρέους, η οποία λέει ότι αν το δάνειο δεν έχει χρησιμοποιηθεί για να βοηθήσει τους ανθρώπους, δεν είναι δικό τους χρέος, πηγαίνετε να ψηφίσετε «Ναι». Δεν ξέρω γιατί προτιμάτε να παραμείνετε σε αυτήν την κατάσταση όπου το χρέος συνεχώς θα αυξάνεται, οι μισθοί συνεχώς θα μειώνονται και οι τόκοι θα ανεβαίνουν. Από φόβο για αλλαγή είμαστε ακόμα πίσω από τα γαϊδούρια σε αυτή τη χώρα και από φόβο για αλλαγή έχουμε φτάσει μέχρι εδώ, επειδή είχαμε τους ίδιους παπάρες να κυβερνάνε για 60 χρόνια και να καταχρώνται όλα αυτά τα δάνεια που εμείς καλούμαστε να εξοφλήσουμε.

Πηγαίνετε να ψηφίσετε «ναι», γιατί ευτυχώς είναι περισσότεροι αυτοί που δε φοβούνται ότι «θα κλείσουν οι τράπεζες» λες και τα λεφτά για 2-3 μέρες θα τους σώσουν. Και οι μεγαλύτεροί μας που θυμούνται ότι είχαμε βιομηχανία, κλωστοϋφαντουργία, κατασκευάζαμε οικιακές συσκευές, οχήματα και πολλά άλλα. Η τελευταία εταιρία ήταν η Πίτσος και την αγόρασε η Siemens. Με τις «ελεύθερες αγορές» της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όμως, οι εγχώριες βιομηχανίες αδυνατούσαν να συναγωνιστούν και έκλεισαν. Όλα αυτά κανονίζονται εδώ και δεκαετίες, πριν καν γεννηθούμε, και μου λέτε ότι χρωστάμε κιόλας.

 

A-Προφανως και θα ψηφίσουμε ναι..! Γιατι το ναι μας προσφέρει ασφάλεια, προσφέρει στους πολίτες της Ένωσης την επιλογη να διαμείνουν και να εργαστούν σε μέλη κράτη της Ένωσης..! Αποκτούν την ιθαγένεια του πολίτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης αυτόματα..! Εχει πλεονεκτική θεση στους δασμούς στις εξαγωγές των προϊόντων στα κράτη μέλη.. Και αλλα πολλα.
Αλλα οι Έλληνες σαν μπουρτζοβλαχοι αυτο που κοιτούν ειναι μα διοριστούν σε καμια δημόσια υπηρεσία και να κλέψουν απο τον γείτονα.. Ποτε κανεις δεν προσπάθησε να αξιοποιήσει την περιουσία του βάσει των πλεονεκτημάτων που προσφέρει η δικλείδα της Ένωσης..
Ολοι προσπαθούν να μπουν και μεις να βγουμε..! Και Εν τελει να μην τρώγαμε τοσα χρονια τα δανεικά και ας τα αξιοποιούσαμε στην ποιοτική και ποσοτική ανάπτυξη της χώρας και οχι σε ψευτο-επιχειρήσεις και στα μπουζούκια.. Ο,τι πληρώνεις παίρνεις..

 

B-Δε θέλω να σε γελοιοποιώ γιατί υποτίθεται ότι σπουδάζεις και σε Νομική σχολή. Άλλο η Ευρωπαϊκή Ένωση και άλλο η ζώνη του Ευρώ. Δε γίνεται να βγούμε από την Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς δεν υπάρχει καμία νομοθεσία που να προβλέπει κάτι τέτοιο. Όσο για το νόμισμα του Ευρώ, υπάρχουν ήδη χώρες που είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και έχουν κρατήσει το δικό τους νόμισμα και είναι μια χαρά (και προφανώς πιο έξυπνοι από εμάς, καθώς η Αγγλική λίρα, μιας τόσο μικρής χώρας, είναι πιο ισχυρή από το Ευρώ που το έχει κοτζάμ Ευρωπαϊκή Ένωση).

