Jump to content



Black Hole v2


Γεώργιος

Recommended Posts

οβερκλοκ 50/100 

 

δεν θεωρώ φυσιολογικό το πουσάρισμα 50/100 πάνω (απο 1000 σε 1500 )  στα MHz στον πυρήνα
  

 

Εχεις δει πουθενα τετοια overclock? Η 970 G1 μου παιζει απο stock 1354 MHZ σε OC mode, και ολο κι ολο το oc το οποιο ειναι συνηθες για καθεμερινη χρηση ειναι να φτασει στα 1450MHz αντε 1500 να σου βαλω εγω επειδη ειμαστε και large. Μιλαμε για 150(βαρυα) στα 1350 που βγαζει 11% oc. Και μιλησα για τραβηγμενο σεναριο με 1500Mhz. Οπως σου ξαναειπα πρεπει αμεσα να ενημερωθεις γιατι το σκεπτικο σου βαζει και εσενα τον ιδιο σε μπελαδες. Ασε εμενα και τους υπολοιπους που γραφουμε εδω... Αλλα ησουν απο μεσα ιουλιου αν θυμαμαι καλα με προβληματικη καρτα γραφικων και απλα πιστευες το καθε e-shop, μαζι με ανυποστατα πραματα περι oc, εγγυησης, χρονου ζωης κλπ. Επισης μια καρτα δεν "πουσαρεται" απο τα settings. Δουλευει στο 100% της οπως αυτο οριστηκε απο το εργοστασιο που την παρηγαγε και απλα βγαζει και αποδιδει οσα fps μπορει.

 

Και τελικα κατεληξες και σε 390Χ, που οταν την προτεινα στον TS με εκραξες!!!!  :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Αυτες οι μπουρδες του Γεωργιου σχετικα με το Oc εχουν παει σε αλλο επιπεδο ..... οσο για τα VRAM , ελπιζω να παιζεις με 4Κ για να μπορεις να εκφερεις τετοια αποψη 

 

Nick , ηδη εχεις μεγαλη οικονομικη χασουρα απο την πωληση της 970 ,   παρε εκει μια 980τι να τελειωνει το πραμα .  Εξαλου , τι 500 , τι 600 σε αυτην την κατηγορια )

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να μειώσω το θεμα απο τον thread starter , αλλά πραγματικά είναι θέμα με πρωινό καφέ για συντροφιά.

ρε Γιώργο , μη συνεχίζεις.χαλάς το θεμα.Και εσείς μη του απαντάτε:p

Link to comment
Share on other sites

δεν σας ξανααπαντάω . πήγα στο ψυχικό για βόλτα και πέρασα από το πλαίσιο . να τους ρωτήσω να μου πουν για την εγγύηση .

ευτυχώς το παλικάρι ήξερε. και μου απάντησε σαφώς στην εξής ερώτηση : εαν κάνω οβερκλοκ είμαι εκτός εγγύησης ?

απάντηση πρώτη : ναι είστε εκτός εγγύησης ,

 

τον ξαναρωτάω μα έχει πρόγμαμμα που σου δίνει επιλογές οβερκλοκ .

 

δεύτερη απάντηση και τελική : εαν πατήσεις το κουμπί που λέει overclock mode και το αφήσεις όπως είναι είσαι εντός εγγύησης .

εαν πειράξεις ρεύματα και συχνότητες είσαι εκτός εγγύησης .

 

εγώ ασχολούμαι 15 χρόνια με ατι .

παλιά νομίζω ότι οι κάρτες έπαιζαν από 750 εώς 850  πυρήνας . των ατι .

η 390 που έχω έχει base clock 1000 και το βοοστ που κάνει το Overclock mode είναι 60 χερτζ δηλαδή 6/100.

των NVidia δεν ξέρω τα ρολόγια . μου φάνηκαν πολλά από στοκ σε overclock . εαν λέμε για μαουαλ οβερκλοκ 10/100 δεν είναι πολύ .

απλά δεν ξέρω τις NVidia.

και στο παιδι απάντησα απο την αρχή γιατί βρέθηκα στην ίδια θέση μαζί του.

