Jump to content



Black Hole v2


Γεώργιος

Recommended Posts

 το μόνο που μπορούμε να κανουμε είναι να έχουμε ένα παιχνίδι που να απαιτεί τουλάχιστον 6 γίγα vram και να δουμε πoιο είναι πιο Playable με τα ίδια σετινκς  σε δύο πισι .

για αυτό πρέπει να περιμένουμε . κάνε λίγο υπομονή . σε κανενα διχρονο θα δούμε . τώρα για 100 megabyte που τρώει σε εμενα το advanced warfare δεν πιστεύω ότι δούμε διαφορά μόνο για 100 megabyte Μεταξύ 970 4 γίγα με 390 8 γίγα.

εγώ στο λέω από εμπειρία 1 χρόνου που είχε τιγκάρει η 7850 .

Εαν δε μπορει ο ΠΥΡΗΝΑΣ ο ρημαδιασμενος να αποδωσει , τι θα κανει απο ΜΟΝΗ ΤΗΣ η μνημη ; Αυτο λεμε ..  Πως θα γινει αυτο δηλαδη; Οταν θα ζητανε τοση μνημη τα παιχνιδια, η εν λογω καρτα θα ειναι αδυναμη πλεον...

For now , μπορει να αποδιδει καλυτερα στα παιχνιδια σε υψηλες αναλυσεις συμφωνα με τον Νικ και εφοσον πουλησε την 970, θελει να παει σε μια απο τις 390 και 390Χ. Εγω προτεινω Χ , ως ουσιαστικη αναβαθμιση. ή 980. 

 

Γεωργιε 980ti 6GB VRAM vs 290X/390Χ 8GB VRAM , ποια κερδιζει σε ενα παιχνιδι που θελει 6GB vram ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

ξεκάθαρα η 980 τι . εγώ λέω για την 970 με 4 γίγα και 400 ευρώ ήδη τίγκα.

εγώ σου λέω με εμπειρία ενός χρόνου με τιγκα μνήμη με την 7850 ότι μάλλον μόνο το far cry 3 πήρe πολύ boost λόγω του πυρήνα . σε όλα τα άλλα η μνήμη επηρέαζε.

νομίζω το έγραψα πιο πάνω . έπαιξα και το  crisis 3. se 2560 με την 7850 . και μου έκανε εντύπωση ότι έπαιζε με 45 frames νομίζω με textures μαξ και όλα το άλλα λοου ή καθόλου .

Link to comment
Share on other sites

άκου δεν στο λέω για επίδειξη . έχω χαλάσει από τα 19  (τώρα είμαι 32 ) γύρω στα 10.000 ευρώ  στα πισι.

παλιά έπαιρνα κάθε χρόνο άλλη κάρτα . έχω κάψει συνεχόμενα 3 χ800 από πουσάρισμα όλα μαξ . έχω κάποια εμπερια.

τώρα που ωρίμασα λίγο και δεν πετάω τα λεφτα μου αμέσως ξέρω ότι κάθε τρεις γενιές αξίζει αναβάθμιση στις κάρτες γραφικών . για το μέσο χρήστη. ούτε για Power users , enthousiasts και φυσικά για Overclockers .

τώρα το θεωρώ απαράδεκτο (με επιεικείς όρους ) κάρτα των 400 ευρώ να είναι ήδη τίγκα. ( βέβαια είναι κάποια σετινκς μαξ ) πιστεύω η μνήμη σε 2560 παίζει ρόλο . εκεί παίζω εγώ .

επίσης ακόμα και συνειδητός λεφτάς να είσαι (μέσος όχι βαρδινογιάννης) δεν δίνεις 400 ευρώ  για κάρτα για μόνο ένα χρόνο . όποιος και να είσαι. έχουμε και capital controls . και 4.000.000 άνεργοι .

το πιο σωστό είναι για αυτούς που χαίρονται με την 970 είναι να την θεωρούν futureproof για τρια χρόνια μόνο σε ανάλυση μεχρι 1920 χ 1080 . μέχρι εκεί .

