Jump to content



Windows 7 και Permissions σε εξωτερικο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,πρόσφατα εγινε φορματ στο μηχάνημα μου και για κάποιο περίεργο λογο κατι πήγε/παει στραβά με τα permissions ενός απο τους εξωτερικούς μου στον οποίο εχω αρχεια απο τα προηγούμενα windows...(7 παλι).

Εχω δοκίμασα οτι μπουρεσα να βρω πανω σε Permissions.....απο το reg αρχειακι take ownership εως να αλλαξω owner στον σκληρο και στα αρχεια και να βαλω full control σε μενα...(administrator).

Το παράξενο ειναι οτι ενω ολα φαίνονται να ειναι σωστά μεσα στα permissions...ειμαι και owner και εχω full control του δισκου αλλα και των αρχείων αν επιχειρήσω να αντιγράψω καποιο αρχειο η να ανοίξω εχω error file access denied,you need permissions from the administrator....

Το ίδιο θέμα ειχα και με τα windows 8.1 ειχα την εντύπωση οτι ηταν bug γύρισα στα 7 αλλα και παλι τα ιδια...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να μπεις καθαρά ως admin και να δεις αν έχεις πρόσβαση στον δίσκο?

 

Δοκίμασες το δίσκο σε άλλο pc? 

 

Edit: τσέκαρε και τον δίσκο σου μήπως έχει θέμα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και σαν elevated administrator αλλα μάταια,καμία διαφορά

Γενικά πρόσβαση στο δισκο εχω,απλα τα αρχεία δεν μπορω να τρέξω μετακινήσω στον εσωτερικό κλπ....

Δεν εχω δεύτερο πυργο να δοκιμάσω δυστυχώς...υποψιάζομαι και εγω οτι εινια κάποιο θεμα του δίσκου μάλλον.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα παρω τα αρχεία απο τον σκληρό "με το ζόρι" ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει bad sectors, όχι απαρίτητα καταστροφικά. Με ένα διαγνωστικό μπορεί να διορθωθούν. Το ότι τον βλέπει μπορεί να είναι ένα καλό σημάδι.

 

Τρέξε το HDD Regenerator όπως γράφω στο post #6 ώστε να δεις αν όντως ο σκληρός είναι το πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να βρω κατι σήμερα με το regenerator,την πρώτη φορα ειχε κολλήσει στο 1,26%,την δευτερη γιναν ολα κινέζικα,σαν να κρασαρε,μετά απο πολύ ωρα και μπορούσα να βγάλω ακρη τι ακριβώς συνεβη.

Σίγουρα κατι πρέπει να συμβαίνει με τον δισκο...θα δοκιμάσω παλι αύριο για σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για αρχή θα σου έλεγα να γράψεις ένα live linux DVD και να δοκιμάσεις να τον διαβάσεις/γράψεις από εκεί (λογικά θα γίνεται). Αυτό το λέω για να απορρίψουμε εύκολα όλα τα "εξωτικά" προβλήματα.

Εφόσον προσπεράσεις το πάνω, λογικά είναι απλά θέμα δικαιωμάτων, οπότε απλά το βλέπεις(-ουμε) με λίγη προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.