Jump to content


Αγορά καινούριου κουτιού


Recommended Posts

Συμφωνω με τους 2 προηγουμενους. Το κουτι βεβαια ειναι και θεμα γουστου, οποιο σ'αρεσει στο ματι θα παρεις.

 

edit: Εγω θα εβαζα και μια  ψυκτρα για τον επεξεργαστη για περισσοτερη ησυχια. Δε ξερω βεβαια αν σε ενδιαφερει και ποσα μπορεις να διαθεσεις.

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το κουτι ειναι θεμα γουστου , γιατι ειναι κατι που το βλεπεις καθημερινα . Απλως το συγκεκριμενο προσφερει αρκετα παραπανω απο αυτα που προδιδει η τιμη του. 

 

Ο επεξεργαστης νομιζω οτι θα χρειαστει αργα η γρηγορα μια ψυκτρα aftermarket. Θερμικα δε ξερω πως ακριβως συμπεριφερεται, αλλα ειναι θαρρω αρκετα πιο ζεστος απο τον δικο μου για παραδειγμα. Και οχι για το θεμα θορυβος (η μαμα ψυκτρα που εχω ουτε ακουγεται τοσο ωστε να πεις οτι σε ενοχλει). 

Link to comment
Share on other sites

Να κόψω από το τροφοδοτικό λίγο δύσκολο. Θέλω καλό τροφοδοτικό για να είμαι καλυμμένος. Όσον αφορά το σκληρό το έχω στα υπόψιν γιατί και εγώ το σκεφτόμουν για RED edition. Μητρική δεν αλλάζω γιατί η συγκεκριμένη έχει επιχρυσωμένες θύρες! Τέλος και ψύκτρα θα πάρω ελπίζω να βρω μια καλή χάλκινη απλά θα το καθυστερήσω λίγο όσο μπορώ για να καλύψω τα πιο βασικά. Άλλωστε αυτός ο επεξεργαστής έχει χαμηλή κατανάλωση!

Έγινε επεξεργασία από PanagiotisChristakos
Link to comment
Share on other sites

Να κόψω από το τροφοδοτικό λίγο δύσκολο. Θέλω καλό τροφοδοτικό για να είμαι καλυμμένος. Όσον αφορά το σκληρό το έχω στα υπόψιν γιατί και εγώ το σκεφτόμουν για RED edition. Μητρική δεν αλλάζω γιατί η συγκεκριμένη έχει επιχρυσωμένες θύρες! Τέλος και ψύκτρα θα πάρω ελπίζω να βρω μια καλή χάλκινη απλά θα το καθυστερήσω λίγο όσο μπορώ για να καλύψω τα πιο βασικά. Άλλωστε αυτός ο επεξεργαστής έχει χαμηλή κατανάλωση!

 

 

750W τροφοδοτικο για εναν συστημα που καει 50 idle και 200 load , ειναι (μεταξυ μας ε) χαζο 

Χαμηλη ξε χαμηλη καταναλωση , αμα λιωσεις τον CPU θα παρει φωτια αμεσος . Η μαμα ψυχτρα ειναι "οκευ" αλλα οχι για πολλα πολλα 

 

Για πες μου τι θετικο εχουν οι επιχρυσες θυρες ... πολλες μητρικες το εχουν και το χρησημοποιουν ως "premium" feature 

Link to comment
Share on other sites

Οι επίχρυσες δίνουν καλύτερη ποιότητα και λιγότερες απώλειες...Όσον αφορά το τροφοδοτικό ναι ίσως να είναι υπερβολή τα 750W και να είναι χαζό (μεταξύ μας πάντα) αλλά προτιμώ να έχω μια άνεση και ένα τροφοδοτικό που ζορίζεται λιγότερο...σκέψου ότι ένα 500W τσίμα τσίμα θα τραβάει περισσότερα ζώρια

