Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Άσε τα παραστατικά κατά μέρος δεν είναι δικαστηριο εδώ μέσα. Σε ποιο τομέα δουλεύεις; Γενικά. Εγώ είμαι γενικά στον κατασκευαστικο/βιοτεχνικο και το μόνο απολύτως μετρητοίς που εισέπραξα σήμερα ήταν από το διυλιστήριο. Λογικο γιατί παίζει τελωνείο. Από Γερμανο και Ιταλο που είμαι ανοιχτος δεν ανοιξε ρουθούνι απλά είχαμε μια σύντομη συνομιλία

@cptkoulis

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Ρε πραγματικά, μπορεί στο ποστ σου να έχεις δίκιο, ή έστω να εχεις fair points (δεν το εξετάζω καν), αλλά όταν ο τίτλος είναι "Προσφυγή της Ελλάδας στο Ανώτατο Δικαστήριο εναντίον της Ε.Ε", που με πληροφορεί ότι η Ελλάδα έχει προσφύγει στο Ανώτατο δικαστήριο, και μέσα λέει "Η Ελλάδα απειλεί να προσφύγει στα ανώτατα ευρωπαϊκά δικαστήρια εναντίον των θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης", χάνω κάθε όρεξη να διαβάσω και να κάνω διάλογο πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το Μαξίμου έριξε άκυρο στη νέα πρόταση γιουνκερ σύμφωνα με όσα είπε ο Χατζηνικολάου....

 

Ελπίζω να τον είχε πάρει ο ύπνος (είναι και αργά)τον ξύπνησαν απότομα,δεν κατάλαβε και πολλά,νόμιζε ότι ήρθε η Κυριακή να ψηφίσει και είπε ΟΧΙ......

Σοβαρά τώρα.....Με τα όσα είπε στην ΕΡΤ δεν τον παίρνει να πει αμέσως κάτι θετικό.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, δε σε έχω γνωρίσει από κοντά αλλά ώρες ώρες μου θυμίζεις σε πολλά σημεία τη Ζωή.

Είμαι πιο άσχημος. Ίσως ελαφρώς πιο έξυπνος. Σίγουρα λιγότερο ...... από τον Τζιμερο

Δεν είναι προσωπικο απλά ήσουν ο μοναδικος που τον είχε για την μετενσάρκωση του Στιβ Τζομπς στις εκλογές και οποτε σε βλέπω είναι σαν να βλέπω τον σοφτπιτουρα

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τον είχε πάρει ο ύπνος (είναι και αργά)τον ξύπνησαν απότομα,δεν κατάλαβε και πολλά,νόμιζε ότι ήρθε η Κυριακή να ψηφίσει και είπε ΟΧΙ......

Σοβαρά τώρα.....Με τα όσα είπε στην ΕΡΤ δεν τον παίρνει να πει αμέσως κάτι θετικό.

Τώρα λένε ότι το διέψευσε ο Γιουνκερ...

Και τώρα ότι υπάρχει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε πραγματικά, μπορεί στο ποστ σου να έχεις δίκιο, ή έστω να εχεις fair points (δεν το εξετάζω καν), αλλά όταν ο τίτλος είναι "Προσφυγή της Ελλάδας στο Ανώτατο Δικαστήριο εναντίον της Ε.Ε", που με πληροφορεί ότι η Ελλάδα έχει προσφύγει στο Ανώτατο δικαστήριο, και μέσα λέει "Η Ελλάδα απειλεί να προσφύγει στα ανώτατα ευρωπαϊκά δικαστήρια εναντίον των θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης", χάνω κάθε όρεξη να διαβάσω και να κάνω διάλογο πάνω στο θέμα.

Ψάξε την είδηση από αλλού. Υπάρχουν όντως sites που προπαγανδίζουν. Αν π.χ. έβαζα εδώ άρθρα της Ημερησίας και έβλεπες τους τίτλους που έχουν θα έτριβες τα μάτια σου. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να ψάχνεις το περιεχόμενο, αλλού αν βλέπεις ότι κάτι πάει στραβά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.aixmi.gr/index.php/kommounistiki-tasi-syriza-ethnikopoiiste-tis-trapezes-amesa/

 

Ο κ. Τσίπρας κατηγόρησε τους δανειστές για τη μη συμφωνία και τους περιορισμούς στις τράπεζες, πρότεινε στον λαό να  ψηφίσει «όχι» στο δημοψήφισμα και άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο παραίτησης ή εκλογών εάν οι Ελληνες πουν «ναι».