όχι για να ασχολούμαι να σας πείσω ότι είσαι εκτός εγγύησης . εσείς κάνετε hardware mod  τους επεξεργαστές και πάτε στην ίντελ για εγγύση .

αλλά άκουσα κάτι για πουντο 600 άλογα να περνανε μερσεντες κτλ . και για αυτό σχολίασα.

Link to comment
Share on other sites

δεν σας ξανααπαντάω . πήγα στο ψυχικό για βόλτα και πέρασα από το πλαίσιο . να τους ρωτήσω να μου πουν για την εγγύηση .

ευτυχώς το παλικάρι ήξερε. και μου απάντησε σαφώς στην εξής ερώτηση : εαν κάνω οβερκλοκ είμαι εκτός εγγύησης ?

απάντηση πρώτη : ναι είστε εκτός εγγύησης ,

 

τον ξαναρωτάω μα έχει πρόγμαμμα που σου δίνει επιλογές οβερκλοκ .

 

δεύτερη απάντηση και τελική : εαν πατήσεις το κουμπί που λέει overclock mode και το αφήσεις όπως είναι είσαι εντός εγγύησης .

εαν πειράξεις ρεύματα και συχνότητες είσαι εκτός εγγύησης .

 

 

Βεβαια, ο υπαλληλος του πλαισιου γνωριζει καλυτερα απο τον κατασκευαστρια εταιρια τι να λεμε τωρα.

 

Και απο οτι φαινεται, με το που πατησες το κουμπακι και κανεις 100Mhz overclock εισαι εκτος εγγυησης συμφωνα με τον  ειδημονα  του πλαισιου, απο οτι φαινεται μαλιστα το πλαισιο θα μπορει να "οσφριζεται" το ποιες καρτες εχουν κλοκαριστει και ποιες οχι, οποτε και θα γνωριζει ποιες ειναι εντος εργοστασιακης εγγυηση και ποιες οχι- παροτι βεβαια που  ο ιδιος κατασκευαστης δεν σου απαγορευει το overclock. :p

 

Tι αλλο θα διαβασουμε σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια, ο υπαλληλος του πλαισιου γνωριζει καλυτερα απο τον κατασκευαστρια εταιρια τι να λεμε τωρα.

 

Και απο οτι φαινεται, με το που πατησες το κουμπακι και κανεις 100Mhz overclock εισαι εκτος εγγυησης συμφωνα με τον  ειδημονα  του πλαισιου, απο οτι φαινεται μαλιστα το πλαισιο θα μπορει να "οσφριζεται" το ποιες καρτες εχουν κλοκαριστει και ποιες οχι, οποτε και θα γνωριζει ποιες ειναι εντος εργοστασιακης εγγυηση και ποιες οχι- παροτι βεβαια που  ο ιδιος κατασκευαστης δεν σου απαγορευει το overclock. :p

 

Tι αλλο θα διαβασουμε σημερα.

το παλικάρι ήξερε . το ρώτησα πρώτα κάτι άλλο να δω τις γνώσεις του και στη κουβεντα πάνω μου είπε κάτι που δεν ήξερα .

θα σας ρωτήσω εσας να δω εαν το ξέρετε 

ξερετε ποιες εταιρίες φτιάχνουν pcb για κάρτες γραφικών ??

εδιτ

α ξέχασα μου είπε και πως ξεχωρίζει το πως καίγονται οι κάρτες .

 

δεν πήγα να τον πρήξω . εδω τα λέμε έτσι στο δε λαμπ . εαν γίνεις ενοχλητικός μπορεί να καλέσουν περιπολικό και να έχεις τρεχάματα .

επαγγελματικά στο λένε δεν σου κάνουν επιδειξη γνώσεων .

τελος η εγγύση με μανουαλ οβερκλοκ

 

και λεώ ότι καμία εταιρία δεν απαγορεύει το οβερκλοκ

 καντο αλλά τέλος η εγγύηση .