Καμία ασφάλεια δε σου προσφέρει το «Ναι» όσον αφορά την Ε.Ε., επειδή δεν υπάρχει ενδεχόμενο μη οικειοθελούς εξόδου από την Ε.Ε. Σου προσφέρει την ασφάλεια να μεταναστεύσεις χωρίς διαβατήριο μέσα σε κάποιες χώρες της Ευρώπης και να πάει να γαμηθεί η Ελλάδα. Κι εγώ σκέφτομαι να δουλέψω στο εξωτερικό αλλά δεν έχουν όλοι αυτήν την επιθυμία ή τη δυνατότητα και δε θα ψηφίσω μόνο για τον εαυτό μου.

Τέλος, ότι χαλάσαμε τα δάνεια σε μπουζούκια, λες και μας έδωσαν εμάς προσωπικά δανεικά με τόκο για να πάμε μπουζούκια, θέλω να το αφήσω ασχολίαστο γιατί πραγματικά πλησιάζει να είναι αστείο. Ούτε εγώ, ούτε εσύ διαχειρίστηκες αυτά τα χρήματα ούτε ήταν ποτέ στην κατοχή σου.

 

A-Ο θεε τι παρανοια..! Αρχικα, τόση ωρα μιλαω για την Ευρωπαϊκή Ένωση ανοιξε τα ματια σου..! Οταν εκανα εγω ευρωπαικο δεν ηξερες γράμματα.. Δευτερευόντως, προφανως η Αγγλια κράτησε την λίρα θα ηταν άκρως ζημιογόνο να μετατρέψει ενα νόμισμα το οποίο προσέφερε υγιή οικονομία.. Η λίρα εχει μεγαλύτερη αξία απο το ευρω για ποιο λογο να το μετατρέψουν..;;! Δεν ειναι μονο αυτα ειναι και αλλα πολλα που ξερει ενας ανθρωπος π εχει διαβασει τα δικαιώματα του μεσα στην ένωση και οχι οτι ακουει απο την τιβι.. Προφανως, πήραμε ομως άπειρα κονδύλια τα οποία δεν αξιοποιήθηκαν ποτε αυτο δεν μπορει να το αμφισβητήσει κανεις.
Ενταξει ας βγουμε απο ευρω και ας πληρώνουμε εκατομμύρια για ενα ψωμι-γτ με στοιχειώδη μαθηματικά- ο πληθωρισμός θα φτάσει στα ύψη.!

 

B-Χρησιμοποίησε, λοιπόν, τα στοιχειώδη μαθηματικά σου και τα γράμματα που ξέρεις παραπάνω από εμένα και σκέψου αν θα μας βγάλουν από το Ευρώ. Σκέψου τι θα σημαίνει η έξοδος της Ελλάδας για την αξία του νομίσματος, πόσο μάλλον το domino effect που θα κάνει κι άλλες χώρες να βγουν από το Ευρώ και να υποβαθμίσουν κι άλλο το νόμισμα. Δε συμφέρει τις υπερδυνάμεις που κινούν τα νήματα να έχουν ένα δάνειο σε υποβαθμισμένο νόμισμα. Είναι άδειες απειλές και τρομοκρατία όλα αυτά.

Ξέρουν ότι μπορούμε να ασκήσουμε βέτο με αυτόν τον τρόπο και προσπαθούν να μας τρομοκρατήσουν με κάθε μέσο. Η έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ είναι πιο ζημιογόνος για τους ίδιους παρά για την Ελλάδα. Ναι, θα έχεις υποβαθμισμένο νόμισμα, αλλά θα διαγραφεί σχεδόν όλο το χρέος σου.

