Jump to content


RAW και χαμηλός φωτισμός


Recommended Posts

Ρωτάω τους ειδικούς: Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού όπου θα καταλήξω με υποφωτισμένη φωτογραφία όχι λόγω ρυθμίσεων, αλλά ανεπαρκούς hardware (πχ δεν εχω φωτεινο φακο 1.8, ούτε μπορω να ανεβασω iso πανω απο 1600), μπορεί η χρήση raw και κατάλληλης επεξεργασίας με λογισμικό στον η/υ να εξισορροπήσει τα πράγματα ή τελικά τα χιλιάδες ευρώ για ακριβό εξοπλοσμό είναι μονόδρομος?

Link to comment
Share on other sites

το καθε raw εχει τη δικια του δυναμικη σαν αρχειο.
Δεν ισχυει το ιδιο σε ολα τα raw.
Οποτε η ανεβαζεις exposure μεχρι οσο σε ικανοποιει και χρησιμοποιεις καποιο προγραμα αποθορυβοποιησης , η διαλεγεις την ακριβη λυση.
Μηχανες με πολυ υψηλα ISO.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς υποφωτισμό. Αν είναι πίσσα μαύρο όχι αλλά γενικά σώζονται πολλά απο τα raw. και σίγουρα εξαρτάται το τι θες να κάνεις τη φωτογραφία. Αν θες να την κάνεις πανό δύσκολα, αν τη θες για ιντερνετ φάση έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετυχεις καλό αποτέλεσμα χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία. Και φυσικά τρίποδο για να πάρεις έξτρα φως απο το περισσότερο χρόνο που θα δώσεις στη μηχανή να τραβήξει τη φωτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς υποφωτισμό. Αν είναι πίσσα μαύρο όχι αλλά γενικά σώζονται πολλά απο τα raw. και σίγουρα εξαρτάται το τι θες να κάνεις τη φωτογραφία. Αν θες να την κάνεις πανό δύσκολα, αν τη θες για ιντερνετ φάση έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετυχεις καλό αποτέλεσμα χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία. Και φυσικά τρίποδο για να πάρεις έξτρα φως απο το περισσότερο χρόνο που θα δώσεις στη μηχανή να τραβήξει τη φωτό.

Δεν μιλαω και για μαυρη πισσα. Απλα θα ειναι σκοτεινη photo. Δυστυχως το τριποδο δεν με σωζει γιατι κυριως βγαζω κινουμενα θεματα σε χαμηλο φωτισμο, χωρις φλας. Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Αν θες φως τα εξισσοροπει ..αν θες λιγοτερο θορυβο οχι δεν μπορει. 

 

Ιδιο φως θα πεσει στον αισθητηρα. Το ποιος θα την πουσαρει μικρη σημασια εχει.

Κοινως αν θες το κλειστρο (ή και το διαφραγμα) ..οκ καντο. Αν θες λιγοτερο θορυβο πρεπει να στραφεις αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες φως τα εξισσοροπει ..αν θες λιγοτερο θορυβο οχι δεν μπορει.

Ιδιο φως θα πεσει στον αισθητηρα. Το ποιος θα την πουσαρει μικρη σημασια εχει.

Κοινως αν θες το κλειστρο (ή και το διαφραγμα) ..οκ καντο. Αν θες λιγοτερο θορυβο πρεπει να στραφεις αλλου.

Αν καταλαβαινω τι λες, περισσοτερο φως θελω. Δεν εχω θεμα με θορυβο (η τουλαχιστον ετσι νομιζω)

Βοηθαει το raw ή και με jpeg και gimp μετα, θα εχω τα ιδια αποτελεσματα?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

ψαχνεις τροπους να μπει περισσοτερο ΦΥΣΙΚΟ φως η πως θα φωτισεις πιο ανωδυνα ενα υποφωτισμενο raw?