Πηγή: Τσίπρας: Τι θα κάνω αν βγει «ναι» στο δημοψήφισμα – Δεν είμαι παντός καιρού | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/214537/tsipras-ti-tha-kano-vgei-nai-sto-dimopsifisma-den-eimai-pantos-kairoy#ixzz3eUeGSEhF

Link to comment
Share on other sites

http://www.aixmi.gr/index.php/kommounistiki-tasi-syriza-ethnikopoiiste-tis-trapezes-amesa/

 

Ο κ. Τσίπρας κατηγόρησε τους δανειστές για τη μη συμφωνία και τους περιορισμούς στις τράπεζες, πρότεινε στον λαό να  ψηφίσει «όχι» στο δημοψήφισμα και άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο παραίτησης ή εκλογών εάν οι Ελληνες πουν «ναι».

Πηγή: Τσίπρας: Τι θα κάνω αν βγει «ναι» στο δημοψήφισμα – Δεν είμαι παντός καιρού | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/214537/tsipras-ti-tha-kano-vgei-nai-sto-dimopsifisma-den-eimai-pantos-kairoy#ixzz3eUeGSEhF

Το ερώτημα είναι αν τα ποσοστά είναι 45-55 υπερ του ΟΧΙ τότε τι έχουμε? Γιατί στην ουσία είναι 50-50.

Νομίζω ότι θα παίξει ρόλο η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

@narta

 

Άσε τα παραστατικά κατά μέρος δεν είναι δικαστηριο εδώ μέσα.

 

Έχεις δίκιο, καλύτερα να λεει ο καθένας ότι του κατέβει χωρίς να μπορεί να το αποδείξει.Δημιουργική ασάφεια που λένε και οι γνώστες (να λες ότι σου κατέβει και μετά να το αναιρείς)

 

Σε ποιο τομέα δουλεύεις; Γενικά. Εγώ είμαι γενικά στον κατασκευαστικο/βιοτεχνικο και το μόνο απολύτως μετρητοίς που εισέπραξα σήμερα ήταν από το διυλιστήριο. Λογικο γιατί παίζει τελωνείο. Από Γερμανο και Ιταλο που είμαι ανοιχτος δεν ανοιξε ρουθούνι απλά είχαμε μια σύντομη συνομιλία

Χονδρικό εμπόριο προϊόντων χημικής βιομηχανίας

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι προκαλούμε ρήξη στις σχέσεις με τους προμηθευτές μας, ως χώρα αφού όπως έχω ξαναπεί εδώ μέσα, ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ. Το 95% των προϊόντων που διακινούμε εμείς είναι εισαγόμενα. Ετοιμαστείτε για μεγάλες πείνες.Αγοράστε και κάνα εμφιαλωμένο νερό.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω τον κακό.....και χωρίς να επιδιώκω την αντιπαράθεση με κανέναν μιας και δεν θα απαντήσω σε πιθανή παράθεση έχω να πω το εξής:

Το θέμα κατάντησε τσίρκο!Ξέφυγε τελείως από το αρχικό ποστ και παρακολουθώ κοκορομαχίες.Για μένα είναι λυπηρό να πρέπει να διαβάσω 2-3 σελίδες με άσχετους διαπληκτισμούς για να μπορέσω να βρω ένα ποστ που να είναι ανάλογο του θέματος.Και μάλιστα σε ώρες κρισιμότατες για την χώρα που ζούμε.Αν νομίζετε ότι αυτή είναι συζήτηση ανάλογη των περιστάσεων συνεχίστε έτσι.Δεν διαφέρει σε τίποτα από όλα αυτά που βλέπουμε στην τηλεόραση τόσα χρόνια. Καλή η αντιπαράθεση όταν όμως είναι στα πλαίσια των γεγονότων που ζούμε.Εγώ μέχρι τώρα κατάλαβα ότι το 90% που γράψατε (πρόσωπα εννοώ) εδώ δεν έχετε επίγνωση της κατάστασης και απλώς περνάτε την ώρα σας,Λυπάμαι αλλά...........!!!!!!!!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

πράγμα που σημαίνει ότι η ανάλυση κόστους-οφέλους που ξεκινά από εδώ και πέρα είναι πολύ πιο ευνοϊκή για την έξοδο από το ευρώ από ό,τι ήταν ποτέ άλλοτε στο παρελθόν.

