Jump to content


Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Βασικά το ΟΧΙ σημαίνει ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΤΑΓΗ. Δεν με ενδιαφέρει αν το νόμισμα λέγεται ευρώ, δραχμή, φιορίνι, φράγκο ή Μπάμπη ο σουγιάς. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι-> έξοδος -> δραχμή -> διακοπή διασωλήνωνης από Ε.Ε. -> υποτίμηση -> πληθωρισμός -> 10€/λίτρο η βενζίνη (καιρός να ξαναπιάσω το ποδήλατο κ να μετακομίσω).

Ο Σύριζα ψηφίστηκε για διαπραγμάτευση όχι να μας βγάλει από ευρώ και ευρώπη.

ΑΝ τελικά καταφέρει με τον εκβιασμό που κάνει κάτι καλύτερο, μαγκιά του, όμως πολύ φοβάμαι ότι οι Έλληνες θα περάσουμε χρόνια δύσκολα κοντά σε συνθήκες εμφυλίου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικά βασικά προβλήματα. Ο Στίγκλιτς και ο Κρούγκμαν υποστηρίζουν το δημοψήφισμα (και το όχι) ως Νομπελίστες Οικονομολόγοι, αλλά εκ του ασφαλούς. Το Eurogroup, από την άλλη, αποτελείται από Οικονομολόγους, αλλά και Δημοσιογράφους, Πολιτικούς Επιστήμονες, Ιστορικούς, Γεωγράφους και Μηχανικούς. Δε λέω ότι είναι ανίκανοι να καταλάβουν το διακύβευμα, αλλά αμφισβητώ ανοιχτά την ικανότητά τους να διακρίνουν πόσο κοντά φέρνουν την Ευρώπη στο γκρεμό καλυπτόμενοι πίσω από τους γερμανικούς λεονταρισμούς.

 

Η Γερμανία είναι σχεδόν βέβαιο ότι μπορεί να περάσει αλώβητη από μια νέα κρίση και μάλιστα να βγει κερδισμένη χάρη στην εξαγωγική της βιομηχανία. Ας μου δείξει κάποιος μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα που μπορεί να ισχυριστεί το ίδιο.

 

Σωστά το θέτεις. Η Γερμανία και 2-3 άλλες χώρες θα περάσουν έστω και δύσκολα από τη τρικυμία αλώβητες. Άλλες μεγάλες οικονομίες (Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία) θα πάθουν μεγάλο στραπάτσο. Φαίνεται από τις γέφυρες που προσπαθούν να ρίξουν έστω και την τελευταία στιγμή προς την χώρα μας να αποφευχθεί το μοιραίο.

 

Το ευρώ καλός ή κακός έχει φτιαχτεί, είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των Γερμανών. Αν δεν αλλάξει ρώτα η πολιτική της ευρώπης δεν έχουμε κανένα μέλλον με το ευρώ. Όσο πιο γρήγορα βγούμε τόσο το καλύτερο. Κάτι τέτοιο όμως δεν θα το ήθελε η Γερμανία, δεν την συμφέρει. Εκτός αν βγεί εκείνη από το ευρώ. Υπάρχει και αυτή η λύση. Οι πιθανότητες να γίνει αυτό είναι μηδέν μιας και όλους τους άλλους (Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία) τους κρατάει από τα @@. Από την  άλλη αν δούμε το θέμα πιο σφαιρικά, έξω από τα της ευρώπης, σε 10-15 χρόνια είναι σίγουρο ότι και η Γερμανία θα αναγκαστεί να αλλάξει στάση όταν το μόνο που θα παράγεται στην Γερμανία θα είναι brand-name & τεχνογνωσία μιας και θα είναι πολύ δύσκολο α) να κρατήσει επιχειρήσεις (aka jobs) στο έδαφός της (παγκοσμιοποίηση) B) Κίνα/Κορέα/Ινδία θα έχουν το know-how να παράγουν πολύ ποιοτικά προϊόντα καλύτερα και από τα Γερμανικά.

 

Για μένα το ευρώ πεθαίνει, όχι η Ελλάδα, και το δημοψήφισμα θα έπρεπε να ήταν ευρώ ή δραχμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως οποιος και να ηταν στις αποφασεις , με τον ενα η τον αλλον τροπο το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο . Απλα ενδεχομενος με τον Συριζα να γινεται μπαμ και κατω , ενω με τους προηγουμενους να εφταναν στην ιδια κατασταση πιο λαου λαου , λιγα μετρα την φορα . 

 

Τι εχει να προσφερει η ελλαδα?

Πρωτογενη τομεα? Που τα μισα ειναι εισαγωμενα? 

Βιομηχανια ? ... ουτε καν 

Υπηρεσιες? περιστασιακα 

 

Πως να μην υπαρχει τεραστιο χρεος την στιγμη που σχεδον ολος ο μισθος παει εξω ? 

