Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σε έναν πλανήτη που έχει συσσωρεύσει ένα τεράστιο έλλειμμα και τα περισσότερα χρήματα που κυκλοφορούν έχουν αντίκρισμα σε αέρα κοπανιστό, αν δεν κάνω λάθος, θεωρώ ότι η παραπάνω ανάλυση, όσο αληθινά και αν είναι τα νούμερά της, δεν θα έχει πραγματικές επιπτώσεις στην αγορά και στην εν λόγω τράπεζα. Και να δεχθεί πλήγμα στην μετοχή της και τους ισολογισμούς της, οι μόνοι που θα συνεχίσουν να γκρεμοτσακίζονται μετά από μια μετάβαση στην δραχμή, θα είμαστε εμείς και η απορία μας για το πως μπαλώθηκαν αυτά τα 54 τρις θα είναι έντονη.

Και ναι, η Ελλαδίτσα με απασχολεί πολύ και ειλικρινά πόσα περισσότερα επιχειρήματα χρειάζεται κάποιος από το να μην θέλει να ζήσει τα ΤΡΑΓΙΚΑ χειρότερα;

 

Θεωρεις λάθος. Ειδικα αν τα νουμερα τα βλεπεις απο αυτην την οπτικη γωνια. Τα νουμερα ειναι νουμερα, οχι αποψεις προς διαβουλευση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις λάθος. Ειδικα αν τα νουμερα τα βλεπεις απο αυτην την οπτικη γωνια. Τα νουμερα ειναι νουμερα, οχι αποψεις προς διαβουλευση.

Κάποιοι βγαίνανε και λέγανε ότι το χρέος της Ελλάδας είναι πολύ μικρό και τα 300δις εικονικά.

Γενικά σήμερα τα νούμερα μπορούν να μαγειρευτούν με περισσότερους τρόπους από όσους τα μακαρόνια του Φίλη. Απλά ο καθένας διαλέγει την συνταγή που τον βολεύει.

 

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω, είναι ότι αν όλα αυτά τα νούμερα είχαν πραγματική πρακτική αξία και δεν υπήρχαν λόγοι που να εμποδίζουν κάποιους να τα αξιοποιήσουν με τρόπο που να επηρεαστούν άμεσα και έντονα οι αγορές, αντί να περιορίζονται σε φιλοσοφικού τύπου συζητήσεις και αρθρογραφία, θα το είχαμε ήδη δει.

Link to comment
Share on other sites

Για να διακοπει η παροχή ρευστότητας απο τον ELA πρεπει να ψηφιστεί απο τα 3/5 των μελων του Δ.Σ. της ΕΚΤ και απο τους 17 εκπροσωπους των κεντρικων τραπεζων και με υπογραφη της ελληνικης κυβέρνησης.

 

Πχοιοτητα στην ενημερωση σας.

 

ΜΕGAτσανελε ΞεΣΚΑΙ, ΑΝΤ1 και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις

 

Βιάστηκαν πολύ οι παπαγάλοι. Αλλά να μην τολμήσουμε να πούμε κάτι για τον κ.Πορτοσάλτε , είμαστε μη αντικειμενικοι. Αφού κάθε μέρα λέει κάτι και μετά απο λίγο ξεφτιλίζεται. Τώρα μας τα έπρηζαν με τον ELA εδώ και 1 μέρα ότι από άυριο τέλος. Τελικά

 

Την παράταση της παροχής έκτακτης χρηματοδότησης προς της ελληνικές τράπεζες μέσω του έκτακτου μηχανισμού ELA  αποφάσισε η ΕΚΤ κατά τη σημερινή κρίσιμη τηλεδιάσκεψη της για την Ελλάδα. Ο ELA πήρε παράταση για 48 ώρες, προσδοκώντας θετικές εξελίξεις και μια πιθανή συμφωνία της Ελλάδας με τους δανειστές. Στα 86,7 δις ευρώ το ποσό προς την Ελλάδα.