Άλλη μια ένδειξη που μας πάνε προς τα εκεί.

 

Όσον αφορά τους δύο λόγους, ο πρώτος είναι "εγώ τρομάζω, αλλά έτσι και αλλιώς εσείς θα την φάτε, οπότε δεν δοκιμάζετε; Έχω ποπ κορν.". Το δεύτερο έχει βάση να το δεις από άποψη αξιοπρέπειας, αυτοσεβασμού κ.τ.λ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω τον κακό.....και χωρίς να επιδιώκω την αντιπαράθεση με κανέναν μιας και δεν θα απαντήσω σε πιθανή παράθεση έχω να πω το εξής:

Το θέμα κατάντησε τσίρκο!Ξέφυγε τελείως από το αρχικό ποστ και παρακολουθώ κοκορομαχίες.Για μένα είναι λυπηρό να πρέπει να διαβάσω 2-3 σελίδες με άσχετους διαπληκτισμούς για να μπορέσω να βρω ένα ποστ που να είναι ανάλογο του θέματος.Και μάλιστα σε ώρες κρισιμότατες για την χώρα που ζούμε.Αν νομίζετε ότι αυτή είναι συζήτηση ανάλογη των περιστάσεων συνεχίστε έτσι.Δεν διαφέρει σε τίποτα από όλα αυτά που βλέπουμε στην τηλεόραση τόσα χρόνια. Καλή η αντιπαράθεση όταν όμως είναι στα πλαίσια των γεγονότων που ζούμε.Εγώ μέχρι τώρα κατάλαβα ότι το 90% που γράψατε (πρόσωπα εννοώ) εδώ δεν έχετε επίγνωση της κατάστασης και απλώς περνάτε την ώρα σας,Λυπάμαι αλλά...........!!!!!!!!!!!!

Λογικό είναι. Τσίρκο είναι όλη χώρα. Δεν ξεφεύγει κανείς από αυτό παρά μόνο ελάχιστοι.

Αυτό που βλέπω είναι οτι δεν έχουμε πλησιάσει καν στον στον γκρεμό ακόμα. Απλά έχουμε ξεκινήσει προς τα εκεί.

Η λογική λέει ότι παθαίνεις μαθαίνεις. Ισχύει όμως άραγε για τους Έλληνες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν μερικά βασικά προβλήματα. Ο Στίγκλιτς και ο Κρούγκμαν υποστηρίζουν το δημοψήφισμα (και το όχι) ως Νομπελίστες Οικονομολόγοι, αλλά εκ του ασφαλούς. Το Eurogroup, από την άλλη, αποτελείται από Οικονομολόγους, αλλά και Δημοσιογράφους, Πολιτικούς Επιστήμονες, Ιστορικούς, Γεωγράφους και Μηχανικούς. Δε λέω ότι είναι ανίκανοι να καταλάβουν το διακύβευμα, αλλά αμφισβητώ ανοιχτά την ικανότητά τους να διακρίνουν πόσο κοντά φέρνουν την Ευρώπη στο γκρεμό καλυπτόμενοι πίσω από τους γερμανικούς λεονταρισμούς.