ακόμα πιο σωστό είναι να το γράφουν και στο κουτί γιαυ αυτούς που δεν το ξέρουν . προτείνεται για χρήση 1920 χ 1080 . όχι 2560 και φυσικά όχι για 4κ .

τώρα εαν έκανε 250 ευρώ θα έλεγα ναι δεν πειράζει . αλλα για δύο χρόνια ζωής .


Ωρες ωρες ποσο θελω να βαλω ενα στοιχημα, χοντρο ομως, να μαζευτουμε σε δυο χρονια απο τωρα και να συγκρινουμε τις σημερινες καρτες γραφικων. Και αμα υπαρχει διαφορα πανω απο 5% προβαδισμα ειτε για τη μια μερια ειτε για την αλλη σε σχεση με τα σημερινα δεδομενα θα κατσω να μου τρυπησουνε τη μυτη ολοι οσοι υποστηριζουν τετοιες μπαρουφες περι future proof . Εδω η Fury που ειναι καρταρα, αποδιδει τρελες επιδοσεις με "μονο" 4GB Vram και καθομαστε και ασχολουμαστε ακομα με το αν εχουν λογω υπαρξης 8GB πανω σε μια 290Χ/390Χ. Δηλαδη ρε Γιωργη η Fury σε μια διετια οπου τα 6 GB Vram θα ειναι οπως λες mainstream, θα ειναι καρτα για πεταμα;  Μια χαρα την εφτιαξε την AMD η nVidia με τη ματσακωνια με την 970... Απο κει που περιμενε να πλουτισει πουλωντας πυρηνες θα βρεθει να πλουτισει πουλωντας 390..

 

Λοιπον με απλα ελληνικα η σειρα απο την πιο αδυναμη στην πιο δυνατη ειναι η εξης : GTX970<R9 390<R9 390X<GTX 980. Εχω ποσταρει λινκ με συγκριτικα και υπαρχουν και πολλα ακομα στο ιντερνε! Και θα εξακολουθησει να ειναι επ απειρον... Οποτε αγαπητε Νικ αν θεωρεις αναβαθμιση το ενα σκαλοπατι πανω, go for 390. Οπως εγραψα πιο πανω απο την αποψη VFM κερδιζει ολες τις υπολοιπες.

πιστεύω από την εμπειρία μου με την 7850 ότι στην απόκριση θα έχει διαφορά . εαν βρεις παιχνίδι  με 6 γίγα θα ήταν ενδιαφέρον .

τότε για πιο λόγο έβγαλαν 980 ti και τιταν με 6 γίγα μνήμη και 12 και όχι 3 και 6 αντίστοιχα? χαζοί είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Φοβερα και τρομερα πραγματα διαβαζω... Σιγα μη σου γραψουν στο κουτι "παρε την dell u2414h for better performance " .. Σιγα να μη της βαλουν και ταμπελα  " η καρτα μας κραταει για κανα δυο χρονακια , μετα πεταμα" ... LOL 

 

Το μαρουλακι (= φραγκα) , το χρησιμοποιει ο καθενας οπως νομιζει. Δεν υπαρχει future proof ειδικα στην καρτα γραφικων. Την αγοραζεις και οσο τραβηξει τραβηξε. 

 

Εγω ειμαι 31 , και το πρωτο σοβαρο pc το πηρα το 1999 οταν μεσουρανουσε η 3dfx. Και τι εγινε; Και εγω εχω καποια εμπειρια. Οι καιροι ομως αλλαζουν... Για 5 χρονια δεν ασχοληθηκα καθολου , και οταν αποφασισα να το κανω (γιατι αλλαζα pc ) , ειδα πολλα πραγματα αλλαγμενα και ενιωθα οτι ξεκινουσα απο την αρχη (ουσιαστικα ετσι ειναι). 

