Jump to content



Black Hole v2


Γεώργιος

Recommended Posts

Φίλε μου μιλάς για στραγάλια . Και πιέζεις εναν τύπο να σου πει ναι οτι η καρτα σου είναι πιο γρήγορη από την 390 στοκ. Που η κάρτα σου είναι με μισή μνήμη και ενα κλικ κάτω σαν κατηγορία .

Αφου σου αρέσει να παίζεις πες μου με πόσο οβερκλοκ χαίρεσαι να λες οτι είσαι πιο γρήγορος απο μια τιταν χ .

Προσπαθεις να με πείσεις ότι είμαι άσχετος και εσυ ο gosu του οβερκλοκ . Και στο ξαναλέω .

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΟΒΕΡΚΛΟΚ .

πρέπει να είσαι κάτω από 25 . Έτσι δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Προσπαθώ να καταλάβω, πως έχεις συνδέσει το overclock με τη βελτίωση του αυτοκινήτου. Και θεωρείς καγκουρα όποιον το κάνει. Μας λες για στραγαλια, για uno turbo που περνάει audi, για 20/100 50/100 6*6=36 7*8=56, και πωλητές πλαισίου, για να υποστηριξεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, χωρίς να ξέρεις και χωρίς να έχεις ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε ποσο οφφ τοπικ πηγε το πραγμα... Απο 390-390Χ , πηγαμε σε τουρμπινες, σε σασμαν, και τωρα εχει γυρισει σε ξηροκαρπια το πραγμα. Αν και απο τα στραγαλια εγω προτιμω τα σπορια .. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μιλάς για στραγάλια . 

Λαθος, εσυ μιλησες περι στραγαλιων που αναφερεσαι σε 50% και 70% oc στον πυρηνα μιας gpu, πραγμα που δειχνει οτι  εχεις απολυτη αγνοια  περι gpu oc(καλα εδω εχεις γραψει μαργαριταρια και μαργαριταρια θα μου πεις  στο 50% και 70% oc θα κολλησουμε :p ).

 

 

Και πιέζεις εναν τύπο να σου πει ναι οτι η καρτα σου είναι πιο γρήγορη από την 390 στοκ.

Kαταρχας δεν εχω 970, οποτε η μαντικη σου ικανοτητα δεν επιασε εδω :p

Επισης η 390 οντας 290 με 8gb vram και τσιτωμενα ρολογια by factory δεν χρειαζεται καν oc μια 970 για να γινει ταχυτερη, μια g1 η οποιαδηποτε custom 970 δεν χρειαζεται να κλοκαρει για να βγει πανω απο 390 custom, 970oc'ed>290(390)οc'ed να στο πω απλα.

Αυτο που ειπα στο topic strarter ειναι οτι πηγαινοντας απο 970 σε 390 κανει μια τρυπα στο νερο λεφτα πεταει,για να πει πως κανει αναβαθμιση μετα την 970, πρεπει να παει ειτε σε 980, ειτε σε 980Ti, που ειδικα με την δευτερη  θα δει διαφορες επιδοσεων 40-50% προς τα πανω.

 

Που η κάρτα σου είναι με μισή μνήμη και ενα κλικ κάτω σαν κατηγορία .

 

Δεν εχω 970 ξαναλεω.Συνεχισε εσυ να πιστευει οτι η το συστατικο επιτυχιας μια gpu ειναι η αφθονη vram, λες και μονη της η vram παιζει τα games :hehe:

Αληθεια για δειξε μου review με την 390x συγκριση με την 980 που εχει την μιση vram, να δουμε ποσο μπροστα της ειναι η 390χ με την αφθονη vram :hehe:

Λες μια 390 να ριχνει και σε 980ti επειδη εχει 6gb vram? :hehe:

Λες η titanX να ειναι δυο φορες ταχυτερη απο μια 980ti εχοντας διπλασια vram? :hehe:

 

Προσπαθεις να με πείσεις ότι είμαι άσχετος και εσυ ο gosu του οβερκλοκ . Και στο ξαναλέω .

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΟΒΕΡΚΛΟΚ .

 

Moνος σου  παραδεχεσαι  οτι εισαι ασχετος με το αντικειμενο :T:

Αλλα και να μην το παραρεδοσουνα παλι κανει μπαμ  απο τα γραφομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος νομιζω η 390 ειναι ελαφρως-οριακα ταχυτερη απο την 970 με στοκ ρολογια

Αναλογα τι θα συγκρινεις και τι review θα διαβασεις.

Αν συγκρινεις για παραδειγμα μια 390 custom(ολες custom ειναι με τσιτωμενα ρολογια, κλασσικη referennce εκδοση με το blower coοler δεν βγηκε) με μια 970 reference που εχει τα ρολογια στα πατωματα ειναι σωστο αυτο που γραφεις πιο πανω.

Ετσι συγκρινουν και τα περισσοτερα review.