(που βασικα , ολες οι χωρες βλεπω εχουν χρεος , σε ποιον ομως δεν το καταλαβαινω ) 

 

Μπορει μια εξοδος να τα κανει ολα σκα τα , αλλα ισως και να ειναι μια ευκαιρια να αρχισουν ολα να δουλευουν σωστα . 

Γενικα ευρωπη και η γη ολοκληρη θελει να καλο reset για να ερθει στα ισια της 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω, δεν ξέρεις, δεν ξέρουμε τι υπάρχει πίσω από το “όχι”. Δεν έχουμε ιδέα σχετικά με το πώς θα διαχειριστεί το “όχι” η κυβέρνηση, διότι ο επικεφαλής της κυβέρνησης δεν μας το είπε. Δεν έχω καταλάβει ποιες θα είναι οι συνέπειες του “όχι”, διότι ο Πρωθυπουργός έχει επιλέξει, σε δύο διαγγέλματα, να μη μου μιλήσει για αυτές. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχέδιο πίσω από το “όχι”, διότι ο Πρωθυπουργός επιλέγει για την ώρα να μην μου μιλά για αυτό, για το αν υπάρχει ή όχι. Το μόνο που ξέρω είναι αυτό που μου είπε: ότι μου προτείνει να ψηφίσω “΄όχι”. Γιατί; “Γιατί το λέω εγώ” και “γιατί το ναι σημαίνει υποδούλωση”, μου δείχνει μέχρι στιγμής με τη στάση του. 

 

Και μόνο ότι η κυβέρνηση ΑΡΝΕΙΤΑΙ να μιλήσει για τις συνέπειες του ΟΧΙ θα έπρεπε να προβληματίζει αυτούς που φανατικά είναι υπέρ του.

 

Περισσότερο από το νόμισμα της επόμενης ημέρας, με τρομάζει η ιδέα της Ελλάδας της επόμενης ημέρας, της ελληνικής κοινωνίας της επόμενης ημέρας. Μιας κοινωνίας χωρισμένης ανάμεσα στους “περισσότερο Ελληνες” και τους “λιγότερο Ελληνες”, στους “πατριώτες” και τους “προδότες”. 

 

Αλλά ακόμα και αν ο ΣΥΡΙΖΑ βρεθεί μπροστά από ένα ΝΑΙ και αναγκαστεί να παραιτηθεί ως κυβέρνηση, θα έχει διχάσει σε εγκληματικό βαθμό τον λαό. Τουλάχιστον αυτός ο εθνικός διχασμός θα του εγγυηθεί υψηλά ποσοστά σε πολλές ακόμα μελλοντικές εκλογικές αναμετρήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Σύριζα ψηφίστηκε για διαπραγμάτευση όχι να μας βγάλει από ευρώ και ευρώπη.

Κάνεις λάθος. Γι αυτό ακριβώς ψηφίστηκε ο Τσίπρας. Όταν ήλεγε ότι θα καταργήσει τα μνημόνια? Τι σήμαινε αυτό? Έξοδο από την Ευρώπη. Μην τα γυρίζουμε τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Άκουσε κανείς τον Τσίπρα εχθές; Γιατί είπε ξεκάθαρα ότι το σχέδιο τους είναι να παραμείνουν στο Ευρώ και στην Ε.Ε στην περίπτωση του οχι και θα το χρησιμοποιήσουν ως μηχανισμό πίεσης. Από κει και πέρα το αν αρνηθεί κι η Τρόικα να κάνει πίσω (που χλωμό το βλέπω να μην) το τοπίο ενδέχεται να είναι λίγο χλωμό, διότι πραγματικά δε φαίνεται να υπάρχει σχέδιο, τουλάχιστον από αυτά που λένε. Στην περίπτωση του ναι το αποτελέσμα είναι ξεκάθαρο, συνεχίζεις το infinite loop που σε έφερε εδώ και ελπίζεις κάποια στιγμή να παίξει ένα break στο κώδικα. 

 

Έβλεπα STAR τώρα και φώναζαν οτι ενδέχεται να μη πληρωθούν οι μισθοί σήμερα. Τόσο καιρό/χρόνια που οι μισθοί αργούσαν 4-5 μήνες να ρθουν, ή έμπαιναν μισοί ή δεν έμπαιναν και καθόλου ποιος φώναζε; Δύο μέτρα και δύο σταθμά, όπως πάντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα STAR τώρα και φώναζαν οτι ενδέχεται να μη πληρωθούν οι μισθοί σήμερα. Τόσο καιρό/χρόνια που οι μισθοί αργούσαν 4-5 μήνες να ρθουν, ή έμπαιναν μισοί ή δεν έμπαιναν και καθόλου ποιος φώναζε; Δύο μέτρα και δύο σταθμά, όπως πάντα.

