Jump to content



SSD: 850 evo ή arc 100


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι ανάμεσα στους ssd του τίτλου

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-75e250b-eu-850-evo-series-250gb-25-sata3-p-PER.306098  http://www.e-shop.gr/ssd-ocz-arc100-25sat3-240g-arc-100-240gb-25-sata3-p-PER.320920

ποία είναι η γνώμη σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφοροποιηθώ από το "συγκριτικό" και θα εισάγω στη συζήτηση το ότι ο EVO χρησιμοποιεί TLC NAND ενώ ο ARC MLC, ότι ο EVO χρησιμοποιεί 3D NAND που είναι λιγότερο δοκιμασμένη τεχνολογία και τέλος ότι ο ARC προσφέρεται με την εξαιρετική εγγύηση ShieldPlus.

 

Στις επιδόσεις οι διαφορές υπάρχουν αλλέ πέρα από τα benchmarks δε θα είναι όσο αισθητές φαντάζεσαι, Και επιπλέον, υπάρχουν και τα 20 ευρώ διαφορά με τα οποία μπορείς να πας σε κάποιο άλλο μοντέλο με MLC NAND, αν σε νοιάζουν τόσο πολύ οι επιδόσεις στα benchmarks.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτά που έγιναν με τους 840series και το ότι ακόμα δεν υπάρχει λύσει για evo και παίζει να μην το έχουν παραδεχθεί ακόμα για τον απλό, δεν θα αγόραζα Samsung, έχει πέσει πολύ στα μάτια μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτά που έγιναν με τους 840series και το ότι ακόμα δεν υπάρχει λύσει για evo και παίζει να μην το έχουν παραδεχθεί ακόμα για τον απλό, δεν θα αγόραζα Samsung, έχει πέσει πολύ στα μάτια μου.

Είδα και τους OCZ που σκάνε σαν καρπούζια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει αυτό. Περιμένω σε βάθος χρόνου. Αν σε ένα χρόνο υπάρχουν τα ίδια στατιστικά τότε θα ανακτήσω την εμπιστοσύνη μου στην OCZ.

Εξάλλου σε παλαιότερο Post μου είχα γράψει ότι έχω σε μαγάλη εκτίμηση την OCZ αλλά λόγω των συνεχόμενων κρουσμάτων την έχασα.

 

Φαίνεται η εταιρία αρχίζει και βάζει μυαλό γιατί βλέπει τον μεγάλο ανταγωνισμό που υπάρχει πλέον. Αλλά θα περιμένω αρκετά ακόμα για να στραφώ ξανά σε OCZ SSD. 

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει αυτό. Περιμένω σε βάθος χρόνου. Αν σε ένα χρόνο υπάρχουν τα ίδια στατιστικά τότε θα ανακτήσω την εμπιστοσύνη μου στην OCZ.

Εξάλλου σε παλαιότερο Post μου είχα γράψει ότι έχω σε μαγάλη εκτίμηση την OCZ αλλά λόγω των συνεχόμενων κρουσμάτων την έχασα.

 

Φαίνεται η εταιρία αρχίζει και βάζει μυαλό γιατί βλέπει τον μεγάλο ανταγωνισμό που υπάρχει πλέον. Αλλά θα περιμένω αρκετά ακόμα για να στραφώ ξανά σε OCZ SSD. 

ενω με την Samsung εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβληματα εεε?    ειδα και την καλυψη στον 840 evo...!  2 firmware για την "διορθωση" του προβληματος και ακομα.....  προβληματα....!!!

 

καμια εταιρια δεν ειναι 100% αξιοπιστη...!  και η OCZ, και η Samsung ειχαν τις ατυχιες τους σε καποια μοντελα, αυτο μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε εταιρια.

για αυτο κοιτα να εχεις οσο το δυνατον καλυτερη καλυψη εγγυησης, για το φοβο των ιουδαιων, και ασε τα υπολοιπα για φιλοσοφικη συζητηση....!!! 

Link to comment
Share on other sites

ενω με την Samsung εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβληματα εεε?    ειδα και την καλυψη στον 840 evo...!  2 firmware για την "διορθωση" του προβληματος και ακομα.....  προβληματα....!!!

 

καμια εταιρια δεν ειναι 100% αξιοπιστη...!  και η OCZ, και η Samsung ειχαν τις ατυχιες τους σε καποια μοντελα, αυτο μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε εταιρια.

για αυτο κοιτα να εχεις οσο το δυνατον καλυτερη καλυψη εγγυησης, για το φοβο των ιουδαιων, και ασε τα υπολοιπα για φιλοσοφικη συζητηση....!!! 

Μα δεν ανέφερα ότι είμαι υπέρ της Samsung. Αναφέρθηκαν προβλήματα για τους samsung και ανέφερα με τη σειρά μου για προβήματα με τους OCZ. Και τα "υπόλοιπα " ποια είναι? Έγραψα και άλλα και δεν τα βλέπω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.