Jump to content



Δημοψήφισμα Round 2 - Ευρώ ή Grexit


GriGaS

Ευρώ ή Grexit  

97 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Υπέρ της δραχμής εντός της Ε.Ε.

Δεν συμφωνώ με τα όσα λέγονται για GREXIT όταν αυτό σημαίνει έξοδο από Ε.Ε.

Δεν συμφωνώ όμως με τη νομισματική πολιτική εντός Ε.Ε.

Δεν θέλω η Ελλάδα να δανείζεται από τη Γερμανία για να αγοράζει γερμανικές ηλεκτρικές συσκευές και γερμανικά αυτοκίνητα.

Θέλω η Ελλάδα να είναι μια ισχυρή οικονομία που να επιλέγει η ίδια τη νομισματική της πολιτική.

Επίσης θέλω να μπορεί να είναι μια αυτάρκης χώρα στα απαραίτητα.

Το Ευρώ έχει διαστρεβλώσει εντελώς την ελληνική οικονομία, έχουμε γίνει μεταπράττες των παραγωγικών χωρών και ανταλλάσουμε αέρα.

Το δυνατό Ευρώ χρησιμοποιήθηκε για να ικανοποιήσουμε συμβόλαια εξάρτησης με τους 'άγιους δανειστές' (Siemens / Αττικό Μετρό, Αποικιακοί Όροι αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλος κλπ.) τα οποία σκοτώνουν την ανάπτυξη. Προσπαθούμε να έχουμε ανάπτυξη σε μια χώρα με πανάκριβο ρεύμα. Ποιο εργοστάσιο θα ανοίξει εδώ? Γιατί να μην πάει στη Βουλγαρία με τους μισθούς των 300 ευρώ και το πυρηνικό τζάμπα ρεύμα και να κάτσει εδώ να πληρώνει το μνημόνιο? Για να έχει ο χρυσοκαδενίτης έλλην τη σεντάν μερτσέντα να δείχνει στο χωριό?

Μέτρα που προωθούν την ανάπυξη είναι:

1. Κατάργηση φόρου Ανανεώσιμων Πηγών στη ΔΕΗ (είναι χρήματα που σχεδόν εξ'ολοκλήρου εξάγονται Γερμανία / Κίνα για φωτοβολταϊκά, αφού εμείς δεν παράγουμε κάτι τέτοιο). Η θείτσα που δεν έχει να φάει, γιατί να πληρώνει τα λαμόγια που έτρεξαν να μετατρέψουν χωράφια σε φωτοβολταϊκά πάρκα?

2. Κατάργηση αποικιακών συμβάσεων τύπου Ελ. Βενιζέλ, επαναχρησιμοποίηση Ελληνικού για αεροπλάνο φτηνού τουρισμού / ryanair / πτήσεις εσωτερικού.

3. Αντικατάσταση της ηλιθιότητας του Σουφλιά (Τραμούλης) με Μετρό. Κρέμασμα του Σουφλιά δεν θα με πείραζε, γενικά τα βλαχαδερά που κατέβηκαν από το χωριό στην Αθήνα και αποφασίζουν για τη δομή της πόλης δεν είναι της αρεσκείας μου.

Φορολογικά / κοινωνικά μέτρα είναι ακόμη πιο απλά:

1. Αποπληρωμή του κόστους έκδοσης Βίζα των παρανόμων μεταναστών με παροχή εργασίας στο κράτος αμισθί (παρέχοντάς τους στέγη και τροφή). Δικαίωμα επιλογής στην άμεση απέλαση. Πάντα για τους μη έχοντες άσυλο.

2. Ενίσχυση των φορολογικών ελέγχων. Κλείσιμο μικροκαταστημάτων που δουλεύουν με κλοπιμαία (έχω στο μυαλό μου 10-20 μαγαζάκια Αχαρνών με 'μεταχειρισμένα' κινητά), έλεγχος στα ενεχυροδανειστήρια χρυσού, έλεγχος στα αμέτρητα πλέον καταστήματα Western Union που εξάγουν ελληνικό χρήμα στις χώρες των μεταναστών. Ας ζητήσουν ενίσχυση από τον καροτσάκια.