 

A-Πριν λιγο καιρο ναι θα γινόταν domino πλεον υπαρχουν δικλείδες.. Και θα προτιμηθεί να βγει απο το ευρω παρα να χρεωκοπήσουμε και η ισοτιμία του ευρω να πεσει κατα πολυ σε σχεση με το δολάριο και την λίρα-απλή πολιτική-

 

B-Το ευρώ, κατά τη διάρκεια της κρίσης, ολοένα και χάνει αξία. Κοντεύει ισοδύναμο με το δολάριο ήδη. Δε νομίζω ότι τους παίρνει να διώξουν χώρες από το ευρώ. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί άνθρωποι υποστηρίζουν τους μεγαλοτραπεζίτες που καίνε λεφτά και τα κάνουν σαΐτες. Όλα αυτά τα δάνεια πάνε κατευθείαν σε ιδιωτικές τσέπες, στις τράπεζες, και καλούμαστε εμείς να τα πληρώσουμε με φορολογίες, μειώσεις και εξαθλίωση. Στην ουσία προσυπογράφεις το δικαίωμά σου στη σκλαβιά του ΔΝΤ και της ΕΚΤ. Δυστυχώς, πρέπει να πάω να κοιμηθώ, καθώς δουλεύω αύριο και έχω πολύ πρωινό ξύπνημα. Κρίμα, δεν είμαι και στο δημόσιο.

Εν κατακλείδι: εσείς θα ψηφίσετε «ναι», εγώ και πολλοί άλλοι «όχι». Όλες οι ενδείξεις δείχνουν ότι θα επικρατήσει το «όχι». Αύριο τα ATM θα βγάζουν λεφτά, απλά με ένα ημερήσιο όριο για να μην πάνε όλοι οι αρούγκαλοι οι Ελληνάρες να τα τραβήξουν όλα να τα βάλουν κάτω από το στρώμα τους. Οι τράπεζες θα ανοίξουν. Θα είμαστε και στην Ε.Ε. Δε θα επιτεθεί και ο Godzilla. Απλά στα λέω για να σε καθησυχάσω, επειδή ο λαός «όχι» θα ψηφίσει.

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

ο μπόμπολας και άλλοι 10
Ο Μπόμπολας και οι άλλοι 10 πάντα θα περνάνε καλά. Και το ΚΚΕ να ανέβει πάνω και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ να ανέβει πάνω και η ΧΑ να ανέβει πάνω, αυτοί θα την βολέψουν.

 

Η μαλακία βρίσκεται σε αυτούς που έχουν βάλει το μυαλό τους στο off και αναμασάνε τις κομματικές Μ@Λ@ΚΙΕΣ. Άνθρωποι χωρίς άποψη θα ψάξουν να βρουν το λάθος στο σωστό του "απέναντι", θα προσπαθήσουν να βρουν κάτι σωστό στο λάθος των "δικών τους". Άνθρωποι που αρνούνται να δουν την άλλη άποψη, ώστε να την επεξεργαστούν λογικά στο μυαλό τους έστω, πριν την απορρίψουν.

 

 

 

(σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρομαι σε σένα, απλά πήρα πάσα από τον.... Μπόμπολα)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και τι θα κερδισουν? Αυτό που κέρδισαν ειναι ένα bank run για όλους. Ζώα κανονικότατα. Δεν μπορούσαν να πληρώσουν με τις κάρτες τους; Μπορούσαν.

 

 

Μια και το ρωτάς και το ξαναρωτάς συνέχεια, ας σου παραθέσω ένα παράδειγμα.

 

Ο γείτονάς μου δουλεύει πωλητής σε ΑΕ τροφίμων που προμηθεύει απο super market μέχρι ταβέρνες και καφετέριες. Σήμερα το μεσημέρι έλαβαν εντολή όλες οι επόμενες παραγγελίες που θα λαμβάνουν να πληρώνωνται σε ΜΕΤΡΗΤΟ.

 

Είναι άραγε πολύ δυσκολο να καταλάβεις ότι:

 

Α. Ο κάθε καταστηματάρχης που του ζητάει ο προμηθευτής μετρητά για το εμπόρευμα που του πουλάει, παρόλο που τον βόλευε η κατάσταση με τις κάρτες (πρίν είχε ''άνοιγμα'' και μπορούσε να πλήρώνει ακόμα και 2 μήνες μετά) πολύ σύντομα θα αναγκαστεί να ζητήσει και αυτός μετρητά ώστε να μπορεί να συνεχίσει να προμηθεύεται.

