Jump to content



Επαγγελματική κάλυψη εκδηλώσεων και δικαιώματα υλικού


Recommended Posts

Ρε, δεν είμαστε σοβαροί μου φαίνεται.

 

Ψάχνω φωτογράφο για το γάμο του αδερφού μου. Θέλω 2 πράγματα μόνο, φωτογραφίες και FHD βίντεο. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Δε θέλω τις μαλακίες τα dvd με τα μενού του της πλάκας και τη μουσική από πορνό του 1970 που βάζουν, δε θέλω photobooks από χαρτί κουζίνας και ούτε θέλω τις φωτογραφίες σε 800x600 να τις ανεβάσω στο facebook.

 

Θέλω τις φωτό στα 20mp ή τι σκάτα θα τις βγάλουν, color/exposure corrected, και το video unedited σε μέγιστο bitrate. Πόσο δύσκολο είναι, right;

 

Και τι μου λένε...δε γίνεται. ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΝ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ για ένα χρόνο...Ρε απατεώνες, θα σας δώσω 1.5 χιλιάρικο και δε θα μου δώσετε καν τις φωτογραφίες; Ρε είμαστε σοβαροί; Επίσης, τι σκατά να το κάνω το βίντεο σε 720x480 mpeg2;

 

Τραβάω τα μαλλιά μου...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αποτελούν πνευματικό δικαίωμα του φωτογράφου.

 

Θύμισε μου...για τι τον πληρώνω;

 

Άμα αναθέσω σε ένα ζωγράφο να μου πάρει το πορτραίτο μου, κρατάει τον πίνακα μετά; Άμα βάλω έναν συγγραφέα να γραψει την βιογραφία μου, έχει αυτός τα πνευματικά δικαιώματα μετα; Ένας κάμεραμαν σε μία ταινία, έχει λόγο στο τι θα γίνει;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι δε με κατάλαβες. Δε λέω ότι δεν του ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα. Λέω ότι τον πληρώνω για να τα μεταφέρω σε μένα.

 

Αλλιώς πώς γίνεται; Κάθε ζευγαράκι που ανεβάζει τις φωτό του γάμου τους, κινδυνεύουν από μήνυση; Στο συμβόλαιο είναι αυτά.

 

Το θέμα είναι ότι δε μου δίνουν τις φωτογραφίες για να αναγκάζομαι να τις πάρω τυπωμένες μόνο από αυτούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι δε με κατάλαβες. Δε λέω ότι δεν του ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα. Λέω ότι τον πληρώνω για να τα μεταφέρω σε μένα.

Για να γίνει αυτό πρέπει να τον πληρώσεις παραπάνω,να του αγοράσεις δηλ. και τα δικαιώματα, απλό.

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να καταλαβω και εγω , οταν πληρωνεις εναν φωτογραφο ...τι ακριβος αγοραζεις ?   Ετσι οπως τα λες , ειναι σα να λες σε καποιον  "ελα να φτιαξεις τεχνη" και στο τελος δικη σου , ααααα παρε και 1χιλιαρικο για τον κοπο σου ... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρα για να καταλαβω και εγω , οταν πληρωνεις εναν φωτογραφο ...τι ακριβος αγοραζεις ?  
 

 

Την υπηρεσία του, το χρόνο του και τον εξοπλισμό του εκτός αν αυτά είναι τσάμπα.

Τα raw αρχεία αν τα θες πληρώνεις και πνευματικά δικαιώματα απλό.

Link to comment
Share on other sites

1)Πια υπηρεσια ? Συμφωνα με τα παραπανω , ο κυριος εκτελει  "ΤΕΧΝΗ" ... θα πρεπε να ευχαριστει που του επιτρεπουν να βγαλει την φατσα μου βιντεο 

 

2)Καταλαβαινω πως ο εξοπλισμος του ειναι το πιο μελανο κομματι της υποθεσης μιας και κοστιζουν χιλιαδες αυτες οι καμερες που εχουν . + οτι επεξεργασια γινει μετα  . Αλλα με τετοια αμοιβη ....κανει αποσβεση σε μερικους γαμους/βαφτισια

 

