Jump to content



Z170X μου εσπασε τα νευρα...


icy20

Recommended Posts

Λοιπον να ξεκινησω ηρθε η Gigabyte Z170X Gaming 3 σημερα και ειπα να τα στησω. Με τον κλασικο τροπο:

Win7 ενεργοποιηση , upgrade win10 και μετα clean install win10.

 

Παω λοιπον να βαλω τα win7 απο usb οπως κανω παντα, και τρωω ακυρο μου λεει δεν βρισκω devices κτλ... Λεω wtf...Δοκιμαζω με dvd. Το βαζω στο 1 drive ξεκιναει κανονικα εκει οκ και μετα απο λιγο μου λεει οτι λειπουν αρχεια...Αρχιζω φορτωνω. Κοιταω ρυθμισεις bios update κτλ κανω, τα ιδια. ΟΚ λεω ας δοκιμασω στο αλλο drive. Εκει κανει λοιπον εγκατασταση (αρα κλαιω το ενα drive προφανως). Ωραια λεω να δουμε. Μπαινει στα windows μεσα κανω ενεργοποιηση , αλλα μετα βλεπω οτι θελει drivers γιατι δεν βλεπει καμμια usb συσκευη. ΟΚ λεω να τα βαλω. Ελα ομως που δεν γινεται αφου σε stick τα ειχα. Αναγκαζομαι και ΚΑΙΩ DVD(OMG εχω να το κανω χρονια) για να περασω τα drivers. Μετα θυμαμαι οτι εχω το cd της μητρικης αλλα αφου ειχα ξεκινησει ηδη ετσι συνεχισα. Τωρα περναω το upgrade. Eιμαι περιεργος να δω αν τα win10 θα περνιουνται απο usb η και αυτα θα πρεπει να τα κανω με dvd!!! Ελπιζω οχι γιατι κανει 5πλασια ωρα απο οτι με το usb...

 

Αυτα, τα ειπα ξεθυμανα...

 

Σας φαινονται λογικα αυτα γενικα? Σε ολες τις αλλες μητρικες που ειχα δεν ειχα τετοια προβληματα (εκτος του dvd που προφανως κατι προβλημα εχει)

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά τι να πεις...

Τα ίδια είχα πάθει και εγώ με την Asus Z97 Ranger, έπρεπε να τρέχω σε διαφορετικό PC, να κατεβάζω drivers για την κάρτα δικτύου γιατί αλλιώς δεν είχα internet...
Και μη μου πει κανείς γιατί δεν έβαλα το CD να κάνω εγκατάσταση των drivers εν έτη 2015, γιατί...!

burn_them_all_got.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε ξεκινησει καλα. Με εχει πηξει στην μπλε οθονη...

 

Update: Εβγαλα το XMP απο το bios και τωρα φαινεται να λειτουργει οκ το μηχανημα. Λετε να εφαγα φολα με τις μνημες και να μην δουλευουν στα 3000? Τωρα ειναι στο default (2133)

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην παίρνεις Hardware με το που βγαίνει στην αγορά , κανόνας για μένα από τότε που έφαγα πατάτα με το chipset της nvidia. Ασε κανα δυο μήνες...τρεις.. Στρώσιμο θέλει το chipset. Βάλτο εκεί που δουλεύει και περιμενε για κανα  Bios Update...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να ξεκινησω ηρθε η Gigabyte Z170X Gaming 3 σημερα και ειπα να τα στησω. Με τον κλασικο τροπο:

Win7 ενεργοποιηση , upgrade win10 και μετα clean install win10.

 

Παω λοιπον να βαλω τα win7 απο usb οπως κανω παντα, και τρωω ακυρο μου λεει δεν βρισκω devices κτλ... Λεω wtf...Δοκιμαζω με dvd. Το βαζω στο 1 drive ξεκιναει κανονικα εκει οκ και μετα απο λιγο μου λεει οτι λειπουν αρχεια...Αρχιζω φορτωνω. Κοιταω ρυθμισεις bios update κτλ κανω, τα ιδια. ΟΚ λεω ας δοκιμασω στο αλλο drive. Εκει κανει λοιπον εγκατασταση (αρα κλαιω το ενα drive προφανως). Ωραια λεω να δουμε. Μπαινει στα windows μεσα κανω ενεργοποιηση , αλλα μετα βλεπω οτι θελει drivers γιατι δεν βλεπει καμμια usb συσκευη. ΟΚ λεω να τα βαλω. Ελα ομως που δεν γινεται αφου σε stick τα ειχα. Αναγκαζομαι και ΚΑΙΩ DVD(OMG εχω να το κανω χρονια) για να περασω τα drivers. Μετα θυμαμαι οτι εχω το cd της μητρικης αλλα αφου ειχα ξεκινησει ηδη ετσι συνεχισα. Τωρα περναω το upgrade. Eιμαι περιεργος να δω αν τα win10 θα περνιουνται απο usb η και αυτα θα πρεπει να τα κανω με dvd!!! Ελπιζω οχι γιατι κανει 5πλασια ωρα απο οτι με το usb...

