Jump to content



Καθαρισμος plasticizer και επιλογη ανεμιστηρα.


Frostbyte

Recommended Posts

Καλησπερες,

Με αφορμη την μεταβαση μου απο το Stacker 832 σε Corsair 900D (θα το εχω μεσα στην ερχομενη βδομαδα) και λογω του οτι θα χρειαστει να αντικαταστησω τις σωληνες (επειδη η διαταξη θα ειναι διαφορετικη και προφανως το νεο κουτι χρειαζετε μεγαλυτερο μηκος σωληνα ανα σημεια), σκευτομαι να φυγω απο τα Tygon E6303 και να παω σε Primochill PrimoFlex Advanced LRT τα οποια απ' οσο εχω ακουσει δεν παραγουν plasticizer.

Φανταζομαι οτι τα Tygon θα εχουν απλωσει ηδη μπολικο plasticizer σε ολο το κυκλωμα, οποτε θα ηθελα να ξερω ποιος ειναι ο ποιο ασφαλης και αποτελεσματικος τροπος να αφαιρεσω καθε ιχνος plasticizer απο το CPU Waterblock, Reservoir, την αντλια και τα 2 ψυγεια μου.
Αλλοι λενε ζεστο απιονισμενο νερο με 10% ξυδι, αλλοι λενε ζεστο απιονισμενο νερο με υγρο πιατων.. Προσωπικα φοβαμαι οτι το ξυδι ενδεχεται να κανει ζημια/διαβρωση στον χαλκο, μιας που
ειναι οξυ προφανως.. Θα ηθελα λοιπον πληροφοριες για το τι να κανω τελικα.

Επειτα τιθεται το ζητημα των φουρφουριων. Για οσο καιρο εχω το κυκλωμα το ετρεχα με κατι κλασικους 120ριδες Zalman ZM-F3. Το προβλημα ειναι οτι απο τοτε, σε καποια απο τα φουρφουρια μου εχουν φλιππαρει τα bearings, με αποτελεσμα η φτερωτη να εχει κατεβει αισθητα πιο χαμηλα και να συγκρουεται με οτι βρησκει και να προκαλει περιοδικο θορυβο (κλακ-κλακ). Συν του γεγονοτος οτι καποια απο τα ανεμιστηρια, ακομα και με full τροφοδοσια απο το fan controller, δεν μπορουν να πιασουν τις 1800 στροφες αλλα τελικιαζουν πλεον κατω απο τις 1000.
Τα ψυγεια μου ειναι αυτα:

 

Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 480mm (τοποθετημενο στον πατο)

Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 120mm (τοποθετημενο διπλα απο το CPU)

Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για 6x120mm ανεμιστηρια συνολο. 5 χωρις LED τα οποια θα τοποθετηθουν στο μεγαλο ψυγειο και στο drive cage με σκοπο την εισαγωγη αερα στο κουτι, και 1 ακομα ιδιων προδιαγραφων με τα υπολοιπα ανεμηστιρια, το οποιο ομως θα πρεπει να εχει LED και να ειναι διαφανο.
Το χρωμα του LED δεν με απασχολει, διοτι θα αφαιρεθουν και θα μπουν στην θεση τους UV leds τα οποια θα ελεγχονται απο ξεχωριστη τροφοδοσια.


Το ζητουμενο απο ολα τα ανεμιστηρια ειναι να παραγουν μονο οσο airflow μπορει να αξιοποιησει ενα 45mm ψυγειο και οχι παραπανω, και κατα συνεπεια να ειναι οσο το δυνατον ποιο αθορυβα γινεται.

Ευχαριστω θερμα. :flowers:

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα η μετάβαση απο tygon σε primochil advanced.

Για το plasticizer θα ξεκινήσεις με μηχανικά μέσα πχ οδοντόβουρτσα και αναλόγως πως συμπεριφερεται προχωράς.

Τα ψυγεία σου αποδίδουν ιδανικά κάτω απο 1000rpm αυτό δεν σημαίνει με τίποτα πως δεν αποδίδουν καλά περα απο κει. Σε ενα τέτοιο setup, γυρω στα 1000 θα πρότεινα ac nf 12 η αν το συκώνει η τσέπη σου nb e loops (μονο push).