για την πρωτη ερωτηση ειναι τρια πραγματα
Διαφραγμα (ανοικτος φακος = κοστος)
ταχυτητα κλειστρου (τριποδο , αλλα αν θες κινουμενο αντικειμενο θες ευαισθησια = ISO)
Οποτε τριτο και ακριβοτερο μηχανη με πολυ υψηλα ISO( that means kostos)

Αν θες για το 2ο σκελος , ανοιγεις το RAW (παντα.εννοειται oxi jpg) μεσω καποιο προγραμμα που διαβαζει οσο το δυνατον καλυτερα τα raw και αρχιζεις και πειραζεις εκει.
ΑΛΛΑ
εξαρταται και την μηχανη.
Αλλα περιθωρια βελτιωσης εχεις ενα raw apo D800/D600 και αλλα απο μια D700

Οποτε ανεβαζεις μεχρι ο θορυβος να ειναι ανεκτος στα ματια σου.

Τωρα προγραμματα για linux , δε ξερω να σου πω που να διαβαζουν καλα τα raw.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ψαχνεις τροπους να μπει περισσοτερο ΦΥΣΙΚΟ φως η πως θα φωτισεις πιο ανωδυνα ενα υποφωτισμενο raw?

για την πρωτη ερωτηση ειναι τρια πραγματα

Διαφραγμα (ανοικτος φακος = κοστος)

ταχυτητα κλειστρου (τριποδο , αλλα αν θες κινουμενο αντικειμενο θες ευαισθησια = ISO)

Οποτε τριτο και ακριβοτερο μηχανη με πολυ υψηλα ISO( that means kostos)

Αν θες για το 2ο σκελος , ανοιγεις το RAW (παντα.εννοειται oxi jpg) μεσω καποιο προγραμμα που διαβαζει οσο το δυνατον καλυτερα τα raw και αρχιζεις και πειραζεις εκει.

ΑΛΛΑ

εξαρταται και την μηχανη.

Αλλα περιθωρια βελτιωσης εχεις ενα raw apo D800/D600 και αλλα απο μια D700

Οποτε ανεβαζεις μεχρι ο θορυβος να ειναι ανεκτος στα ματια σου.

Τωρα προγραμματα για linux , δε ξερω να σου πω που να διαβαζουν καλα τα raw.

Ψαχνω για το δευτερο. Σε ο,τι αφορα ρυθμισεις φωτογραφικης, ειμαι στα ορια του εξοπλισμου μου (απο 2009), οποτε ψαχνω ανεξοδο τροπο να βελτιωσω τις φωτογραφιες που παιρνω σε χαμηλο φωτισμο.

Εγκυκλοπαιδικα σε linux, lightroom alternatives ειναι το lightzone (παιζει και σε win) και το darktable, ενω υπαρχει και raw plugin για το gimp.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες camera raw θα σου ελεγα μπορεις μεσα απο τα sliders να το φερεις λιγο σε ισορροπια.Ειδικα αν εχει λιγο φως (πχ απογευματινη) εχεις μεγαλυτερα περιθωρια να ανεβασεις χωρις θορυβο.
Αν ομως ειναι σκοταδι (πχ δωματιο με κλειστο το φως) και εχεις αρκετα μαυρα , τοτε θα φανει διπλασιος θορυβος

Μη περιμενεις πολλα.
Βρες ενα προγραμμα που να διαβαζει σωστα και οι επιλογες για αρχη ειναι αυτες.
μετα για καλυτερα αποτελεσματα μπορεις να χρησιμοποιησεις noise reduction tools.
Εχω να σου πω για windows αλλα θα αντεξεις να δουλεψεις σε περιβαλλον windows?:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες camera raw θα σου ελεγα μπορεις μεσα απο τα sliders να το φερεις λιγο σε ισορροπια.Ειδικα αν εχει λιγο φως (πχ απογευματινη) εχεις μεγαλυτερα περιθωρια να ανεβασεις χωρις θορυβο.

Αν ομως ειναι σκοταδι (πχ δωματιο με κλειστο το φως) και εχεις αρκετα μαυρα , τοτε θα φανει διπλασιος θορυβος

Μη περιμενεις πολλα.

Βρες ενα προγραμμα που να διαβαζει σωστα και οι επιλογες για αρχη ειναι αυτες.

μετα για καλυτερα αποτελεσματα μπορεις να χρησιμοποιησεις noise reduction tools.

