Jump to content
Seafalco

Corsair Hydro Series H100i GTX 240mm AIO CPU Cooler Review

Recommended Posts

Σας βγαζω το καπελο για την παρουσιαση!

Ειναι στην κατοχη μου εδω και δυο εβδομαδες. Την πρωτη δουλεψε επανω σε εναν 4770Κ και τωρα πια ψυχει εναν 4790Κ.

Δεν εχω κανενα παραπονο οσον αφορα ποιοτητα κατασκευης και θορυβο αντλιας(πρωτη φορα που δεν ακουγεται).

Αυτο το πραγμα ομως με το κροταλισμα των "μαμα" ανεμιστηρων ειναι το κατι αλλο και κραταει απο τις πρωτες ΑΙΟ της Corsair.

Κατεληξα(οπως και σε ολες τις προηγουμενες ΑΙΟ) να βαλω επανω δυο SP120 2350rpm PWN

• Like 1

Την έχω την συγκεκριμένη, απο επιδόσεις είναι σαν την h105 που είχα προηγουμένως αλλά έχει ποιο λεπτό radiator. Πολύ βελτιωμένη απο την H100i, έχει εξελιχθεί αρκετά η corsair στις ΑΙΟ.

Το corsair link δεν το έχω βάλει ακόμα, τα ανεμιστήρια τα έχω απευθείας πάνω στην μητρική. Λειτουργεί κανονικά και χωρίς το software.

Τους μαμά ανεμιστήρες δεν τους έβγαλα καν απο την συσκευασία ξέρω και απο τις προηγούμενες ΑΙΟ της corsair που είχα οτι είναι για τα σκυλιά οι ανεμιστήρες που βάζει στις ψύκτρες.

Το 3πινο του ρεύματος το βάζετε με molex adapter ή απευθείας πάνω στην μητρική σε κάποιο fan header?

• Like 1

εγώ το έχω συνδέσει σε ένα απο τα optional fan header της formula, είναι αυτά τα fan header που έχουν δίπλα και υποδοχή για thermal sensor. Απο όσο ξέρω δίνουν κανονικά όλα τα volt και δεν τα ρίχνουν ανάλογα με την θερμοκρασία του επεξεργαστή όπως κάνουν τα κλασικά chassis fan connectors, αν κάνω λάθος τότε υπολειτουργεί η αντλία :/

Παιδιά να είστε καλά ! :)

Πραγματικά το ευχαριστήθηκα το review αυτό !

@  Lazy Dog

Τώρα για το "κροτάλισμα" που λέτε, δεν ξέρω! 

Εγώ είχα 4 από αυτούς στις δοκιμές και δεν παρατήρησα κάτι, αεροδυναμικό θόρυβο αρκετό, χωρίς όμως το σπαστικό χσσσσσ! που κάνουν κάποιοι άλλοι ή το κλικ κλικ που κάνει τα χαμηλής ποιότητας κυκλώματα commutation  κάποιων ανεμιστήρων.

Κολλάς το αυτί επάνω τους και δεν πιάνεις τίποτε.

Μπορείς να προσδιορίσεις λίγο πιο συγκεκριμένα τι έχεις παρατηρήσει?

Για την τροφοδοσία θέλει ένα απλο fan header,  όχι ρυθμιζόμενο σε Voltage mode, επίσης σου κάνει και ένα PWM fan header, με μέγιστη  κατανάλωση περίπο υ 1,2 Α για Push-Pull θα είναι ΟΚ

Kαλό είναι όμως να βεβαιωθείς για την ικανότητα παροχής του συγκεκριμένου header.:)

• Like 1

Ειναι χαρακτηριστικος και ενοχλητικος ο ηχος που βγαζουν μεταξυ 900-1100rpm. Και εχει να κανει καθαρα με το μοτερακι τους*

(ισως αν εχω χρονο να τους κοτσαρω ξανα επανω και να τραβηξω ενα βιντεακι)

*αλλά ενταξει, εμενα με ενοχλει και το fan του τροφοδοτικου στις 700 στροφες :hehe:

Edited by Lazy Dog
  • Like 1

Συγχαρητήρια για το review, αν και κάπως εκτεταμένο για τις αντοχές μου  :) .