 

Β. Με το ίδιο σκεπτικό όλες οι μεγάλες εταιρίες σε όλους τους κλάδους (τρόφιμα, φάρμακα, κάυσιμα κλπ κλπ κλπ) θα ζητησουν το ίδιο, εξαναγκάζοντας όλες τις επιχειρήσεις να ζητάνε μόνο μετρητά για οποιαδήποτε συναλλαγή. 

 

απαντήθηκε το ερώτημά σου ?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

καιρός οι βολεμένοι να ξεβολευτούν
Καιρός να πεθάνουν όλες οι ζωντανές κατσίκες των γειτόνων.

 

 

Στα φανάρια δεν υπάρχουν επαίτες σήμερα, κόσμος δεν ψάχνει στα σκουπίδια, όλοι δουλεύουν. Βιάζομαι; Οι τελευταίες εξελίξεις πιστεύεις μας πάνε προς την σωστή κατεύθυνση;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει πολλάκις. Ο Σύριζα είναι πολυπολιτισμικός. Έχει πολλές φωνές. Έχει από όλα τα καλά. Σαν τη φρουτοπία ένα πράμα.

 

Για να διαχωρίζουμε τη βούρτσα από το άλλο.

H πολυφωνία είναι θεμελιώδης αρχή της δημοκρατίας.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι πολυφωνικός όμως. πολυ-μ@λακας είναι.

 

και για να μην ξεχνιόμαστε......ακόμα περιμένουμε (εδώ και κάτι χρόνια) τις δικές σου θέσεις Snips πέρα από το κρεσέντο κριτικής και ειρωνείας που ασκείς σε ότι γράφεται εδώ μέσα. ή ακόμα να διαμορφώσεις δική σου άποψη? ή μήπως τελικά ντρέπεσαι να μας πεις ανοιχτά τι σκέφτεσαι?,,,,έλα πάρε θάρρος....εδω μέσα γράφει και ο αναρχικός και ο αριστερός και ο κεντρώος και ο βαμμένος ΝΔ και ο χουντικός....μόνο κάτι πασόκοι χάθηκαν ως φυσικό επακόλουθο της διάλυσης από τον Μπένι.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό από όλη αυτή την φασαρία βλέπεις ανθρώπους με διαφορετικά κριτήρια να συζητάνε εδώ και εκεί ασχέτως αν καταλήγει η συζήτηση στο νερό

Έχουμε και λέμε θα ακολουθήσει ένα σεντόνι (από FB) με την αντιπαράθεση δύο ατόμων  το ένα από τα λεγόμενά του είναι στο δεξιό χώρο και το άλλο δεν μπόρεσα να το προσδιορίσω διότι γράφει πάρα πολύ ωραία αυτά που λέει (και μάλλον πρέπει για έναν ελεύθερα σκεπτόμενο πολίτη χωρίς να είναι σκλαβωμένος σε κάποιο κόμμα) οπότε θα πω α για τον δεξιό και β για τον άγνωστο με λογική όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει ~ πιστεύω ότι είδη έχετε διαβάσει αμέτρητα σεντόνια εδώ και εκεί άλλο ένα τι πειράζει !

 

αν δεν επιτρέπετε ας σβηστεί το από κάτω

A-Πρωτη φορα αριστερα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

 

B-Πήρες εσύ ποτέ λεφτά στα χέρια σου και τα χρωστάς; Το χρέος δε θα έπρεπε να είναι δημόσιο.

 

A-Γινεται ομως με την διακοπή χρηματοδότησης.. Για εμας μιλαμε ή για το ελληνικό κράτος που εχει να δει πλεόνασμα για δεκαετίες ή πρωτογενή παραγωγή για αλλα τοσα..;

 

B-Πέρα από την απλούστατη θεωρία του απεχθούς χρέους, η οποία λέει ότι αν το δάνειο δεν έχει χρησιμοποιηθεί για να βοηθήσει τους ανθρώπους, δεν είναι δικό τους χρέος, πηγαίνετε να ψηφίσετε «Ναι». Δεν ξέρω γιατί προτιμάτε να παραμείνετε σε αυτήν την κατάσταση όπου το χρέος συνεχώς θα αυξάνεται, οι μισθοί συνεχώς θα μειώνονται και οι τόκοι θα ανεβαίνουν. Από φόβο για αλλαγή είμαστε ακόμα πίσω από τα γαϊδούρια σε αυτή τη χώρα και από φόβο για αλλαγή έχουμε φτάσει μέχρι εδώ, επειδή είχαμε τους ίδιους παπάρες να κυβερνάνε για 60 χρόνια και να καταχρώνται όλα αυτά τα δάνεια που εμείς καλούμαστε να εξοφλήσουμε.