3. Αυστηροποίηση των αστυνομικών ποινών. Η Ελλάδα χρειάζεται 5-10 χρόνια αστυνομοκρατία τύπου UK/USA για να ξαναγίνει χώρα.

Βέβαια όλα αυτά δεν μπορεί να τα εφαρμόσει το κόμμα που ψηφίζω, καθότι ο κόσμος καίγεται (δανειακή σύμβαση, κλειστές τράπεζες) και το νινί χτενίζεται (νόμος περί ιθαγένειας).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχει πεσει κατω, εχει σηκωσει λευκη σημαια και τον κοπανανε ακομα.

Αυτό έγινε και στην Κύπρο. Καθόμαστε και την πατάμε τους τελευταίους 6 μήνες σαν ηλίθιοι. Κάναμε τα ίδια "λάθη" με τον Παπακωνσταντίνου και τον Παπανδρέου, κάναμε τα ίδια λάθη με τους Κύπριους. Ο μόνος που έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή να είναι το ίδιο μαζόχας και ηλίθιος είναι η AMD με τον Bulldozer που ουσιαστικά επέλεξε να κάνει το ίδιο λάθος με την Intel και τον Pentium 4, χωρίς όμως παράλληλα να έχει τις τσέπες και τις διασυνδέσεις της Ιntel. Ε, βλέπουμε που είναι η AMD σήμερα.

 

 

 

Αν αυτα που συμβαινουν δεν ειναι ενδειξη οτι πρεπει το συντομοτερο να σχεδιαζει (οποιαδηποτε κυβερνηση, οποιασδηποτε ιδεολογιας) απο την επομενη κιολας, μια ελεγχομενη εξοδο απο το ευρω, δεν ξερω τι αλλο πρεπει να γινει.

Και εγώ που είμαι οριζοντίως, κάθετα, πλαγίων και multi dimensional αντίθετος με την μετάβαση σε δραχμή, συμφωνώ ότι σε κάποιο συρτάρι θα πρέπει να υπάρξει ένα τέτοιο σχέδιο. Εδώ που μας έφερε ο Τσίπρας με τον Βαρουφάκη, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει πλέον.

 

 

Στόχος θεωρώ ότι είναι ο ορυκτός πλούτος. Ο ΓΑΠ ακολουθούσε σχέδιο, εν γνώση του ή εν αγνοία του όταν μας ωθούσε στο ΔΝΤ. Το ΔΝΤ ακολουθούσε σχέδιο όταν μας ωθούσε σε λάθος επιλογές και συνεχίζει να ακολουθεί το σχέδιο αυτό. Δεν θεωρώ ότι ήταν τυχαία η έκθεση ακριβώς πριν το δημοψήφισμα που μας οδήγησε στο σημερινό αδιέξοδο. Και μέσα στο κόλπο είναι και η Γερμανία του Σόιμπλε - δεν ξέρω για την Μέρκελ. Το θέμα είναι ότι οι δικές μας ηγεσίες δεν προσπάθησαν να παίξουν όσο καλύτερα γινόταν αυτό το παιχνίδι με την σημαδεμένη τράπουλα, αλλά δεν έκαναν τίποτα. Και αν αύριο πάμε σε δραχμή το σχέδιο των έξω για υφαρπαγή του ορυκτού πλούτου θα έχει ολοκληρωθεί. Αν νομίζεις ότι με δραχμή δεν θα υποχρεωθείς να ξεπουλήσεις τα πάντα για ένα κομμάτι ξερό ψωμί, κάνεις λάθος. Το ευρώ είναι η τελευταία μας ασπίδα. Μπορεί να μας κάθεται βαριά, αλλά είναι η μόνη μας ασπίδα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το ευρώ είναι η τελευταία μας ασπίδα. Μπορεί να μας κάθεται βαριά, αλλά είναι η μόνη μας ασπίδα.