Αν συγκρινεις ομως την g1 σου για παραδειγμα με μια 390 custom, τσουκ, θα ειναι μια η αλλη out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα παω πασο γιατι δεν εχω ψαξει τι παιζει με ολες τις υλοποιησεις. Αυτη την εντυπωση την ειχα απο τοτε που παρουσιαστηκαν τα πρωτα reviews για 390/Χ αλλα εκτοτε δρεν εχω ψαχτει περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσω στον Γεωργιο ενα απλο παραδειγματακι , για να καταλαβει γιατί αυτα που λεει ειναι εντελως εκτος τοπου και χρονου. Οχι οτι ειναι κανα επιχειρημα τρελο , απλα θα κανω μια υστατη προσπαθεια και θα το σταματησω.

 

Εγω τρεχω αυτο το προγραμμα στον υπολογιστη μου. Μου λεει θερμοκρασιες κλπ κλπ , χρησιμες πληροφοριες γενικως. Θα το ξερεις λογικα το msi afterburner. Μου δινει και τη δυνατοτητα με τις μπαρουλες του να κλοκαρω την καρτα, εαν ειναι αυτο δυνατο. . Στην φωτο που ακολουθει , το GPU-Z μου λεει οτι εχω ASIC 87.5% . Σα να μου λεει "φιλαρακι δωσε +200 στον πυρηνα να γουσταρεις". Φαινεται και το msi ab διπλα.

 

post-60900-0-41971100-1438673234_thumb.p

 

 Βεβαια με τις θερμοκρασιες εξω και μεσα στο σπιτι , δεν ειναι οχι για  OC αλλα ουτε για παιχνιδι αυτη η καρτα που εχω , με τα στοκ ρολογια να ειναι ηδη oced κατα πολυ απο την palit. Δε θα καει ομως παρολα αυτα. Θα μου δειξει οτι "στοπ , δε μπορεις αλλο να κλοκαρεις". Θα μου βγαλει black screen , θα μου δωσει artifacts. 

Δε θα μου πει "τσακαλε , εχασες την εγγυηση ". Γιατι αυτες τις ερμες τις μπαρες , τις γυριζεις στο "0" και εισαι στοκ ξανα σε 5 sec. Δεν εχει και τιποτα μεσα η καρτα που να λεει οτι εγινε oc, και εφοσον σκεψου, η ιδια η εταιρεια σου δινει την ευκαιρια να το κανεις το OC στην καρτα, θα σου παρει και την εγγυηση; 

Δεν εχεις καμμια επισημη απαντηση απο κανεναν φιλε μου , μη μας λες εχεις επισημες απαντησεις. Επισημη απαντηση ειναι απο την εκαστοτε εταιρεια,  η οποια και πολυ πιθανο θα ειναι να θελει να σε αποτρεχει απο το OC γιατι δε ξερει το επιπεδο γνωσεων του καθενος. 

 

Προσκαλω τους @takis-pa,  και @azazil1190,   ( 2 τυχαια nicknames ) να μας πουνε ποσων καρτων εγγυησεις εχουν "χαλασει" .

 

 

Σημειωνω οτι ασχοληθηκα ελαχιστα, μιας και η καρτα μου θελει modification μαλλον για να γινει oc , γιατι δε δεχεται ουτε +20 στον πυρηνα (black screen σε bench). Εχω και θεμα παραδιπλα και ρωτουσα γιατι το ASIC ειναι ιδιαιτερα υψηλο , αλλα μαλλον παει στραφη (not sure)

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη, εσυ δεν είπες ότι δε θα ξανα απαντήσεις 2 σελίδες πίσω;

Nick74 : πες μου, υπολόγιζες ότι το θεμα σου, θα είχε τέτοιο χαμό;; :p

Γομαρ θα σε παρακαλέσω να μην πετάγιεσαι . Τα κάνεις σε πολλους ,σε πολλα θρεντ και σε πολλούς τομείς . Δεν σε ρώτησε κανένας .

Σου απαντάω γιατί είναι εύκολη απάντηση ,γιατί είμαι από το ιπαντ και δεν μπορώ εύκολα να κάνω παραθέσεις .

Στους υπόλοιπους θα απαντήσω όταν ανοίξω το πισι .

Και ξαναλέω δεν υπερασπίζομαι τον γνώμη μου . Μπήκα επειδή δύο αρπάχτηκαν για το εαν ειναι γρήγορη μια πουσαρισμένη 970 με 28/100 οβερκλοκ σε σχέση με μια στοκ 390 με διπλάσια μνήμη και τριά χρόνια εγγύηση .

Νομίζω ότι μου τη λέει και αυτός του οποίου πήρα το μέρος .

Για το ότι δεν ασχολούμαι με οβερκλοκ δεν με κάνει άσχετο . Δεν με ενδιαφέρει το θέμα .

Και για αυτο που δίνει ένα παράδειγμα με το msi afterburner εαν η κάρτα του γιατί δεν το πρόσεξα , δεν είναι msi είναι εκτός εγγύησης . Εαν είναι ασους η κάρτα με το που ανεβάσεις ένα χερτζ τον πυρήνα για 1/1000 του δευτερολέπτου με μανοαλ οβερκλοκ με πρόγραμμα εκτος του οδηγού ,ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟς ΕΓΓΎΗΣΗς .

