Jump to content



ανανεώνοντας το PC κάθε χρόνο πουλώντας το προηγούμενο


Recommended Posts

Είχα ακούσει παλιότερα πως κάποιοι ανανέωνουν το PC τους κάθε χρόνο. Πουλάγαν το "παλιό" (ενός έτους) με τα χαρτιά της εγγύησης, σε μια τιμή της τάξης του 70% σ' αυτή που το αγοράσανε (αφού δεν ήταν overclokαρισμένο), βάζανε κάτι παραπάνω και παίρνανε κάτι φρέσκο.

Και έτσι σε 5 χρόνια πχ, είχανε συνεχώς ένα φρέσκο μηχάνημα σε σύγκριση με κάποιον που έπαιρνε κάτι και το άλλαζε στο τέλος της 5ετίας, και σε χαμηλότερο συνολικό κόστος.

Λέω 5 χρόνια διότι συνήθως κάθε τόσο αλλάζω (ok, το τωρινό το έχω 7). Και συνήθως παίρνω mid-range.

Ισχύει αυτό;

Και αν ναι, πως πρέπει να το κάνω για να βγω κερδισμένος και όχι χαμένος;

Θα ήθελα να ακούσω από αυτούς που το κάνουνε.

(Edit για να διορθώσω τα line breaks)

Έγινε επεξεργασία από swapjim
Link to comment
Share on other sites

Εγω το κανω αλλα να πω την αληθεια συνηθως δινω μονο mobo/cpu (αυτη τη φορα εδωσα και μνημες γιατι πηγα σε ddr4). Τα υπολοιπα τα αγοραζουν καινουρια και χαριζω εργατικα και windows και ετσι ερχεται η δουλεια κοντα εκει που το λες εσυ. Να κανεις αναβαθμιση με κανενα πενηνταρι χοντρικα. Δεν εχει και τοσο νοημα βεβαια απο θεμα επιδοσεων αλλα τουλαχιστον ανανεωνεις εγγυηση και εχει αλλη μεταπωλητικη αξια ο 6600Κ απο τον 4670Κ που ειχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτεροι από εδώ μεσα ειδικά οι ψαγμένοι , έχουν κάνει οβερκλοκ στα μηχανηματα τους και μάλιστα πολύ .

κανονικά δεν αγοράζεις πι σι από άτομα του δελαμπ . όπως δεν αγοράζεις μηχανές από επαγγελματίες φωτογράφους .

και δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάθε χρόνο . ακόμα χειρότερα σε εσένα που αγοράζεις Mid range υπολογιστές .

κατά την εμπειρία μου πχ οι κάρτες γραφικών θέλουν αλλάγη κάθε τρεις γενιές .

εκτός εαν θές να αγοράζεις ντε και καλά το καινούργιο επειδή έχεις φετιχ ή λοξα ή υπάρχουν ειδικοί λόγοι . πχ σου χάλασε κάτι .

κάθε χρόνο δεν αξίζει αυτό που λες από πλευράς επιδόσεων . στην ιντελ λένε οι επεξεργαστές είναι 5/100 πιο δυνατοί από την προηγουμενη γενιά .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του πίνω το αίμα σε stock και με υδρόψυξη.

Γιώργο δεν είναι πάντα έτσι όπως τα λές για την χρήση.

 

Όσο για την ανανέωση δεν ξέρω. Εγώ κρατάω το μηχάνημα όσο με καλύπτει. Αν δεν με καλύπτει και έχω λεφτά θα αλλάξω πλήρως. Αλλά ήδη είμαι 3 χρόνια με έναν 2600k και δε νομίζω να αλλάξω στα επόμενα 2.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις ολική αναβάθμιση σε ένα χρόνο για 5/100 ? μόνο ΄λογω επιδόσεων όχι φετίχ ή λόξας ?

 

Όπως έγραψα έχω ήδη 3 χρόνια τον επεξεργαστή και δε βλέπω να τον αλλάζω ούτε στα επόμενα 2.

Αφού με καλύπτει άνετα.

 

Στα 3 χρόνια άλλαξα μητρική (πήγα με mini atx), μνήμες (πήγα στα 2x8gb) και ssd

Για 5% αύξηση επιδόσεων δεν πάω. Ούτε και για 15% αφού την δουλειά μου την κάνω άνετα. Και ο επεξεργαστής δε φτάνει ούτε 50% με την χρήση μου πια.