 

Καλυτερα ξεπουλημα του ορυκτου πλουτο στην Ρωσία με ανταλλαγμα την νομισματική ανεξαρτησία, απο το αέναο πήδημα εντος ΕΖ και τελικο ξεπουλημα του ορυκτου πλουτου. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε και στην Κύπρο. Καθόμαστε και την πατάμε τους τελευταίους 6 μήνες σαν ηλίθιοι. Κάναμε τα ίδια "λάθη" με τον Παπακωνσταντίνου και τον Παπανδρέου, κάναμε τα ίδια λάθη με τους Κύπριους. Ο μόνος που έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή να είναι το ίδιο μαζόχας και ηλίθιος είναι η AMD με τον Bulldozer που ουσιαστικά επέλεξε να κάνει το ίδιο λάθος με την Intel και τον Pentium 4, χωρίς όμως παράλληλα να έχει τις τσέπες και τις διασυνδέσεις της Ιntel. Ε, βλέπουμε που είναι η AMD σήμερα.

 

 

 

Και εγώ που είμαι οριζοντίως, κάθετα, πλαγίων και multi dimensional αντίθετος με την μετάβαση σε δραχμή, συμφωνώ ότι σε κάποιο συρτάρι θα πρέπει να υπάρξει ένα τέτοιο σχέδιο. Εδώ που μας έφερε ο Τσίπρας με τον Βαρουφάκη, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει πλέον.

 

 

Στόχος θεωρώ ότι είναι ο ορυκτός πλούτος. Ο ΓΑΠ ακολουθούσε σχέδιο, εν γνώση του ή εν αγνοία του όταν μας ωθούσε στο ΔΝΤ. Το ΔΝΤ ακολουθούσε σχέδιο όταν μας ωθούσε σε λάθος επιλογές και συνεχίζει να ακολουθεί το σχέδιο αυτό. Δεν θεωρώ ότι ήταν τυχαία η έκθεση ακριβώς πριν το δημοψήφισμα που μας οδήγησε στο σημερινό αδιέξοδο. Και μέσα στο κόλπο είναι και η Γερμανία του Σόιμπλε - δεν ξέρω για την Μέρκελ. Το θέμα είναι ότι οι δικές μας ηγεσίες δεν προσπάθησαν να παίξουν όσο καλύτερα γινόταν αυτό το παιχνίδι με την σημαδεμένη τράπουλα, αλλά δεν έκαναν τίποτα. Και αν αύριο πάμε σε δραχμή το σχέδιο των έξω για υφαρπαγή του ορυκτού πλούτου θα έχει ολοκληρωθεί. Αν νομίζεις ότι με δραχμή δεν θα υποχρεωθείς να ξεπουλήσεις τα πάντα για ένα κομμάτι ξερό ψωμί, κάνεις λάθος. Το ευρώ είναι η τελευταία μας ασπίδα. Μπορεί να μας κάθεται βαριά, αλλά είναι η μόνη μας ασπίδα.

 

Για να στο απλοποιήσω γιατί εμένα πάει βαθύτερα ίσως το μυαλό μου.

Αν το 1940 έβαζες σε δημοψήφισμα τον τότε λαό θα σου έλεγε όχι για την Ιταλία; Είσαι σίγουρος; Μήπως όπως μας λέει η ιστορία ότι ένας άνθρωπος επέλεξε για όλο τον λαό;

Και ο λαός πολέμησε γιαυτό το ΟΧΙ.

Και τώρα μας λένε πες όχι σε νέα μέτρα αλλά θα είσαι στο Ευρώ. Γιατί όταν βγαίναν και μας έλεγαν το ΟΧΙ σημαίνει εκτός ευρώ υπερίσχυε το ΝΑΙ?

Και στην τελική πάμε για υποδούλωση. Πάμε να γίνουμε ανταγωνιστική χώρα για την Κίνα. Ξεπούλημα του Δημόσιου πλούτου.

Μας κάθετε ποιο καλά το να πούμε ΝΑΙ γιατί δεν ξέρουμε τι θα πεί πόλεμος και πείνα γιαυτό θέλουμε ΟΧΙ αλλά με ευρώ. Και τον σκύλο χωρτάτο αλλά και την πίτα ολάκερη;

 

Οι πόλεμοι πια είναι οικονομικοί και ψυχολογικοί. Αν πούμε όχι σε όλα και εκτός δραχμής και εκτός Ε.Ε θα σκάσει Τουρκία, Ρωσία για να κατακτήσει. Θα μπεί και η Αμερική και καλά για ανθρωπιστική βοήθεια. Στην τελική όλοι όμως τον γεωφυσικό πλούτο της χώρας θέλουν και την θέση της στην ναυτιλία. Χεστήκαν όλοι για τον λαϊτζίκο και αν πεινάνε.

