Jump to content



Απορία για τα LED ενός 120mm Fan


Recommended Posts

Το δοκιμασα ετσι και το led δεν αναβε δειγμα του οτι θελει απο αλλου τροφοδοσια. Στη μητρικη απευθειας το ειχα βαλει αρχικα, αλλα μετα το περασα και το εβαλα στο fan hub. Στο hub εχω ρυθμισμενες στροφες μονο για 2 απο τους 4 ανεμιστηρες που φοραω στο κουτι. Και αυτοι λειτουργουν ετσι και αλλιως σε χαμηλες στροφες και σχετικα αθορυβη λειτουργια (ηταν αθορυβοι εξαρχης). 

 

Αυτο καλο που μου ειπες με τα pin, δεν ηξερα οτι μπορει να γινει. Γιατι τσαμπα εχω το πανελ απο το παλιο κουτι μεσα (το'χω κρυψει στο cage του δισκου και ειναι σα να μην υπαρχει). Ετσι και αλλιως ο φωτισμος που δινουν τα λεντακια ειναι ελαχιστος.

 

Για να παρω βεβαια τα παραπανω καλωδια που προταθηκαν θελω 4€ , και για να παρω led ανεμιστηρα (και μαλιστα φαινεται καλος ο bitfenix). 7€ , συμφερει το 2ο με λιγα λογια :p

 

Γιαννη , ετσι και αλλιως δεν εχει και νοημα. Εαν παρω 2€ καλωδιο και αλλα 2 επεκταση, χωρις να κανω δουλεια, ειναι δωρο αδωρο. 

Ενω εαν παρω εναν ανεμιστηρα με 7€ ο οποιος εχει και led και μπορει να λειτουργησει και με on/off jumper, εχω κανει πιο συμφερουσα αγορα (εχει και με λευκο led για να μη γινει μπ0υρδελακι το κουτι :p

 

Ακομη δεν εχω αποφασισει τι θα κανω. Δεν ειναι επιτακτικη αναγκη το led εκει κατω, απλως επειδη εχω μια μονο ledοταινια πανω , κατω το φως του κουτιου ειναι ελλιπες. ΘΑ μπορουσα να κολλησω την ταινια γυρω απο το παραθυρω αλλα απλα δεν βολευει...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να παρω βεβαια τα παραπανω καλωδια που προταθηκαν θελω 4€ , και για να παρω led ανεμιστηρα (και μαλιστα φαινεται καλος ο bitfenix). 7€ , συμφερει το 2ο με λιγα λογια :p

Σωστό και αυτό  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ναι , και θα εχω και πιο φρεσκο ανεμιστηρι, και αρκετα εμφανισιμο μαλιστα (ασχετα αν το εχω στο κατω μερος του κουτιου, μια χαρα φαινεται και εκει).

 

Και εαν δε βαλω τον 5ο ανεμιστηρα (στο τελος το κουτι θα γινει ελικοπτερο :p ) στο cage του κουτιου (αυτο που εχω αφαιρεσει) , θα μου μεινει για ανταλλακτικο για ωρα αναγκης. 

 

Κοινως, η απορια μου εχει λυθει με τις απαντησεις σας παιδια! Οπως παντα με βοηθησατε πολυ :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα καλωδια που δειχνει ο τυπας τα εχει μαζι με το ανεμιστηρι; (τα τζαμπερ δλδ )

 

Βλεπω female υποδοχη στον ανεμιστηρα (αυτο στο 7ο λεπτο , πριν βαλει το extension cable). 

 

Δες τις 2 τελευταιες φωτο στο αρχικο μου ποστ (ειναι καλωδια 2πιν αρσενικο σε μολεξ). Αυτα εαν τα βαλω στο θυληκο και σε μολεξ στο τροφοδοτικο , δε θα παρει το λεντ απο εκει τροφοδοσια; Ο Γιαννης ειπε οτι ειναι για να παρουν τα ανεμιστηρια απο το τροφοδοτικο απευθειας, αλλα δε βλεπω τον τροπο για να γινει (εφοσον το 2πιν καλωδιο το εξτρα στο ανεμιστηρι, ειναι και αυτο male) 

 

The two Spectre Pro LED fans have an additional accessory: an extension cable to allow toggling of the LEDs on and off with selected BitFenix cases and accessories.

 

Συμφωνα με αυτο,  μαλλον τα καλωδιακια μεσα βρισκονται. Not bad. :)

 

Review εδω  εχει παραπανω απο 1 fan παντως reviewed

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

1)Ναι τα καλώδια τα έχει όλα μέσα.

 

2)

 

Αυτα εαν τα βαλω στο θυληκο και σε μολεξ στο τροφοδοτικο , δε θα παρει το λεντ απο εκει τροφοδοσια;

Όχι δεν θα ανάψει το led, θέλει να είναι ενωμένα τα άκρα του 2pin του fan που περισσεύει . *edit

 

 

Δες τις 2 τελευταιες φωτο στο αρχικο μου ποστ (ειναι καλωδια 2πιν αρσενικο σε μολεξ)

Όπως σου είπε είναι μόνο για να συνδέσεις το 3pin σ'αυτό με το 2pin του molex για να συνδεθεί με το τροφοδοτικό.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Για την ιστορια, μολις πηρα το ανεμιστηρι και το εβαλα. Αθορυβο και μου εριξε και κανα δυο βαθμους απο καθε component. Νομιζω πως αν βαλω το ανεμιστηρι που εχω στο Cage , επανω, θα δημιουργησω αρνητικη πιεση και θα ειναι πιο καταλληλη για το υλικο μου. Αλλα θα το δοκιμασω αργοτερα. Προς το παρον μια χαρα λειτουργει + τα leds. Ειχε ενα εξτρα καλωδιακι 

 

αυτο   post-60900-0-08952900-1439898628_thumb.j

 

 

Σε τι χρησιμευει ακριβως; Που μπορω να το συνδεσω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.