 

Η Γερμανία είναι σχεδόν βέβαιο ότι μπορεί να περάσει αλώβητη από μια νέα κρίση και μάλιστα να βγει κερδισμένη χάρη στην εξαγωγική της βιομηχανία. Ας μου δείξει κάποιος μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα που μπορεί να ισχυριστεί το ίδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πιο άσχημος. Ίσως ελαφρώς πιο έξυπνος. Σίγουρα λιγότερο ...... από τον Τζιμερο

Δεν είναι προσωπικο απλά ήσουν ο μοναδικος που τον είχε για την μετενσάρκωση του Στιβ Τζομπς στις εκλογές και οποτε σε βλέπω είναι σαν να βλέπω τον σοφτπιτουρα

 

Βασικά είναι δικαίωμά μου να τον βλέπω αν θέλω και σαν τον Μπιλ τον Γκέιτς δε νομίζεις; Γενικά κάτι έχουμε σαν λαός με τα δικαιώματα των άλλων γιατί με τα δικά μας καλά τα πάμε. Άλλωστε έχεις ένα κοινό με τον σοφτπιτουρα. Ώρες ώρες λέτε σωστά πράγματα με γραφικό και κυρίως ερειστικό τρόπο. Αν το καλοσκεφτείς όλοι έχουμε δίκιο από την πλευρά μας σε αυτά που υποστηρίζουμε. Είμαστε όλοι διαφορετικοί, έχουμε μεγαλώσει διαφορετικά, έχουμε σπουδάσει διαφορετικά, έχουμε πετύχει και αποτύχει διαφορετικά και έχουμε βαφτίσει τα πάντα στη ζωή διαφορετικά. Κι όμως αδυνατούμε να καταλάβουμε την διαφορετικότητα του άλλου και εκεί αρχίζει το πρόβλημα. Το τραγικό είναι ότι στη θεωρία περί ανθρωπισμού και αλληλεγγύης στον αδύναμο είμαστε όλοι πρώτοι, άλλα όταν έρχεται η ώρα να συζητήσουμε και να δείξουμε σεβασμό προς την γνώμη του απέναντι γινόμαστε ζώα για να αποδείξουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι. Τσίρκο είναι όλη χώρα. Δεν ξεφεύγει κανείς από αυτό παρά μόνο ελάχιστοι.

Αυτό που βλέπω είναι οτι δεν έχουμε πλησιάσει καν στον στον γκρεμό ακόμα. Απλά έχουμε ξεκινήσει προς τα εκεί.

Η λογική λέει ότι παθαίνεις μαθαίνεις. Ισχύει όμως άραγε για τους Έλληνες?

 

Το κακό είναι ότι έχουμε πέσει ήδη στον γκρεμό....απλώς δεν φτάσαμε ακόμα στον πάτο του και στο θανατηφόρο κτύπημα.Κι όμως μερικοί πιστεύουν ότι ο θεός εξακολουθεί να κάνει θαύματα και θα μας πετάξει αλεξίπτωτο εν μέσω της πτώσης και θα σωθούμε.Εξ ου και η ροή του θέματος.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα ττις τελευταιες σελιδες του θεματος.

Ενδιαφερουσες, αλλα απαντηση καθαρη στο τι ειναι καλυτερο να ψηφισουμε δε βλεπω κανεναν να ειναι προθυμος να δωσει. Δεν κανω κριτικη, το ξερω οτι ειναι δυσκολη αποφαση και δεν υπαρχει σωστο / λαθος.

Καλώς η κακώς (κακως βασικα, αλλα ειναι ενα καποιο φιναλε) φτασαμε να πρεπει να ψηφισουμε σε κατι το οποιο εχει προεκτασεις που δεν μπορουμε να συλλαβουμε απο τωρα.

Προσωπικα νομιζω οτι πλεον το ΟΧΙ ειναι πιο ρεαλιστικη λυση. Οχι γιατι ειμαι πολεμιος του ευρω ή θελω ρήξη, αλλα γιατι δε συμφωνω με τα μετρα που καταληξανε και δε θελω να ειμαι κοινωνος στην διαιωνηση μιας καταστροφικης πολιτικης λιτοτητας. Επισης δε βλεπω λυση στον οριζοντα, οσο η Γερμανια θα επιβαλλει πολιτικες λιτοτητας για μεγαλα διαστηματα σε οσες χωρες αδυνατουν να αντοποκριθουν στις οικονομικες απαιτησεις τους. Το χρεος μας ειναι μη βιώσιμο, το ιδιο ΔΝΤ το λεει ξανα και ξανα αλλα οι ευρωπαιοι εμμενουν στο δογμα ληψης εξουθενωτικων μετρων αποκλειοντας το κουρεμα ('reconstructure',οτι ειναι αυτο τελος παντων).

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.