Η Γερμανία έπαιζε τόσα χρόνια έξυπνα το παιχνίδι της. Θέλουν να μας καταντήσουν Βουλγαρία. Να δουλεύουμε για ένα κομμάτι ψωμί, να τους βγάζουμε πετρέλαιο, χρυσό και ορυκτά. Όπως όλες οι χώρες που εκμεταλεύονται το έδαφός της που είναι πτωχές όπως Αφρική,  Σιέρα Λεόνε, τη Λιβηρία Ακτή του Ελεφαντοστού, τη Γκάνα κλπ.

Μην ξεχνάμε οτι τον Καραμανλή τον εξαφανίσαν για τον αγωγό. Η Αμερική θέλει να μπεί στα πετρέλαια της Κρήτης αρχικά και ήδη έχουν πέσει υπογραφές και συμφωνίες. Και τώρα θα μας καταντήσουν να δουλεύουμε για 300€ και οι ίδιοι θα βγάζουν εκατομμύρια. 

Επειδή δεν μπορούν να κάνουν πολέμους πια, σε εξαθλιώνουν με άλλους τρόπους.

 

Και όπως σου είπα και πρίν, η Τουρκία είναι πολύ μικρή σε σχέση με ποιους καραδοκούν απο πίσω. Και στην τελική και για πόλεμο να πας με την Τουρκία ανοιχτά θα εμπλακούν και άλλοι. Και εμείς δούλοι θα είμαστε είτε με τον έναν είτε με τον άλλον.

Ο Βαρουφάκης κάτσε να δεις που θα φύγει για Αυστραλία σύντομα κιόλλας. Θεωρώ το βλέπει όλο αυτό το παιχνίδι. Επειδή φάγανε στα μούτρα χλαπάτσα και οι υποστηρικτές πίσω που ήλπιζαν (ρωσία, brics κλπ) ρίξαν άκυρο τελευταία στιγμή παραιτήθηκε. Και έμεινε ο Αλέξης να πεί στον λαό καθήστε να μας τον φορέσουν οι Γερμανοί και όχι οι υπόλοιποι.

 

Η δραχμή είναι η μόνης μας διέξοδο αν και μόνο αν δημιουργήσουμε συμμάχους που δεν έχουμε πια γιατί μας πούλησαν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

γιατί εμένα πάει βαθύτερα ίσως το μυαλό μου.
Ναι, πάρε φακό. :p

 

Μην νομίζεις ότι τα βλέπω επιφανειακά τα θέματα. Τα λεγόμενα εθνικά θέματα είναι στο μυαλό μου πάντα και ήταν και όταν ήμουν μέσα στο παραβάν και είχα να επιλέξω ΟΧΙ ή ΝΑΙ (μην ξεχνάμε την σειρά).

 

Ο Βαρουφάκης αν πάμε στην δραχμή θα αρχίσει να μας στέλνει tweets για bitcoins. Ελπίζω κάποια μέρα και εμείς να του στείλουμε πρόσκληση για εξεταστική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.iphicratisamyras.com/2015/07/blog-post_93.html

Τώρα που πλησιάζει η ώρα του εθνικού νομίσματος οι ευρωλιγούρηδες μας διαβεβαιώνουν ότι υπάρχει κίνδυνος υποτιμήσεως της δραχμής.

Το ότι επί 5 χρόνια η Τρόικα επέβαλε δια νόμου πολιτική εσωτερικής υποτιμήσεως, δεν τους πειράζει. Το ότι μειώθηκε το λαϊκό εισόδημα κατά 50% τουλάχιστον λόγω εσωτερικής υποτιμήσεως της αξίας της εργασίας, δεν τους ενδιαφέρει.

Το αν θα υπάρξει υποτίμηση του εθνικού νομίσματος, εξαρτάται από την κυβέρνηση που θα διαχειριστεί το εθνικό νόμισμα. Δεν αποτελεί φυσικό φαινόμενο η υποτίμηση της δραχμής.