Τυχαίνει να έχω την NZXT Kraken X61 στο σύστημά μου και μου έχω παρακολουθήσει σε διάφορα reviews να κονταροχτυπιέται με τις κορυφαίες Corsair, αλλά από site σε site βλέπει κανείς περίεργες αποκλίσεις που σε βάζουν σε υποψίες... Θα ήθελα πραγματικά να δώ review από τον @Seafalco για τις κορυφαίες ΑΙΟ της αγοράς, όπως οι Kraken, αλλά και η Swiftech h220, η Phobya, Thermaltake water 3.0 και άλλες, για να δώ πραγματικά αξιόπιστες συγκρίσεις και πάνω από όλα απροκατάληπτες. Ξέρω ότι ένα review δεν είναι απλό πράγμα και έχει και κόστος, απλά εκφράζω μια επιθυμία με αυτή την αφορμή. 

• Like 1

Κι' εγώ μαζί σου ! :)

Να σαι καλά για τα καλά σου λόγια !

Πραγματικά είναι δύσκολο να στήσεις μια εργαστηριακή διάταξη μέτρησης αλλά πολύ πιο δύσκολο να το κάνεις έτσι ώστε να σου δίνει με βάση κάποιο πρότυπο, επαναληψιμότητα στις μετρήσεις.

Και πέρα από αυτό, θέλει να κάτσεις να σκεφτείς τι εξωγενείς παράγοντες επηρεάζουν τις μετρήσεις που κάνεις.

Και αφού τα κάνεις όλα αυτά, είναι η ώρα να τα ξαναδείς όλα από την αρχή για να βρεις τι είναι αυτό που σου ξέφυγε ! :hehe:

Ποια είναι η κατάλληλη μεθοδολογία και πως θα την διαμορφώσεις ώστε να ταιριάζει στις δυνατότητες που έχεις?

Και όταν καταλήξεις αρχίζεις να μετράς...τα πάντα!  :)

Και αυτά που σε ενδιαφέρουν για την παρουσίαση και αυτά που "δεν σε ενδιαφέρουν" !

Ιδιαιτέρως αυτά τα "αδιάφορα" είναι που τελικά κάνουν τη διαφορά ! 

Να δώσω ένα παράδειγμα για να γίνει συγκεκριμένο αυτό που λέω:

Μετράμε στις ψύκτρες την διαφορά της θερμοκρασίας του αέρα του περιβάλλοντος σε σχέση με την θερμοκρασία του Loader (λέγε με CPU)

Ποια΄θερμοκρασία του περιβάλλοντος όμως!

Που την μετράμε ?  Κάπου στο δωμάτιο , κοντά στην ψύκτρα , που ?

Το λογικό είναι κάπου κοντά στην ψύκτρα , αλλά πού ακριβώς?

Μέσα στο ρεύμα αέρα που μπαίνει στην ψύκτρα ή έξω από αυτό ?

Σε πιο ύψος? Μας επηρεάζει η υψομετρική διαφορά θερμοκρασίας μέσα στο δωμάτιο των μετρήσεων?

Και αφού καταλήξουμε σε όλα αυτά, έρχεται το κρίσιμο ερώτημα:

Και που ξέρω ότι ο αισθητήρας δείχνει σωστά , που ξέρω ότι το όργανο δείχνει σωστά?

Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω ένα δεύτερο αισθητήρα η ακόμα καλύτερα ένα δεύτερο όργανο σαν "μάρτυρα" για να έχω την βεβαιότητα -όσο μπορεί δηλαδή - ότι δεν μετράω στο γάμο του Καραγκιόζη?

Όταν λοιπόν καταλήξουμε σε όλα αυτά, το επόμενο βήμα είναι να βρούμε τι στα κομμάτια συμβαίνει και η πράξη δεν συμφωνεί με την "θεωρία" ! :(

Κάποτε -για να σας πώ και ένα από τα παραλειπόμενα του back-stage των review- μέτραγα μια ψύκτρα, είχα τακτοποιήσει το πάγκο μου, είχα προσθέσει και νέα όργανα μέτρησης, και ευτυχής παρατηρούσα την ψύκτρα,  η οποία πήγαινε πολύ καλά ... μα πάρα πολύ καλά ! ! ! !

Τόσο καλά, που δεν το δικαιολογούσε η κατασκευή της αλλά ούτε και οι παράπλευρες συμπληρωματικές μετρήσεις (αυτές οι "άχρηστες" που έλεγα πριν! :) ).