@Γεώργιος,

Ρε φιλε , μας τα εχεις κανει να , λεγοντας πως ασχολησε 20 χρονια με υπολογιστες και αλλα τοσα με αμαξια . Ξερεις κατι , τοσα χρονια τιποτα δεν εχεις μαθει και ειναι κριμα αυτο .

Το γεγονος οτι πιστευεις τον καθε ενα τυχωντα πανω σε αυτα τα θεματα , ειναι τραγικο .  Που στο κατω κατω , ο τυπας μπορει να μην ξερει ουτε καν να σου πει τι τασεις βγαζει ενα τροφοδοτικο .....

 

(απλα για την ιστορια , πριν κατι μερες μου ειχαν πει να παω ως τεχνικος υπολογιστων  (απλα με τις ερασιτεχνηκες μου γνωσεις) μεσω ενως προγραμματος ΕΣΠΑ .... ) 

 

 

 

 

 

Nick , αυτο το τελευταιο που ειπες δεν το ποιασα ... αλλα τελος παντων   :p

Εκει που θελω να καταληξω , ειναι πως αμα παρεις 390/390Χ θα δωσεις περιπου 300ευρο , ενω αμα παρεις μια 980ΤΙ θα δωσεις 400ευρο  . Σε αυτην την διαφορα μαλλον ειναι καλυτερη επιλογη η δευτερη 

με αμάξια ποιητή του έρωτα σου είπα ότι δεν είμαι ειδικός . 15 χρόνια εμπειρία έχω στα πισι . σε ατι . χομπίστας είμαι .

σορρυ εαν εσύ είσαι αλάνι και γάτος συμπάθε με είσαι άλλη κατηγορία .

δεν πιστεύω τον κάθε τυχόντα.

ρωτάω επίσημα  υπηρεσιακά εαν έχει εγγύηση η κάρτα σε υπάλληλο καταστήματος για προιον που εμπορεύονται .

σε δύο αλυσίδες επίσημες με σεβαστό τζίρο είπαν όχι

 έχουν το στυλ του χαρτογιακα δικηγόρου με το χαρτοφύλακα . με αυτους ασχολεισαι .

εαν εσυ βρεις κανενα παραμαγαζο και δίνεις και 30 ευρώ στο τεχνικο,  μπόνους για παρτη του να στη καψει και μετά να τη στείλει στο rma της αντιπροσωπείας μαγκιά σου .

Link to comment
Share on other sites

@Γεώργιος

 

1)Πηγες στα 2 πιο ξεπεσμενα και ξεφτιλισμενα μαγαζια της ελλαδας

2) Αγνοεις την κοινη λογικη 

3) Αγνοεις το γεγονος οτι ο κατασκευαστης εχει προβλεψει την περιπτωση OC , σε οποιαδηποτε περιπτωση OC η καρτα δεν προκειτε να καταστραφει πριν την επισημη ληξη της εγγυησης της 

 

εαν ηθελες ο λογος σου , ο οποιος τυχενει να ειναι αντιθετος με 10 ατομα , επρεπε να πεις το εξης :

 

"Μαγκες , εχω μαγαζι και συνεργαζομαι με asus/gigabyte/msi . οι εντολες ειναι ξεκαθαρες πως αμα εντοπιστει Oc τοτε ακυρωνετε η εγγυηση" 

 

Απο την στιγμη που ομως δεν εχει αυτην την ιδιοτητα και απλα μεταφερεις οτι σου λεει καθε πλασιακιας , τοτε απλα ειναι φερεφωνο που επιρεαζει την κριση των αναγνωστων 

Link to comment
Share on other sites

@Γεώργιος

 

1)Πηγες στα 2 πιο ξεπεσμενα και ξεφτιλισμενα μαγαζια της ελλαδας

2) Αγνοεις την κοινη λογικη 

3) Αγνοεις το γεγονος οτι ο κατασκευαστης εχει προβλεψει την περιπτωση OC , σε οποιαδηποτε περιπτωση OC η καρτα δεν προκειτε να καταστραφει πριν την επισημη ληξη της εγγυησης της 

 