Με μία πατριωτική κυβέρνηση (εξαιρείται ο Σύριζα) η αξία της δραχμής δεν έχει λόγο να υποτιμηθεί. Αντιθέτως θα υποτιμηθεί το ευρώ λόγω επικειμένης διαλύσεως της ευρωζώνης. Για υποτίμηση μιλούν όσοι είναι άσχετοι περί τα οικονομικά νομίζοντας ότι έτσι θα ανακτήσουμε την ανταγωνιστικότητα στην οικονομία μας.

Η ανταγωνιστικότητα στην οικονομία μας θα ανακτηθεί με την κάθετη μείωση της φορολογίας, ή ακόμη καλύτερα με την πλήρη κατάργησή της. Θα ανακτηθεί με την δραστική μείωση ή κατάργηση τελών, χαρατσιών, ασφαλιστικών εισφορών. Θα ανακτηθεί δια της πατάξεως της γραφειοκρατίας. Θα ανακτηθεί δια του χαμηλότοκου δανεισμού παραγωγικών επενδύσεων για την εκβιομηχάνιση της χώρας μας. Θα ανακτηθεί με την επένδυση στην επιστημονική και τεχνική εκπαίδευση των Ελλήνων. Θα ανακτηθεί με επενδύσεις σε πάγια στοιχεία και σύγχρονο μηχανολογικό εξοπλισμό.

Η υποτίμηση προκαλεί πρόσκαιρη και τεχνητή βελτίωση της ανταγωνιστικότητος, και χρησιμοποιείται από ασχέτους ή από πλιατσικολόγους.

Αυτό που πρέπει να κάνει μία κυβέρνηση που θα επαναφέρει το εθνικό νόμισμα, είναι να ακολουθεί την πολιτική αρκετών ασιατικών χωρών που κρατούν χαμηλά την ισοτιμία του εθνικού τους νομίσματος για να υποβοηθούν τις εξαγωγές τους, και δεν το αφήνουν να ανατιμηθεί. Σε αντίθεση με την Ευρώπη που προτιμά το "σκληρό" νόμισμα. Αυτό διαφέρει από την υποτίμηση. 

 

Όταν ο "αναρχοσυριζαίος" Αμυράς διατυπώνει ορθολογικά φιλελεύθερα επιχειρήματα, τη στιγμή που οι καπιταλιστές κυβερνώντες έχουν γονατίσει τον κόσμο με κομμουνιστικά χαράτσια και δήθεν αποκρατικοποιήσεις, καταλαβαίνεις πόσο χουντική έχει γίνει η χώρα σου.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

LOL.

 

Αυτός είναι τραγικότερος του Παλαβίτσα... εμμ Λαπαβίτσα.

 

ΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ, δεν θα υποτιμηθεί το νόμισμα.
Θα μείνει ψηλά χάρη στις κ*υλες των Ελληναράδων!

Και βιομηχανιάρα θα στήσουμε... τώρα... με τα δραχμά μας που θα θες τα 5πλασια λεφτά από αυτά που θες τώρα για να πάρεις ένα μηχάνημα παραγωγής...

Και φυσικά θα επενδύσουμε στην τεχνολογία και τους επιστήμονές μας... οι οποίοι...χμμμ.... είναι στο εξωτερικό ? :p

 

Η ΕυρωΖώνη θα διαλυθεί... εδώ έπεσε λίγο μέσα... όχι ακριβώς... η ΕυρωΖώνη αν είναι να "διαλυθεί" θα διαλυθεί για να γίνει ο σκληρός πυρήνας των "αναπτυξιακών" και "δυνατών" χωρών όπως την ονειρεύεται ο Σόιμπλε... έξω οι χρωστάτοι ΑΕΠικοί, μέσα μόνο οι Γερμαναράδες και οι φορολογικοί παράδεισοι δορυφόροι τους...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.iphicratisamyras.com/2015/07/blog-post_93.html

Τώρα που πλησιάζει η ώρα του εθνικού νομίσματος οι ευρωλιγούρηδες μας διαβεβαιώνουν ότι υπάρχει κίνδυνος υποτιμήσεως της δραχμής.

Το ότι επί 5 χρόνια η Τρόικα επέβαλε δια νόμου πολιτική εσωτερικής υποτιμήσεως, δεν τους πειράζει. Το ότι μειώθηκε το λαϊκό εισόδημα κατά 50% τουλάχιστον λόγω εσωτερικής υποτιμήσεως της αξίας της εργασίας, δεν τους ενδιαφέρει.