http://tvxs.gr/news/eyropi-eop/stin-tilediaskepsi-tis-ekt-i-xrimatodotisi-ton-ellinikon-trapezon

 

Τώρα για τις επομενες 48 ώρες που έχουμε ELA ας συζητήσουμε για καύσιμα και μακαρόνια που τελειώνουν. Δεν ξέρω εγώ πήγα στο supermarket και είχαν τελειώσει τα μαλακά κωλόχαρτα, αναγκάστηκα να πάρω από τα άλλα που γρατσουνάνε.

 

ΥΓ: Πριν κανα μισάωρο είχε βγει στο ΣΚΑΙ ο Λοβέρδος και σε ένα κρεσέντο ενθουσιασμου έλεγε ότι κοπηκε ο ELA. Τώρα έχει κρυφτεί στην τρύπα του γιατι ξεφτιλιστηκε

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ο ELA πήρε παράταση για 48 ώρες, προσδοκώντας θετικές εξελίξεις και μια πιθανή συμφωνία της Ελλάδας με τους δανειστές.

μια μικρή λεπτομέρεια.

 

 

In other news

 

Διόριζαν τον σύντροφο της Δούρου στην ΕΥΔΑΠ εν μέσω εξελίξεων για το δημοψήφισμα

 

Τώρα που δεν μας βλέπει κανείς.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο Μυραλις και ο (συ)Φιλης  παριστανουν την Μαρια Αντουανεττα με χαζα ερωτηματα οπως " ποσα μακαρονια τρωνε  πια ? " και  " γιατι δεν χρησιμοποιουνε  χρεωστικη τα ζωα  ? " 

εσυ τωρα πραγματικα δεν ξερω ποιον παριστανεις τοσο καιρο, νομιζω τα εχουμε πει απειρες φορες περι αδικων φορων και ειδικων "προνομιων" τα οποια  επρεπε να κοπουν  πριν αρκετα χρονια, οχι να εχουμε φτασει 2015 και ακομα να το συζηταμε !

 

πιστεψε με εχω τρακαρει και αργομισθο, και  υπαλληλο της βουλης  και διπλοθεσιτη, αν αυριο φανε το αγγουρι και οι 3 πολυ που με ενοιαξε γιατι το τι θα γινει μετα, δεν μιλαμε για "το να ψοφησει η κατσικα του γειτονα"  (σε αυτο το καζανι βαζω οσους ζητουνε ρηξη και δραχμη ) μιλαμε για  δικαιοσυνη η οποια πρεπει επιτελους να αποδωθει !

 

ο colt εχει χιλια δικια που λεει οτι το δημοψηφισμα  αφορα αυτους που ψηφιζουν/στηριζουν τον συριζα και μονο, βλεπουμε και τον κοσμο απο χθες ποσο "στηριζει" την κυβερνηση  με τις πραξεις του, συριζαιοι και  μη εχουν ηδη αρχισει να χωνονται στο καβουκι τους, νομιζοντας οτι αυτο θα τους προστατεψει απο το ωστικο κυμα, αμ δε ..... 

 

edit : w0w ..  such h0pe ... http://tvxs.gr/news/ellada/paylopoylos-se-samara-i-eyropaiki-poreia-tis-xoras-prepei-na-meinei-adiatarakti-binteo

 

Αυτοί που φαντασιώνονται ότι με απολύσεις και μειώσεις σε αργόσχολους και διπλοθεσίτες(που θα πρεπε να γίνουν ήδη από τους δεξιούς φιλελεύθερους) θα σώσουν το πορτοφόλι τους από το μνημόνιο είτε κοροϊδεύουν τον εαυτό τους είτε θέλουν αίμα από στοχευμένες και μεγάλες πληθυσμιακά ομάδες(ιδιοκτήτες ακινήτων με δάνεια, ΔΥ, πολύτεκνοι, συνταξιούχους και κάτω από τα 1000€ μικτά, άνεργοι) που με διάφορα δικά τους κριτήρια θεωρούν αμαρτωλές. Δηλαδή να ψοφήσουν κατσίκες άλλων για να μην μείνει ούτε μια μέρα ατάιστη η δική τους.