Τελικά βρέθηκε ο ένοχος !

Κάποιο από τα όργανα του εξοπλισμού έχει ενεργητική ψύξη, το ρεύμα αέρα από τον ανεμιστήρα του , κάπως έβρισκε τον τρόπο και ζέσταινε λίγο τον αισθητήρα του εισερχόμενου στην ψύκτρα αέρα!

Και η ψύκτρα έπιανε πουλιά στον αέρα κι' εγώ τα μαλλιά μου  ! ! !

Το αποτέλεσμα ήταν να φτιαχτεί ένα duct που οδηγεί τον αέρα της συσκευής μακρυά από το χώρο των μετρήσεων και φυσικά να επαναληφθούν όλες οι μετρήσεις!

Για τρεις μέρες που κράτησε η επανάληψη, μουτζωνόμουν που δεν είχα ΔΕΙ ότι η αναδιάταξη των συσκευών έφερνε "βρόμικο" (θερμικά εννοείται ) αέρα στην περιοχή των μετρήσεων !!

Το σίγουρο λοιπόν είναι ότι δεν είναι απλό, ούτε και εύκολο να έχεις άρτιες μετρήσεις εργαστηριακού επιπέδου, απλά κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε και στην πορεία -μοιραία- γινόμαστε καλύτεροι, αρκεί να υπάρχει πολύ κέφι και -όπως είπες πολύ καλά- καμία προκατάληψη ! !

Πάλι σεντόνι έγινε ε?

Τι να πω... Δεν την παλεύω λέμε ! :)

• Like 2

Καταρχάς συγχαρητήρια για το εκπληκτικό review, άψογη δουλειά και με πολύ λεπτομέρεια. Την έβαλα χθες στο σύστημα μου την H100i GTX σε 4790Κ 4.7 GHz (1.248V) και παρατήρησα ότι η απόδοση της είναι φοβερή. Παρατήρησα όμως κάτι περίεργο σε Quiet Mode πάντα, χρησιμοποίησα την preinstalled πάστα και ενώ οι cores 1, 2 και 3 λειτουργούν πολύ χαμηλά, (περίπου 7+ βαθμούς κάτω από την NH-U14S push pull που είχα) το core 0 μου δουλεύει 10++ βαθμούς πάνω από τους άλλους 3. Σε σημείο σε 100% Load οι 3 να είναι κάτω από 68 και ο Core 1 να δείχνει 80-81. Είναι νορμάλ αυτό? Με την Noctua δεν γινόταν αυτό. Μήπως δεν πάτησε καλά η πάστα ή το block? Ρίξτε τα φώτα σας παιδιά :)

• Like 1

Να ΄σαι καλά για τα καλά σου λόγια! :)

Κατ' αρχήν ψυχραιμία ! :)

Εφόσον με τη Noctua πήγαινε καλά, το ενδεχόμενο να έχεις θέμα με το CPU Heat spreader μάλλον απομακρύνεται !

Οπότε σαν πιο πιθανά απομένουν η κακή εγκατάσταση του block, κάποια ενδεχόμενη ανομοιομορφία στην προεγκαταστημένη πάστα, και το ενδεχόμενο να έχει κάποιο θεματάκι το Cold plate στη διαμόρφωσή του (π.χ. να έχει κάποια αδιόρατη κοιλότητα)

0. Περιμένεις μερικές μέρες και παρατηρείς για να δώσεις χρόνο στην πάστα να "ωριμάσει" (δυστυχώς δεν έχουμε πληροφορίες για την πάστα και το cure time της! ) και αν το πρόβλημα επιμένει ....

1. Βγάζεις το block προσεκτικά  για να μην αλλοιωθούν τα ίχνη της πάστας (ξεβιδώνεις κρατώντας κατά το δυνατόν ακίνητο το block και αφού βγάλεις τις χειρόβιδες , τραβάς προσεκτικά το block ώστε να απομακρυνθεί κάθετα από το CPU heat spreader)

2. Παρατηρείς τα ίχνη της πάστας μήπως δεις κάποια ύποπτη συγκέντρωση, κάποιο σκουπιδάκι ίσως!  (τραβάμε και καμιά φωτογραφία καλού κακού ! :) )

3. Περνάς καινούρια πάστα (διάλεξε μια καλή) και ξαναβάζεις το block προσέχοντας τα πατήματρα του CPU back plate και τα σφιξίματά σου!

