Jump to content



Δημοψήφισμα Round 2 - Ευρώ ή Grexit


GriGaS

Ευρώ ή Grexit  

97 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ΟΚ ήρθε ΣΥΡΙΖΑ λοιπόν στην εξουσία. Το επόμενο βήμα ποιο είναι; Δραχμή και εξαθλίωση; Μέχρι να σταθεροποιηθεί η οικονομία σε ένα τέτοιο περιβάλλον, που με τις κατάλληλες πιέσεις από τις αγορές, θα μπορούσε να πάρει δεκαετία αν όχι παραπάνω, δεν θα υπάρχουν ευνοϊκότερες συνθήκες για το ξεπούλημα του ορυκτού πλούτου;

Link to comment
Share on other sites

'Ημασταν pουτάνες των αμερικανοαγγλων, ήρθε και το ευρώ και γίναμε και της ευρώπης. Φταίμε αλλά με την εοκ πήρε acceleration το πράμα. Γιατί όπως είπε ο Καραμανλής, μας αγαπάνε και θέλουν πραγματικά να μας βοηθήσουν... Μασκαρά, γρεκέ μασκαρά...

 

το οποίο αύξησε απότομα την αγοραστική δύναμη σε είδη πολυτελείας για τους Έλληνες. 

Άρχιζαν να αγοράζουν έγχρωμες τηλεοράσεις, στερεοφωνικά, αυτοκίνητα, υπολογιστές, να κάνουν ταξίδια. Μπήκαμε πολύ απότομα στην κατανάλωση..

 

Ε δεν θέλει και πολύ...

 

Πες τα ρε μαγκα. Δε τα λενε δε τα γραφουν αναγκαζόμαστε και γινομαστε γραφικοί εμείς. Μπράβο ρε.

 

Δεν είναι γραφικά αυτά μια χαρά τα ξέρουν και τα λένε, οι 60αρηδες τα θυμούνται και μια χαρά, τα καράβια πηγαινοερχόντουσαν. 

 

Από την άλλη είναι και πιο διστακτικοί στο άκουσμα της εξόδου από την ΕΕ. Λογικό πιστεύω.

Θέλει θυσίες μια υγιής ανάπτυξη οικονομίας και χρόνο. Αυτοί εν μέσω θυσιών και πριν προλάβουν να θερίσουν ο Καραμανλής τα ξήλωσε πουλησε όλα για εοκ ο Παπανδρέου άρχισε να μοιράζει,  έβαλες σωληνάκια  και τελείωσε το παραμύθι. Παίζουν και το γεωπολιτικά που περιπλέκουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση. 

 

Μετά ακολούθησαν παντελώς ανδρείκελα πολιτικοί, και σκέτες καρέκλες να έβαζες πάνω κάτω στα ίδια θα ήμασταν. 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

το οποίο αύξησε απότομα την αγοραστική δύναμη σε είδη πολυτελείας για τους Έλληνες. 

Άρχιζαν να αγοράζουν έγχρωμες τηλεοράσεις, στερεοφωνικά, αυτοκίνητα, υπολογιστές, να κάνουν ταξίδια. Μπήκαμε πολύ απότομα στην κατανάλωση..

 

Ε δεν θέλει και πολύ...

 

 

Δεν είναι γραφικά αυτά μια χαρά τα ξέρουν και τα λένε, οι 60αρηδες τα θυμούνται και μια χαρά, τα καράβια πηγαινοερχόντουσαν. 

 

Από την άλλη είναι και πιο διστακτικοί στο άκουσμα της εξόδου από την ΕΕ. Λογικό πιστεύω.

Θέλει θυσίες μια υγιής ανάπτυξη οικονομίας και χρόνο. Αυτοί εν μέσω θυσιών και πριν προλάβουν να θερίσουν ο Καραμανλής τα ξήλωσε πουλησε όλα για εοκ ο Παπανδρέου άρχισε να μοιράζει,  έβαλες σωληνάκια  και τελείωσε το παραμύθι. Παίζουν και το γεωπολιτικά που περιπλέκουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση. 

 

Μετά ακολούθησαν παντελώς ανδρείκελα πολιτικοί, και σκέτες καρέκλες να έβαζες πάνω κάτω στα ίδια θα ήμασταν. 

 

Αν και έχω τεράστιες διαφωνίες ως προς αυτό, χάριν της συζητήσεως θα συμφωνήσω.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ξυπνάμε ένα πρωί και μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι μας βλέπουμε Porsche και Ferrari.

Μέχρι πιο ποσοστό; Μέχρι το 110% του ΑΕΠ. Είσαι συμπαθών τον Γεωργίου και θέλεις μέχρι το 130%;  Θα το δεχτώ.

Μετά όμως, ανέλαβε  το μάνατζμεντ του μαγαζιού με το ζόρι η τρόικα και το έφτασε στα 175%.

Μέχρι τοποτηρητές έβαλε εδώ και οι υπουργοί ήσαν στα 4.

Δεν κάναμε λένε κάποιοι τα πράγματα που έπρεπε!

Εμείς; Εμείς κάναμε ότι μας επέβαλε  ο μάνατζερ. Αν ήταν σκάρτοι οι υπουργοί ας ζήταγε καλύτερους.