Link to comment
Share on other sites

Α ναι να διευκρινισω οτι η διαταξη των ανεμιστηρων θα ειναι μονο pull, για το μεγαλο ψυγειο, και μονο push για το μικρο ψυγειο. Δεν προκειτε να βαλω διπλα ανεμιστηρια σε κανενα ψυγειο, οποτε η επιλογη θα γινει με βαση αυτο.

Και τους ηδη υπαρχοντες Zalman καπου στο 1000ρικο τους εχω ρυθμισμενους, το να τους ανεβασω στα 1300RPM αντε να μου κοψει 2-3 βαθμους, και στα 1800 RPM αντε να μου κοψει κανα βαθμο παραπανω. Αυτο εννοω οταν λεω μονο το απαραιτητο airflow, οτι θα μπορουσα να παω μεχρι 1300RPM πχ, αλλα τα 1800 δεν μου χρειαζονται γιατι δεν υπαρχει ουσιαστικο κερδος. Και αντ' αυτου να κερδισω σε ησυχια με ποιο αθορυβα ανεμιστηρια.

Η οδοντοβουρτσα αν δεν κανω λαθος μπορει να χρησιμοποιηθει στο block, την αντλια (οχι οτι θα χρειαστει πολυ δουλεια εκει) και το reservoir. Με τα ψυγεια τι να κανω?
Οταν εννοεις αναλογως πως συμπεριφερεται? Πως μπορει να συμπεριφερθει δηλαδη και τι διαφορετικο θα εκανες απο το να βουρτσισεις απλα την περιοχη? (ενω παραλληλα της ριχνεις απιονισμενο)

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Στα ψυγεια το μονο που μπορεις να κανεις ειναι βαλεις ζεστο νερο με ξυδι η χυμο λεμονι απο το σουπερ μαρκετ να το αφησεις μεσα για ωρες και καθε τοσο να το ανακινεις, το μπλοκ απλα βαλτο μεσα σε μπολ με σκετο ξυδι και θα γινει καινουργιο μετα απο λιγες ωρες η αν δεν σε νοιαζει να ειναι λαμπα, ζεστο νερο και σαπουνι και θα μεινει μονο η μαυριλα απο την οξειδωση του χαλκου που δεν ειναι κατι κακο. Μετα τη διαδικασια ξεπλενεις με απιονισμενο/απεσταγμενο και κανεις τη δουλεια σου. 

 

Για κοιτα και αυτους τους ανεμιστηρες http://eworld.com.gr/products/details/5951/EKWB-EK-Vardar-F2-120-(1450)-Watercooling-System-Fan-120mm

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι προσωπικά δεν είμαι σχετικός με το θέμα! :)

Αλλά διαβάζοντας έπεσα σε κάποια άρθρα που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.

 

http://support.ekwb.com/index.php?act=article&code=view&id=25

 

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/712009-Cleaning-plasticizer

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?255622-Remove-plasticizer-from-loop

 

και ένα από έναν "άρωστο" .....:)

 

http://www.overclock.net/t/1380775/what-is-plasticizer

 

Πολύ πιθανόν να τα έχεις δεί ήδη , ας είναι όμως, μένουν εδώ για τους επόμενους ! :)

Καλή δύναμη ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανερχομαι, με email απο την Mayhems:

Hi there,

I recently watched the two videos that you have about the usage of Blitz Pro, and I am thinking of buying one kit.

I was one of the unfortunate users that ran Tygons and Aquatuning AT-Protect Crystal Blue in my system. (For about 11-12 months without any sort of maintenance)
Moving over to my new case, I had to cut longer tubing, so I decided to go with the new Primochill Advanced LRT that doesn't produce plasticizer.
To my dismay, the whole watercooling system (radiators, CPU waterblock, reservoir and even the pump) was coated in a bright blue pastel-like color, which wouldn't come off even if you rubbed it forcefully with a toothbrush.
The local modder that we have here in Greece suggested me to use a DI/Cillit-Bang solution, which unfortunatelly did nothing for me, and the pump had much trouble circulating it because it was too foamy.