4. Δοκιμάζεις θερμοκρασίες για μερικές μέρες (να κάτσει σωστά η πάστα) και αν επιμένει το πρόβλημα ....

5. Ξανά εγκατάσταση του block αλλά τώρα περιεστραμένο κάτα 180 μοίρες (δηλαδή αν τώρα λογικά το έχεις βάλεις έτσι που να διαβάζεται σωστά το logo της εταιρίας, όταν θα κάνεις το βήμα 5 θα το βάλεις να φαίνονται ανάποδα τα γράμματα)

6. Ξαναμετράς για μερικές μέρες και αν δεις ότι τώρα ο πυρήνας που σηκώνει θερμοκρασίες, είναι συστηματικά άλλος, τότε η πιθανότητα να υπάρχει θέμα με το Cold plate αυξάνει!

Όλα αυτά με την προϋπόθεση  ότι οι μετρήσεις σου φορτίζουν με τον ίδιο τρόπο τους πυρήνες, και φυσικά ότι είσαι πράγματι και διεξοδικά σίγουρος ότι η κατάσταση με την Noctua δεν έδειχνε κάποιο πυρήνα πιο ζεστό ας πούμε λόγω κακού calibration του ενσωματωμένου αισθητήρα!

Eύχομαι τα καλύτερα και να είναι απλά human factor το θέμα ! !

Καλή συνέχεια !

• Like 1

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Seafalco είσαι απίστευτος απλά. Ναι είμαι 100% σίγουρος πως με τη Noctua δν είχα τέτοιο θέμα την είχα ένα χρόνο κ οι 4 πηρύνες είχαν παρόμοια θερμοκρασία. Έχω ένα update έκανα stress testing κ ενώ οι 3 πηρύνες έχουν θερμοκρασία 75 βαθμούς max ο καυτός πηρύνας έπιασε 91... Δεν είναι νορμάλ το μόνο σίγουρο. Θ το αφήσω οπότε 1 βδομάδα ν δω τι γίνεται και μετά θ κάνω τα βήματα 1 έως 4. Σκέφτομαι να βάλω την MX-4 διότι έχω κ ένα σφραγισμένο σωληνάριο στο σπίτι. Όταν είναι ν εφαρμόσω την καινούρια πάστα σκουπίζω την παλιά κ από την CPU κ από το block σωστά? Γράφεις ξεβιδώνεις κρατώντας κατά το δυνατόν ακίνητο το block, γιατί? Είναι επικίνδυνο να στάξει νερό μήπως αν δν το κάνω σωστά?

'Οχι δεν υπάρχει τέτοιςο φόβος επειδή θα βγάλεις το Block, Στο έγραψα ήδη το γιατί:

1. Βγάζεις το block προσεκτικά  για να μην αλλοιωθούν τα ίχνη της πάστας (ξεβιδώνεις κρατώντας κατά το δυνατόν ακίνητο το block και αφού βγάλεις τις χειρόβιδες , τραβάς προσεκτικά το block ώστε να απομακρυνθεί κάθετα από το CPU heat spreader)

Αν δεν το κάνεις έτσι τότε το block μοιραία θα γλιστρήσει λίγο πάνω στο CPU heat spreader και θα "σπατουλάρει" τα υπολείμματα της πάστας , εξαφανίζοντας τα όποια ίχνη θα μπορούσαν να υπάρχουν, και  δεν θα βγαίνει μετά συμπέρασμα από την φωτογραφία.

Φαντάσου το πως θα σήκωνες μια σφραγίδα από ένα χαρτί για να μην μουτζουρώσει το κείμενό της , κάπως έτσι, κατ' ευθείαν απομάκρυνση !

Μια χαρά είναι η ΜΧ-4.

Την παλιά πάστα την καθαρίζεις καλά και απο την CPU και από τη ψύκτρα!

Καθαρίζεις με λίγο οινόπνευμα καθαρό (το καλύτερο είναι ισοπροπυλική αλκοόλη, αλλά για μια δυο αλλαγές δεν θα γίνει και τίποτε.

Καθαρίζεις μέχρι να "πάψει" να βγαίνει μαυρίλα στο χαρτί, προσοχή το χαρτί ίσα να είναι νοτισμένο και όχι καμιά μπάλα χαρτί ε!