Συγγνώμη μας είπαν οι μάγκες κάναμε λάθος!!

Σοβαρά; Θα πληρώσουμε εμείς + 65% επειδή αυτοί έκαναν λάθος;

 

Την ελάφρυνση του χρέους την χρωστάνε το ξέρουν αλλά είναι απατεώνες και δεν νοιάζονται. Θέλουν να μας τα πάρουν όλα, γιατί η Ελλάδα έχει περιουσία ακόμα.

Σιγά σιγά σε αργό και βασανιστικό θάνατο. Προσωπικά προτιμώ τον ακαριαίο με την ελπίδα της ανάστασης και το κέρδος ότι αντιστάθηκα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εθνικη νομισματικη πολιτικη, με μνημόνιο οπερ μεθερμηνευόμενο

  • Αντικινητρα για εργασία στον δημοσιο τομέα (δημοσιος υπάλληλος να παίρνει το <90% του μέσου μισθού στον ιδ. τομέα για αναλογη ειδικότητα) 
  • Τελειωμα με εισφοροδιαφυγη και βαρια προστιμα αλα MERICA στους παρανομούντες.
  • Εξορθολογισμός ασφαλιστικου (συνταξεις στα 45 σε σωματα ασφαλείας σε γραφείο κομμενα) 
  • Συγκεντρωση προμηθειών υγειας με πληρως διαφανεις ανοιχτους διαγωνισμους (απεύθειας αναθέσεις τελος) 
  • Βαριες αστικες και ποινικες διώξεις σε καθε είδους καταχραστη/λαδεμπορα του δημοσίου (ενδεικτικα αυταπαγγελτη απόλυση δημοσιου υπαλληλου που πιάστηκε να χρηματίζεται, αφαίρεση δια βιου ιατρικης ιδιότητας σε γιατρο με φακελάκι).
  • Μειωση ναυτιλιακης φορολογικής ασυλίας
  • Δημοσιοποίηση ολων ανεξαρτήτως status quo οικονομικης/πολιτικης επιφάνειας των παρανομούντων σε σχετικη λίστα
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

NSFC

 

Να προσθέσω στην παραπάνω λίστα, 20% "κούρεμα" στην περιουσία της εκκλησίας, φορολόγηση της και ανάληψη μισθών και λοιπών εξόδων της από την ίδια.  

 

 

 

fixed ...μη φας και κανα ban :hehe:

Link to comment
Share on other sites

LOL. Βέβαια με τον μπούλη στην συγκυβέρνηση δε παίζει να γίνει κάτι τέτοιο.. οπότε ανταλλάζουμε φαντασιώσεις για την ώρα.

Τον μπούλη τον πειράζει ο στρατός περισσότερο παρά η εκκλησία και η περιουσία της.

Link to comment
Share on other sites

Η χώρα μας είναι βαριά άρρωστη. Σε όλους τους τομείς. Πολλά από τα μέτρα που ζητούνται μετ' επιτάσεως από τους δανειστές, είναι και αδικαιολόγητα και εμμονικά και ανερμάτιστα.

Όμως, πολλά πράγματα θα μπορούσαμε (και οφείλουμε) να τα κάνουμε μόνοι μας ώστε κανείς να μην είναι σε θέση να μας κουνάει το δάχτυλο.

Πολύ πρόχειρα: καμμιά σύνταξη πάνω από 1000 ευρώ (δε πα να ήσουν δικαστής, βουλευτής, Πρόεδρος, 1000 ευρώ θα παίρνεις). Ναι είναι άδικο γιατί πολλοί άνθρωποι έχουν δουλέψει τα χρήματα αυτά (και άλλοι τόσοι όχι), αλλά η χώρα μας είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Ας υπάρχει πρόβλεψη ότι οι πιθανές αδικίες θα αποκατασταθούν μόλις ορθοποδήσουμε.

Περιορισμός του αριθμού των βουλευτών σε 200 με παράλληλη μείωση των αποδοχών τους, του αριθμού των συμβούλων τους, των αποδοχών των συμβούλων, εξάλειψη φορολογικών προνομίων κτλ. Α, σκούπα και φαράσι στους υπαλλήλους της Βουλής.

Οι ιερείς ας πληρώνονται από την εκκλησία. Φορολόγηση της μικρομεσαίας επιχείρησης (που είναι η ραχοκοκκαλιά της οικονομίας μας) σε ποσοστό 12%, των ελεύθερων επαγγελματιών 15%, μείωση ΦΠΑ από 23% σε 16%, φορολογικές ατέλειες σε όσα ζευγάρια κάνουν παιδιά. Εννοείται ότι αν φοροδιαφεύγεις με τόσο χαμηλούς συντελεστές οι ποινές θα είναι βαρύτατες.Οι μεγάλες επιχείρησεις ας φορολογούνται με κλίμακες (ανάλογα την κερδοφορία και χωρίς να κάνουν κολπάκια ως προς τα κέρδη τους) με πρόβλεψη περιορισμένων προνομίων αν μέρος των κερδών τους το επενδύουν σε θέσεις εργασίας σε Έλληνες ή/και σε κοινωνικές δράσεις (βοήθεια σε απόρους, χαμηλοσυνταξιούχους). Όλες οι πληρωμές ηλεκτρονικά. Και άλλα πολλά που πολλοί φίλοι έχουν ήδη αναφέρει εδώ. Όρεξη να χούμε να γράφουμε..