 

Το οτι εκαψες τις καρτες ειναι δικη σου αστοχια. Δωσε μου καρτες να σου καψω και εγω αμα θελεις, ευκολο ειναι :p

 

τότε για πιο λόγο έβγαλαν 980 ti και τιταν με 6 γίγα μνήμη και 12 και όχι 3 και 6 αντίστοιχα? χαζοί είναι ?
 

 

Οι τιτανες εχουν απωτερο κοινο τους επαγγελματιες που χρειαζονται τη μνημη για τις εκαστοτε 3d εφαρμογες. Υπαρχουν εφαρμογες που θελουν και Ram και VRAM και επεξεργαστικη ισχυ. Οι titan ειναι γι'αυτο το λογο, ασχετως αν εχουν και επιδοσεις στο gaming , και τις παιρνουν οι καραenthusiasts τεσσερις-τεσσερις. 

Link to comment
Share on other sites

Φοβερα και τρομερα πραγματα διαβαζω... Σιγα μη σου γραψουν στο κουτι "παρε την dell u2414h for better performance " .. Σιγα να μη της βαλουν και ταμπελα  " η καρτα μας κραταει για κανα δυο χρονακια , μετα πεταμα" ... LOL 

 

Το μαρουλακι (= φραγκα) , το χρησιμοποιει ο καθενας οπως νομιζει. Δεν υπαρχει future proof ειδικα στην καρτα γραφικων. Την αγοραζεις και οσο τραβηξει τραβηξε. 

 

Εγω ειμαι 31 , και το πρωτο σοβαρο pc το πηρα το 1999 οταν μεσουρανουσε η 3dfx. Και τι εγινε; Και εγω εχω καποια εμπειρια. Οι καιροι ομως αλλαζουν... Για 5 χρονια δεν ασχοληθηκα καθολου , και οταν αποφασισα να το κανω (γιατι αλλαζα pc ) , ειδα πολλα πραγματα αλλαγμενα και ενιωθα οτι ξεκινουσα απο την αρχη (ουσιαστικα ετσι ειναι). 

 

Το οτι εκαψες τις καρτες ειναι δικη σου αστοχια. Δωσε μου καρτες να σου καψω και εγω αμα θελεις, ευκολο ειναι :p

 

 

 

 

 

Οι τιτανες εχουν απωτερο κοινο τους επαγγελματιες που χρειαζονται τη μνημη για τις εκαστοτε 3d εφαρμογες. Υπαρχουν εφαρμογες που θελουν και Ram και VRAM και επεξεργαστικη ισχυ. Οι titan ειναι γι'αυτο το λογο, ασχετως αν εχουν και επιδοσεις στο gaming , και τις παιρνουν οι καραenthusiasts τεσσερις-τεσσερις. 

ο καθαρά γραφίστας θα πάρει καθαρά γραφιστική κάρτα . αυτό νομίζω . δεν ξέρω τι παίζει με αυτές δεν έχω πάρει ποτέ καμία.

το κάψιμο των καρτών το έγραψα για την νοοτροπία . όχι για την τεχνική . μετά κατάλαβα τι έπαιξε και καήκανε.

Link to comment
Share on other sites

δεν λέω αυτό

το λέω δεν αξίζει για ΜΕΣΟΥς χρήστες να κάνουν οβερκλοκ 50/100  με απροσδιόριστες συνέπειες για να χαλάσουν μια κάρτα 500 ευρώ .

πάντα μέσα στο δίπτυχο ΑΠΟΔΟΣΗ - ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΖΩΗς .

δεν μιλάω για  απόλυτες επιδόσεις .

εαν θες ολα μέσα , δεν μας νοιάζει τίποτα πάρε την τιταν χ , πουσαρε την όσο θες , βαλε άζωτο ότιδηποτε  θες και γίνε ο ποιο γρήγορος. βγάλε 100.000 σκορ στο firestrike . (single card config )

εκεί θα το πάμε ?? θα σου πω εγώ μετά ότι είσαι αργός ή η κάρτα σου είναι χάλια ?? εκτός άμα θέλω να στη σπάσω.

θέμα νοοτροπίας. ή επιλογών .