Λίγο τυλιγμένο στο δάχτυλο και προσεκτικά , μην πάνε σάλτσες και ζουμιά στην περίμετρο της CPU και φαίνεται σα "γύφτισα" ! :)

Χρησιμοποίησε χαρτί κουζίνας ξεκινώντας να μαζεύεις την πάστα από την περίμετρο του καπακιού της CPU προς το κέντρο της, και στο τέλος οινόπνευμα και καθάρισμα με ένα χαρτί από φίλτρο γαλλικού καφέ, έτσι για να γουστάρουμε ! :hehe:

To φιλτρόχαρτο είναι ένα πολύ προσιτό χαρτί που δεν αφήνει χνούδια.

Βάζεις λίγη πάστα και την απλώνεις καλά με ένα σπατουλάκι που θα φτιάξεις από ένα κομμάτι σκληρή ζελατίνα που θα το κόψεις με ένα καλό ψαλίδι ίσια.

Βέβαια μπορείς να βάλεις και λίγη πάστα στο κέντρο και θα πάει μόνη της εκεί που χρειάζεται, άλλα παιδιά βάζουν την πάστα , την πατάνε με ένα γυαλί , βγάζουν τα γυαλί και καθίζουν πάνω το block, αλλά προσωπικά προτιμώ το πρώτο. επιτρέπει πιο εύκολα να δεις αν έχει θέμα με τη διασπορά της πάστας.

Καλή συνέχεια ! :)

• Like 1

Δεν εχω λογια για την παρουσιαση που αλλη μια φορα ειναι υπερ-αναλυτικη (σε βαθμο που με κανει να σκεφτομαι τα εργαστηρια του ΕΜΠ και να κλεινω το παραθυρο).

Μια προταση μονο,  πιστευω οτι αυτο που λειπει απο λλα τα hardware sites στα συγκριτικα ψυξης, ειναι να γινονται και συγκρισεις με ομοιους ανεμιστηρες!

Σιγουρα σε ενδιαφερει να δεις πως αποδιδει ενα προϊον "απο το εργοστασιο"  αλλα αφενος για να γινονται συγκρισεις και με ομοιο επιπεδο θορυβου, αφετερου για να βλεπουμε πως αποδιδει καθε ψυκτρα σε σχεση με αλλες χωρις την επιδραση ενος καλυτερου/χειροτερου ανεμιστηρα γιατι πολλοι απο εμας εχουν δικους τους ανεμιστηρες ουτως η αλλως θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο να υπηρχαν μετρησεις για ολες τις ψυκτρες με καποιους reference 120 και 140 ανεμιστηρες!

Σιγουρα εκει υπεισερχονται και αλλα θεματα οπως το οτι μπορει καποια ψυκτρα να "βολευεται" καλυτερα (λογω πυκνοτητας fins) με χαμηλων/ψηλων στροφων ανεμιστηρες και γι'αυτο κανονικα θελει 2-3 reference διαφορετικων στροφων, αλλα σε πρωτη φαση εστω και ενας κοινως αποδεκτα πολυ καλος ανεμιστηρεας μεσαιων στροφων (πχ gentle typhoon ap-15) θα ηταν αρκετος για να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης πιστευω!

Ας πουμε εδω ειναι προφανες οτι η Nepton 240 κερδιζει τις εντυπωσεις μπροστα στην corsair οταν ειναι μονο 1 βαθμο κατω με τοσο λιγοτερο θορυβο, αλλα δε μπορει να περασει το επιπεδο της εικασιας, ενω αν τις ειχαμε δει με ιδιους ανεμιστηρες θα ηταν σαφες!

(πχ επειδη την εχω την H100i GTX, στις δικες μου μετρησεις οι ανεμιστηρες της ειναι απαραδεκτοι οταν με gentle typhoon χανεις περιπου 1 βαθμο και η διαφορα θορυβου ειναι χαοτικη)

• Like 1

Χαίρομαι που σου αρέσει η δουλειά μας ! :)

Η πρότασή σου είναι σωστή καθώς όπως λες θα δώσει μια κοινή βάση αναφοράς και μας έχει απασχολήσει και εμάς.