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η χώρα μας είναι βαριά άρρωστη. Σε όλους τους τομείς. Πολλά από τα μέτρα που ζητούνται μετ' επιτάσεως από τους δανειστές, είναι και αδικαιολόγητα και εμμονικά και ανερμάτιστα.

Όμως, πολλά πράγματα θα μπορούσαμε (και οφείλουμε) να τα κάνουμε μόνοι μας ώστε κανείς να μην είναι σε θέση να μας κουνάει το δάχτυλο.

Πολύ πρόχειρα: καμμιά σύνταξη πάνω από 1000 ευρώ (δε πα να ήσουν δικαστής, βουλευτής, Πρόεδρος, 1000 ευρώ θα παίρνεις). Ναι είναι άδικο γιατί πολλοί άνθρωποι έχουν δουλέψει τα χρήματα αυτά (και άλλοι τόσοι όχι), αλλά η χώρα μας είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Ας υπάρχει πρόβλεψη ότι οι πιθανές αδικίες θα αποκατασταθούν μόλις ορθοποδήσουμε.

Περιορισμός του αριθμού των βουλευτών σε 200 με παράλληλη μείωση των αποδοχών τους, του αριθμού των συμβούλων τους, των αποδοχών των συμβούλων, εξάλειψη φορολογικών προνομίων κτλ. Α, σκούπα και φαράσι στους υπαλλήλους της Βουλής.

Οι ιερείς ας πληρώνονται από την εκκλησία. Φορολόγηση της μικρομεσαίας επιχείρησης (που είναι η ραχοκοκκαλιά της οικονομίας μας) σε ποσοστό 12%, των ελεύθερων επαγγελματιών 15%, μείωση ΦΠΑ από 23% σε 16%, φορολογικές ατέλειες σε όσα ζευγάρια κάνουν παιδιά. Εννοείται ότι αν φοροδιαφεύγεις με τόσο χαμηλούς συντελεστές οι ποινές θα είναι βαρύτατες.Οι μεγάλες επιχείρησεις ας φορολογούνται με κλίμακες (ανάλογα την κερδοφορία και χωρίς να κάνουν κολπάκια ως προς τα κέρδη τους) με πρόβλεψη περιορισμένων προνομίων αν μέρος των κερδών τους το επενδύουν σε θέσεις εργασίας σε Έλληνες ή/και σε κοινωνικές δράσεις (βοήθεια σε απόρους, χαμηλοσυνταξιούχους). Όλες οι πληρωμές ηλεκτρονικά. Και άλλα πολλά που πολλοί φίλοι έχουν ήδη αναφέρει εδώ. Όρεξη να χούμε να γράφουμε..

 

Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στο ποσό των συντάξεων. Θεωρώ οτι το μέγιστο πρέπει να είναι 1500€. Γιατί ακόμα ακούω για συντάξεις των 2500+. Με 1000 ευρώ είσαι οριακά μερικές φορές. Κυρίως κάποιοι άνθρωποι που ήταν καριερίστες και πχ η σύζυγος δεν εργάστηκε ποτέ και δεν έχει σύνταξη κλπ. Βέβαια υπό περιπτώσεις και αυτά τα 1500.

Κατα τα άλλα συμφωνώ με τα παραπάνω. Ειδικά με την μείωση του ΦΠΑ. Κατέβασε το ΦΠΑ για να κατέβουν οι τιμές και να κινηθεί η αγορα. Βγάλε ελεγκτές και βαριές ποινές για φοροδιαφυγή και έτσι θα φέρεις και έσοδα στο κράτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, εξαρτάται από το πού ζεις. Γιατί στην επαρχία ή σε νησί 1000 Ευρώ είναι υπεραρκετά. Στα αστικά κέντρα, δηλαδή Αθήνα/Θεσσαλονίκη/Πάτρα ίσως όχι. Βέβαια, θα μπορούσε να υπάρξει έλεγχος σε λογαριασμούς γιατί αν κάποιος έχει 200000 στην τράπεζα, ε, τότε συγγνώμη, αλλά ας μην πάρει σύνταξη. Θα ζήσει. Ας τα πάρει κάποιος που έχει ανάγκη. Η όποια εξοικονόμηση θα πρέπει να πάει σε θέσεις εργασίας νέων, σε βελτίωση υποδομών, σε νέες τεχνολογίες (η έρευνα και ανάπτυξη απαιτεί και συνολική αλλαγή του εκπαιδευτικού συστήματος). Οι δάσκαλοι και καθηγητές θα πρέπει να βγαίνουν με βάση την αναλογία 1/20 μαθητές και αφού ληφθεί υπόψη ο αριθμός των μαθητών ανά την Ελλάδα. Και ας κάνουν 8ώρο κάθε ημέρα. Όπως όλοι οι εργαζόμενοι. Για να κρατάνε και τα παιδιά το απόγευμα διευκολύνοντας τους γονείς που δουλεύουν απογεύματα/σε 2 δουλειές κτλ. Και βέβαια, ας είμαστε ειλικρινείς: ο κόσμος εξελίσσεται τεχνολογικά και εκεί πρέπει να δοθεί βάρος από το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Και φυσικά ας μην συνεχιστεί άλλο η γελοιότητα να ονομάζουμε πτυχιούχους όλους τους φοιτητές που μπήκαν σε σχολές με 10 και 11. Από 17 και πάνω θα είσαι φοιτητής σε πανεπιστήμιο. Η μόρφωση είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων. Η ανώτατη εκπαίδευση όμως όχι. Ανάλογα με το βαθμό. Δεν μπορεί μια κοινωνία να είναι γεμάτη πτυχιούχους.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό πέρα απο όλα αυτά που έχουν υποθει. Είναι ότι το ευρω είναι ένα πολυ ασταθές νομισμα με λάθος πολιτική σε σχέση πχ με το δολάριο.