μην λες όμως την 970 50/100 πουσαρισμένη (και να τη θεωρείς νορμαλ κατάσταση ) και να τη βγαίνεις με κόκκινο σε στοκ με διάρκεια ζωής 3 χρόνια με 4 γίγα ραμ παραπάνω . απόλυτα είσαι εσύ πιο γρήγορος . σε σχετικά μεγέθη απόδοση - διάρκεια ζωης είναι καλύτερος ό άλλος . μη μας δουλεύεις .

τουλαχιστον μην πουλάς την κάρτα  μετά από 3 μήνες επειδή βαρέθηκες σε κάποιον ανυποψιαστο και να κάνεις την παπια.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα κανεις και το αναφερεις, αλλα επειδη και εγω ειχα μεχρι προτινως 290χ, τεσταρα σε asseto corsa - dying light - farcry4 - project cars - tomβ raider - shadow of mordors σε αναλυσεις 1080p και 1440p και την 290χ@1150mhz και την 970@1450mhz και σε ολα η 970 πηγαινε απο ελαχιστα εως αρκετα καλυτερα, εκτος του mordor που η 290χ εδινε περισσοτερα καρε εκει.

Απορω λοιπον σε τι  τεσταρες και ειδες οτι μια 290χ στοκ, ειναι ταχυτερη απο μια 970 χρονισμενη στα 1470mhz πυρηνα.

 

Anyway ετσι και αλλιως η 970 σου εχει φυγει πλεον, οποτε και η ολη κουβεντα δεν εχει απολυτως κανενα νοημα.

 

Για να συνδραμω και λιγο στο Thread οσο αφορα το ερωτημα σου μεταξυ 390 και 390Χ θα σου πω τα εξης.

Η 390 και η 390Χ -οπως λογικα θα γνωριζεις- ειναι μια 290 και 290Χ αντιστοιχα με 8gb vram και με ανεβασμενα εργοστασιακα ρολογια, τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

Επειδη λοιπον ειχα και 290 και 290Χ, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι διαφορες επιδοσεων clock to clock μεταξυ αυτων των καρτων ειναι παρα πολυ μικρες, μετα βιας αγγιζουν το 5% οποτε και η χρηματικη διαφορα που τους χωριζει  φανταζει αστεια, δεδομενης της διαφορας επιδοσεων που εχουν.

Εχε υποψιν σου οτι και ειτε X ειτε nonX, πιανουνε το ιδιο ρολοι πυρηνα σε max OC -οκ αναλογα και το κομματι που θα σου κατσει εννοειτε- οποτε και ειναι απολυτως λογικη η clock to clock συγριση που κανω πιο πανω, διοτι  στα ιδια ρολογια θα τις κλοκαρεις ειτε με την μια ειτε με την αλλη.

 

Μην περιμενεις λοιπον να δεις διαφορες επιδοσεων πανω απο 5% clock to clock μεταξυ 390 και 390χ, απο εκει και περα δικα σου τα χρηματα, δικη σου και η αποφαση.

 

Τελος η προσωπικη μου αποψη-αν θελεις την διαβαζεις- ουτε η 390 αλλα ουτε η 390χ αξιζουν τα λεφτα που κοστιζουν σημερα με την καμια και εξηγω.

Μπορεις απλα να παρεις μια cuctom υλοποιηση 290χ μετεχειρη που βρισκεις πλεον ευκολα στο 250αρι και να κανεις την ιδια δουλεια με την 390χ των 500 ευρω.

Τα 8gb vram vs 4gb vram δεν προκυτε να σου δωσουν ουτε 1fps παραπανω ακομη και σε 1440p που σε ενδιαφερει, περισσοτερο marketing τρικ της amd ειναι η τοποθετηση 8gb vram στην 390χ για να δικαιολογησει την 500αρουμπα που ζηταει σημερα για να πουλησει μια 290χ στην ουσια, παρα κινηση ουσιας.Τα 8gb vram σε μια καρτα επιπεδου 290χ ειναι χρηστικα αχρειστα.