Για την περίοδο που είχε γίνει το review της Nepton ο εξοπλισμός ήταν φτωχότερος, στη συνέχεια όμως αγοράστηκαν δυο τετράδες ανεμιστήρων (Μια Scythe Slip Stream 120x 25mm και μια Scuthe Ultra Kaze 120x35mm) για να υπάρχει ευελιξία στα extra test.

Επίσης αγοράστηκαν και δυο "τερατάκια" της EBM-Papst (4412 /2HHP), τα οποία χρησιμοποιούνται αποκλειστικά στον έλεγχο της θερμικής αντιστασης (Rca).

Από τότε (με πρώτο το  review ΑΙΟ της Raijintek Triton) όλες οι δοκιμές της Rca έχουν γίνει με τους EBM Papst ακριβώς στις ίδιες στροφές!

Έτσι υπάρχει ένα καλό δείγμα σύγκρισης με τους ίδιους ανεμιστήρες (έστω και αν δεν είναι κοινοί :) ) και μάλιστα σε 8 βήματα!

Επειδή όμως το θέμα όπως το θέτεις και  εσύ σωστά δεν καλύπτεται πλήρως από αυτό, γίνονται και δοκιμές με τους άλλους ανεμιστήρες (τους Scythe και κατά περίπτωση σημειώνουμε με ποιους ανεμιστήρες έχει γίνει η δοκιμή.

Αυτό στα πρόσφατα review μπορείτε να το δείτε (τον πίνακα τιμών και τα μέσα δοκιμής) αν πατήσετε το Test code Link, που βρίσκεται κάτω την περιγραφή της κάθε μέτρησης στη σελίδα "Εις βάθος" .

Και επιπλέον ξεκινώντας από αυτό το review, οι μετρήσεις χωρίζονται σε ενότητες ανάλογα με την θερμοαγώγιμη πάστα που χρησιμοποιείται και με το ποιους ανεμιστήρες έχουμε βάλει επάνω.

Παρ' όλα αυτά είναι πολύ καλή η ιδέα να σταντάρουμε ένα test με συγκεκριμένους εναλλακτικούς ανεμιστήρες και να παρουσίαζεται σε κάθε review και με δεδομένες τις μετρήσεις τους μπορούμε να έχουμε ένα συγκριτικό ραβδόγραμμα ή και γράφημα, με βάση αυτές τις τιμές.

Λίγο υπομονή θέλει ακόμα γιατί αν θέλουμε να βάλουμε αποτελεσματικούς ανεμιστήρες που να είναι διαδεδομένοι, αλλά και να μπορούν να καλύψουν τις διαφορές πυκνών , αραιών, λεπτών και χοντρών radiator, θέλει λίγο "ψάξιμο" κυρίως ...στην τσέπη ! :)

Όμως για κάτι τέτοιο (στανταρισμένες μετρήσεις) υπάρχει ήδη συγκεντρωμένο υλικό και ετοιμάζεται ήδη για τις μετρήσεις της Rca, για το οποίο περιμέναμε να συγκεντρωθούν κάποιες ψύκτρες για να το εγκαινιάσουμε ! :)

Ανάλογο σκοπό συγκριτικής παράθεσης εξυπηρετεί και ο από καιρό χρησιμοποιούμενος πίνακας των θερμικών παραμέτρων στη σελίδα των χαρακτηριστικών.

Επιφυλασσόμαστε λοιπόν σύντομα να πλουτίσουμε και άλλο τα review  με επιπλέον χρηστικά στοιχεία ! 

Μέχρι τότε να είμαστε καλά ! :D

Φοβερό  hardware  review  κάλυψατε  τα  πάντα .. είστε  δυναμίτες :-) ... Έχω  μόνο  μια  ερώτηση  να  υποβάλω , επειδή  είμαι λίγο πρίν την  αγορά  του  συγκεκριμένου  συστήματος  υδρόψυξης ... δεν  θέλω  πολύ  θόρυβο  .. θέλω  όμως  χαμηλές  θερμοκασίες cpu ... μήπως  η  hydro  H100i  GTX  δεν  είναι για  μένα και  πρέπει  να  πάω  πρός  CM Nepton 240M ??

Έχω  κουτί  corsair 600t  και  προορίζεται  για 4790Κ ...