 

Τί λεω λοιπόν εγώ; Δημοψήφισμα για να δούμε πόσοι είναι από τη μια μεριά και πόσοι είναι οι "κρατικοδίαιτοι" "προνομιούχοι" από την άλλη.

Σε χαλάει να πεις ΝΑΙ στην πρόταση των δανειστών; Οι δανειστές στο πρόγραμμά τους θέλουν να περικόψουν από τις "κοπριές" τα περισσότερα.

 

Δεν μου απάντησες όμως γιατί δεν βγήκε στις εκλογές ένας φιλελεύθερος να μας απαλλάξει από τους μειοψηφούντες κρατικοδίαιτους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκαν πολύ οι παπαγάλοι. Αλλά να μην τολμήσουμε να πούμε κάτι για τον κ.Πορτοσάλτε , είμαστε μη αντικειμενικοι. Αφού κάθε μέρα λέει κάτι και μετά απο λίγο ξεφτιλίζεται. Τώρα μας τα έπρηζαν με τον ELA εδώ και 1 μέρα ότι από άυριο τέλος. Τελικά

 

 

Τώρα για τις επομενες 48 ώρες που έχουμε ELA ας συζητήσουμε για καύσιμα και μακαρόνια που τελειώνουν. Δεν ξέρω εγώ πήγα στο supermarket και είχαν τελειώσει τα μαλακά κωλόχαρτα, αναγκάστηκα να πάρω από τα άλλα που γρατσουνάνε.

 

ΥΓ: Πριν κανα μισάωρο είχε βγει στο ΣΚΑΙ ο Λοβέρδος και σε ένα κρεσέντο ενθουσιασμου έλεγε ότι κοπηκε ο ELA. Τώρα έχει κρυφτεί στην τρύπα του γιατι ξεφτιλιστηκε

Επειδή έχω πόρωση με τις ειδήσεις και γουστάρω πολύ (βλέπω όλη μέρα) τώρα στο Σκάι λέει:

Δεν αυξάνει η ΕΚΤ την παροχή ρευστότητας προς τις ελληνικές τράπεζες.

Μισοάδειο ή μισογεμάτο?

Εξαρτάται πόσο τσιράκι είσαι!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αποχή στεγνά γιατί είμαι κάτοικος εξωτερικού. Και τελευταία φορά που κοίταξα, ο ελληνικός λαός δημοκρατικά δηλώνει οι ομογενείς να μην έχουν δικαίωμα στα πολιτικά δρώμενα της χώρας τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πόρωση με τις ειδήσεις και γουστάρω πολύ (βλέπω όλη μέρα) τώρα στο Σκάι λέει:

Δεν αυξάνει η ΕΚΤ την παροχή ρευστότητας προς τις ελληνικές τράπεζες.

Μισοάδειο ή μισογεμάτο?

Εξαρτάται πόσο τσιράκι είσαι!

Γενικά υπάρχει μια λίστα από ρήματα που χτυπάνε στο συναίσθημα του νοικοκυραίου:

-κόβεται

-απορρίπτεται

-παγώνει

-σταματά

αφου τελικά δεν "σταματησε" ας πούμε "πάγωσε". Παρουσιάζεις την είδηση απο τη χειρότερη δυνατή μεριά της αποκρυπτοντας την ουσία. Same results.Job done

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιλησα για πολυ συγκεκριμενες κατηγοριες και εσυ το πηγες στο αλλο ακρο,  αμα θες μπορω να σου δωσω και προσωπικα παραδειγματα και απο τις 3. δεν μιλησα πουθενα για το πορτοφολι μου αλλα για  δικαιοσυνη

 

υπαρχουν αλλες κατηγοριες που τυχαινει επισης να μην γνωριζω ή/και να ξεχναω αυτη τη στιγμη, τωρα αν κατσουμε να τους μετρησουμε και δουμε οτι τελικα δεν αποτελουν την πλειοψηφια των κρατικοδιαιτων αυτο δεν θα αλλαξει και πολλα πραγματα.