Η νομισματική του πολιτική είναι σε σχέση εξάρτησης μεταξυ των χωρών-μελών και επιβιωσης των μεγαλύτερων οικονομικά χωρών σε σχέση με τις ασθενέστερες.

Οι πολιτικές στοχευμένης παραγωγής, επιδοτήσεων και λοιπών καταστρέψαν σιγα σιγα τις μικρότερες χώρες.

Το ευρώ αποδεδειγμένα ειναι ευθραστο, σε περίπτωση που μια οικονομία καταρευσεί εντός τις ευρωζώνης η μπάλα θα ξεκινήσει απο την ασθενέστερη χώρα και θα συνεχιστεί.(Προσπάθησαν να θωρακήσουν την εν λογω περιπτωση για την Ελλάδα με το PSI, αλλά για μένα απλά αποτύχαν εν μέρη ) .Το ευρώ είναι λάθος δομημένο και δεν θα αντέξει για πολλα χρονια ακομα αν δεν υπάρχει μια ενιαία πολιτική υπέρ το ασθενέστερων χωρών.

Η Γερμανία θα χρεωθεί την 3η καταρευση τις ευρωπής και δίκαιωματικά αυτη φταίει στο μεγαλυτερο βαθμό.

Ευρώ ή δραχμή? Για μένα ευρω μέχρι να είμαστε έτοιμοι για δραχμή. Ετσι ατακτά περισσότερο κακό θα γίνει.

Κλειδωμένη ισότιμια για κάποιους μήνες- χρόνο , διαγραφή χρέους 40-50% και μερικά επενδυτικά κεφάλαια και φευγουμε αύριο.Αλλα αυτα ούτε στις ταινίες δεν γίνοντε :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στο ποσό των συντάξεων. Θεωρώ οτι το μέγιστο πρέπει να είναι 1500€. Γιατί ακόμα ακούω για συντάξεις των 2500+.

Sorry ρε συ. Αλλά ναι μεν ακούγονται υπερβολικά τα ποσά αλλά δεν πρέπει να γενικεύουμε καταστάσεις.

Αυτό που μου φαίνεται δικαιότερο είναι (που νομίζω ότι έτσι είναι και η λογική του συστήματος) η σύνταξη να είναι ανάλογη με τις εισφορές σου την περίοδο εργασίας σου και τα χρόνια εργασίας σου.

Αν κάποιος με μεγάλο εισόδημα (πχ βιομήχανος, manager κλπ - τυχαία επαγγέλματα) έβγαζε 10Κ/μήνα και έδινε 40000€ το χρόνο στην εφορία δεν είναι άδικο να πάρει μόνο 1500€?

Δικιά του ευθύνη είναι το ότι το σύστημα είναι σάπιο. Γιατί πρέπει να τιμωρηθεί που είχε μια υγιή επιχείρηση?

 

 

Βέβαια, θα μπορούσε να υπάρξει έλεγχος σε λογαριασμούς γιατί αν κάποιος έχει 200000 στην τράπεζα, ε, τότε συγγνώμη, αλλά ας μην πάρει σύνταξη. Θα ζήσει.

Το ίδιο με παραπάνω. Αυτό που πρέπει να διασφαλιστεί είναι το αν τα έχει βγάλει με νόμιμο ή παράνομο τρόπο. Αν τα έχει βγάλει παράνομα να κατασχεθούν αμέσως. Αν όχι όμως είναι άδικο να μην πάρει σύνταξη κι ας δούλεψε άπειρα μερόνυχτα.

 

 

Παράδειγμα και στα δύο παραπάνω quotes το αφεντικό του Σκλαβενίτη. ΑΝ είναι όλα έτσι όπως γράφονται ο άνθρωπος απασχολεί χιλιάδες εργαζόμενους, είναι συνεπής στην ώρα του στις πληρωμές, τους έχει ασφαλισμένους, δεν τους έχει μ@μήσει στις μειώσεις, έχει ένα κάρο Ελληνικά προιόντα, εν μέσω κρίσης δίνει cash μισθούς, και επειδή ο κόσμος έχει επιβραβεύσει την επιχείρησή του αγοράζοντας από εκεί έχει κάτι millions στην τράπεζα.

Κι εγώ θα ήθελα millions (και χιλιάρικα μου φτάνουν).

