Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Απλά τα πράγματα είσαι ελεύθερος αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου αν είσαι υπό την εποπτεία άλλων κάνουν οι άλλοι κουμάντο για σένα και δεν είσαι ελεύθερος ...

 

Είμαι 22 χρονών με ένα αβέβαιο μέλλον μπροστά μου δεν έχω θέμα στο να δουλέψω σχεδόν σε όλες τις δουλείες αρκεί να πληρώνομαι σωστά και όχι να πληρώνομαι μετά από 1 μήνα 2μήνες 6μηνο κλπ κλπ . Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του επίσης ακόμα ισχύουν τα βύσματα οι μπαρμπάδες κλπ , όπου όσα χρόνια και να περάσουν δυστηχώς θα υπάρχουν ..

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ !

 

Λεφτά δεν έχω , μαγαζί δεν έχω , καβάτζα δεν έχω , γκόμενα δεν έχω , δεν έχω τίποτα από την στιγμή που δεν έχω τίποτα δεν έχω να φοβηθώ και τίποτα  ....

Αυτοί που φοβούνται είναι οι σταθεροί αυτήν την στιγμή και δεν θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα που έχουν ως τώρα πρως οποιαδήποτε κατεύθυνση γιατί πολύ απλά έχουν φτιάξει ένα πρόγραμμα το οποίο λέει αυτό εκείνο το άλλο (στόχοι) ...

 

Κρίμα να τα πιστεύεις αυτά στα 22 σου χρόνια, τα βύσματα δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, αλλά ακόμα κι έτσι υπάρχουν και άξιοι άνθρωποι που αγωνίστηκαν για να χτίσουν κάτι όλα αυτά τα χρόνια. Μπορεί να ήταν πιο ικανοί από κάποιους άλλους (ω ναι συμβαίνει και αυτό στην ζωή!) ή να επέλεξαν ένα πιο λιτό τρόπο ζωής.

 

Προσωπικά ακόμα και αν ήμουν στη Ελλάδα την επόμενη εβδομάδα δεν ξέρω πραγματικά τι θα ψήφιζα.

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες 60 ευρω την ημερα σημαινει οτι μιλας για 1800 ευρω το μηνα, πιστευω να εχεις τουλαχιστον 2500 το μηνα μισθο γτ αλλιως...

Capital control με 300 ευρώ τη μέρα, θα στείλει το δημοψήφισμα 50-50.

Capital control με 60 ευρώ τη μέρα, θα στείλει μάλλον 60 το ναι.

Με 60 ευρώ την ημέρα δεν μπορώ να πάω π.χ. ταξίδι θεσσαλονίκη.

Χρειάζομαι περίπου 300 ευρώ. Θα μαζεύω 60-60 κάθε μέρα για να κάνω ένα ταξιδάκι μια φορά το μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Dem, πότε περίμεναν δηλαδή να κάνουν την τελευταία πρόταση; 2 ώρες πριν το τέλος; Ε αν δεν ηταν 100% αυτό που δώσανε, θα ήταν το 98%.

 

Πάντως μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψω ότι δημοψήφισμα ήταν απόφαση της τελευταίας στιγμής λόγο προτάσεων όποιες και αν ήταν αυτές.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν ακόμα δε το χεις καταλάβει δεν έχω κομματικό προσανατολισμό, κι από όσο ξέρω δεν ήμουν στο payroll κανενός, ανέκαθεν είχα δηλώσει και ουδέποτε έκρυψα τις αριστερές μου απόψεις. Ανοιχτά διαφωνούσα με τις 40 χρόνων πολιτικές και τους ψηφοφόρους τους όπου ανοιχτά έχω διαφωνήσει και με το τι κάνει η τωρινή κυβέρνηση. Από κει και πέρα η μαλακία έχει και τα όρια της. Αν είναι να φτάσουμε σε "πόλεμο" για το μένουμε ευρώπη ας είναι ταξικός τουλάχιστον, το να τσακώνεται η μισή μεσαία και κάτω τάξη με την υπόλοιπη μεσαία και κάτω για να περνάει καλά ο μπόμπολας και άλλοι 10 .. ε είμαστε για λοβοτομή ρε.

 

Δεν νομίζω Κώστα να είναι  κανένας εδώ μέσα στο payroll κόμματος. Όλοι τις αγνές ιδεολογίες μας ξεδιπλώνουμε.