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με 550W και δεν εχει φορτωσει πανω απο 350 ποτέ το pc . Και επιλεγεις καρτα γραφικων με καταναλωση στα πατωματα. Τι τσιμα τσιμα λες ; Πανω απο 200-250 δε θα φορτωνει το δικο σου μηχανημα. Βαλτου και 10 σκληρους δισκους αμα θελεις. Δε θα κοιτας τα 750,800, 1500 βαττ, θα κοιτας και την ποιοτητα του τροφοδοτικου. Ειναι σιγουρα πιστοποιημενα πολυ καλο αυτο που επιλεγεις, απλα ειναι υπερβολη με ολη την εννοια. 650W σε μια αξιοπιστη λυση και εισαι πολυ πανω απο αυτο που θα καταναλωνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι συνολικά δεν έχω υπολογίσει τι θα καίω ακριβώς οπότε θα το ψάξω και θα σου απαντήσω σε αυτό που λες. Όσον αφορά την κάρτα γραφικών μάλλον θα καταλήξω σε αυτή

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=02G-P4-2963-KR

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη in terms of cuda cores. ακομη και απο αυτη η 660ti ειναι ανωτερη σε θεμα cuda.

 Αλλα και σε καταναλωση η 960, σα την 750ti ειναι πανω-κατω. Αρα στα ιδια εισαι σε θεματα καταναλωσης..

Χονδρικα σου λεω τι θα καταναλωνεις. Με αυτα που βαζεις ,500W σου ειναι υπεραρκετα, και για να εχεις "αερα" , βαζεις ενα ποιοτικο 600-650W και εισαι αρχοντας. Αυτο με τις μητρικες ειναι μαρκετινιστικο , μη "τσιμπας".. USB C θα ειναι πολυ περισσοτερο χρησιμο in long term conditions. Εαν παλι εχεις κολλημα με επιχρυσωμενα και πιστευεις οτι θα εχεις διαφορα , προχωρας. 

 

ΥΓ: Να συμπηρωσω οτι η 960 εχει 128bit χρωμα. Σε αντιθεση με τις αλλες που εχουν 192 .Η δικια μου εχει 256 Δε ξερω αν αυτο αποτελει παραμετρο..

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ποια έχεις εσύ; Ήθελα μια με 256bit bush αλλα είναι αρκετά πάνω σε τιμή. Να ξέρεις ότι το 192 είναι σπασμένο bus. Καλό είναι να πηγαίνεις πάντα σε δυνάμεις του 2 τα σπασμένα προκύπτουν κατά την κατασκευή στα εργοστάσια και απλά για να μη τα σουτάρουν τα δίνουν σε μια μέση τιμή (χαρακτηριστικό παράδειγμα  επεξεργαστές με 3 και 6 πυρήνες)

Link to comment
Share on other sites

@PanagiotisChristakos

 

Σχεδον ολοι οι ακροδεκτες πλεον ειναι επιχρυσομενοι , απλα βλεπω πως στην μητρικη που εχεις επιλεξει εχουν κανει επιχρυσομενο και το "περιβλημα " τους .... αρχειαστο θα ελεγα 

Ειναι πολυ κριμα ομως να δωσεις 250ε .... για μητρικη ....  την στιγμη που ακομα και αυτες των 150 θα σε καλυψουν και με το παραπανω . 

Ο χρυσος ειναι ο καλυτερος αγωγος ηλεκτρισμου και τον βαζουν στους ακροδεκτες για να μειωνεται η πτωση τασης , ομως την στιγμη που ολα ειναι ψηφιακα , δεν μπορω να δω σε ποιον τομεα θα προκαλουσε "χασουρα" ακομα και μια μη-επιχρυσομενη συνδεση . 

 

Χιλιες φορες καλυτερα να γλιτωσεις ενα 20αρακι απο τροφοδοτικο και ενα 100αρικο απο μητρικη , με σκοπο να τα σκασεις σε καλυτερη καρτα γραφικων μιας και εσυ ο ιδιος αναφερερεις πως το κυριο μελημα ειναι τα cuda cores

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την 770 της palit. φαινεται στην υπογραφη μου (1o pc ) . Αν τη βρεις μεταχειρω κανα 200ρι την χτυπας χωρις πολλες σκεψεις, απο αποψη cuda και bus ειναι πολυ κομπλε. 

 

Οπως λεει και ο Πετρος, 1000 φορες κοψιμο απο μητρικη και τα ρεστα σε γραφικων που θα σου παει για πολλα χρονια

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την 770 της palit. φαινεται στην υπογραφη μου (1o pc ) . Αν τη βρεις μεταχειρω κανα 200ρι την χτυπας χωρις πολλες σκεψεις, απο αποψη cuda και bus ειναι πολυ κομπλε. 