Το να θέλω να μην πάρει σύνταξη επειδή έχει millions και εγώ δεν έχω, το βρίσκω στην καλύτερη οτι θέλω να πεθάνει η κατσίκα του.

 

 

 

Δεν μπορεί μια κοινωνία να είναι γεμάτη πτυχιούχους.

Γιατί δεν μπορεί??????  Αν θες σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις.

Απαγορεύεται από κάπου????

Αν όντως ΔΕΝ, με ποιό κριτήριο θα διαλέξουμε ποιοί θα είναι οι πτυχιούχοι και ποιοί όχι.

 

 

 

ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ΚΑΙ Η ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Είναι και άλλες επιχειρήσεις που πληρώσανε cash.

Ξέρω πολυεθνική που λόγο κλειστών τραπεζών τα χρήματα οι χρηματοαποστολές πήγαν τα χρήματα στα κεντρικά και πληρώσαν όλους τους υπαλλήλους με μετρητά από τις εισπράξεις των καταστημάτων τους.

 

Γενικά έχουμε πρόβλημα πανευρωπαϊκά. Και όσο περνάνε οι ώρες η δραχμή σε άτακτη έξοδο είναι ποιο κοντά.

Ειδικά με δηλώσεις των άλλων χωρών οτι η Ελλάδα αρκετά μας κούρασε βγάλτε τους έξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε συ. Αλλά ναι μεν ακούγονται υπερβολικά τα ποσά αλλά δεν πρέπει να γενικεύουμε καταστάσεις.

Αυτό που μου φαίνεται δικαιότερο είναι (που νομίζω ότι έτσι είναι και η λογική του συστήματος) η σύνταξη να είναι ανάλογη με τις εισφορές σου την περίοδο εργασίας σου και τα χρόνια εργασίας σου.

Αν κάποιος με μεγάλο εισόδημα (πχ βιομήχανος, manager κλπ - τυχαία επαγγέλματα) έβγαζε 10Κ/μήνα και έδινε 40000€ το χρόνο στην εφορία δεν είναι άδικο να πάρει μόνο 1500€?

Δικιά του ευθύνη είναι το ότι το σύστημα είναι σάπιο. Γιατί πρέπει να τιμωρηθεί που είχε μια υγιή επιχείρηση?

 

 

Το ίδιο με παραπάνω. Αυτό που πρέπει να διασφαλιστεί είναι το αν τα έχει βγάλει με νόμιμο ή παράνομο τρόπο. Αν τα έχει βγάλει παράνομα να κατασχεθούν αμέσως. Αν όχι όμως είναι άδικο να μην πάρει σύνταξη κι ας δούλεψε άπειρα μερόνυχτα.

 

 

Παράδειγμα και στα δύο παραπάνω quotes το αφεντικό του Σκλαβενίτη. ΑΝ είναι όλα έτσι όπως γράφονται ο άνθρωπος απασχολεί χιλιάδες εργαζόμενους, είναι συνεπής στην ώρα του στις πληρωμές, τους έχει ασφαλισμένους, δεν τους έχει μ@μήσει στις μειώσεις, έχει ένα κάρο Ελληνικά προιόντα, εν μέσω κρίσης δίνει cash μισθούς, και επειδή ο κόσμος έχει επιβραβεύσει την επιχείρησή του αγοράζοντας από εκεί έχει κάτι millions στην τράπεζα.

Κι εγώ θα ήθελα millions (και χιλιάρικα μου φτάνουν).

Το να θέλω να μην πάρει σύνταξη επειδή έχει millions και εγώ δεν έχω, το βρίσκω στην καλύτερη οτι θέλω να πεθάνει η κατσίκα του.

 

 

 

Γιατί δεν μπορεί??????  Αν θες σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις.

Απαγορεύεται από κάπου????

Αν όντως ΔΕΝ, με ποιό κριτήριο θα διαλέξουμε ποιοί θα είναι οι πτυχιούχοι και ποιοί όχι.

 

 

 

ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ΚΑΙ Η ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ.

Να απαντήσω λοιπόν φίλε μου. Το ότι μια κοινωνία δεν μπορεί να είναι γεμάτη πτυχιούχους δεν το υποστηρίζω επειδή είμαι ελιτιστής, ρατσιτσής, περίεργος (μακριά από εμένα αυτά).

Επαναλαμβάνω: όλοι ανεξαιρέτως πρέπει να έχουν πρόσβαση στη δημόσια εκπαίδευση (και το καθήκον του κράτους είναι να παρέχει σε όλους τους πολίτες του αυτή τη δυνατότητα). Όμως το πτυχίο, η εξειδίκευση, η παροχή επιστημονικών γνώσεων και η προσφορά έργου μέσα σε μια κοινωνία δεν μπορεί να υπηρετηθεί όταν όλοι είναι πτυχιούχοι. Δηλαδή είναι το ίδιο ο γιατρός, μοριακός βιολόγος, μηχανικός, νομικός κτλ με κάποιον που βγάζει μια σχολή του 11-12? Αν είναι έτσι τότε ευτελίζουμε τις σχολές αυτές.