Αλλά όπως είπε ο icy τα βρίσκει φτηνά, τα βάζει. Σε ένα χρόνο τα πουλάει βάζει και λίγα παραπάνω και δουλεύει σε καινούργια πλατφόρμα. Έτσι μακροπρόθεσμα δε χάνει. Γιατί εγώ σε 5 χρόνια θα τα πουλήσω 100€ ενώ μου κοστίσαν 500€ και θα δώσω άλλα 400€ για να πάρω καινούργια. Αν βάζεις όμως κάθε χρόνο άλλα 100€ είσαι ίσα βάρκα ίσα πανιά και δε σου φαίνεται κιόλλας το μαζικό ποσό που θα χρειαστώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθω να μενω κατω του 70αρικου να δινω καθε 1-1.5 χρονο. Θεωρω οτι δεν βγαινω πολυ χαμενος. Το μονο που χανω ειναι μερικες ωρες για στησιμο τσαμπα. Οσον αφορα το ποστ του γνωστου-αγνωστου Γεωργιου, δεν το σχολιαζω καν οτι κανεις δεν πρεπει να αγοραζει απο ατομα του φορουμ... Και OC να εχει κανει καποιος σε νορμαλ επιπεδα 4-4.2 τη cpu ας πουμε ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

ΥΓ Ετοιμαστειτε για flame ware τωρα μετα απο αυτο που εγραψα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα αναβαθμιζω και αναλογα με τα οικονομικα μου αλλα και με τις απαιτησεις.

προσωπικα το μηχανημα που ειμαι χρονια το εχω απο περιπου το 2011.

σταδιακα προσθεσα ssd,δευτερο σκληρο,πηγα σε 2χ8gb ram και τωρα θα αναβαθμισω και τις 2χ6970 που ειχα σε μια r9 390.

Link to comment
Share on other sites

To κάνω αυτό από το 2000 περίπου με εξαίρεση το τωρινό μου, που λόγω κρίσης μπήκαν άλλες προτεραιότητες.

Δεν το αναβαθμίζω όλο, αλλά γενικά προσπαθώ να δίνω κάτι με το που βγαίνει ο "αντικαταστάτης" του, ώστε να το δίνω συνήθως εντός εγγύησης (μετράει πολύ στις αγγελίες) και φυσικά να μην είναι πολύ παλιό.

Μειονεκτήματα:

1. Κάποιες φορές δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το παλιό σου εξάρτημα και αναγκάζεσαι να το "σκοτώσεις".

2. Format και κατσαβίδι, όλη την ώρα

3. Τυχόν προβλήματα με ασυμβατότητες, γιατί παίρνεις πάντα κάτι καινούριο κι αδοκίμαστο

 

Πλεονεκτήματα:

1. Έχεις πάντα φρέσκο μηχάνημα

2. Έχεις πάντα μηχάνημα καλό σε επιδόσεις. Αν παίζεις σε high end, είναι πάντα high end, αν παίζεις σε mid, είναι πάντα mid, κ.ο.κ.

3. Πληρώνεις σε "δόσεις". Δε χρειάζεται να μαζεύεις μεγάλα ποσά, που είναι δύσκολο. Μάζεψες 300€, αλλάζεις μητρική. Μάζεψες 150€, αλλάζεις μνήμες, κλπ. Βέβαια, κάποιες φορές, πρέπει να τα αλλάξεις όλα μαζί, όπως είπε ο @icy20 πριν.

4. Ανεβασμένη ψυχολογία, είσαι συνέχεια με καινούριο gadgetάκι :)

 

Αυτά που χάνουν πολύ σε αξία είναι οι δίσκοι και τα κουτιά. Οι δίσκοι γιατί έχουν χρόνο ζωής και φθείρονται. Τα κουτιά γιατί υπάρχουν 100δες και δύσκολα θα βρεις κάποιον που να θέλει το δικό σου και όχι το καινούριο που παρουσιάστηκε εχθές. Έτσι, εγώ παίρνω ένα σχετικά καλό κουτί και το "χαρίζω" στα 6-7 χρόνια. Οι δίσκοι μένουν στο ντουλάπι με backup από δεδομένα που δεν είναι κρίσιμα.

 

Τα υπόλοιπα, σε αντίθεση με αυτά που λέει ο Γεώργιος, δεν έχουν ανάγκη, εκτός αν κάποιος τους έχει πιεί το αίμα με άζωτα, κλπ.