3)Τον χρονο του μαλιστα , παιζει να του παρει απο 1-2 ωρες αμα πεσει σε ξενερωτους ή να κλεισει ολοκληρο βραδυ σε γλεντι 

 

 

Θεωρωντας ως δεδομενο πωε εχει τα δικαιωματα , η δουλεια που θα βγαλει , ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1+Κ  . Αμα εδινε ατοφιο το υλικο , τοτε μαλιστα 

 

Βεβαια θα πει και καποιος αλλος ...... τοσα χιλιαρικα που θα σου φυγουν στην ολη υποθεση ... ο καμεραμαν σε περαξε , Ελπιζω οταν παντρευτω εγω (αμα γινει ποτε) να υπαρχουν wedding drones

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1)Πια υπηρεσια ? Συμφωνα με τα παραπανω , ο κυριος εκτελει  "ΤΕΧΝΗ" ... θα πρεπε να ευχαριστει που του επιτρεπουν να βγαλει την φατσα μου βιντεο 

 

 

Αν ζητήσεις απόδειξη/τιμολόγιο θα κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. Υπηρεσία είναι.

Ετσι όπως το γράφεις πάντως στο τέλος θα ζητήσεις και λεφτά για να σε φωτογραφίσει.

Link to comment
Share on other sites

2)Καταλαβαινω πως ο εξοπλισμος του ειναι το πιο μελανο κομματι της υποθεσης μιας και κοστιζουν χιλιαδες αυτες οι καμερες που εχουν . + οτι επεξεργασια γινει μετα  . Αλλα με τετοια αμοιβη ....κανει αποσβεση σε μερικους γαμους/βαφτισια

 

3)Τον χρονο του μαλιστα , παιζει να του παρει απο 1-2 ωρες αμα πεσει σε ξενερωτους ή να κλεισει ολοκληρο βραδυ σε γλεντι 

 

 

Θεωρωντας ως δεδομενο πωε εχει τα δικαιωματα , η δουλεια που θα βγαλει , ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1+Κ  . Αμα εδινε ατοφιο το υλικο , τοτε μαλιστα 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ισοπεδώνετε τα πάντα.... βγάζετε δικά σας κοστολόγια στον αέρα, και τα δικά σας συμπεράσματα.

Έχουμε και λέμε: αμοιβή φωτογράφου + αμοιβή καμεραμάν την ημέρα του μυστηρίου, έξοδα εξοπλισμού (μηχανές, τρίποδες , φωτισμοί κτλ.), έξοδα μετακίνησης (υπάρχουν και γάμοι εκτός Αθηνών).

 

Μετά έχουμε και λέμε: δημιουργία και επεξεργασία βίντεο = 3ο μεροκάματο, χρόνος επεξεγασίας φωτογραφιών = 40 μεροκάματο.

Όλα αυτά γίνονται σε μαγαζί που έχει : φως, νερό, τηλ., τεβε, εφορία, φπα κτλ.

 

Ακόμα στη τιμή περιλαμβάνονται τα άλμπουμ που κοστίζουν και δεν είναι ένα, θα πάρουν οι γονείς και οι κουμπάροι.

Τέλος επειδή αυτά στα λέω εκ πείρας και εχω βρεθεί μπροστά σε πολλά περιστατικά (φίλη έχει φωτογραφείο), δεν μπορείς να φανταστείς πόσες ώρες τρώνε μαζί με τις μαμάδες να διαλέξουν φωτο και να φτιάξουν τα αλμπουμ. Άπειρες παραξενιές και πολλές επισκέψεις.

 

http://www.aepi.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=67&Itemid=122

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον δεν λεω οτι πρεπει να πληρωθει με 3-4-5-6 μεροκαματα , απλα πως η τιμη ειναι αρκετα υψηλη και στα ματια μου , δυσαναλωγη του εργου που προσφερει 

Αλλα εστω πως ειμαι 100% λαθος (που δε με χαλαει να ειμαι γιατι ουτε εχω ασχολιθει με το θεμα και ουτε με νοιαζει την παρουσα φαση , απλα λεω την γνωμη μου) 

 

Εξιγησε μου ομως, πια ακριβος ζημια θα προκαλεσει στον φωτογραφο , να μου δωσει τις φωτογραφιες/βιντεο σε UHD 

Link to comment
Share on other sites

Εξιγησε μου ομως, πια ακριβος ζημια θα προκαλεσει στον φωτογραφο , να μου δωσει τις φωτογραφιες/βιντεο σε UHD 
 

 

Την ίδια ζημιά που θα προκαλέσει και εμένα αν δίνω στις εταιρίες τα raw αρχεία απο τα κουτιά. Καμία ουσιαστική δηλαδή, ούτε θα πεθάνω, ούτε θα σπάσω χέρια πόδια.