Σε μια κοινωνία πτυχιούχων, αυτοί θα ψάξουν να απασχοληθούν σε δουλειές σχετικές με το αντικείμενο τους. Αν δεν βρίσκουν όμως τέτοιες δουλειές?Πώς θα επιβιώσουν μετά? Αν επίσης με τα λεφτά του μπαμπά μπορώ να φύγω και να σπουδάσω στο εξωτερικό (εξαιρώ ρητά όσους θέλουν να σπουδάσουν κάποιο αντικείμενο το οποίο δεν διδάσκεται σε πανεπιστημιακό επίπεδο στην Ελλάδα), ποιός ο λόγος να διαβάσω? Και 10 να βγάλω θα φροντίσει ο μπαμπάς να με στείλει στο εξωτερικό.

Σκέψου τέλος το εξής: αν έχουμε πχ 1000 δικηγόρους θα έχουμε ανοίξει την πόρτα του χάους. Και αυτό γιατί η αγορά σηκώνει 400-500 δικηγόρους. Οι υπόλοιποι τί θα κάνουν? Θα κοιτάξουν να χωθούν στο δημόσιο, ως σύμβουλοι, σε κάθε λογής επιτροπές κτλ. Με λίγα λόγια δεν θα μπορούν να ζήσουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες και θα επιβαρύνουν όλους τους υπόλοιπους με φόρους ώστε το κράτος να τους πληρώνει. Άσε που η υπερπληθώρα οδηγεί σε κακούς/άσχετους/επικίνδυνους επιστήμονες. Είναι όλοι οι γιατροί αξιόπιστοι και κατηρτισμένοι? Πολλοί είναι επικίνδυνοι. Όταν λοιπόν εισάγονται αθρόα οι μαθητές σε τέτοιες σχολές και είτε έτσι είτε αλλιώς κάποια στιγμή θα πάρουν πτυχίο (ασχέτως πραγματικής ικανότητας), τότε κατ' εμέ έχουμε πρόβλημα.

Τέλος, τα κριτήρια επιλογής είναι απλά. Αλλάζεις το εκπαιδευτικό σου σύστημα (αυτό απαιτεί ειδική ανάλυση) και είτε βάζεις τα παιδιά από τη Β' Λυκείου και έπειτα να αποφασίσουν ως προς τον επαγγελματικό τους προσανατολισμό, είτε εισάγεις ένα σύστημα όπου οι απόφοιτοι του λυκείου θα αποφασίσουν σε ποιες σχολές θέλουν να κατευθυνθούν και θα είναι υποχρεωμένοι να δίνουν εξετάσεις για την εισαγωγή τους με βάση τους όρους που καθορίζουν οι Ανώτατες Σχολές (πχ η Ιατρική Σχολή σταθερά κατ' έτος και ανάλογα με τη δημογραφική εξέλιξη του πληθυσμού, χρειάζεται 100 εισακτέους με βαθμό εισαγωγής 18 και άνω. Άρα υπ' αυτές τις προϋποθέσεις θα διεξάγονται οι εξετάσεις εισαγωγής).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω λοιπόν φίλε μου. Το ότι μια κοινωνία δεν μπορεί να είναι γεμάτη πτυχιούχους δεν το υποστηρίζω επειδή είμαι ελιτιστής, ρατσιτσής, περίεργος (μακριά από εμένα αυτά).

Επαναλαμβάνω: όλοι ανεξαιρέτως πρέπει να έχουν πρόσβαση στη δημόσια εκπαίδευση (και το καθήκον του κράτους είναι να παρέχει σε όλους τους πολίτες του αυτή τη δυνατότητα). Όμως το πτυχίο, η εξειδίκευση, η παροχή επιστημονικών γνώσεων και η προσφορά έργου μέσα σε μια κοινωνία δεν μπορεί να υπηρετηθεί όταν όλοι είναι πτυχιούχοι. Δηλαδή είναι το ίδιο ο γιατρός, μοριακός βιολόγος, μηχανικός, νομικός κτλ με κάποιον που βγάζει μια σχολή του 11-12? Αν είναι έτσι τότε ευτελίζουμε τις σχολές αυτές.

Σε μια κοινωνία πτυχιούχων, αυτοί θα ψάξουν να απασχοληθούν σε δουλειές σχετικές με το αντικείμενο τους. Αν δεν βρίσκουν όμως τέτοιες δουλειές?Πώς θα επιβιώσουν μετά? Αν επίσης με τα λεφτά του μπαμπά μπορώ να φύγω και να σπουδάσω στο εξωτερικό (εξαιρώ ρητά όσους θέλουν να σπουδάσουν κάποιο αντικείμενο το οποίο δεν διδάσκεται σε πανεπιστημιακό επίπεδο στην Ελλάδα), ποιός ο λόγος να διαβάσω? Και 10 να βγάλω θα φροντίσει ο μπαμπάς να με στείλει στο εξωτερικό.