Πηγαίνετε να ψηφίσετε «ναι», γιατί ευτυχώς είναι περισσότεροι αυτοί που δε φοβούνται ότι «θα κλείσουν οι τράπεζες» λες και τα λεφτά για 2-3 μέρες θα τους σώσουν. Και οι μεγαλύτεροί μας που θυμούνται ότι είχαμε βιομηχανία, κλωστοϋφαντουργία, κατασκευάζαμε οικιακές συσκευές, οχήματα και πολλά άλλα. Η τελευταία εταιρία ήταν η Πίτσος και την αγόρασε η Siemens. Με τις «ελεύθερες αγορές» της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όμως, οι εγχώριες βιομηχανίες αδυνατούσαν να συναγωνιστούν και έκλεισαν. Όλα αυτά κανονίζονται εδώ και δεκαετίες, πριν καν γεννηθούμε, και μου λέτε ότι χρωστάμε κιόλας.

 

A-Προφανως και θα ψηφίσουμε ναι..! Γιατι το ναι μας προσφέρει ασφάλεια, προσφέρει στους πολίτες της Ένωσης την επιλογη να διαμείνουν και να εργαστούν σε μέλη κράτη της Ένωσης..! Αποκτούν την ιθαγένεια του πολίτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης αυτόματα..! Εχει πλεονεκτική θεση στους δασμούς στις εξαγωγές των προϊόντων στα κράτη μέλη.. Και αλλα πολλα.

Αλλα οι Έλληνες σαν μπουρτζοβλαχοι αυτο που κοιτούν ειναι μα διοριστούν σε καμια δημόσια υπηρεσία και να κλέψουν απο τον γείτονα.. Ποτε κανεις δεν προσπάθησε να αξιοποιήσει την περιουσία του βάσει των πλεονεκτημάτων που προσφέρει η δικλείδα της Ένωσης..

Ολοι προσπαθούν να μπουν και μεις να βγουμε..! Και Εν τελει να μην τρώγαμε τοσα χρονια τα δανεικά και ας τα αξιοποιούσαμε στην ποιοτική και ποσοτική ανάπτυξη της χώρας και οχι σε ψευτο-επιχειρήσεις και στα μπουζούκια.. Ο,τι πληρώνεις παίρνεις..

 

B-Δε θέλω να σε γελοιοποιώ γιατί υποτίθεται ότι σπουδάζεις και σε Νομική σχολή. Άλλο η Ευρωπαϊκή Ένωση και άλλο η ζώνη του Ευρώ. Δε γίνεται να βγούμε από την Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς δεν υπάρχει καμία νομοθεσία που να προβλέπει κάτι τέτοιο. Όσο για το νόμισμα του Ευρώ, υπάρχουν ήδη χώρες που είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και έχουν κρατήσει το δικό τους νόμισμα και είναι μια χαρά (και προφανώς πιο έξυπνοι από εμάς, καθώς η Αγγλική λίρα, μιας τόσο μικρής χώρας, είναι πιο ισχυρή από το Ευρώ που το έχει κοτζάμ Ευρωπαϊκή Ένωση).

Καμία ασφάλεια δε σου προσφέρει το «Ναι» όσον αφορά την Ε.Ε., επειδή δεν υπάρχει ενδεχόμενο μη οικειοθελούς εξόδου από την Ε.Ε. Σου προσφέρει την ασφάλεια να μεταναστεύσεις χωρίς διαβατήριο μέσα σε κάποιες χώρες της Ευρώπης και να πάει να γαμηθεί η Ελλάδα. Κι εγώ σκέφτομαι να δουλέψω στο εξωτερικό αλλά δεν έχουν όλοι αυτήν την επιθυμία ή τη δυνατότητα και δε θα ψηφίσω μόνο για τον εαυτό μου.