Και αυτά που λες για τις ραμ , δώσε ακαουντ τράπεζας να σου βάλω 10 ευρώ ,επειδή είσαι πιο επιτυχημένος από τον προηγουμενο , να παρεις και γλυφιτζούρι και παγωτό .

Δεν είπα ότι κατέχεις 970. Η 970 που λες 4 σελίδες πιο πίσω μόλις μπουκώσει η μνήμη με παιχνίδι που θέλει 6 γίγα vram χωρίς να είναι βαρύ για τον πυρήνα ,η κάρτα σου θα γίνει πιο αργή από την 390 .

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο απι τα 10.000 που εχεις δωσει για pc ειμαι σιγουρος οτι τα μισα σχεδον εχουν παει τσαμπα. Ειτε γιατι απο το eshop-πλαισιο σ εβαλαν ν αγορασεις πανακριβο πραγμα που δεν σου χρειαζοταν η γιατι κατι σου χαλασε και στο παρουσιασαν εκτος εγγυησης η δεν ξερω κι εγω για ποιο αλλο λογο. Λυσε μου μια απορια. Λες οτι προτιμας κατι που θα δουλευει με 50% φορτο και οχι κατι με 80% φορτο. Για πες μου λοιπον, απο τι αποτελειται το συστημα σου και ποιο τροφοδοτικο,και τι ισχυος(watt), χρησιμοποιεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κορσαίρ 850 modular . Έχω δυο dell 27 .η μία είναι η παλιά u2711 .είναι χαλασμένη . Παίζω σε 2560 εδώ και 5 χρόνια . Παιχνίδια παίζω από 10 χρονών .

Προτιμώ το vsync on και για το σπάσιμο στην οθόνη και για να μην πουσάρεται ο πυρήνας .

Παλιά είχα διπλό ραιντ 0 με ssd . Ενα για το λειτουργικό μόνο και ένα για τα παιχνίδια .

Το έσπασα γιατιμδεν είχε επιδόσεις στα ασυμπίεστα δεδομένα .

Τώρα έχω δύο σχέτους 850 προ .

Και επεξεργαστή τον 3550 . Μνήμη 20 γίγα. Corsair .

Πληκτρολόγιο το k90 .

Δεν με κατευθύνανε λάθος . Κυνηγούσα το απόλυτο .

Όταν ήμουν μικρός . Στα 24 .

Είχα το 9500 το νόκια το communicator όταν το mainstream ήταν τρία κλίκ κάτω .

Link to comment
Share on other sites

850 watt? Διπλα raid 0? 20GB RAM? 2 samsung 850 pro? Σιγουρα λοιπον εχεις δωσει παρα πολλα λεφτα αδικα μιας και τετοια "λαθη" υπερβολης θα εχουν γινει και στα προηγουμενα συστηματα. Κυνηγας το απολυτο με τον 3550; Οπως σ ειπα πρεπει να ενημερωθεις σε πολλα και το λεω καλοπροαιρετα. Σταματα επισης να επιμενεις ειδικα στο θεμα εγγυησης και επιδοσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμη ειχα 16 γιγα αλλά έβαλα και τις παλιές να μην κάθονται . 8 γίγα είναι λίγα πλεον

 

 

Good job. Ετσι ακριβως πρεπει να κανει ο καθενας μας.  Εγω ο καημενος με 8gb ram ειμαι οριακα και το pagefile παει συννεφο

 

Οπως βλεπω αυξανεται το ποσο με το οποιο σε επιασαν κορ...εε εννοω εκανες τις σουπερ αγορες σου. απο 10Κ πηγαμε στα 14Κ. Σα το oc που κανουμε οι φτωχοι ολοι εμεις που χανουμε τις εγγυησεις μας τα δινεις τα λεφτα.. Σα τα στραγαλια που αναφερεις πιο πανω . 

 

@GoMaR,  27/100= 0.27. Τι ακριβως δε καταλαβες ; :p

Link to comment
Share on other sites

850 watt? Διπλα raid 0? 20GB RAM? 2 samsung 850 pro? Σιγουρα λοιπον εχεις δωσει παρα πολλα λεφτα αδικα μιας και τετοια "λαθη" υπερβολης θα εχουν γινει και στα προηγουμενα συστηματα. Κυνηγας το απολυτο με τον 3550; Οπως σ ειπα πρεπει να ενημερωθεις σε πολλα και το λεω καλοπροαιρετα. Σταματα επισης να επιμενεις ειδικα στο θεμα εγγυησης και επιδοσεων.

 

 

μωρε ενταξει ειναι τα "λαθη υπερβολης" αλλα δεν κολλανε πουθενα με τον 3550...

Link to comment
Share on other sites

τι ***** γμω το διαολο μου ειναι το 27/100 που διαβαζω τοσες σελιδες ;

Γιωργο αν σε ενοχλω report me.Ετσι ειμαι εγω.Πεταχτουλης :hehe:

report δεν σου ξανακάνω γιατί δεν πήρα απάντηση από τους διαχειριστές . δεν ξανασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.