Οι μισθοί του δημοσίου ήταν πάντα Ιερή αγελάδα. Του ιδιωτικού ποιος τους απαυτώνει τώρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει μια εξοδος να τα κανει ολα σκα τα , αλλα ισως και να ειναι μια ευκαιρια να αρχισουν ολα να δουλευουν σωστα .
Η Ελλάδα του αύριο θα είναι μια Ελλάδα μέσα στα σκ@τ@ όπως λες. Αυτό εξασφαλίστηκε με το δημοψήφισμα. Είτε βγει ΝΑΙ είτε βγει ΟΧΙ. Διότι τόσο οι συνέπειες του ΝΑΙ, όσο και του ΟΧΙ θα φανούν στις ζωές μας πολύ έντονα, οπότε το μίσος προς αυτούς που ψήφισαν υπέρ της επιλογής που υπερίσχυσε, θα είναι τέτοια που θα διαβάζουμε για μαχαιρώματα. Μπορεί να μην φτάσουμε στον εμφύλιο, αλλά το μίσος και ο διχασμός θα είναι πρωτόγνωρος για την γενιά μου και τις νεώτερες.

 

Οι συνέπειες του ΟΧΙ πάντως θα είναι πολύ μεγαλύτερες. Απόδειξη ότι ο Τσίπρας αποφεύγει δια ροπάλου να αναφερθεί έστω και έμμεσα σε αυτές. Απόδειξη ότι η Κωνσταντοπούλου επέλεξε να επιτεθεί στην Κοσιώνη και στον ΣΚΑΙ, αντί να απαντήσει στο ερώτημα "Μετά το ΟΧΙ τι;".

 

Ευκαιρία να αρχίσουν όλα να δουλεύουν σωστά; Πολύ αισιόδοξο, αλλά όχι. Σαν λαός κοιτάμε να ρίχνουμε την ευθύνη, κάπου αλλού. Θα συνεχίσουμε να το κάνουμε και με δραχμή. Και με την δραχμή, η διαφθορά και ο χρηματισμός θα πάνε 100 φορές πάνω. Διότι θα είναι ο μόνος τρόπος για να ξεχωρίσεις από την φτωχολογιά. Να αποκτήσεις κάτι που μπορούσες να αποκτήσεις με ευρώ, αλλά αδυνατείς με δραχμή, είτε αυτό λέγεται smartphone, είτε αυτοκίνητο, είτε κάτι άλλο. 100 φορές πάνω θα πάει και το μίσος. Διότι θα εξασφαλίζει κομματικά οφέλη και ψήφους. Ένα δείγμα της καλλιέργειας αυτού του μίσους για προσωπικό όφελος φάνηκε στο βίντεο με την Κωνσταντοπούλου και την Κοσιώνη.

 

 

GAME OVER που έλεγε και ο άλλος ο "βλάκας" ο Ευρωπαίος. Το "βλάκας" το βάζω σε εισαγωγικά επειδή δεν ξέρω αν τελικά ο βλάκας είναι όντως αυτός και όχι εμείς που στον διχασμό είμαστε πρώτοι και με διαφορά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατι άκουσα ότι αποδέχονται την πρόταση της κυβέρνησης ως έχει και απλά την αναμένουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.

Δε ξέρω αν ισχύει και κατα πόσο.


Yπάρχει νεότερη πρόταση που περιλαμβάνει αναδιάρθωση του χρέους (δεσμευτικά) ως τον Οκτώβριο ; 
 
Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα STAR τώρα και φώναζαν οτι ενδέχεται να μη πληρωθούν οι μισθοί σήμερα. Τόσο καιρό/χρόνια που οι μισθοί αργούσαν 4-5 μήνες να ρθουν, ή έμπαιναν μισοί ή δεν έμπαιναν και καθόλου ποιος φώναζε; Δύο μέτρα και δύο σταθμά, όπως πάντα.
Του δημοσίου ή του ιδιωτικού τομέα; Διότι αυτή εδώ η κυβέρνηση ξέρει μόνο για ΔΥ, τους ιδιωτικούς χ3σμένους τους έχει. Και στον δημόσιο τομέα δεν θυμάμαι με άλλη κυβέρνηση να χάλαγε κάθε τρεις και λίγο το ΔΙΑΣ. 
Link to comment
Share on other sites

απλά ακούω real τον Χατζηνικαολάου και η νεότερη πρόταση αναφέρεται σε δέσμευση για συζήτηση της αναδιάρθρωσης μέχρι τον Οκτώβριο και παίρνουν πισω την κατάργηση του ΕΚΑΣ....

Βέβαια άλλο η δέσμευση για συζήτηση και άλλο η αποφαση για κούρεμα (και πόσο; )

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.