Είναι απλά ιδιοκτησία μου και όπως ιδιοκτησία είναι και ένα χωράφι μου, δε στη δίνω να τη κάνεις ότι θες επειδή είμαι large kai εσύ θες να έχεις χωράφι.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον δεν λεω οτι πρεπει να πληρωθει με 3-4-5-6 μεροκαματα , απλα πως η τιμη ειναι αρκετα υψηλη και στα ματια μου , δυσαναλωγη του εργου που προσφερει 

Αλλα εστω πως ειμαι 100% λαθος (που δε με χαλαει να ειμαι γιατι ουτε εχω ασχολιθει με το θεμα και ουτε με νοιαζει την παρουσα φαση , απλα λεω την γνωμη μου) 

 

Εξιγησε μου ομως, πια ακριβος ζημια θα προκαλεσει στον φωτογραφο , να μου δωσει τις φωτογραφιες/βιντεο σε UHD 

 

Η φωτογραφία είναι μία τέχνη δύσκολη, αυτό μπορούν να στο βεβαιώσουν και πολλά παιδιά από εδώ μέσα.

Σκέψου ότι τραβάς έναν γάμο που δεν σηκώνει περιθώρια λάθους, δεν μπορεί να επαναληφθεί σαν γεγονός.

Πρέπει να τραβήξεις άψογες φωτό γιατί ο πελάτης είναι απόλυτος και απαιτητικός, παντρεύεται η βαφτίζει τι παιδί του. Ομοίως και το βίντεο.

 

Επειδή έχω πάει μερικές φορές και βοηθήσει μπορώ να σου πω ότι είναι και ιδιαίτερα κουραστικό.

Έχει να αντιμετωπίσεις και δύστροπους παπάδες που δεν σε αφήνουν να κάνεις τη δουλειά σου, τέλος δουλεύεις Σ/Κ έχοντας στη πλάτη σου τη κούραση μίας εβδομάδας στο μαγαζί, οπότε διπλά κουραστικό.

 

Η τέχνη πληρώνεται είτε σου φαίνεται περίεργο η όχι. Πληρώνεται και η χρήση του photoshop σαν πρόγραμμα.

Αν ο φωτογράφος σου δώσει τις φωτό σε ένα στικάκι, χάνει τα λεφτά των άλμπουμ και των εκτυπώσεων, μπορείς εσύ μετά να πας με το αρχείο και να τις τυπώσεις όπου θέλεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

Την ίδια ζημιά που θα προκαλέσει και εμένα αν δίνω στις εταιρίες τα raw αρχεία απο τα κουτιά. Καμία ουσιαστική δηλαδή, ούτε θα πεθάνω, ούτε θα σπάσω χέρια πόδια.

Είναι απλά ιδιοκτησία μου και όπως ιδιοκτησία είναι και ένα χωράφι μου, δε στη δίνω να τη κάνεις ότι θες επειδή είμαι large kai εσύ θες να έχεις χωράφι.

 

 

Επιδη καθισα και το κοιταξα λιγο προχειρα , ειδα πως η κατοχη των αρνητικων πανω κανω αμεσως δινει και τα δικαιωματα ιδιοκτησιας του υλικου . 

Και οπως λες και εσυ , δεν θα σε επιρεασει το να μου δωσεις ενα αντιγραφο ....ειδικα την στιγμη που εξακολουθεις να εχεις τα δικαωματα.

 

Ειναι παραλογο να θελω να δω τις UHD φωτογραφιες/βιντεο στην τηλεοραση μου , αντι να κοιταξω ενα αλμπουμ ? 

