Jump to content



Αγορά ψυγείου


karmen1983

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες μου έχουν τύχει όλες οι μ@λακίες. Χάλασε και το ψυγείο μέσα σε όλα αυτά και η επισκευή απο ότι έμαθα σήμερα δεν με δελεάζει να το φτιάξω.

Οπότε είμαι σε αναζήτηση ψυγειοκαταψύκτη. max πλάτος 75cm, στο βάθος δεν έχουμε θέμα όπως ούτε και στο ύψος. Λεφτά 1000ευρά με πάνω κάτω 100ευρά. Αν είναι και πιο κάτω δε με χαλάει ΚΑΘΟΛΟΥ. Επίσης δε με απασχολεί το χρώμα, ουτε αν θα μου βγάζει παγάκια κλπ.

 

Εχετε καμια πρόταση γιατί δε το έχω το πράμα καθόλου;

 

μερικά που έχω δει και μου έχουν κάνει το κλικ

 

http://www.couzina.gr/p.TEKA-NFE1-420X-PSygeiokatapsyktis-inox-70cm.994115.html

http://www.skroutz.gr/s/346490/Samsung-RL60GQERS.html

http://www.skroutz.gr/s/330553/Bosch-KGN49AI20.html

http://www.skroutz.gr/s/5063676/LG-GBB548PZCZH.html

 

με τα πίτσος τι παίζει πλέον; Παλιά θυμάμαι έβγαζε πολύ καλά ψυγεία. Επίσης LG?

 

Για το Samsung διστάζω λίγο. Ξέρουμε τι παίζει απο εγγύηση; Service κλπ;

 
Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Kαι καλά κάνεις και διστάζεις για samsung

 

Δες τίποτα αυστηρά σε κουζινο-μπανιο μάρκες. a

 

Μην ψάχνεις για ψυγεία με 0 dead pixels. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι εξω να πω οτι κοιτουσα σαμμυ και λγ γιατι καπου ειδα για 10 χρονια εγγυηση στο μοτερ σε μια απο τις 2. Δε θυμαμαι τωρα ποια απο τις 2 ηταν

. Επειδη το ψυγειο που εχω τωρα ειναι miele με δυο μοτερ και εχουν αλλαχθει και τα δυο γι αυτο το ειδα κ καπως το σκεφτηκα. Ειναι κ ακριβα τα ατιμααααααα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον τοπικό καταστηματάρχη ηλεκτρικών συσκευών, (bosch;;;)/siemens/pitsos είναι ένα πράγμα με άλλο καπάκι. Ίδια ακριβώς μηχανικά μέρη.

Απλά έχουν άλλη τιμή. Τώρα αν τα pitsos είναι καλύτερα από τα samsung δε γνωρίζω.

 

ΥΓ. Μου είχε πει 3 εταιρίες ότι είναι οι ίδιες. Σίγουρα είναι pitsos και siemens. Για την τρίτη είμαι κατά 90% bosch απλά επειδή δε θυμάμαι σίγουρα έχω τα ερωτηματικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και τα Liebherr

 

Για τα παραπάνω δεν είμαι και τόσο θετικός.

Έχω 2 στα 2 ζωντανά παραδείγματα σε ακριβοπληρωμένα κομμάτια της τελευταίας 7ετίας.

Όσο για το service τους. . . no comment

 

Έχω Βosch σχεδόν 10 χρόνια τώρα και φτου φτου!!

Tα pitsos αν δεν κάνω λάθος είναι "τα μικρά τους αδελφάκια"

Τα lg πουλάνε πολύ τωρα τελευταία σε πολύ καλές τιμές και είναι και πολύ ντιζαϊνάτα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks ολους. Θα παω σε κανα μεγαλομαγαζο να δω απο κοντα μερικα και μετα θα το σκρουτζαρω. Για το service bosch/siemens σε οικιακες συσκευες ξερω. Η LG ξερω οτι εχει αψογο σε τηλεοράσεις. Στα ψυγεια ξερουμε κατι? Ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Daewoo  πηραμε για το σπίτι, περσι, 10 χρονια εγγυηση, τουμπανο είναι και απο design και απο λειτουργία, με πολυ ποιοτικά υλικά κατασκευής, made in s.Korea.  Ελλάδα δε ξερω αν υπάρχουν αλλα αν δεις σε καλή τιμη, μη το φοβηθείς.

LG επίσης καλά, σκυλια. είχα στο φοιτητοσπιτο μου, έχει και ο αδερφος μου ενα εδώ και καμια 10έτια, μια χαρα παίζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pitsos με διπλό compressor, από τα πρώτα non frost, δουλεύει τα τελευταία 16 χρόνια στο σπίτι των γονιών μου. Δεν έχει κάνει κιχ και έχει και καταπληκτική συντήρηση.  200.000 δραχμές τότε αλλά δεν νομίζω να έχω δει κάτι καλύτερο σε ψυγείο.

