Jump to content


Αγορά Hardware


Recommended Posts

Γεια σας παιδία , το ξέρω σας έχω ζαλίσει αλλα τι να κανω ,τεσπα...Θελω να παρω cpu,mobo,ram είμαι αναμεσα σε ι5 4690κ και φχ 8350 θα μου πείτε τι φχ 8350 αλλα στα καινούργια παιχνιδια που θα βγούν που θα θέλουν παραπάνω πυρήνες λογικα ο φχ 8350 δεν θα ειναι καλύτερος ???

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι ο fx εχει πιο ακριβη μητρηκη και σιγουρα θα χρειαστει cooler (ο i5 τρεχει και με το στοκ χωρις oc),τωρα στα games δεν θα δεις μεγαλη διαφορα γιατι δεν υπαρχουν αρκετα που δουλευουν και τους 8 πυρηνες του fx 

Link to comment
Share on other sites

Το bf4 χρησιμοποιοει πανω απο 4 πυρήνες αλλα και παλι ο ι5 4690κ βγάζει περισσότερα φπσ.. τεσπα , λέμε οτι βγένει παιχνίδι που χρησιμοποιοει 6 η και 8 πυρήνες θα τρέχει καλύτερα ο φχ η και παλι ο ι5 θα τον πέρνει ? αυτο θέλω να μάθω !

Έγινε επεξεργασία από AsuS
Link to comment
Share on other sites

ζητημα να δεις μεγαλες διαφορες σε fps μεταξυ αυτων των επεξεργαστων.πιο μεγαλες διαφορες θα δεις αμα αναβαθμισεις την καρτα γραφικων

 

βασικο ερωτημα: τι hardware εχεις τωρα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το budget χοραει και 970/390 οτι κι αν παρω ειτε 8350 ειτε 4690κ οποτε;;;στα παιχνιδια τωρα που υπαρχουν ο 4690κ τα παει καλυτερα απο τον 8350 αλλα στα καινουργια μηπως ο 8350 ανταπεξελθει καλυτερα επειδη θα θελουν περισσοτερους πυρηνες ;;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα κοιτας το Single core performance, και ασε το τι θα γινει σε 2-3-4 χρονια. Αμα πας με σκεπτικο ΤΙ μπορει να γινει, το'χασες το παιχνιδι. Σε αυτο, ο ι5 κερδιζει. Αν ψυχολογικα νιωθεις καλυτερα, και νομιζεις οτι ο 8350 αποτελει μονοδρομο (μιας και απο τον τροπο που σκεφτεσαι , φαινεται να το εχεις σχεδον αποφασισει), προχωρα με τον 8350. 

 

Να σημειωσω οτι ο καθε επεξεργαστης, αλλου θα αποδωσει καλυτερα αλλου οχι, αυτο εξυπακουεται. Εγω overall θα κοιτουσα για i5. Οχι οτι ο 8350 θα σε "χαλασει" ...

 

Σε καθε περιπτωση θες μια καλη aftermarket ψυκτρα. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λάθος εντύπωση έδωσα.. Σε ι5 4690κ ήμουν απλα είπα να μην κάνω βιαστική κίνηση .. όσο για το αλλου θα τα παει καλα αλλου όχι το μόνο που θα κανω ειναι gaming απλα με ενδιαφέρει ετσι οπως τα παει ο 4690κ σε σύγκριση με τον 8350 αυτή την στιγμή να τα παει και στα καινούργια παιχνιδια και με το δχ12 

Έγινε επεξεργασία από AsuS
Link to comment
Share on other sites

Για gaming μιλαω και εγω. Δηλαδη θα πας σε εναν επεξεργαστη με το σκεπτικο οτι μπορει να τα παει καλυτερα σε 1-2 χρονια απο τωρα;   Εως τοτε θα εχουν βγει αλλοι επεξεργαστες..

 

 

Dx12 παιχνιδια θα αργησουν πολυ ακομη. Μην κοιταζεις διαφορα benchmarks απο δω και απο κει και σε ξεγελουν :) 

 

Επισης στο Dx12 απλα φαινομενικα δειχνει να τα παει καπως καλυτερα η AMD στις καρτες γραφικων της. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ναι κοιτάω σε 1-2 χρόνια αν θα πάει καλα πλέον δεν ειναι η εποχή για να παίρνεις σημερα επεξεργαστη και μετα απο εναν χρονο να αλλάζεις! Επισής θελω να μαθω σε αυτα τα 1-2 χρονια που έρχονται πως θα τα παει ο 8350 σε σύγκριση με τον 4690κ

Link to comment
Share on other sites

Σου φαινομαστε για μαντες; Θες να σου πουμε εμεις πως θα παει σε 2 χρονια ενας επεξεργαστης που εχει ηδη 3 χρονια στην αγορα; Απαντησες ηδη μονος σου.

 

 

Ο 4690Κ ειναι πιο φρεσκος με δυνατοτερο single core performance, και στο 75% των περιπτωσεων ανωτερος απο εναν με περισσοτερους πυρηνες. Σου λεω τι συμβαινει ΤΩΡΑ. Εαν θες να μαθεις σε 1-2 χρονια τι θα γινεται , παιρνεις και τους δυο και τους συγκρινεις. Εμεις δε μπορουμε να σου πουμε "παρε εκεινο" , και μετα να ερθεις να μας πεις "παιδια ειχατε αδικο". . Τοσο απλα.

Επισης ρολο (μεγαλυτερο μαλιστα) παιζει η καρτα γραφικων που θα εχεις σε συνδιασμο με τον επεξεργαστη. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πήρα την απάντηση μου ...εσυ συγκεκριμένα προτιμάς καλύτερο επεξεργαστη και χειρότερη καρτα η εναν χειρότερο επεξεργαστη με μια καλύτερη και μιλάμε τώρα για ι7 4790κ με γτχ 960 η 4690κ με γτχ 970 ... Αμα είμαι λάθος διόρθωσέ με, εγω πίστευω οτι ειναι καλύτερο να πάρεις καλύτερο επεξεργαστη και χειρότερη καρτα γιατι κάρτες βγαίνουν καινούργιες σχεδόν κάθε χρόνο ...

Link to comment
Share on other sites

φχ 8350 μαζι με 960 θα βαλω η αμα παρω ι5 4690κ παλι με 960

 

Λες αυτο παραπανω. Μετα λες

 

 

 

Κοιτα το budget χοραει και 970/390 οτι κι αν παρω ειτε 8350 ειτε 4690κ οποτε;;

 

 

Μας τρολλαρεις; 

 

Εσυ πιστευεις λαθος. Σορρυ που στο λεω  , αλλα εχεις ξανακανει αν οχι την ιδια, παρομοια συζητηση.

Οταν προκειται για GAMING , θα παρεις καλυτερη καρτα γραφικων , οχι επεξεργαστη , γιατι ειναι πολυ λιγοτερα τα cpu intensive παιχνιδια ουτως ή αλλως. 

 

Ομως η ερωτηση σου , δε γινεται να απαντηθει (εαν σε 2 χρονια θα ειναι καλυτερος ενας απο τους 2 επεξεργαστες). Εφοσον το παιρνει το μπατζετ σου , θα βαλεις 4690κ και 970. Εαν οχι, 8350 και 970. Οχι 8350 και 960 ή 4690κ και 960. Δε θα θυσιασεις καρτα για επεξεργαστη. 

 

Φυσικα ειναι γνωμη μου ετσι; Και φυσικα το ερωτημα σου ειναι τελειως ρητορικο

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.