• Like 1

Να είσαι καλά, σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια ! :)
Είσαι σε δίλημμα και δεν έχεις άδικο.
Σίγουρα από άποψη θορύβου σαν νούμερα, η Nepton υπερτερεί κατά κράτος!

Και επίσης η θερμοκρασιακή διαφορά δεν είναι τέτοια που να αποτελεί ισχυρό παράγοντα να την αποφύγεις, οπότε η πρώτη σκέψη είναι υπέρ της Nepton.

Πριν όμως αποφασίσεις θα πρέπει να πάρεις υπόψη σου και ένα δυο πράγματα ακόμα.

1. Ο θόρυβος εξαρτάται από το τι κάνεις, δεν είναι απλά κάποια νούμερα, αν το στρεσάρισμα που κάνεις στο PC σου έρχεται π.χ. από το τρέξιμο πολύ βαριών προγραμμάτων που στραγγίζουν τη CPU, τότε ναι η Nepton με την μικρή θερμική επιβάρυνση, είναι προτιμότερη γιατί ο θόρυβος είναι πολύ μικρότερος.

2. Αν όμως η CPU ζεσταίνεται από κάποιο πρόγραμμα, η εκτέλεση του οποίου παράγει θόρυβο (παιχνίδια ), τότε οι μετοχές της Η100i GTX ανεβαίνουν.

Και επιπλέον έχεις τη δυνατότητα να αφήσεις το πρόγραμμα που την συνοδεύει να κάνει τη δουλειά του.

Το Corsair Link μπορεί να διαχειριστεί τους ανεμιστήρες πολύ καλά και  -χωρίς εσύ να κάνεις τίποτε- να σου κρατάει το PC ήσυχο στην πλειοψηφία των περιστάσεων που θα το χρησιμοποιείς, έχοντας πάντα διαθέσιμη τη δυνατότητα να σπρώξεις τα πράγματα εκμεταλλευόμενος το μεγαλύτερο θερμικό περιθώριό της.

Πιστεύω ότι αυτό, δεν πρέπει να το αφήσεις χωρίς σκέψη, καθώς η H100i GTX μπορεί να γίνει και τελείως αθόρυβη κρατώντας πάντα τη CPU σε ασφαλή περιθώρια θερμοκρασίας.

Επομένως στον συνδυασμό της πραγματικής χρήσης θα βρεις τη λύση και όχι κοιτώντας μόνο τις ακραίες καταστάσεις! :)

Από εκεί και πέρα και υπερβαίνοντας τα εσκαμμένα των απαντήσεων που μπορεί να δώσει ένας reviewer, μιας και από εδώ και πέρα μιλάμε για ένα προϊόν τροποποιημένο...
Υπάρχει και μια άλλη προσέγγιση, ιδιαίτερα αν η H110i GTX σου "έχει κάτσει στο μάτι"  ( :) ), την οποία την ψάξαμε στο review, ακριβώς για το λόγο αυτό.

Μιλάω για την αναφορά που υπάρχει στο review με εναλλακτικούς ανεμιστήρες, η ακόμα για τη σε χρήση PUSH-PULL setup*.
(* Ξέρω ότι στο κουτί σου δεν χωράει πάνω 30ρι ψυγείο σε push-pull με 25ρηδες ανεμιστήρες, αλλά αυτό ενδεχομένως δεν αποκλείει άλλες θέσεις)

Οι εναλλακτικές είναι πολλές, μέχρι και να χρησιμοποιήσεις 2 ανεμιστήρες πάχους 35mm, πράγμα που το κάναμε εμείς και είχαμε ακόμα καλύτερες θερμοκρασίες.

Βέβαια οι ανεμιστήρες που χρησιμοποιήσαμε δεν είναι και ότι το πιο αθόρυβο (Scythe Ultra Kaze), αλλά ενδεικτικά μπορώ να σου αναφέρω ότι χοντρικά είχαμε:  3000rpm>>>Δθ=28,8        2250rpm>>>Δθ=30,6    1740rpm>>>Δθ=32,7 και εξαιρούμενης της υψηλής ταχύτητας ο θόρυβος ήταν αισθητά χαμηλότερος μιλώντας πάντα με βάση τον ίδιο θερμοκρασιακό "στόχο" .

Και φυσικά εδώ ο παράγοντας του πρόσθετου κόστους, δεν είναι αμελητέος!