εκτος εαν σου αρεσει να παιζουμε την κολοκυθια,   ας  ειναι λοιπον  μονο 100 ατομα  συνολικα  σε ολη την χωρα( που δεν ειναι)   δεν ειναι δικαιο  ολοι αυτοι να περνανε  dolce vita ειδικα οταν  απο τον ιδιο προυπολογισμο, εχουν πχ εχουν κοπει τα φαρμακα των ασφαλισμενων καρκινοπαθων  εδω και πολυ καιρο.

 

το κρατος τα τελευταια χρονια συμπεριφερεται σαν ανευθυνος οικογενειαρχης που  χαλαει ολο το μηνιατικο του σε χαζομαρες, στερωντας  ταυτοχρονα τα βασικα απο το σπιτι και μαλωνοντας με ολους οσους τους χρωσταει δανεικα, πιστευω πως καταλαβαινουν ολοι αυτη την παρομοιωση,

 

εγραψα στην 5η σελιδα το τι σκεφτομαι για το δημοψηφισμα, τωρα το γιατι δεν εχουμε καποιον στην εξουσια  σαν τον στεφανο μανο σηκωνει μεγαλη συζητηση.  παμε τελειως off topic και νομιζω πως την απαντηση μου  την ξερεις/την εχεις διαβασει ηδη. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πόρωση με τις ειδήσεις και γουστάρω πολύ (βλέπω όλη μέρα) τώρα στο Σκάι λέει:

Δεν αυξάνει η ΕΚΤ την παροχή ρευστότητας προς τις ελληνικές τράπεζες.

Μισοάδειο ή μισογεμάτο?

Εξαρτάται πόσο τσιράκι είσαι!

Είπε αλήθεια τίποτα ο ΣΚΑΙ τις τελευταίες μέρες  για την αύξηση της φορολόγησης των Ελλήνων εφοπλιστών μέσω τονάζ που πρότειναν οι δανειστές ή έμειναν πάλι στους κρατικοδίαιτους καλοφαγάδες αρκουδέηδες προνομιούχους;

 

@Gruntgr

Είχαμε την ΝΔ με τον ακραία φιλελεύθερο Άδωνη που δεν έκαναν τίποτα σε αυτά που λες. Γι'αυτό λέω ότι αν μένουν κόμματα στην καρέκλα αποκτούν πελατεία και μετά άντε να δεις προκοπή.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αδωνάρας θεός. Τα λαθάκια του τα έχει, μα άνθρωπος είναι και αυτός.

Να αδυνατίσει λίγο πρέπει για να συμπαραστέκεται στη θεά γυναίκα του και με την εμφάνιση του.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η αριστερά και ο κος Τσίπρας προσωπικά έχασαν μια ιστορική ευκαιρία να εδραιωθούν σαν πρώτη πολιτική δύναμη στην χώρα για τα επόμενα 100 χρόνια.

 

Άσχετα αν υποστηρίζω η όχι τις θέσεις του θα έλεγα μπράβο αν εφάρμοζε τις εξαγγελίες του ακόμα και αν αυτό σήμαινε την Ελλάδα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Έχει πρόσφατη λαϊκή εντολή ακριβώς λόγω των θέσεων που προέταξε αναφορικά με μνημόνια/οικονομική κρίση της Ελλάδος. Στην κρίσιμη στιγμή αποδείχτηκε λίγος και δεν θέλησε να επωμισθεί την ευθύνη των θέσεών του αλλά την μεταβιβάζει στον λαό και η δειλία γιορτάζεται σαν δημοκρατία.