Επίσης, καλή λύση είναι να παίρνεις μεταχειρισμένα κι εσύ από τους enthusiasts,  που τα αγοράζουν πριν βγουν και μετά από 5 μήνες, τα δίνουν σε καλή τιμή για να πάρουν το επόμενο ή κάποιο άλλο (βλέπε το πανηγύρι που είχε γίνει με τις Titan, 980, Titan2)

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράζω hardware κατα προτίμηση μεταχειρισμένο από overclockers. Έτσι ξέρω και σε τι κοματι πέφτω (άμα είναι Φιλαλήθης και ο πωλητής). Όσο για την μείωση του προσδόκιμου ζωής , ας πούμε ότι ένας επεξεργαστής θα πέσει από τα 30 χρόνια στα 20. Έτσι και αλλιώς σε 20 χρόνια θα παίρνω με ψιλά αντικαταστάτη αν το έχω κρατήσει τόσο. Βέβαια πάντα υπάρχει και η πιθανοτητα του degrade μετά από τρελλό overclock Αλλά το θεωρώ ένα αποδεκτό ρίσκο (αναλογιζόμενος και την μειωμένη τιμή αγοράς) και επίσης ακόμα δεν έχει πέσει στα χέρια μου degraded hardware. Για την αγορά μεταχειρισμένου κουτιού δεν συζητάω καν καθώς μπορείς να δεις τα πάντα οπτικά και χωρίς δοκιμή.

Άρα συνοψίζοντας είμαι αντίθετος στην γνώμη μην αγοράσεις μτχ από δελαμπ και φωτογραφική από φωτογράφο. Μπορείς να τα δοκιμάσεις πρώτα ίσως και να δεις ποσά κλικς έχει η κάμερα και από εκεί και πέρα ζυγίζεις και την τιμή αγοράς και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν overclockάρω τις CPU μου γιατί ποτέ δεν το έψαξα αν κάνει κακό. Το θέμα του αν και κατά πόσο το overclocking ρίχνει την CPU είναι σχετικό μ' αυτό που ρωτάω (γιατί επηρεάζει την τιμή μεταπώλησης), αλλά, σας παρακαλώ, ας μην κάνουμε την συζήτηση αυτή εδώ.

Σκέφτομαι ακόμα αυτά που είπατε, αλλά για την ώρα έχω μια ερώτηση:

θα κάνεις ολική αναβάθμιση σε ένα χρόνο για 5/100 ? μόνο ΄λόγω επιδόσεων όχι φετίχ ή λόξας ?

Οπότε από τον ένα χρόνο στον άλλο οι CPU έχουν μόνο 5% αύξηση ταχύτητας; Έγινε επεξεργασία από swapjim
Link to comment
Share on other sites

Δεν overclockάρω τις CPU μου γιατί ποτέ δεν το έψαξα αν κάνει κακό. Το θέμα του αν και κατά πόσο το overclocking ρίχνει την CPU είναι σχετικό μ' αυτό που ρωτάω (γιατί επηρεάζει την τιμή μεταπώλησης), αλλά, σας παρακαλώ, ας μην κάνουμε την συζήτηση αυτή εδώ.

Σκέφτομαι ακόμα αυτά που είπατε, αλλά για την ώρα έχω μια ερώτηση:

Οπότε από τον ένα χρόνο στον άλλο οι CPU έχουν μόνο 5% αύξηση ταχύτητας;

 

Συνήθως τόσο είναι. Είναι εμπορικό το θέμα. 

Οι εταιρείες θέλουν καταναλωτές. Θέλουν να αγοράζεις συνέχεια καινούργιο αλλιώς πως θα ζήσουν; Είτε θα κάναν κάθε 3 χρόνια επεξεργαστές αλλά θα κόστιζαν 3πλάσια τα πράγματα.

Η αύξηση κυμαίνεται από 3% έως 13% το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

 Ίσα ίσα, εγώ περισσότερο θα εμπιστευώ κάποιον λαμπίτη παρά κάποιον ξέμπαρκο.

 

Ποιανού τον 2500K θα πάρεις; Του παλικαριού που έβαλε auto και ψήνει τον επεξεργαστή με 1.4V για 4.3GHz με μία ψύκτρα των 20ε ή του λαμπίτη που τον πήγε 4.7GHz στα 1.28V πάνω σε noctua;

 

Επίσης, οι τυπικοί χρήστες εδώ μέσα δε θα σου πουλήσουν φούμαρα. Κάνει θόρυβο η κάρτα; Ρωτάς τον πωλητή. Θα πάρεις ρεαλιστική απάντηση. Ο άλλος που είχε μία κάρτα στη ζωή του, χρησιμοποιεί turbo-x τροφοδοτικό και στοκ ψύκτρα, πώς θα σου απαντήσει;

 