Τέλος, ότι χαλάσαμε τα δάνεια σε μπουζούκια, λες και μας έδωσαν εμάς προσωπικά δανεικά με τόκο για να πάμε μπουζούκια, θέλω να το αφήσω ασχολίαστο γιατί πραγματικά πλησιάζει να είναι αστείο. Ούτε εγώ, ούτε εσύ διαχειρίστηκες αυτά τα χρήματα ούτε ήταν ποτέ στην κατοχή σου.

 

A-Ο θεε τι παρανοια..! Αρχικα, τόση ωρα μιλαω για την Ευρωπαϊκή Ένωση ανοιξε τα ματια σου..! Οταν εκανα εγω ευρωπαικο δεν ηξερες γράμματα.. Δευτερευόντως, προφανως η Αγγλια κράτησε την λίρα θα ηταν άκρως ζημιογόνο να μετατρέψει ενα νόμισμα το οποίο προσέφερε υγιή οικονομία.. Η λίρα εχει μεγαλύτερη αξία απο το ευρω για ποιο λογο να το μετατρέψουν..;;! Δεν ειναι μονο αυτα ειναι και αλλα πολλα που ξερει ενας ανθρωπος π εχει διαβασει τα δικαιώματα του μεσα στην ένωση και οχι οτι ακουει απο την τιβι.. Προφανως, πήραμε ομως άπειρα κονδύλια τα οποία δεν αξιοποιήθηκαν ποτε αυτο δεν μπορει να το αμφισβητήσει κανεις.

Ενταξει ας βγουμε απο ευρω και ας πληρώνουμε εκατομμύρια για ενα ψωμι-γτ με στοιχειώδη μαθηματικά- ο πληθωρισμός θα φτάσει στα ύψη.!

 

B-Χρησιμοποίησε, λοιπόν, τα στοιχειώδη μαθηματικά σου και τα γράμματα που ξέρεις παραπάνω από εμένα και σκέψου αν θα μας βγάλουν από το Ευρώ. Σκέψου τι θα σημαίνει η έξοδος της Ελλάδας για την αξία του νομίσματος, πόσο μάλλον το domino effect που θα κάνει κι άλλες χώρες να βγουν από το Ευρώ και να υποβαθμίσουν κι άλλο το νόμισμα. Δε συμφέρει τις υπερδυνάμεις που κινούν τα νήματα να έχουν ένα δάνειο σε υποβαθμισμένο νόμισμα. Είναι άδειες απειλές και τρομοκρατία όλα αυτά.

Ξέρουν ότι μπορούμε να ασκήσουμε βέτο με αυτόν τον τρόπο και προσπαθούν να μας τρομοκρατήσουν με κάθε μέσο. Η έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ είναι πιο ζημιογόνος για τους ίδιους παρά για την Ελλάδα. Ναι, θα έχεις υποβαθμισμένο νόμισμα, αλλά θα διαγραφεί σχεδόν όλο το χρέος σου.

 

A-Πριν λιγο καιρο ναι θα γινόταν domino πλεον υπαρχουν δικλείδες.. Και θα προτιμηθεί να βγει απο το ευρω παρα να χρεωκοπήσουμε και η ισοτιμία του ευρω να πεσει κατα πολυ σε σχεση με το δολάριο και την λίρα-απλή πολιτική-

 

B-Το ευρώ, κατά τη διάρκεια της κρίσης, ολοένα και χάνει αξία. Κοντεύει ισοδύναμο με το δολάριο ήδη. Δε νομίζω ότι τους παίρνει να διώξουν χώρες από το ευρώ. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί άνθρωποι υποστηρίζουν τους μεγαλοτραπεζίτες που καίνε λεφτά και τα κάνουν σαΐτες. Όλα αυτά τα δάνεια πάνε κατευθείαν σε ιδιωτικές τσέπες, στις τράπεζες, και καλούμαστε εμείς να τα πληρώσουμε με φορολογίες, μειώσεις και εξαθλίωση. Στην ουσία προσυπογράφεις το δικαίωμά σου στη σκλαβιά του ΔΝΤ και της ΕΚΤ. Δυστυχώς, πρέπει να πάω να κοιμηθώ, καθώς δουλεύω αύριο και έχω πολύ πρωινό ξύπνημα. Κρίμα, δεν είμαι και στο δημόσιο.