εαν ηθελες ο λογος σου , ο οποιος τυχενει να ειναι αντιθετος με 10 ατομα , επρεπε να πεις το εξης :

 

"Μαγκες , εχω μαγαζι και συνεργαζομαι με asus/gigabyte/msi . οι εντολες ειναι ξεκαθαρες πως αμα εντοπιστει Oc τοτε ακυρωνετε η εγγυηση" 

 

Απο την στιγμη που ομως δεν εχει αυτην την ιδιοτητα και απλα μεταφερεις οτι σου λεει καθε πλασιακιας , τοτε απλα ειναι φερεφωνο που επιρεαζει την κριση των αναγνωστων 

ηθελα την κάρτα μην βγούμε στη δραχμή και εκεί τη βρήκα . ψωνίζω δεκα χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα . και στην εξυπηρέτηση .

το 3 που λες αποκλείεται .

απαντα μου

εαν εσύ κάνεις οβερκλοκ μανουαλ από τον οδηγό και την πας +70/100 MHz πυρήνα με όσο ρευμα εσύ κρίνεις και την κάψεις και την γυρίσεις και τους το πεις θα στην αλλάξουν ?? δεν λέω για τα καταστήματα .

στο επίσημο rma gigabyte , msi ,asus θα στην αλλάξουν ??

Link to comment
Share on other sites

@Γεώργιος

Το μεγιστο ρευμα που μπορει να γινει διαθεσιμο ειναι περιορισμενο ..., και βαση αυτου εχει υπολογιστει ο χρονος ζωης της καρτας . 

αυτό δεν το ήξερα .

παλιά που ήμουν σε παρέα που έκανε οβερκλοκ και κοιτούσα και κάποιες φορές το έκαναν και στο πισι μου θυμάμαι ότι είχε ένα εργαλείο που τέσταρε την σταθερότητα με ένα μίνι βίντεο να δει εαν βγαίνουν αρτιφακτς . μόλις περνούσαμε ενα όριο άρχιζαν κάτι αρτιφακτς πρασινοι κόκκοι και χαλούσε η εικόνα .

εκεί σταματουσαμε .

εαν συνεχιζαμε λίγο πιο πάνω και παίζαμε 4 ώρες far cry 4 θα καίγονταν η κάρτα ? κι ας είχε αρτιφακτς.

κάποιοι τότε φλάσαραν την χ800 σε χ850 χτ νομίζω . και έκανε 100 ευρώ πάνω. η φλασαρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα απο αυτα που γραφεις φιλε μου χωρις παρεξηγηση ειναι fail.

δεν ξαναπαρεμβαίνω για να μην χαλάω το θρεντ.

έψαξα λίγο γιατί δεν ήξερα τα base clocks των NVidia για να μην λέω μπαρουφες μιας και δεν ασχολούμαι με NVidia.

 επίσημα η strix έκδοση της ασους λέει base clock 1114 μετά λέει οβερκλοκ γύρω στα 120 MHz .

 εσύ πριν είπες για στραγάλια και  έλεγες κατι για 1400 κατι MHz 970 εαν είναι πιο γρήγορη από στοκ 390 .

 και μετά ακολουθουν οι δύο σελίδες απαντήσεων .

τώρα μπορώ να το πω άνετα .

με έκανες και χαμογέλασα. δεν γελάω εις βάρος σου . μου θύμησες ένα φίλο μου με καμπίνα αμαξιού 50 βαθμούς , διπλό τουρμπο ούνο . περναει άουντι στα φαναρια αλλα τέλος εβδομαδας συνεργείο .

εσυ αναφέρεσαι σε 330 MHz overclock . δεν το λες υπερβολικό αλλά είναι πολύ . πάνω από 27 /100 πρέπει να είναι. πάρα πολύ για επιδόσεις και διάρκεια ζωής .

οχι για το απόλυτο .

η strix έκδοση είναι ένα κλικ πάνω  από αυτή που αγόρασα νομίζω .

λέω και εγώ τόσο άσχετος είμαι , να έχουν base clock 1350 MHz οι Nvidia και να μην το έχω πάρει χαμπάρι .