Ελπίζω τα παραπάνω να βοήθησαν! :)

Καλή συνέχεια !

Και  βέβαια  βοήθησαν ... για  να  ξεκαθαρίσω .. δεν  τρέχω  "βαριά" προγράμματα  ,  o  4790K  που  έχω  θα   ανεβάζει  λίγο  θερμοκρασία  μόνο  όταν  παίζω  παιχνίδια  σε full  settings  στά  1920χ1080  που  είναι  η  ανάλυση  του  μόνιτορ  που  έχω αυτή  την στιγμή ... την  cpu  την έχω  στην  turbo  ταχύτητά  της  4.4Ghz  με  αερόψυξη  Noctua U14S  ... και  επειδή  λέω  να  ανέβω  στα 4.6Ghz  σκέφτομαι  υδρόψυξη ... και  δύο τελευταία  πραγματάκια  επειδή  οι  γνώμες  διίστανται ...

1)  Ποιά  διάταξη  να  προτιμήσω  ( push  - Δηλαδή  οι  ανεμιστήρες  μέσα  στο  κουτί ( υπόψη 600T έτσι ... )  ή  pull  - ανεμιστήρες  απο  πάνω  στην  θέση  του   200ρη  πάνω  ανεμιστήρα ??  .. η  Corsair  νομίζω  προτείνει  Push  με  ανεμιστήρες  απο  κάτω  ... τί  είναι  καλύτερο  ακουστικά  και  θερμοκρασιακά ??

2)  Επειδή  έχω  την  Asus  Maximus  Hero v2  (  ai suite  3 - Fan  Expert 3 )  τα  ανεμιστηράκια  της  υδρόψυξης  πάνω  στα  fan  headers  της  μητρικής 

ρυθμιζόμενα  απο  το  ai  suite - fan expert  3  ή  πρέπει  να  είναι  απ' αυθείας  στο  τροφοδοτικό  ??

3) Corsair  Link  δουλεύει  σωστά  με  το  ai  suite  της  Μητρικής  μου ?? ( αν  σου  έχει  τύχει .. )

Οταν  έχεις  χρόνο  και  διάθεση   ρίξε  καμιά  γνώμη  ;-)

Ευχαριστώ  έκ  τον  προτέρων ... Χαιρετώ .. 

1. Για το θέμα του Fan setup, έχει γίνει αναφορά στο review  (1Α και 1Β) και όσον αφορά στο θόρυβο επίσης στην ίδια σελίδα μπορείς να δεις στο συγκεντρωτικό πίνακα (6)

Αλλά έχω ένα ενδοιασμό όσον αφορά στη τοποθέτηση λόγω το ότι η τελική  έξοδος του αέρα στην επάνω πλευρά του κουτιού δεν είναι "καθαρό"  120 χ 240, οπότε μόνο πειραματικά θα δεις πως σε επηρεάζει το κάθε στήσιμο. Όπως και να έχει οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, άρα δοκιμάζεις και αποφασίζεις. :)

2. Καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιήσεις δύο προγράμματα για να ελέγχεις το ίδιο πράγμα, μπορείς να αφήσεις την ψύκτρα στο Corsair Link και τους υπόλοιπους ανεμιστήρες του κουτιού στο Air Suite

Βέβαια μπορείς να τα βάλεις και όλα στο Corsair Link (αλλά θα χρειαστείς να πάρεις επιπλέον εξοπλισμό , οπότε δεν βρίσκω το λόγο, εκτός και άν έχεις και άλλα πράγματα που μπορείς να βάλεις επάνω.

3. Αν θες να ελέγξεις τους ανεμιστήρες της H100i GTX από τη μητρική , μπορείς να το κάνεις, αρκεί να βάλεις και το καλωδιάκι (το μονό)  της αντλίας που δίνει τις στροφές της σε κάποιο Fan Header για να μπορείς να παρακολουθείς τις στροφές της και να διαπιστώσεις ότι δεν είναι "κλειδωμένη" σε Quiet mode!

4. Για την συνεργασία των δύο προγραμμάτων, δεν μπορώ να σου πω κάτι ιδιαίτερο, δεν τα έχω δοκιμάσει παράλληλα !

Καλή διασκέδαση ! ! :D

Edited by Seafalco

πολυ καλη παρουσιαση και υδροψυξη φαινεται πολυ καλης κατασκευης