 

@Γεώργιος

Συνεχισε εσυ να συγκρινεις gpu με κινητηρες αυτοκινητων και να σκιζεις τα ιματια σου οτι αν κανεις oc σε μια καρτα χανεις και την εγγυηση της, ενω ουτε ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν λεει κατι τετοιο.

Στο τελος θα μας πεις- μιας και αρεσκεσαι στα παραδειγματα αυτοκινητων- οτι αμα παρω ενα καινουργιο αμαξι και πατησω τερμα το γκαζι αυτοματα θα χασω και την εργοστασικη του εγγυηση.

Επισης αυτα τα 50/100 και 70/100 oc που γραφεις και ξανα γραφεις τι ακριβως ειναι? Πες μου οτι δεν εννοεις 50% και 70% oc στον πυρηνα της καρτας.

γιατί έχω γράψει ποσοστά σε δύο σημεία .

α) δεν θεωρώ φυσιολογικό το πουσάρισμα 50/100 πάνω (απο 1000 σε 1500 )  στα MHz στον πυρήνα

β) προτιμω η κάρτα να έχει 50/100 φόρτο και να βγάζει τα ίδια με την άλλη που έχει φόρτο 80/100 (χρήση )

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω γράψει ποσοστά σε δύο σημεία .

α) δεν θεωρώ φυσιολογικό το πουσάρισμα 50/100 πάνω (απο 1000 σε 1500 )  στα MHz στον πυρήνα

β) προτιμω η κάρτα να έχει 50/100 φόρτο και να βγάζει τα ίδια με την άλλη που έχει φόρτο 80/100 (χρήση )

Τι 50% Oc μισες δουλειες θα κανουμε, αν δεν κανεις 100% oc στην συχνοτητα του πυρηνα της gpu δεν κανεις τιποτε :hehe:

Για να αναφερεσαι σε 50% και 70%  overclock σε μια gpu, λες και οι gpu αναβαζουν τα mhz σαν να ειναι στραγαλια, στοιχηματιζω οτι ουδεποτε εχεις ασχοληθει με το αντικειμενο αλλιως δεν θα εγραφες τετοια πραγματα.

Μετα συγχωρησεως αλλα για να το πω απλα, τα περισσοτερα που εχεις γραψει ειναι παντελως εκτος πραγματικοτητας.-

Link to comment
Share on other sites

Γεωργιε,ποιος σου εχει πει οτι με το overclock καιγονται οι καρτες?

Εχεις καποιο link ,δειγμα , κατι τελος παντων που να το τεκμειρειωνει?

Εδω ετσι

post-60450-0-48289300-1438613777_thumb.j

και δεν καιγεται τιποτα,και εσυ που πηγες τον πυρηνα 200mhz με software εκαψες 3 καρτες?

Και εβγαλες και την νεκροψια οτι πηγαν απο overclock?

Δλδ η καθε εταιρια ,που βγαζει pre-oced μοντελα σε σχεση τις reference?Θα χαλασουν σε 2 χρονια?

Πολυ πριν φτασει μια καρτα να "καει" απο το extreme overclock του afterburner,εχει κολλησει ο driver,εχει πεταξει artifacts,εχει πεταξει μπλε οθονες,τσιριζει,μυριζει,και μετα 'ισως' καει.Αφου θα της εχεις ριξει νερο ή θα την εχεις βραχυκλωσει με το χερι,γιατι αλλιως,δεν.

Καλο ειναι να μην παραπληροφορεις το κοσμο χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην παραπληροφορεις το κοσμο χωρις λογο

τι λες ρε φίλε . δεν έχω κακή πρόθεση .

ζητάω τη βοήθεια ενός διαχειστή από εχθές αλλά δεν απαντάει κανείς .

αυτά που λέτε εσείς είναι ανυπόστατα.

με όβερκλοκ δεν έχω ασχοληθει ποτέ . δεν με ενδιαφέρει. τα φυσικά μεγέθη τα ξέρω .