και αυτό επειδή αρπαχτήκατε .

τέλος από εμένα .

εαν μπορέσω στο θεμα που έχω ανοίξει για την 390 κατάθεση εμπερίας μόλις πάρω την 390χ και κάνω το φορματ μετά από κανένα δίμηνο  θα ποστάρω τις διαφορές σε σχέση με την 390 . και σε 5 παιχνίδια που παίζω .

εαν θέλετε  μπείτε στο θέμα να δείτε από περιέργεια τη διαφορά 390 και 390 χ

 εδώ και το λινκ του σιτε της ασους

http://www.asus.com/Graphics-Cards/STRIXGTX970DC2OC4GD5SP/specifications/

Link to comment
Share on other sites

Oσο γραφεις τοσο εκτειθεσαι

Διαβασε λιγο ακομη για τον τροπο λειτουργιας των nvidia και μολις ξεκαθαρισεις τον τροπο λειτουργιας τους και πιο ειναι το base clock , το boost clock και το turbo clock αυτων των καρτων τα ξαναλεμε.

Μετα ελα να μου πεις πιο ειναι το στοκ turbo ρολοι που δουλευει out of the box μια 970 strix και ποσο % oc ειναι αν την κλοκαρεις στα 1400mhz που λες.

Το χειροτερο ειναι οτι εχεις πληρη ημιμαθεια των οσων γραφεις-που ειναι χειροτερο της αμαθειας- και μαλιστα υποστηριζεις αυτα που λες

Με βεβαιοτητα.

Συνεχισε την παραπληροφορηση.

Link to comment
Share on other sites

Oσο γραφεις τοσο εκτειθεσαι

Διαβασε λιγο ακομη για τον τροπο λειτουργιας των nvidia και μολις ξεκαθαρισεις τον τροπο λειτουργιας τους και πιο ειναι το base clock , το boost clock και το turbo clock αυτων των καρτων τα ξαναλεμε.

Μετα ελα να μου πεις πιο ειναι το στοκ turbo ρολοι που δουλευει out of the box μια 970 strix.

Το χειροτερο με αυτα που γραφεις ειναι οτι εχεις πληρη ημιμαθεια των οσων γραφεις-που ειναι χειροτερο της αμαθειας- και μαλιστα τα υποστηριζεις και ολας νε βεβαιοτητα.

Συνεχισε την παραπληροφορηση.

οκ λέγε για στραγάλια . 28/100 . για το απόλυτο νικάς εσύ και δεν μας νοιάζουν οι συνέπειες . για τη κοινή λογική του μέσου οικογενειαρχη  που βάζει στην ακρη 200 ευρώ το μήνα (και πάρα πολύ σου λέω. ) και δίνει 500 ευρώ για τουλαχιστον 3 χρόνια επισήμα νικάμε εμείς.

και το λεει base clock .

να σου κατέβω με στοκ τιταν χ να δω πόσο οβερκλοκ θα μου πεις ότι είσαι πιο γρήγορος από εμένα.

και η παραπληροφόρηση είστε εσείς που λετε ότι υπάρχει εγγύηση μετα από μανουαλ οβερκλοκ .

Link to comment
Share on other sites

οκ λέγε για στραγάλια . 28/100 . για το απόλυτο νικάς εσύ και δεν μας νοιάζουν οι συνέπειες . για τη κοινή λογική του μέσου οικογενειαρχη που βάζει στην ακρη 200 ευρώ το μήνα (και πάρα πολύ σου λέω. ) και δίνει 500 ευρώ για τουλαχιστον 3 χρόνια επισήμα νικάμε εμείς.

και το λεει base clock .

να σου κατέβω με στοκ τιταν χ να δω πόσο οβερκλοκ θα μου πεις ότι είσαι πιο γρήγορος από εμένα.

και η παραπληροφόρηση είστε εσείς που λετε ότι υπάρχει εγγύηση μετα από μανουαλ οβερκλοκ .

Πραγματικα δεν εχεις ιδεα για τον τροπο λειτουργειας των nvidia καρτων και μαλιστα υποστηριζεις με βεβαιοτητα οτι το να ανεβασεις μια 970 στα 1400 mhz ειναι 28% overclock.