To this I want to ask some questions:

1) Will your Blitz Pro solution be able to clean that coat of paint from my watercooling parts? I am irritated by the particles that float around my system, and I am also concerned that it might have gunked up my CPU waterblock too much.
2) Is it dangerous to run it on plexiglass reservoirs? I have heard that some solutions might cause a plexiglass/acrylic reservoirs to crack. If possible I would like to ensure that it won't cause any damage.
3) Will my Swiftech MCP655 have any trouble circulating the Blitz Part 2? As you mention in your video that it gets pretty foamy.
4) I have around 1.6m meters of tubing, an 150ml cylindrical reservoir, a CPU waterblock, a pump, and two 45mm thick radiators 480mm 120mm in length each. Will the solution be enough to clean my system or do I need to order more than one?
5) We have a pretty serious problem here in Greece with the Capital Controls and all that jazz. I was wondering if you accept paypal as means of payment, and I was also wondering what the shipping costs and the delivery ETA would be.
6) I am currently using your X1 Clear Blue coolant, and I am pairing it with Primochill Advanced LRT tubing (which hasn't got any reports of plasticizer leeching). Is it possible to run the system with zero maintenance (only refilling when the coolant level drops down) without worrying about gunk or staining?
7) Lastly, I would like some advice as to how can I go about untightening compression fittings. Ever since I secured them in place (with the usage of my hands, and it was pretty painful) I can't seem to be able to unscrew them. Usually what happens is that the fitting will come out of the G1/4" thread of the radiator/block/etc and I can't, for the life of me, unscrew it's securing mechanism from the tubing.

I appreciate the time that you've wasted on reviewing and possibly answering my questions.

Sincerely,
John

 

Hi there

 

Yes we can accept paypal. Why don't i send you a free blitz kit to help you out ;)

Send over your full name and address and telephone number and ill sort you one out, then you can tell the idiot whom told you to cilitbang to go take a run and jump ;).

 

Mick

Link to comment
Share on other sites

Θα στο δωσει τσαμπα αν καταλαβα καλα? Παντως εγω που το εχω περασει με αυτο το χρωμα στο υγρο (Mint Green Pastel) εχει μεινει αναλλοιωτο να ξερεις.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Θα στο δωσει τσαμπα αν καταλαβα καλα? Παντως εγω που το εχω περασει με αυτο το χρωμα στο υγρο (Mint Green Pastel) εχει μεινει αναλλοιωτο να ξερεις.

Ναι, πριν λιγη ωρα μου απαντησε οτι θα το ταχυδρομησει την Δευτερα. Διευκρινιζω οτι το υγρο μου δεν ηταν pastel, αλλα επρεπε καπως να περιγραψω το effect που αφησε το προηγουμενο UV Reactive υγρο. Ευελπιστω οτι θα κανει δουλεια το kitακι.. Απο δω και περα μονο Clean UV Reactive υγρα. (Αν και με το Fesser One δεν ειχα ποτε προβλημα, το AT-Protect της Aquatuning ηταν τρομερος πονοκεφαλος)

Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι δεν ξερω πως να απασφαλισω τα compression fittings. Εχουν μαγκωσει τοσο ασχημα πανω στη σωληνα και οταν παω να ανοιξω την ασφαλεια βγαινει το ρακορ ολοκληρο απο το σπειρωμα και δεν μπορω με την καμια να το βγαλω απ την σωληνα. Δοκιμασα με ολη μου την δυναμη μεχρι που διελυσα τα δαχτυλα μου, να το τυλιξω σε υφασμα και να βαλω 2 πενσες αντιστροφα, κλπ, κλπ.. ολα γλυστρανε. Θα ηταν κριμα να πεταξω 12 ρακορ που αγορασα για 70 ευρω κοντα. Ασε που δεν βρησκεις 16/10 σε barbed fittings. :help:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μια είναι η λύση όταν δουλεύεις με compressions..γάντια νιτριλίου. Τα εργατικά, όχι τα ιατρικά. Πίστεψε με είναι η καλύτερη αγορά που θα κάνεις σε αυτόν τον τομέα.

 

Δοκίμασε με κανονικά γάντια κουζίνας, αυτά για τα πιάτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.