Νταξ... και να τρύπωσε κάποιος σε κόμμα για ένα διάστημα δεν έγινε και πλούσιος. Δεν νομίζω δε, να άλλαξε άρδην τις απόψεις του επειδή πίρε για ένα διάστημα μερικά φραγγγα, που φαντάζομε τα δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί δε βγάλαμε Σαμαρα που έταξε δρόμο αναπτυξης , τέλος στο μνημόνιο και καμια περικοπή στις συντάξεις-μισθους? Ήταν καλυτερα τα μπεργκερ του Τσίπρα μαλλον

 

 

Αυτό είναι εύκολο. Γιατί για να πάρει ο Σαμαράς την κυβέρνηση μας φλόμωσε στο "Θα σκίσω τα μνημόνια". Τελικά έσκισε ένα καλτσόν και ο κόσμος αποφάσισε να δοκιμάσει κάτι άλλο μπας και βγει αληθινό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα διαψευστεί και αυτό αρχικά, θα αποδοθεί στην ολιγαρχία των ΜΜΕ και θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν θα τολμήσει να βγει κάποιος δημόσια να προτείνει κάποια από αυτά που αναγράφει το δημοσίευμα. Διότι ξέρει ότι θα κινδυνέψει να αποκαλεστεί 5η φάλαγγα, πουλημένος, γερμανοτσολιάς, προδότης. Αυτή εδώ η κυβέρνηση έχει αποδείξει ότι ξέρει πως να στιγματίζει ως προδοτική και ξεπουλημένη την αντίθετη γνώμη. Ασκεί ένα είδος φασισμού όπου η αντίθετη άποψη αντιμετωπίζεται με τρόπο που θυμίζει ιερά εξέταση από τον μεσαίωνα. Οπότε πολύ δύσκολα να βγει κάποιος με ονοματεπώνυμο να προτείνει κάτι από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

 

 Μη με δείρετε αλλά τώρα που έγιναν τόσο φακντ απ τα πραγματα μηπως έχουμε περισσότερα να κερδίσουμε με το να παμε down to where the rabbit hole ends απ το να τρέξουμε πάλι στην αγκαλιά της μαμας και του ελφ με ρόδες?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κλείστε τα αυτιά σας στο συναίσθημα και ψηφίστε με τη λογική. Αυτό μόνο. Διαβάστε, αποκτήστε άποψη και μετά ψηφίστε. Μην ακούτε τους άλλους και να εμπιστεύεστε μόνο ό,τι διαβάζετε εσείς.

 

αυτό πες το σε όποιον βιάστικε να τοποθετηθεί υπέρ του ναι/οχι, λεπτά μετά που μάθαμε για το δημοψήφισμα. Με τις εξελίξεις να τρέχουν είναι απαράδεκτο

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά αριστερά

 

Αρρυθμίες στην αγορά καυσίμων λόγω έλλειψης ρευστότητας - Ειδήσεις - Οικονομία - in.gr

 

Πως γλιστράει το χέλι από την απάντηση ε; Χέλι μου εσύ!

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500008563#ref=newsroombox

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και οι ευρωπαιοι δεν πανε πισω, την μια βγαζουν τα ξενοδοχεια απο το 23%, την αλλη λενε οτι δεν ειπαμε εμεις μειωση στις συνταξεις... αλλα μεχρι χθες αλλα μας ελεγαν

 

ξαφνικα οι ευρωπαίοι γίνονται οι καλοι και τοσα χρονια εμεις δεν το ειχαμε παρει χαμπαρι... ρε ουστ

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500008597#ref=newsroombox

 

Λογικά ερωτήματα. Προβλέπω τραγελαφικές καταστάσεις.

 

http://www.protothema.gr/politics/article/488809/auto-einai-to-psifodeltio-tou-dimopsifismatos-tis-5is-iouliou/

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι κοστιζει τοσο πολυ ενα τετοιο "event" ? 

Σε σχολεια που δεν εχουν μαθητες γινεται , απο ατομα που δεν πληρωνονται για την χαμενη μερα τους ....

Εκτος αμα το χαρτι και μονο εχει τοσο 

Link to comment
Share on other sites

εχει να πληρώσει δικαστικούς λειτουργούς και έξοδα διαμονής αλλά και μετακίνησής τους. Εχει να στήσει κάλπες και να τυπώσει χαρτάκια που θα σταλούν προς όλους τους δήμους. Τη Κυριακή θα δουλέψουν οι δήμοι και οι υπαλλήλοι για να πάνε τα αποτελέσματα στις νομαρχίες κοκ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρέθηκα στην προετοιμασία των εκλογών του 2015 έχω να πω ότι στην ουσία η χοντρή μανούρα διαρκεί 2-3 μέρες και η όλη η ιστορία καμμιά εβδομάδα, άντε και λίγο παραπάνω.

Η διαδικασία γίνεται στην Περιφέρεια.(τουλάχιστον εδώ στην περιοχή μου) και στην οποία συμμετέχουν οι υπάλληλοι. Τα ψηφοδέλτια από κάθε κόμμα(ο αριθμός των οποίων εξαρτάται από το εκλογικό τμήμα) συγκεντρώνονται σε έναν σάκο. Αν π.χ. ένα εκλογικό τμήμα έχει 200 εγγεγραμένους τότε ο σάκος θα περιέχει 200 x αριθμός κομμάτων. Αν μια περιφέρεια έχει 400 εκλογικά τμήματα θα υπάρχουν 400 σάκοι. Στη συνέχεια οι σάκοι μεταφέρονται στα αντίστοιχα εκλογικά τμήματα της Πόλης ή του Χωριού.