Εχω να σου πω για windows αλλα θα αντεξεις να δουλεψεις σε περιβαλλον windows?[emoji14]

Απο ό,τι διαβαζω το lightzone (lightroom alternative) ειναι εξαιρετικο. Λεω να αρχισω να πειραματιζομαι με αυτο, αφου πρωτα αρχισω να τραβαω σε raw. Μεχρι τοτε ομως, για ριξε και αυτα που ξερεις εσυ και βλεπουμε ;-)
Link to comment
Share on other sites

αυτο χρησιμοποιω εγω 
https://www.imagenomic.com/nw.aspx (plugin photoshop)
 

αλλιως δοκιμασε και το stand alone
http://www.neatimage.com/
 

edit : εισαι τυχερος. Εχουν και για τον πιγκουινο
http://www.neatimage.com/linux/standalone/download.html

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να αντικαταστησεις το φως με πιο ευκολο τροπο ..απο οτι να εχεις φως.

 

Κοινως αν θες φως ..παρε φλας.

Και τερμα ανοιχτο διαφραγμα να αγορασεις το επομενο θεμα σου θα ειναι "πως μπορω να βρω βαθος πεδιου".

 

Πες μια τι εξοπλισμο εχεις τωρα και ποσο εισαι διατεθιμενος να μπεις στο "ανεξοδο".

Υποθετω δεν αγορασες την α6000 εε.. : p

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να αντικαταστησεις το φως με πιο ευκολο τροπο ..απο οτι να εχεις φως.

Κοινως αν θες φως ..παρε φλας.

Και τερμα ανοιχτο διαφραγμα να αγορασεις το επομενο θεμα σου θα ειναι "πως μπορω να βρω βαθος πεδιου".

Πες μια τι εξοπλισμο εχεις τωρα και ποσο εισαι διατεθιμενος να μπεις στο "ανεξοδο".

Υποθετω δεν αγορασες την α6000 εε.. : p

Τα εχουμε ξαναπει και σε αλλο thread. Ο εξοπλισμος μου ειναι για κλαματα: canon 450d με τον μαμα 18-55 φακο. Το καλυτερο που μπορω να κανω ειναι να τραβαω στα 18mm με f3.8 (αν δεν κανω λαθος) και 1600 iso.

Ρε συ αν ειχα να παρω την a6000 τωρα, ακομα και με τον μαμα φακο της (κιτ), το ελυνα το προβλημα μου με iso 3200-6400 (πιστευω). Εκτος τπυ οτι γενικα σπερνει ;-)

ΥΓ οσο για το "ανεξοδο", ενα φτηνο 3d party flash ισως αντεχα να το παρω και να πειραματιστω. Τι λες, εχω πιθανοτητες?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

ενταξει , Mirroless ακουω.καιρος να αποχωρησω απο την κουβεντα [emoji14]

Καλα καλα. Σε 3 χρονια που η canon και η nikon θα αντιμετωπισουν πτωχευση ή θα το γυρισουν και αυτες σε mirrorless, μιλαμε. Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Πτωχευση οπως η AMD που ακουω απο το 2008?
Δεν ειμαι στενομυαλος βεβαια , αλλα αν η αναγκη με κανει να γυρισω ολο μου τον εξοπλισμο σε Mirroless ,θα το κανω.Η θα δω τοτε τις λυσεις.Μεχρι τοτε μακρια απο μας.
Αλλα δε μπορω να φαντασω πως η νικον και η κανον θα αφησει με κρεμασμενα χερια τους επαγγελματιες του χωρου.
 

Link to comment
Share on other sites

Πτωχευση οπως η AMD που ακουω απο το 2008?

Δεν ειμαι στενομυαλος βεβαια , αλλα αν η αναγκη με κανει να γυρισω ολο μου τον εξοπλισμο σε Mirroless ,θα το κανω.Η θα δω τοτε τις λυσεις.Μεχρι τοτε μακρια απο μας.

Αλλα δε μπορω να φαντασω πως η νικον και η κανον θα αφησει με κρεμασμενα χερια τους επαγγελματιες του χωρου.

Οι επαγγελματιες του χωρου γυρνανε ο ενας μετα τον αλλο σε mirrorless. Η τεχνολογια ειναι ήδη σε εξαιρετικο επιπεδο και βελτιωνεται με ραηδαιους ρυθμους. Νομιζω οτι πλεον μονο το ovf εχει μεινει στις dslr και η μεγαλη ποικιλια φακων
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.