αυτό που λέω είναι ότι ,απλά δεν είμαι σίγουρος , ότι μόλις κάνεις οβερκλοκ ΧΆΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΟΠΟΊΑ ΕΊΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΈΝΗ ΚΑΙ ΌΣΟ ΛΊΓΟ OVERCLOCK ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙς . ΧΑΝΕΙς ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ .

ΕΠΙΣΗς ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ . OVERCLOKER ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΤΡΑ.

σιγά μη στήσουμε ολόκληρο παγκο εργαστηρίου για να κάνουμε οβερκλοκ.

ΑΝΑΦΈΡΟΜΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΉΣΕΙς ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΛΗΦΟΡΗΣΗ  , ΣΕ ΜΈΣΟΥς ΧΡΉΣΤΕς . ΜΕΣΟΥς ΧΡΉΣΤΕς .

τουλάχιστον μην τις πουλας μετά τις κάρτες σε ανυποψιαστους και τους λες ολα οκ . την επαιζα στοκ σε παιχνιδια τύπου λολ κτλ.


οτι δηλαδη μια 290χ στοκ ειναι ταχυτερη μιας 970 oc'ed στα 1470mhz πυρηνα.

αυτό που λες εδώ τι είναι στραγάλια ??? εγώ αναφέρομαι σε σχέση απόδοση και διάρκεια ζωής ταυτόχρονα. όχι απόλυτες επιδόσεις .

εσυ τι πως έκανες 400 MHz overclock ? δεν ξέρω τα στοκ ρολόγια των NVidia.

Link to comment
Share on other sites

Δε χανεις την εγγυηση με το Overclock. Εκανε oc  ενας φιλος σε μια 980 για καθε μερα και την ειχε +200 και +200 μνημες/πυρηνα (αν θυμαμαι καλα τα νουμερα- για καθημερινη χρηση και για bench την ανεβαζε παραπανω), και επρεπε να αλλαχτει για καποιο προβλημα που ειχε (ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ OC). Αλλαχτηκε κανονικα. 

Τι δε καταλαβαινεις; 

 

Εκτος και αν ειναι ειδικη κατηγορια η 980 "oc accepted " . 

Link to comment
Share on other sites

και δεν καιγεται τιποτα,και εσυ που πηγες τον πυρηνα 200mhz με software εκαψες 3 καρτες?

 το εγραψα αλλά δεν κατάλαβες. δεν έκανα οβερκλοκ. πουσαρα την κάρτα μέσω των σετινκς .

η οθόνη μου όπως είδα μετά από τρεις μήνες έπαιζε 1600  ανάλυση στα 75 hz

η κάρτα υποστήριζε επίσημα 1600 στα 65 χερτζ. μάλλον από αυτό κάηκε .

μιλάω για τις χ800 χρόνια πριν που κάποιοι τις φλασάρανε σε χ850 νομίζω . και το μαινστρεαμ έπαιζε σε 1280 .


Δε χανεις την εγγυηση με το Overclock. Εκανε oc  ενας φιλος σε μια 980 για καθε μερα και την ειχε +200 και +200 μνημες/πυρηνα (αν θυμαμαι καλα τα νουμερα- για καθημερινη χρηση και για bench την ανεβαζε παραπανω), και επρεπε να αλλαχτει για καποιο προβλημα που ειχε (ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ OC). Αλλαχτηκε κανονικα. 

Τι δε καταλαβαινεις; 

 

Εκτος και αν ειναι ειδικη κατηγορια η 980 "oc accepted " . 

τους το είπε ότι την έκανε οβερκλοκ ?

Link to comment
Share on other sites

με όβερκλοκ δεν έχω ασχοληθει ποτέ . δεν με ενδιαφέρει. τα φυσικά μεγέθη τα ξέρω .