Το αν θα υπάρξει υποτίμηση του εθνικού νομίσματος, εξαρτάται από την κυβέρνηση που θα διαχειριστεί το εθνικό νόμισμα. Δεν αποτελεί φυσικό φαινόμενο η υποτίμηση της δραχμής.

Με μία πατριωτική κυβέρνηση (εξαιρείται ο Σύριζα) η αξία της δραχμής δεν έχει λόγο να υποτιμηθεί. Αντιθέτως θα υποτιμηθεί το ευρώ λόγω επικειμένης διαλύσεως της ευρωζώνης. Για υποτίμηση μιλούν όσοι είναι άσχετοι περί τα οικονομικά νομίζοντας ότι έτσι θα ανακτήσουμε την ανταγωνιστικότητα στην οικονομία μας.

Η ανταγωνιστικότητα στην οικονομία μας θα ανακτηθεί με την κάθετη μείωση της φορολογίας, ή ακόμη καλύτερα με την πλήρη κατάργησή της. Θα ανακτηθεί με την δραστική μείωση ή κατάργηση τελών, χαρατσιών, ασφαλιστικών εισφορών. Θα ανακτηθεί δια της πατάξεως της γραφειοκρατίας. Θα ανακτηθεί δια του χαμηλότοκου δανεισμού παραγωγικών επενδύσεων για την εκβιομηχάνιση της χώρας μας. Θα ανακτηθεί με την επένδυση στην επιστημονική και τεχνική εκπαίδευση των Ελλήνων. Θα ανακτηθεί με επενδύσεις σε πάγια στοιχεία και σύγχρονο μηχανολογικό εξοπλισμό.

Η υποτίμηση προκαλεί πρόσκαιρη και τεχνητή βελτίωση της ανταγωνιστικότητος, και χρησιμοποιείται από ασχέτους ή από πλιατσικολόγους.

Αυτό που πρέπει να κάνει μία κυβέρνηση που θα επαναφέρει το εθνικό νόμισμα, είναι να ακολουθεί την πολιτική αρκετών ασιατικών χωρών που κρατούν χαμηλά την ισοτιμία του εθνικού τους νομίσματος για να υποβοηθούν τις εξαγωγές τους, και δεν το αφήνουν να ανατιμηθεί. Σε αντίθεση με την Ευρώπη που προτιμά το "σκληρό" νόμισμα. Αυτό διαφέρει από την υποτίμηση. 

 

Όταν ο "αναρχοσυριζαίος" Αμυράς διατυπώνει ορθολογικά φιλελεύθερα επιχειρήματα, τη στιγμή που οι καπιταλιστές κυβερνώντες έχουν γονατίσει τον κόσμο με κομμουνιστικά χαράτσια και δήθεν αποκρατικοποιήσεις, καταλαβαίνεις πόσο χουντική έχει γίνει η χώρα σου.

Όταν είσαι στους Ε κακώς είσαι Σύριζα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τα ποσοστά  του δημοψηφίσματος  68 - 31 μου ήρθε φλασιά το Plan B που πρέπει να ακολουθήσει η κυβέρνηση: Διοργάνωση γονυκλισίας έμπροσθεν της γερμανικής πρεσβείας μέχρι να ηττηθούν. : )

Link to comment
Share on other sites

6 μήνες πριν θα ήταν 80 με 20 τα ποσοστά. Προσωπικά περίμενα ένα ποσοστό της τάξης 60-40 όταν ξεκίνησε το poll με βάση το, αν μου επιτρέπεται, κάπως αριστερό προφίλ του forum, σε συνδυασμό με τις τελευταίες εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την πολιτική τοποθέτηση, έχει να κάνει με την «ησυχία»  Όπως και να το δούμε είναι δύσκολο να αποφασίσεις να χαλάσεις την ζωή σου.

Αυτός είναι και ο λόγος που μας έχουν στο χέρι οι Γερμανοί,  εμάς  το Τσιπρα. και όποιον άλλο αποφασισμένο να αντισταθεί ανέβει επάνω. Ξέρουν ότι θα μπλοφάρει, γιατί μόνο να μπλοφάρει μπορεί.  