 

Τώρα τα ψηφοδέλτια της Κυριακής αν δεν κάνω λάθος θα είναι 3 (ΟΧΙ, ΝΑΙ, ΛΕΥΚΟ), οπότε θα είναι πιο απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

http://pitsirikos.net/2015/06/πώς-πήρα-την-απόφαση-να-ψηφίσω-οχι/

 

ΝΑΙ θα ψηφίσουν ο Μπόμπολας, ο Λάτσης, ο Βαρδινογιάννης, ο Αλαφούζος και οι υπόλοιποι ολιγάρχες. 

ΝΑΙ θα ψηφίσουν ο Σαμαράς, ο Βενιζέλος, ο Σημίτης, ο Παπανδρέου, η Μπακογιάννη, ο Άδωνις, ο Βορίδης και όλοι οι πολιτικοί που ξέσκισαν τη χώρα και την οδήγησαν στην χρεοκοπία. 

ΝΑΙ θα ψηφίσουν ο Πρετεντέρης, ο Μπάμπης, η Όλγα, ο Τσίμας, και όλοι αυτοί οι ανεξάρτητοι δημοσιογράφοι που δίνουν καθημερινά τον αγνό αγώνα για τα συμφέροντα των αφεντικών τους. 

Μπορείς να ψηφίσεις κι εσύ ΝΑΙ μαζί με αυτούς. 

Αλλά μετά, μην απορείς που αυτή η χώρα δεν αλλάζει ποτέ. 

Για να αλλάξει η χώρα, πρέπει να αλλάξεις εσύ.

Ένα καλό βήμα για να αλλάξεις είναι να καταλάβεις πως τα συμφέροντά σου είναι κάπως διαφορετικά από τα συμφέροντα του Μπόμπολα. 

Συγγνώμη που σου το είπα έτσι ξαφνικά. Ελπίζω να ξεπεράσεις το σοκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αληθεια οκ δεν σκεφτεστε οτι μπορει να δημιουργηθεί μια αναγκη η οτιδήποτε, τι θα πει οτι θα ξοδευω 60ε τη μερα παντα?? μπορει να ξοδεψω 10ε μια μερα μπορει 0ε μπορει να θελω και 1000 ομως, δεν βγηκε ο συριζα για αυτο ουτε ειναι κατι φυσιολογικο να συμβαινει, καταστροφη ειναι απλα..

 

Απορω που καποιοι ακομα και αυτο που ειναι οτι χειροτερο εχουμε ζησει οι περισσοτεροι σαν οικονομικη κατασταση το αντιμετωπιζουν λες και δεν τρεχει τιποτα οκ.. 

Αντιγράφω αποσπάσματα απο το non paper σχετικά με τα τραπεζικά μέτρα (κοιτα να δεις δεν έχει πολυκυκλοφορήσει το παρακάτω):

Eιδική Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών

Έχει συσταθεί ειδική Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών, του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, σε συνεργασία του Υπουργείου Οικονομικών, της Τράπεζας της Ελλάδος, της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών και της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς. 

Η Επιτροπή αυτή θα αντιμετωπίζει αιτήματα για επείγουσες και αναγκαίες πληρωμές, που δεν μπορούν να ικανοποιηθούν με το όριο ανάληψης μετρητών ή μέσω ηλεκτρονικών συναλλαγών (π.χ. πληρωμές προς το εξωτερικό για λόγους υγείας).

 

Τι θα συμβεί αν δεν μπορώ να πληρώσω τους λογαριασμούς μου / την εφορία / το δάνειό μου κ.λπ.;

Οι πληρωμές αυτές θα μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικά μέσω web banking, phone banking, ή από τα ΑΤΜ. Σε κάθε περίπτωση εάν δεν πραγματοποιηθούν οι πληρωμές, δεν θα οφείλεται τόκος υπερημερίας.

Αν υπάρξουν καθυστερήσεις σε πληρωμές προς το Δημόσιο ή σε τράπεζες στο πλαίσιο ρυθμισμένων δόσεων, θα υπάρχει απώλεια της ρύθμισης;

Οι πληρωμές αυτές θα μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικά μέσω web banking, phone banking, ή από τα ΑΤΜ. Σε κάθε περίπτωση εάν δεν πραγματοποιηθούν οι πληρωμές, δεν θα υπάρχει απώλεια της ρύθμισης.

 

 

 

Ολόκληρο εδώ :http://www.epoli.gr/nonpaper-kybernisis-capital-control-erwtiseis-a-80441.html?category_id=50

 

Με λίγα λόγια αν η ανάγκη ειναι ανάγκη (και δε γίνεται εν έτη 2015 να πληρωθει μεσω web banking ή καρτας) υπάρχει μέριμνα.

Αν η ανάγκη ειναι το νεο iphone ας περιμένουμε καμια βδομάδα δε θα κλάψουμε κιολας.

Ακόμα και για ληξιπρόθεσμες οφειλες-δάνεια υπάρχει περιθώριο.

Αν δεν ξέρει κάποιος τι εστι web banking τότε κριμα που θελει να ειναι και ευρωπαίος (at least ban apo astrolabos)  :hehe:

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.