 

Για μένα λοιπόν είναι ανακόλουθος και το θέμα σταματάει εδώ. Δυστυχώς καταλήγουμε οτι στην Ελλάδα έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν χωρίς εξαιρέσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αποχή στεγνά γιατί είμαι κάτοικος εξωτερικού. Και τελευταία φορά που κοίταξα, ο ελληνικός λαός δημοκρατικά δηλώνει οι ομογενείς να μην έχουν δικαίωμα στα πολιτικά δρώμενα της χώρας τους.

 

1. που το ειδες αυτο;

 

2. ε ναι ρε φιλε, οταν ο αλλος ειναι 40 χρονια εκτος, ή δεν εχει ζησει ποτε στην ελλαδα να μην εχει δικαιωμα λογικο ειναι. Τους ειδαμε και αυτους μπαινει ο καθε κομπλεξαρας ομογενης στο reddit και λεει εξυπναδες του τυπου "for fuck's sake produce something!" Ναι τωρα θα πιασω να πλεξω κουβερτα να εξαγουμε ηλιθιε.

 

3. Η αποψη μου ειναι να υπαρχει ενα οριο πχ μαξ 10 χρονια απουσιας απο τη χωρα ή κατι τετοιο.

 

4. Ζω στο εξωτερικο απο χρονια και εχω χασει αρκετες εκλογες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπάρχει μια λίστα από ρήματα που χτυπάνε στο συναίσθημα του νοικοκυραίου:

-κόβεται

-απορρίπτεται

-παγώνει

-σταματά

αφου τελικά δεν "σταματησε" ας πούμε "πάγωσε". Παρουσιάζεις την είδηση απο τη χειρότερη δυνατή μεριά της αποκρυπτοντας την ουσία. Same results.Job done

Καλά όλα αυτά αλλα γιατί ο Βαρουφακης μίλησε στο bbc απο αύριο αν δε μας φοβίζει η ΕΚΤ; Αααααα ξέχασα. Το διέψευσε.

Το πά και προχτές. Το καλύτερο που μπορεί να μας κανει η ΕΕ και η ΕΚΤ ειναι φουτσα μπάλα και καράτε. Όχι για τιμωρία. Απλά για να καταλάβουμε στο σύνολο του ποιο ειναι το διακύβευμα του δημοψηφίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλα γιατί ο Βαρουφακης μίλησε στο bbc απο αύριο αν δε μας φοβίζει η ΕΚΤ; Αααααα ξέχασα. Το διέψευσε.

Το πά και προχτές. Το καλύτερο που μπορεί να μας κανει η ΕΕ και η ΕΚΤ ειναι φουτσα μπάλα και καράτε. Όχι για τιμωρία. Απλά για να καταλάβουμε στο σύνολο του ποιο ειναι το διακύβευμα του δημοψηφίσματος.

Τι είπε ο Βαρουφακης στο BBC?
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλα γιατί ο Βαρουφακης μίλησε στο bbc απο αύριο αν δε μας φοβίζει η ΕΚΤ; Αααααα ξέχασα. Το διέψευσε.

Το πά και προχτές. Το καλύτερο που μπορεί να μας κανει η ΕΕ και η ΕΚΤ ειναι φουτσα μπάλα και καράτε. Όχι για τιμωρία. Απλά για να καταλάβουμε στο σύνολο του ποιο ειναι το διακύβευμα του δημοψηφίσματος.

 

Βαρουφάκης τι είπε και τι μετέφερε ο φίλος σου ο κομιστής του DVD

8632b86c523e980c1938f2c19cd2aae2.JPG

 

Για το δημοψήφισμα ο Γιούγκερ όχι φουτσα και καράτε, άμα λάχει μαθαίνει και Ελληνικα για το καλό του ελληνικου λαού:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.