 

Αυτα, τα ειπα ξεθυμανα...

 

Σας φαινονται λογικα αυτα γενικα? Σε ολες τις αλλες μητρικες που ειχα δεν ειχα τετοια προβληματα (εκτος του dvd που προφανως κατι προβλημα εχει)

 

Googla-άρησε το.

 

Τα Ζ170 έχουν πρόβλημα με την άμεση εγκατάσταση των Windows 7

 

Θέλει τρόπο.

(για εγκατάσταση μέσω usb μιλάω).

Έγινε επεξεργασία από TASOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε ξεκινησει καλα. Με εχει πηξει στην μπλε οθονη...

 

Update: Εβγαλα το XMP απο το bios και τωρα φαινεται να λειτουργει οκ το μηχανημα. Λετε να εφαγα φολα με τις μνημες και να μην δουλευουν στα 3000? Τωρα ειναι στο default (2133)

 

Ψάξε αυτό που σου είπα για τις Ram, be sure ότι παίζουν στα rated με κανένα memtest, στο X99 με τάραξε ο imc όταν τις έιχα στα 3000 με 15άρια (αλλη πλατφόρμα but anyway...)

Link to comment
Share on other sites

επειδη σκέφτομαι και εγώ τον άλλο μηνά να αγοράσω pc μετά από 10 χρονιά είναι καλύτερα να πάω σε skylake η 4770 από τι έχω διαβάσει δεν υπάρχουν μεγάλες διάφορες 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Μαριε εχω υποψια σε ταλαιπωρουν τα Vengeance παρολο που και καλα φαινονται στο official support list.Δοκιμασε καμια Gskill Μαυρη Ripjaws4 που ειναι το reference Vfm και δες.Γενικα εχει πολυς κοσμος καπου θα βρεις ενα kitaki δανεικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ηθελα να γραψω μητσο. Εχει κανεις mobo με ddr4 slots πουθενα Αθηνα βορεια προαστεια να δοκιμασουμε? Δεν ζηταω να μου τα δωσει κανεις. Απλα να κανω μια βολτα με τα δικα μου να δοκιμασουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ποιό καλό παιδί με Skylake και ddr4 , θα μου ποστάρει μιά φωτό από Aida 5.3 στο παρακάτω thread

 

http://www.thelab.gr/topic/146247-ddr3-vs-ddr4-bandwidth-comparison/

 

 

Τασο μου απο τριτη μπορω. Εχω φυγει 2 μερες. Το θεμα μου λυθηκε παντως βαζοντας manual timings με xmp enabled...

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκιμασα αλλα εχω το trial και βγαζει τα μισα νουμερα. Θα δω αυριο να βρω κανενα σειριακο. Επισης τα νουμερα που ειδα ηταν πολυ χαμηλα σε σχεση και με τα δικα σου και με του αλλου φιλου με ddr4... Παιζει ρολο το κλοκαρισμα του cpu σε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Γραφω νεο ποστ συνεχομενο για να το δει ο κοσμος...

Λοιπον η συνεχεια της ταλαιπωριας μου:

Το συμπερασμα:

Οι corsair 3000 παιζουν στα 3000 μονο αν βαλω xmp enabled αλλα manual timings και enhanced stability. Aλλιως δεν ποσταρει το μηχανημα. Στα 2666 δουλευει και σε normal mode με χειροκινητα.

 

Μου εδωσε ενας φιλος τις 3333 Gskill ripjaws 4 του. Βαζω XMP και ολα auto. Αυτες ποσταρουν αλλα μετα τρωω μπλε οθονες συνεχεια. Αν βαλω xmp off και ολα manual τοτε παιζουν στα 3333 κανονικα. Οι μνημες μου στο μηχανημα του φιλου με MSI Z170 παιζουν απο οτι καταλαβα ακομα και σε XMP με ολα auto... Βγαζει κανεις συμπερασμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω BABY BIOS ασθενειες.Προφανως δε δουλευει καθολου το XMP on setting εκτος απο πολυ χαμηλα.Περιμενε κανενα update κατα τελος μηνα μερια και ξαναδοκιμασε.Κατι μου λεει ολα θα λυθουν δια μαγειας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.