Σκέψου τέλος το εξής: αν έχουμε πχ 1000 δικηγόρους θα έχουμε ανοίξει την πόρτα του χάους. Και αυτό γιατί η αγορά σηκώνει 400-500 δικηγόρους. Οι υπόλοιποι τί θα κάνουν? Θα κοιτάξουν να χωθούν στο δημόσιο, ως σύμβουλοι, σε κάθε λογής επιτροπές κτλ. Με λίγα λόγια δεν θα μπορούν να ζήσουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες και θα επιβαρύνουν όλους τους υπόλοιπους με φόρους ώστε το κράτος να τους πληρώνει. Άσε που η υπερπληθώρα οδηγεί σε κακούς/άσχετους/επικίνδυνους επιστήμονες. Είναι όλοι οι γιατροί αξιόπιστοι και κατηρτισμένοι? Πολλοί είναι επικίνδυνοι. Όταν λοιπόν εισάγονται αθρόα οι μαθητές σε τέτοιες σχολές και είτε έτσι είτε αλλιώς κάποια στιγμή θα πάρουν πτυχίο (ασχέτως πραγματικής ικανότητας), τότε κατ' εμέ έχουμε πρόβλημα.

Τέλος, τα κριτήρια επιλογής είναι απλά. Αλλάζεις το εκπαιδευτικό σου σύστημα (αυτό απαιτεί ειδική ανάλυση) και είτε βάζεις τα παιδιά από τη Β' Λυκείου και έπειτα να αποφασίσουν ως προς τον επαγγελματικό τους προσανατολισμό, είτε εισάγεις ένα σύστημα όπου οι απόφοιτοι του λυκείου θα αποφασίσουν σε ποιες σχολές θέλουν να κατευθυνθούν και θα είναι υποχρεωμένοι να δίνουν εξετάσεις για την εισαγωγή τους με βάση τους όρους που καθορίζουν οι Ανώτατες Σχολές (πχ η Ιατρική Σχολή σταθερά κατ' έτος και ανάλογα με τη δημογραφική εξέλιξη του πληθυσμού, χρειάζεται 100 εισακτέους με βαθμό εισαγωγής 18 και άνω. Άρα υπ' αυτές τις προϋποθέσεις θα διεξάγονται οι εξετάσεις εισαγωγής).

 

Θα σου αναγνωρίσω το ότι προσπαθείς να βρεις λογικές λύσεις και θεωρώ ότι προσπαθείς να δεις το θέμα αντικειμενικά.

Απλά πιστεύω ότι κάπου ψιλοχάνεσαι και μπλέκεις λίγο τα πράγματα (το πιο πιθανό είναι να κάνω κι εγώ το ίδιο).

 

Τα παρακάτω θα σου τα πω ως αντίλογο κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου χωρίς να σημαίνει ότι σε μερικά δε συμφωνώ κι εγώ με τις απόψεις σου.

 

Ασφαλώς και το κράτος είναι υποχρεωμένο από τη στιγμή που μαζεύει ένα κάρο φόρους να κοιτάει που θα επενδύσει και ποιός είναι ο σωστός τρόπος να τα ξοδέψει. Δλδ ασφαλώς και θα πρέπει να παρέξει δωρεάν παιδεία - υγεία - ασφάλεια.

 

Από τη στιγμή όμως που θα υπάρχει δωρεάν παιδεία σε όλους αυτό σημαίνει ότι αν όλοι διαβάσουν θα μπορέσουν όλοι να καταρτιστούν κάπου.

Δε σημαίνει όμως ότι επειδή ένας έχει πτυχίο γεωπόνου (πχ) πρέπει να τον συγκρίνουμε με ενός γιατρού (πχ).

Δε σημαίνει ότι ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο. Είναι όλοι απαραίτητοι και όταν τους συγκρίνουμε είναι σα να συγκρίνουμε τα μήλα με τα πορτοκάλια. 

Δεν είναι κάποιο καλύτερο. Είναι αυτό που είναι.

 

Αν για παράδειγμα ήμασταν εμείς σωστοί δε θα χρειάζονταν οι δικηγόροι καθόλου. Αν ο καθένας παραδεχόταν το λάθος του θα ήταν όλα καλύτερα.

 

Ή με τις σπουδές στο εξωτερικό, δυστυχώς εμένα δεν έφυγε κανένας φίλος μου μαθητής του 10 έξω. Αντίθετα φύγανε μαθητές του 18 και του 19 και δουλεύουν με μεγάλη επιτυχία και μάλλον δε θα ξαναπατήσουν το πόδι εδώ γιατί το σύστημα είναι σάπιο.

Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι ότι φεύγουν οι τεμπέληδες με τα λεφτά του μπαμπά έξω αλλά το ότι φεύγουν άνθρωποι με όρεξη, με ταλέντο, με, με, με..

Άσε που μερικοί νομίζουν ότι πηγαίνοντας εξωτερικό θα αποφύγουν το διάβασμα και μετά τρώνε ένα αγγούρι απο το Σύνταγμα στην Ομόνοια αφού έξω δε χαρίζουν τίποτα.

 

Εν κατακλείδι γιατί είμαστε Offtopic και καλύτερα να συνεχίσουμε δίπλα στη χρεοκοπία, το πρόβλημα είναι το κεφάλι μας και η νοοτροπία μας. Αν δεν τα αλλάξουμε αυτά είμαστε χαμμένοι από χέρι και απλά ψάχνουμε άλοθι στους ξένους οι οποίοι προφανώς και είναι καθίκια αλλά αυτό που εκμεταλεύονται είναι η λάθος νοοτροπία μας

.