Όσο για το OP, μόνο κάρτες γραφικών αλλάζω με αυτό τον τρόπο. Επεξεργαστές απλά τα σκάω σχετικά όταν είναι ο καιρός και παίρνω ότι VFM παίζει. Π.χ. Q6600 σε i5k sandy. Πήρα και έναν fx 8320 για να κάνω την πλάκα μου.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Οπότε από τον ένα χρόνο στον άλλο οι CPU έχουν μόνο 5% αύξηση ταχύτητας

νομίζω ειδικά για τους ίντελ η διαφορά στην επεξεργαστική δύναμη από γενιά σε γενιά είναι 5/100. οι καινούργιοι πχ ο 6700 ή ο 6500 δεν θυμάμαι ακριβώς λέει ότι είναι 5/100 δυνατότερος από τον προηγούμενο  αντίστοιχο. κάποιοι λένε βέβαια ότι αυτό είναι αποτέλεσμα του μονοπωλείου της ιντελ. δεν υπάρχει ανάγκη να βγει πιο δυνατός επεξεργαστής . (εκτός των περιπτώσεων των τεχνολογικών ορίων ) .

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτεροι από εδώ μεσα ειδικά οι ψαγμένοι , έχουν κάνει οβερκλοκ στα μηχανηματα τους και μάλιστα πολύ .

κανονικά δεν αγοράζεις πι σι από άτομα του δελαμπ . όπως δεν αγοράζεις μηχανές από επαγγελματίες φωτογράφους .

και δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάθε χρόνο . ακόμα χειρότερα σε εσένα που αγοράζεις Mid range υπολογιστές .

κατά την εμπειρία μου πχ οι κάρτες γραφικών θέλουν αλλάγη κάθε τρεις γενιές .

εκτός εαν θές να αγοράζεις ντε και καλά το καινούργιο επειδή έχεις φετιχ ή λοξα ή υπάρχουν ειδικοί λόγοι . πχ σου χάλασε κάτι .

κάθε χρόνο δεν αξίζει αυτό που λες από πλευράς επιδόσεων . στην ιντελ λένε οι επεξεργαστές είναι 5/100 πιο δυνατοί από την προηγουμενη γενιά .

1. Αν έχεις παραδείγματα, πολλά παραδείγματα για τα άτομα που έχουν πουλήσει μάπα parts να το αναφέρεις, διαφορετικά η λάσπη που πετάς θα γυρίσει στο κεφάλι σου.

2. Πολλά παιδιά προσπαθούν να πουλήσουν διάφορά parts από λάθος επιλογή, από ανάγκη ακόμα και για χρήματα κλπ και δεν αξίζει να εισπράτουν τέτοια λόγια.

3. Παρ όλα αυτά θα θεωρήσω αυτό που έγραψες κακιά στιγμή, για την ακρίβεια μία ακόμα κακιά στιγμή, λόγω του ότι μπορεί να στραβοκοιμήθηκες χθες το βράδυ.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η πωληση hardware δεν ειναι απλο πραμα αμα δεν θες να χασεις τσαμπα λεφτα . Πρεπει να παρακολουθεις τις εξεληξεις και να προγραμματισεις την καταλληλη στιγμη για να τα σπρωξεις . 

 

Παρε παραδειγμα την 970 , αρχικη τιμη αγορας 350+++ ε , ...την στιγμη που βγηκε η βρομα με το 3,5VRAM , αρχισαν ΟΛΟΙ να τις σκοτωνουν ... και μιλαμε για μοντελα 1-2 μονο μηνων να τα δινουν 60-70ε πιο λιγο απο την αρχικη τιμη αγορας (η οποια δεν ειχα αλλαξει και καθολου) 

 

Ετσι οπως παει το πραμα και αν οντως λογο αυτου του προβληματος προκαλεσουν αποτομα framedrops στα επομενα παιχνιδια που θελουν παραπανω VRAM , μεχρι του χρονου θα τις δινουν μισοτιμης .........αρα σε αυτην την περιπτωση βγαινεις πολυ χρεωμενος απο την "αναβαθμηση" μεσω πωλησης 

 

Μπορει μια GPU που σημερα εχει 300ε , να παραμεινει σκυλι για 2 χρονια και ετσι να μπορεσεις να την δωσεις σε καλη τιμη . Απο την αλλη ομως υπαρχει και το σεναριο μια σημερινη GPU των 300ων , σε μερικους μηνες να βγει εντελος αχρηστη και να μην μπορεις ουτε καν να την πουλησεις ..... 

 

 

 

Περιπου το ιδιο ισχυει και για τις mobo , κυριος επιδη καθε επομενη γενια εχει τα ιδια +παραπανω features στην ιδια τιμη με την προηγουμενη , πραμα που σε αναγκαζει να ριξεις την τιμη αρκετα . 