Συνεχισε να γραφεις ολα αυτα τα ανυποστατα περι overclock εγγυησεων κτλ ενω ολοι σου λενε οτι εχεις πανυγηρικα αδικο σε οτι γραφεις.Συνεχισε την παραπληροφορηση.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν εχεις ιδεα για τον τροπο λειτουργειας των nvidia καρτων και μαλιστα υποστηριζεις με βεβαιοτητα οτι το να ανεβασεις μια 970 στα 1400 mhz ειναι 28% overclock.

Συνεχισε να γραφεις ολα αυτα τα ανυποστατα περι overclock εγγυησεων κτλ ενω ολοι σου λενε οτι εχεις πανυγηρικα αδικο σε οτι γραφεις.Συνεχισε την παραπληροφορηση.

ποιοι όλοι ? ο μπαμπης ο σουγιας κτλ ?

μαθηματικά είσαι 28/100 overclock .

και ποτέ δεν σου είπα ότι ξέρω . εαν σου έλεγα ξέρω δεν θα ασχολιόμουν . η θα σε έβαζα μια απλή κόντρα και τέλος .

 

εδιτ εαν θέλουν οι διαχειριστές του thelab ας στείλουν επίσημο ερώτημα στην amd ως επίσημο φορουμ να δουμε τι θα τους απαντήσει .

και ας το βγάλουν στις ειδήσεις ή σε στικυ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση εκανε ο TS , και καταληξαμε να μιλαμε για το ποσο κλοκαρει η καθε καρτα και για ασχετα γενικως πραγματα (αν και το κλοκαρισμα τεθηκε επι ταπητος στην αρχη)..

 

Εισαι σοβαρος ρε Γεωργιε; Ξερω.. Εισαι. Εμεις ειμαστε οι ασοβαροι που δε ξερουμε οτι χανουμε την εγγυηση με μανουαλ οβερκλοκ. 

Επισης εκει στην MSI που εστειλε το φιλαρακι μου την 980 για rma , ειναι ασχετοι, ξερει ομως ο υπαλληλος απο το πλαισιο... Hell Yeah.. 

Αν εμενα μεθαυριο χαλασει η καρτα μου , δε θα εχω εγγυηση επειδη μια φορα εδωσα +80 στον πυρηνα. Σωστα; Ουτε εκει στην palit ξερουν... Hell yeah..

 

και ποτέ δεν σου είπα ότι ξέρω . εαν σου έλεγα ξέρω δεν θα ασχολιόμουν

 

Εφοσον δε ξερεις, το θεμα καπου εδω τελειωνει , ετσι δεν ειναι; Δε ξερεις , αλλα συνεχιζεις σα να ηξερες και μας διδασκεις την ημιμαθεια σου.  

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δε ξερεις, το θεμα καπου εδω τελειωνει , ετσι δεν ειναι; Δε ξερεις , αλλα συνεχιζεις σα να ηξερες και μας διδασκεις την ημιμαθεια σου.

επίσημα μου είπαν ότι είσαι εκτός εγγύησης . δεν μου το έγραψαν σε χαρτί .

εσεις κάνετε hard mod σε ιντελ επεξεργαστές , delid πως το λετε και πάτε για εγγύση στην ιντελ .

 

μα τι λεω και σε ποιους το λεω .

το μισο φορουμ εδώ είναι οβερκλοκερς .

σαν να παώ σε γυμναστήριο με τύπους που κάνουν bodybuilding και χτυπάνε ενέσεις και να τους ρωτάω εαν κάνουν κακό οι ορμόνες .

 

επίσημα φίλε κάνεις λάθος . εισαι εκτός εγγύσης . και ας μην ξέρω ούτε την χαρτογραφηση του επεξεργαστή της 390 χ που αγόρασα.

εαν ησουν γατος φίλε δεν θα ασχολιόσουν μαζι μου . οι γάτοι έχουν πιο σημαντικά  να ασχοληθούν . .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.