 

Βέβαια δεν έχει και πολύ νόημα, να μιλάμε για ψυγεία 15ετιας. Δεν νομίζω πως η ποιότητα κατασκευής έχει μείνει η ίδια σε οποιαδήποτε μάρκα.

Οπότε άποψή μου, πάρε το φθηνότερο κοντά στο budget σου, με την καλύτερη εγγύηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πριν κανα τρίμηνο πήρα ψυγείο γιατί πέθανε και το δικό μου Pitsos που είχα.

 

Τα Liebherr είναι η κορυφή στις μάρκες ψυγείων. Αλλά για να βρείς καλό θέλεις 1000+

Pitsos, Bosch, Siemens είναι όλα τα ίδια με άλλα καπάκια.

Samsung και LG είναι αρκετά καλές επιλογές.

Σε LG φίλου του βγάλαν λίγο την παναγία για να βρεί τα πλαστικά για να γυρίσει την πόρτα ανάποδα. Το Pitsos γυρνάει χωρίς κάτι εξτρα

Δεν πήρα samsung γιατί δεν υπήρχε 70άρι που να μου έκανε για τον χώρο μου. Για το service τους λένε πολύ καλά λόγια και για την αξιοπιστία τους.

Τελικά κατέληξα σε Bosch λόγο διαστάσεων και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά με τον καιρό θα δείξει γιατί δε λένε και τα καλύτερα.

 

Τα ψυγεία πριν 10 χρόνια καμία σχέση με τα τωρινά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μία ερώτηση ακόμα αν και είμαι ανάμεσα σε LG και Bosch.

 

Τα Beko τα ξέρει κανείς; Οτι Beko έχω δει στο Skroutz έχει κοινή τιμή σε όλα τα καταστήματα.

Για παράδειγμα

http://www.skroutz.gr/s/5529304/Beko-CN-158230-ZX.html

Και διαβάζω γενικά πάρα πολύ καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα σε αυτό τελικά
 

http://www.lg.com/gr/refrigerators/lg-GBB548PZCZH-bottom-freezer
 
Εκεί που έμεινα μ@λάκας είναι
 
 

Smart Diagnosis™
Η λειτουργία Smart Diagnosis™ της LG είναι ένας γρήγορος και εύκολος τρόπος για να αντιμετωπίζετε προβλήματα με τη συσκευή σας χωρίς να χρειάζεται να περιμένετε την επίσκεψη τεχνικού. Απλώς τηλεφωνήστε στη γραμμή βοήθειας εξυπηρέτησης πελατών της LG, βάλτε το τηλέφωνο στη συσκευή και η συσκευή θα στείλει ένα σήμα σε έναν διαγνωστικό υπολογιστή ο οποίος θα μπορέσει να παρέχει διάγνωση μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα για να σας δώσει μια άμεση λύση.

 

 

Καλά σοβαρά τώρα; :hehe:

Στο τέλος θα μας στέλνουν μήνυμα στο κινητό για το πότε είναι οκ το ζελέ ή η πανακότα :hehe:

 

 

Το κακό είναι ότι το έχει μόνο η ηλεκτρονική άμεσα διαθέσιμο και +100 απο τον πιο φθηνό στο Skroutz. Θα πάω να το δω πρώτα μιας και είναι κοντά μου η ηλεκτρονική και αν μου γεμίσει το μάτι θα το κάνω μία παραγγελία απο το πιο φθηνό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια αλλά σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω έναν μικρό καταψύκτη να τον βάλω στην αποθήκη για κρεατικά κλπ.

Βέβαια πολύ αργότερα γιατί δεν είμαστε για τέτοια αυτό το καιρό. Εσκασαν και κάποιες άλλες ζημιες αυτές τις μέρες (η ατυχία που ανέφερα στην αρχη)

Το ψυγείο που έχω τώρα είναι 60αρι σε πλάτος οπότε πάνω κάτω τα ίδια πιστεύω ότι θα έχω στο θέμα χωρητικότητας με αυτό που είναι 70. Αλλά αν δε το δω απο κοντά δε μπορώ να κρίνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καταψύκτης είναι απαραίτητος, και αν έχεις χωριό αξίζει.

Όσον αφορά τα ψυγεία γνώμη μου είναι κάτι μεγάλο και απλό, χωρίς πολλά μπλιμπλίκια και οθόνες. Η πολυπλοκότητα αποβαίνει εις βάρος της αξιοπιστίας πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλό το βλέπω το LG Με μόνη εξαίρεση αυτό τον smart έλεγχο που λέει. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο οπότε να το προσέξω. Και εγώ είμαι υπερ του απλού γι αυτό και δεν ήθελα να βγάζει νερά και παγάκια κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά με το νερο που έχουμε συνήθως στην Ελλάδα (αλατα) είναι θεμα χρόνου να διαλυθει το παγακο/μινιμπάρ.

Smart control είναι κατι σαν αφυγρανση/απομακρυνση οσμών? Αν ναι είναι καλό να το έχει, IMO.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.