 

Οπως λεει και ο Πετρος, 1000 φορες κοψιμο απο μητρικη και τα ρεστα σε γραφικων που θα σου παει για πολλα χρονια

 

 

170 ευρουλακια "διπλα " , πριν 3 ωρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:Έψαξα να δω τι παίζει με την gtx770 που πήρες. Όλοι είχαν ένα κοινό πρόβλημα, ότι η κάρτα κράσαρε σε πολλά διαφορετικά παιχνίδια μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Σημασία δεν έχει η πόσοτητα αλλά η ποιότητα! Ο καθένας βέβαια μετέφραζε αλλιώς το πρόβλημα. Σαν λύση οι περισσότεροι έδιναν την εγκατάσταση διαφορετικών drivers και μάλιστα μια συγκεκριμένη έκδοση. Το πιο πιθανό είναι αυτοί οι drivers από πίσω να απενεργοποιούν κάποιους πόρους του συστήματος χωρίς καν εσύ να το καταλάβεις και απλά εκεί που νομίζεις ότι τρέχεις με κάποια ταχύτητα Α και με κάποιους πυρήνες Χ σε αριθμό να είναι τελείως διαφορετικά. Είναι ο λόγος που δε στρέφομαι σε σπασμένα νούμερα όπως είπα και πιο πάνω

Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι γενικά πολλοί κρίνουν με βάση κάποιους αριθμούς αλλά κανείς δε μπαίνει στην ουσία. 

Link to comment
Share on other sites

Αν το λες σε εμενα, δεν εχω δει κανενα crash πουθενα... Δε καταλαβαινω ακριβως που αναφερεσαι βεβαια.. Η ουσια ειναι οτι εχω στην κατοχη μου την καρτα, χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα. Αν εξαιρεσεις οτι ειναι πιο θερμη απο μερικες αλλες υλοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

https://forums.geforce.com/default/topic/549405/geforce-gtx-770-crashing-in-games/

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2408490/gtx-770-palit-jeatstream-2gb-problem.html

 

Υ.Γ.: Το θέμα δεν τον αναφέρω ούτε για να κάνω κόντρα ούτε να το παίξω έξυπνος έτσι; Απλά στα πλαίσια της συζήτησης. Τα παραπάνω links παρουσιάζουν το πρόβλημα. Και δεν είναι τα μόνα!!

Link to comment
Share on other sites

Event Viewer shows me an error "GPU drivers has stopped working and has succesfuly recovered 

 

 

Driver related θεμα ειναι , ειναι εμφανες. Και οποιαδηποτε αλλα περιστατικα ειναι απλα περιστατικα που θα αναφερθουν σε φορουμς (τα προβληματα αναφερονται στα φορουμ ως επι το πλειστον).

Επισης εαν αφηνεις το fan της καρτας στο αυτοματο φτανει 80 βαθμους η καρτα. Θελει να το πειραξεις just a little bit απο το msi afterburner να δουλευει περισσοτερο οταν φτανει τους +/-75 βαθμους. Ακομη και καλοκαιριατικα δεν εχω πανω απο 70 , αν και το μονο θεμα μου ειναι το throttling σε πολυ λιγα σημεια σε παιχνιδια, το καλοκαιρι ομως μονο λογω θερμοκρασιων..

Μιλαω για την palit που εχει ρολογια στο θεο απο τη μαμα παλιτ. Σε αλλη υλοποιηση οι θερμοκρασιες ειναι μικροτερες και εχουν και λιγο καλυτερο συστημα ψυξης. Δε σου ειπα πανε παρε την Palit. Μπερδευτηκες πιθανον. Παιρνεις αλλη υλοποιηση και εισαι οκ απο αυτο το θεμα , αν νομιζεις οτι ειναι προβληματικη της Palit (που δεν ειναι). 

 

Ανεφερα την 770 γιατι με 1500+ cuda cores ειναι πολυ πανω απο 960 και 750ti. Ως μια λυση την αναφερω... 

 

Επισης αυτο το driver related προβλημα , το ειχα με την 660, με την gtx 275 , ο κολλητος μου με μια 560ti ... Και σε διαφορετικα παιχνιδια ο καθενας μας (πχ εγω στο fifa , αυτος στο Witcher 2 και παει λεγοντας).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.