Jump to content


RAW και χαμηλός φωτισμός


Recommended Posts

Και ..γυρνωντας παλι στο θεμα σου ..αν ειναι για indoor χρηση παρε φλας.

 

Ανετα μπορεις να πειραματιστεις με ενα τετοιο και να παρεις καλο αποτελεσμα...http://www.galaiosphoto.gr/product_info.php?cPath=7&products_id=5857

 

Aλλιως σχετικα φθηνα μπορεις να την βγαλεις με τον stm 24mm f2.8

Δεν κερδιζεις παρα πολλα αλλα αν το ανω οριο στο ισο ειναι 1600 θα σε βοηθησει (δεν εχεις παραπανω επιλογη δλδ να βαλεις 3200)..

 

Μετα πρεπει να δωσεις καμποσα λεφτα για πιο φωτεινο ..(και να ψιλοαξιζει)..Κοιτας σε samyang μερια 24/35 1.4 ..αν και καπου εκει παιζει ο 35mm f/2 is usm. Προφανως για το σωμα που εχεις δεν σε κοβω να τα δινεις.

Aνατρεπτικη λυση επισης ειναι να δωσεις την 450δ οσο πιασει και να παρεις μια 1100δ με ελαχιστα χρηματα παραπανω(ισως και καθολου ..παντα μτχ)..οπου περα απο παραπανω επιλογες στο iso (δεν το λεω για αυτο βεβαια) θα εχεις και liveview και θα σου κανει τη ζωη πιο ευκολη στην εστιαση με καποιον vintage φωτεινο. που βρισκεις ανετα κατω απο 100€ (και με 50€)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ..γυρνωντας παλι στο θεμα σου ..αν ειναι για indoor χρηση παρε φλας.

Ανετα μπορεις να πειραματιστεις με ενα τετοιο και να παρεις καλο αποτελεσμα...http://www.galaiosphoto.gr/product_info.php?cPath=7&products_id=5857

Aλλιως σχετικα φθηνα μπορεις να την βγαλεις με τον stm 24mm f2.8

Δεν κερδιζεις παρα πολλα αλλα αν το ανω οριο στο ισο ειναι 1600 θα σε βοηθησει (δεν εχεις παραπανω επιλογη δλδ να βαλεις 3200)..

Μετα πρεπει να δωσεις καμποσα λεφτα για πιο φωτεινο ..(και να ψιλοαξιζει)..Κοιτας σε samyang μερια 24/35 1.4 ..αν και καπου εκει παιζει ο 35mm f/2 is usm. Προφανως για το σωμα που εχεις δεν σε κοβω να τα δινεις.

Aνατρεπτικη λυση επισης ειναι να δωσεις την 450δ οσο πιασει και να παρεις μια 1100δ με ελαχιστα χρηματα παραπανω(ισως και καθολου ..παντα μτχ)..οπου περα απο παραπανω επιλογες στο iso (δεν το λεω για αυτο βεβαια) θα εχεις και liveview και θα σου κανει τη ζωη πιο ευκολη στην εστιαση με καποιον vintage φωτεινο. που βρισκεις ανετα κατω απο 100€ (και με 50€)

Το φλας που με παραπεμπεις, θα το βλεπει η μηχανη και θα σεταρει αναλογως apperture/shutter speed ή θα πρεπει να τα ρυθμιζω εγω ολα manual? Δηλαδη θα καταλαβαινει η μηχανη ποιες ρυθμισεις εχω στο flash ή οχι? Ειμαι ασχετος με flash. Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι για αρχη μη μπλεκεις με manual φλας.
Ειχα μπλεξει και το εστειλα με την μια.
Καλυτερα να διαβαζει η μηχανη και να ρυθμιζεις με 1 κουμπι ποσο πιο δυνατο/αδυναμο θες να ειναι , παρα να ψαχνεις καθε φορα.

Μανιουαλ φλας μονο αν ειναι το 2ο σου και το θες για φωτισμο σε στημενη φωτογραφιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για ττλ το εβαλα...αν και δεν ειναι τιποτα να μαθεις να βγαζεις φωτος με manual.

 

Δεν διαφοροποειται και πολυ σε canon ττλ και manual :p

 

Βαζεις 1/4 ή 1/2 αναλογα ποσο δυνατο ειναι το φλας ή ψηλο το ταβανι σου. ισο 400/800(σε περιπτωσεις (αναλογα ποσο κλειστος ειναι χωρος μπορεις και με 200iso)  και ισορροπεις με το κλειστρο και το διαφραγμα και εισαι ετοιμος.Bounce στο ταβανι παντα..

 

Η πρωτη βγαινει με 1/2 το φλας, ισο400 φ5.6 και 1/100 και η δευτερη ρυθμιζεται αναλογα της πρωτης ..(οποτε χρησιμοποιω φλας).

 

Βρισκεις προφανως ttl φλας ..απλα μη θυσιασεις swivel kai tilt .(το μετζ δεν κανει και τα δυο).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικολα , το δεν ειναι τιποτα το δικο σου , δε σημαινει οτι ειναι τιποτα και για τον αλλον.
Το 1/2 και το 1/100 μπορει ο φιλος μας πιγκουινος :p να μη ξερουν τι σημαινουν.Οποτε καλυτερα TTL και τελειωνει εκει το θεμα.Γλυτωνεις χρονο και ασχολια.
Ειναι το ιδιο πραγμα με το να παιζεις μονιμα με Manual την μηχανη επειδη εσενα το ματι σου λειτουργει ως φωτομετρηση.

Οποτε καλυτερα TTL.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικολα , το δεν ειναι τιποτα το δικο σου , δε σημαινει οτι ειναι τιποτα και για τον αλλον.

Το 1/2 και το 1/100 μπορει ο φιλος μας πιγκουινος [emoji14] να μη ξερουν τι σημαινουν.Οποτε καλυτερα TTL και τελειωνει εκει το θεμα.Γλυτωνεις χρονο και ασχολια.

Ειναι το ιδιο πραγμα με το να παιζεις μονιμα με Manual την μηχανη επειδη εσενα το ματι σου λειτουργει ως φωτομετρηση.

Οποτε καλυτερα TTL.

Καταλαβαινω τι σημαινουν, αλλα επειδη δεν ειμαι επαγγελματιας φωτογραφος και για τις συνθηκες που το χρειαζομαι θα πρπει ταυτοχρονα να φωτογραφιζω και να εχω το νου μου και αλλου, καλυτερα ttl.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.