αυτό που λέω είναι ότι ,απλά δεν είμαι σίγουρος , ότι μόλις κάνεις οβερκλοκ ΧΆΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΟΠΟΊΑ ΕΊΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΈΝΗ ΚΑΙ ΌΣΟ ΛΊΓΟ OVERCLOCK ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙς . ΧΑΝΕΙς ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ

δεν ξέρω τα στοκ ρολόγια των NVidia.

Δεν ξέρεις, δεν έχεις ασχοληθεί, δεν είσαι σίγουρος, αλλά γράφεις με bold, ότι χάνεις την εγγύηση. Αυτό είναι παραπληροφορηση φίλε μου.

Και εδώ κολλάει ότι η ημιμαθεια είναι χειρότερη της αμαθειας.

Επίσης, η φώτο που έβαλα είναι από το Google για παράδειγμα, και όχι από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανες οβερκλοκ,  αλλα εκανες οβερκλοκ. 

 

 

 

 

 

ναι

οβερ κλοκ δεν έκανα . ήταν τα μαμα supported resolution settings της κάρτας και της οθόνης που ειχα.

παλιά δεν ήταν τόσο universal τα πρότυπα .

η κάρτα επίσημα άντεχε μέχρι 65 και η οθόνη 75 . μάλλον από  εκει κάηκαν.

αλλά δεν το έκανα επίτηδες .

στο πουλιαδη μου άλλαξαν 3 σε δύο εβδομάδες.

Δεν ξέρεις, δεν έχεις ασχοληθεί, δεν είσαι σίγουρος, αλλά γράφεις με bold, ότι χάνεις την εγγύηση. Αυτό είναι παραπληροφορηση φίλε μου.

Και εδώ κολλάει ότι η ημιμαθεια είναι χειρότερη της αμαθειας.

Επίσης, η φώτο που έβαλα είναι από το Google για παράδειγμα, και όχι από εμένα.

επίσημα έχω ασχοληθεί με αγορές καρτών από το 2001 . το μόνο που ξέρω είναι η περιορισμένη εγγύηση και γιατί είναι περιορισμένη .

σε δύο μέρες δύο μεγάλες αλυσίδες πλαισιο eshop μου είπαν εισαι εκτός εγγύησης και ένας τεχνικος στη γειτονιά μου είπε το ίδιο που δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει κάρτες .

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αυτα που γραφεις να τα κανεις λιγο πιο ευκολα στην αναγνωση :)

 

Οταν γραφεις "δεν εκανα οβερκλοκ , αλλα πουσαρα την καρτα" ειναι σα να λες οτι "δεν εκανα οβερκλοκ , αλλα εκανα οβερκλοκ " :p

 

Δηλαδη η οθονη ηταν 75HZ (75ρες ηταν οι παλιες CRT) και η καρτα υποστηριζε 65; Αυτο λες; πως γινεται αυτο; Ειχα 75HZ σε μια πολυ παλια AOC και σε καρτα voodoo 3 3500. Πουθενα δε θυμαμαι καρτες να μην μπορουν να παιξουν στα 75Hz και να εχουν ταβανι τα 65. Και μαλιστα να καουν απο αυτο... Εαν συνεβαινε σε ΑΤΙ της εποχης,  τι να πω τοτε..

 

Βασικα δε το κοβουμε καπου εδω; Λεω εγω τωρα... Το θεμα παραπηγε offtopic... 390 vs 390X σημειωσατε 1 για το value Χ2 για το performance :p

Link to comment
Share on other sites

 

αυτό που λες εδώ τι είναι στραγάλια ??? εγώ αναφέρομαι σε σχέση απόδοση και διάρκεια ζωής ταυτόχρονα. όχι απόλυτες επιδόσεις .

εσυ τι πως έκανες 400 MHz overclock ? δεν ξέρω τα στοκ ρολόγια των NVidia.

 

Εφοσον λοιπον δεν ξερεις τα στοκ ρολογια μιας 970, τοτε πες δεν ξερω δεν απαντω και μην συνεχιζεις να γραφεις ανυποστατα πραγματα οπως το "εσυ πως εκανες 400mhz overclock" τα οποιο και  δεν υφισταται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.