CPU/RAM ειναι τα μοναδικα "στανταρ" εκαρτηματα που δεν αλλαζει και πολυ η τιμη τους 

 

 

 

Συνεπως , ετσι οπως το υπολογιζω , αμφιβαλλω αν καθε χρονο θα την βγαζεις καθαρη με μολις 100ε 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις παραδείγματα, πολλά παραδείγματα για τα άτομα που έχουν πουλήσει μάπα parts να το αναφέρεις, διαφορετικά η λάσπη που πετάς θα γυρίσει στο κεφάλι σου.

εαν παρεξήγησαι  είσαι εγωιστής . κάρτες γραφικών από άτομα του δε λαμπ δεν αγοράζω με τίποτα . εκτός εαν είναι πολύ φτηνά . πχ τιτάν με 100 ευρώ . στο δε λαμπ είμαι από πολύ παλιά με άλλο νικ και περισσότερα ποστ από αυτά που έχω με το τωρινό . το δε λαμπ το πάω για την εξειδίκευση και για τις γνώσεις που προσφερει . εδώ οι μισοί ψαγμένοι κάνουν 30/100 οβερκλόκ από τα στόκ ρολόγια . τις πίνουνε τις γλεντάνε και μετά τις πουλάνε μετά από  έξι μήνες .δεν μου ακούγεται ασφαλές αυτό . για εμενα εαν αγόραζα κάτι θα ήταν από ένα χρήστη πάνω από το μέσο ώρο  enthousiasist  λέω . με λίγες ώρες gaming κάθε μέρα μέχρι μιαμιση , και με καλό τροφοδοτικό και στοκ ρολόγια  . και τις κλίμακες της τιμής τις εξής 7970 σε τιμή 70 με 125 ευρώ με την 390χ με τα 8 γίγα να κάνει 400 ευρώ .

αυτή θα αγόραζα .

δεν έχω κακή εμπειρία . της νιντέντο που είμαι φαν από 12 χρονών πήρα από τον sln ένα χειριστήριο αυθεντικό που ήταν ευκαιρία για να παίξω του wii τα παιχνίδια που είμαι φαν και δεν τα έπαιξα . και αυτό γιατί η μπαταρία του ασυρμάτου είναι εναλλάξιμη . και έβαλα κάτι δικιές μου . μια χαρά η συμπεριφορά του παλικαριού .

οι υπολογιστές από την κατηγορία του enthoysiast Και πάνω για εμένα είναι πολυτέλεια . δεν είναι αναγκη . και σε αυτή τη κατηγορία ο σωστός enthousiast δεν πεινάει και παίρνει την τιταν . αυτό δεν το δέχομαι. είσαι αδιάκριτος και εμπαθής. σε οδηγούνε τα πάθη σου . οποιος είναι σε κάτασταση αναγκης δεν παίρνει 980τι 900 ευρώ . δεν την πίνει δεύτερον . και δεν την πουλάει σαν πλουσιόπαιδο μετά απο 6 μήνες επαιδή βαρέθηκε το παιχνίδι του .

χρήζεις βοήθειας τουλάχιστον κοινωνικής εαν είσαι σε ένδεια και αγοράζεις πρώτον και έπειτα  σκοτώνεις την 7970 για 50 ευρώ. σε κανονικες συνθήκες . δεν λέω για να πτωχεύσει το κράτος . λόγοι ανωτέρας βίας κτλ .

δεν πετάω λάσπη .

μιλάω με επιχειρήματα .

και το λέω για να προστατεύσω το παλικάρι από τίποτα επιτείδιους .

ειδικά στις κάρτες κάθε τρεις γενιες αξίζει . στο δεύτερο πισι μου η 5850 που έχω στην πλάσμα οθόνη παίζει με 60 fps το advanced warfare μετά από 5 χρόνια . και θα την αντικαστήσω με την 7850 επειδή στο μέσα έχω την 390χ . και την πήρα λόγω κρίσης . 2560 . μου κολουσε λόγω μνήμης η 7850 . και είπα μην βγούμε από το ευρώ και πάει η 390χ 780 ευρώ με το καλημέρα . θα έπαιρνα την fury αλλά ήταν πολύ ακριβή και μόνο 4 γίγα μνήμης .

στο λέω όλα αυτά με καθαρή συνείδηση και χωρίς να στραβοκοιμηθώ. μόνο που πονούσα από τα 100 αρια που έκανα στο χολάργό .

κάποτε είχα ορκιστεί να προστατεύω ανθρώπους .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.