Εν κατακλείδι: εσείς θα ψηφίσετε «ναι», εγώ και πολλοί άλλοι «όχι». Όλες οι ενδείξεις δείχνουν ότι θα επικρατήσει το «όχι». Αύριο τα ATM θα βγάζουν λεφτά, απλά με ένα ημερήσιο όριο για να μην πάνε όλοι οι αρούγκαλοι οι Ελληνάρες να τα τραβήξουν όλα να τα βάλουν κάτω από το στρώμα τους. Οι τράπεζες θα ανοίξουν. Θα είμαστε και στην Ε.Ε. Δε θα επιτεθεί και ο Godzilla. Απλά στα λέω για να σε καθησυχάσω, επειδή ο λαός «όχι» θα ψηφίσει.

 

 

 

Έκλασα στο γέλιο. Απο που να ξεκινήσω. Ο ένας δεξιός, ο άλλος δεν ξέρω αλλά τα έλεγε ωραία και ήταν σκεπτόμενος. Νταξ μεγάλε το πιάσαμε το υποννοούμενο. Επίσης κάνε μια καλή και πάρε ss το διάλογο μια να δούμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος δεν βρήκε να βάλει βενζίνη και κατηγορεί την αριστερά...

Τόσο καιρό που είχαμε βενζίνη αλλά σε κάθε φανάρι ειχε και από 2 επαιτες, σε κάθε σκουπιδοντενεκε έψαχνε κ κάποιος στα σκουπίδια, η ανεργία ειχε χτυπησει κόκκινο, δεν σε είδα να γράφεις σε κάποιο φόρουμ οτι φταίει η δεξιά.

Καιρός να πάψει η αδιαφορία, το πρόβλημα ειναι όλων των Ελλήνων, καιρός οι βολεμένοι να ξεβολευτούν

 

αν ειμουνα "βολεμενος"  ( υποκειμενικη αυτη η εννοια πλεον ) δεν θα αγχωνομουνα με τα 3-4 λιτρα που ειχανε μεινει  στο ντεποζιτο ουτε θα εβαζα τοσο καιρο,  ενα 10ρικο βενζινη  2-3  φορες τον μηνα - καθε μηνα. 

 

περι "βολεματος"   -> http://www.thelab.gr/topic/139794-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%82-v20/page-56#entry2132960

προφανως δεν εχεις διαβασει πολλα ποστ μου ουτε εγω εχω διαβασει πολλα δικα σου,  αν ελεγα ομως τωρα τιποτα για τις  υπογραφες σου και "καλο κουραγιο" που μεθαυριο θα φυγουνε κομματι-κομματι στις αγγελιες του insomnia για μια χουφτα χαρτονισματα,  θα φαινομουνα κακος ?? 

 

σταματηστε να επιτελους να  πετατε το μπαλακι στην φτωχεια και στο τι κανανε οι προηγουμενοι κυβερνωντες, ειναι αυτονοητο οτι πολλοι απο εμας  δεν ψηφισανε  τους προηγουμενους, ουτε  αφησανε δικο τους κοσμο που δοκιμαζεται μονο και αβοηθητο. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

πάρε ss το διάλογο μια να δούμε κάτι.

 

πάρε ss ????  What is this ...

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω για ποιο υπονοούμενο

Έκλασα στο γέλιο. Απο που να ξεκινήσω. Ο ένας δεξιός, ο άλλος δεν ξέρω αλλά τα έλεγε ωραία και ήταν σκεπτόμενος. Νταξ μεγάλε το πιάσαμε το υποννοούμενο

 

Μιας και τα έπιασες όλα πες μου που ανήκω αριστερά - κέντρο - δεξιά ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.