Είτε με δραχμή είτε με € είτε με $ είτε με οτιδήποτε άλλο, ολική διαγραφή χρέους να γίνει, μαγικό ραβδί να μας αγγίξει και αύριο το πρωί να είμαστε Σουηδία στην οργάνωση, Ελβετία στις Τράπεζες, και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, σε λίγο καιρό θα τα ξανακάνουμε σαν τα μούτρα μας.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες με το να γινεται κανεις πτυχιουχος μονο αμα βγαζει και γα μο τους βαθμους , μου ειναι ακυρο και χαζο . 

Ενα παιδι στα 16-17 , δεν εχει στο μυαλο του (η πλειωψηφια) να βγαλει βαθμους , αλλα κυριος να δει το βυζακι της μαριας , να χουφτωσει την κουλα και να βγει ραντεβουδακι με την σουλα . 

Ειναι ΑΔΙΚΟ να καταδικαζεις καποιον που λογο της ηλικιας του εκανε αυτες τις επιλογες , γιατι ποτε δεν ξερεις αμα ο αλητακος με 1000 γκομενες στο λυκειο θα μπορουσε να γινει χειρουργος αλφαδι . 

 

Ειναι που ειναι σκα τα ηδη , εσυ θελεις να γινει τελειως . Μακαρι θα εδινες μαθηματα για την σχολη που γουσταρεις .... 

Εγω μπηκα ηλεκτρολογος , και για να μπω στην σχολη μου ,   επρεπε να ξερω   ΓΛΩΣΣΑ / ΑΟΔΕ / ΒΙΟΛΟΓΙΑ / ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ/ ΦΥΣΙΚΗ / ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΜΟ ..... μονο τα 2 απο αυτα χρειαστηκα ομως 

 

 

 

Σαφος ομως δεν μπορουν ολοι να ειναι επιστημονες , και για αυτο υπαρχουν τα ΕΠΑΛ . Να μαθει καποιος ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ενα επαγγελμα ετσι ωστε μετα να ειναι ετοιμος για την αγορα. 

Αυτο ειναι που πρεπει να διαχωρισει το κρατος 

 

ΕΠΑΛ - εργατικα χερια 

ΓΕΝΙΚΟ - επιστημονες 

Link to comment
Share on other sites

Η έλευση του ευρώ άνοιξε μια οικονομία η οποία στηριζόταν οριακά στην αυτάρκειά της στα τρόφιμα, και για άλλα βασικά αγαθά (π.χ. γεωργικά μηχανήματα) έπρεπε να εισάγει. Οι δασμοί για όλα τα εισαγόμενα πηγαίναν σύννεφο, και οτιδήποτε εισαγόταν ακρίβαινε καθημερινά, συνέπεια της διολίσθησης του νομίσματος, του πληθωρισμού, και φυσικά των επιτήδειων οι οποίοι σαν κατσαρίδες μεγαλουργούσαν και τότε.

 

Η επανεμφάνιση της δραχμής δεν θα απελευθερώει κανένα ''pause'' για να μας   γυρίσει στο 1999. Στο μεσοδιάστημα αυτό, εξαρτιώμαστε ακόμα περισσότερο στις εισαγωγές τόσο τροφίμων, όσο και λιπαμάτων, φυτοφαρμάκων, σπόρων, γεωργικών μηχανημάτων και -όπως πάντα- πετρελαίου.

 

Όποιος νομίζει πως θα έχει λεφτά στα χέρια του (που δεν έχει τώρα) επειδή θα τυπώνωνται εδώ, τα νέα επίσης δεν είναι καλά. Ο μόνος τρόπος συγκράτησης του πληθωρισμού, και κατ' επέκταση διατήρησης μιας σεβαστής ισοτιμίας με το νόμισμα που θα πρέπει να καταβάλλουμε για να εισάγουμε τα απαραίτητα για να φτιάξουμε το φαγητό μας, είναι η συγκράτηση του τυπώματος. Όπερ μεθερμηνευόμενον, πάλι δεν θα κυκλοφορεί αρκετό χρήμα.

 

Ήταν λάθος η είσοδός μας στο ευρώ ? για εμένα ναί, ειδικά τη στιγμή που αφενός μετασχημάτισε προς το χειρότερο μια ήδη οχι_πολύ_καλή οικονομία, αφετέρου εκμαύλισε ουσιαστικά όλον τον λαό κάνοντάς τον να πιστεύει ότι αυτή η αλλαγή θα τον έκανε πλούσιο (το κορυφαίο παράδειγμα του πόσο ευκολα πιστευει τέτοια πράγματα ήταν το χρηματιστήριο). Ωστόσο ένα λάθος δεν διορθώνεται με ένα άλλο λάθος, εκτός και αν συμφωνούν όλοι ότι θα πρέπει να ξεκινήσουν απο το μηδέν για να χτίσουν κράτος και οικονομία. Κάτι που -προσωπική μου εκτίμηση- δεν βρίσκεται στα πλάνα κανενός. Ολοι ελπίζουν πως αυτή τη φορά ''θα πιάσουν την καλή''.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.