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Η ΕυρωΖώνη θα διαλυθεί... εδώ έπεσε λίγο μέσα... όχι ακριβώς... η ΕυρωΖώνη αν είναι να "διαλυθεί" θα διαλυθεί για να γίνει ο σκληρός πυρήνας των "αναπτυξιακών" και "δυνατών" χωρών όπως την ονειρεύεται ο Σόιμπλε... έξω οι χρωστάτοι ΑΕΠικοί, μέσα μόνο οι Γερμαναράδες και οι φορολογικοί παράδεισοι δορυφόροι τους...

Δες εδώ πόσες και πόσες νομισματικές ενώσεις έχουν διαλυθεί. Αρκετές μεταξύ ισχυρών κρατών.

https://en.wikipedia.org/wiki/Currency_union

 

Και ένα κείμενο του Βαρουφάκη για τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για να σταθεί μια τέτοια ένωση:

http://yanisvaroufakis.eu/2013/09/15/why-asymmetrical-monetary-unions-are-bound-to-fail-unless-they-feature-an-effective-extra-market-surplus-recycling-mechanism/

 

Όσο για τη δραχμή τα έχουμε πει. Όσο πιο μεγάλη είναι η φούτσα των μνημονίων τόσο περισσότερα δις δραχμές θα κοστίζει μια τυρόπιτα σε ενδεχόμενο εξόδου από το ευρώ. Πώς αλλιώς θα κάνεις τον κόσμο να δέχεται αίσχη;

Link to comment
Share on other sites

ευρώ αν και νομίζω οτι θα υπάρξουν άτομα που θέλουν δραχμή έτσι απλά για να διαφέρουν από την μάζα .

Δεν σχολιάζω γενικά αλλά είχα καιρό να ακούσω κάτι τόσο χαζό

Ακόμα μπορώ να εκπλαγώ τελικα ! Good to know ! :p  :p  :D 

 

Έγινε επεξεργασία από Giati_Mporw
Link to comment
Share on other sites

Meanwhile, στον ναό της λατρείας του ευρώ. Capital.gr

 

http://www.capital.gr/siopitirio/3043929/euro-i-draxmi

 

Ταυτίζουν την Ευρώπη με το ευρώ. Είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα που είναι αμφίβολο αν στο τέλος θα πετύχει. Οι περισσότερες πιθανότητες είναι εναντίον μιας Ευρώπης που έχει βάλει το κάρο (ευρώ) μπροστά από το άλογο (Ευρωπαϊκή Ένωση).

 

 

 

Στο ερώτημα ευρώ ή δραχμή η σωστή απάντηση είναι ευρώ. Αλλά ταυτόχρονα προετοιμαζόμαστε για τη δραχμή. Ή καλύτερα προετοιμαζόμαστε για πιθανή αποτυχία της Ευρώπης του ευρώ. Κι εν πάση περιπτώσει, η παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας δεν θα μας βγει σε κακό! Ας θριαμβεύσει το ευρώ και εμείς και πάλι κερδισμένοι θα είμαστε.

 

 

Μαυρίδης Speaking. 

 

Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να καταρρεύσει το ευρώ και να απομονωθεί η Ευρώπη από τον πλανήτη γη. Αποτυγχάνει ποτέ το ευρώ ρε παιδιά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στόχος θεωρώ ότι είναι ο ορυκτός πλούτος. Ο ΓΑΠ ακολουθούσε σχέδιο, εν γνώση του ή εν αγνοία του όταν μας ωθούσε στο ΔΝΤ. Το ΔΝΤ ακολουθούσε σχέδιο όταν μας ωθούσε σε λάθος επιλογές και συνεχίζει να ακολουθεί το σχέδιο αυτό. Δεν θεωρώ ότι ήταν τυχαία η έκθεση ακριβώς πριν το δημοψήφισμα που μας οδήγησε στο σημερινό αδιέξοδο. Και μέσα στο κόλπο είναι και η Γερμανία του Σόιμπλε - δεν ξέρω για την Μέρκελ.

 

δεν ισχυει αυτο, δωθηκε μαχη στην ουασινκτον για να δημοσιευθει η οχι η εκθεση. Οι ΗΠΑ θελαν, οι γερμανοι οχι.

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.