(σε αλλο φορουμ λενε πως δεν το δινουν , επειδη....δεν εχουν την υποχρεωση να το κανουν ΛΟΛ ,λες και θα του πεσει ο κολος να κανεις copy ) 

 

 

 

Η φωτογραφία είναι μία τέχνη δύσκολη, αυτό μπορούν να στο βεβαιώσουν και πολλά παιδιά από εδώ μέσα.

Σκέψου ότι τραβάς έναν γάμο που δεν σηκώνει περιθώρια λάθους, δεν μπορεί να επαναληφθεί σαν γεγονός.

Πρέπει να τραβήξεις άψογες φωτό γιατί ο πελάτης είναι απόλυτος και απαιτητικός, παντρεύεται η βαφτίζει τι παιδί του. Ομοίως και το βίντεο.

 

Επειδή έχω πάει μερικές φορές και βοηθήσει μπορώ να σου πω ότι είναι και ιδιαίτερα κουραστικό.

Έχει να αντιμετωπίσεις και δύστροπους παπάδες που δεν σε αφήνουν να κάνεις τη δουλειά σου, τέλος δουλεύεις Σ/Κ έχοντας στη πλάτη σου τη κούραση μίας εβδομάδας στο μαγαζί, οπότε διπλά κουραστικό.

 

Η τέχνη πληρώνεται είτε σου φαίνεται περίεργο η όχι. Πληρώνεται και η χρήση του photoshop σαν πρόγραμμα.

Αν ο φωτογράφος σου δώσει τις φωτό σε ένα στικάκι, χάνει τα λεφτά των άλμπουμ και των εκτυπώσεων, μπορείς εσύ μετά να πας με το αρχείο και να τις τυπώσεις όπου θέλεις.

 

 

Μαζι σου , εχεις απολυτο δικιο . Συμβαινει μια φορα και θες να ειναι ολα τελεια , θες και ο φωτογραφος να κανει αριστη δουλεια και να μπορεις καθε φορα που το κοιτας να νοιωθεις σαν τοτε .  Αυτο με την μετεκτυπωση το διαβασα και μαλλον φαινεται να ειναι ο μοναδικος λογος (για εμενα τουλαχιστον) που στεκει για να μην δινουν τις φωτογραφιες .

 

 

 

Και στο παω και αλλου εγω , εστω πως αυριο παντρευομαι , και ο τυπος δεν μου δινει το υλικο που θελω . Μπορω να κανω κατι ? Οχι ... εχει τα "πνευματικα δικαιωματα" 

Τι θα κανω ? Προφανος και θα τον κραξω , ετσι ο φιλος μου ή η φιλη μου που ειναι και αυτη/ος στα προθυρα γαμου δεν θα τον επιλεξει .

Τι κερδισε ο φωτογραφος ?    μειων 1500ευρο κερδισε 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Την ίδια ζημιά που θα προκαλέσει και εμένα αν δίνω στις εταιρίες τα raw αρχεία απο τα κουτιά. Καμία ουσιαστική δηλαδή, ούτε θα πεθάνω, ούτε θα σπάσω χέρια πόδια.

Είναι απλά ιδιοκτησία μου και όπως ιδιοκτησία είναι και ένα χωράφι μου, δε στη δίνω να τη κάνεις ότι θες επειδή είμαι large kai εσύ θες να έχεις χωράφι.

 

Και για να συμπληρώσω μιας και έχω δουλειά και βιάζομαι και για να σου απαντήσω για το αν πέσει ο κ0λ0ς μου.

Αν αυτές τις φωτογραφίες τις δώσω όμως με το logo του Thelab.gr ή με το δικό μου (για να δείξω που ανήκουν και να μην αφήσω τον Α ή τον Β να πει ότι είναι δικές του) και οι εταιρίες τις ποστάρουν δεξιά αριστερά, είναι διαφήμιση για μένα και για το site. Στο Site θα φέρει κόσμο σε εμένα θα φέρει έξτρα δουλειά. Το ίδιο και στον φωτογράφο. Αν είναι να στις δώσει θα στις δώσει έτσι και όχι στη μέγιστη ανάλυση. Γιατί θα το δει η φίλη η μαρία και θα πει α και εγώ θέλω φωτογραφίες και άλμπουμ όπως η Καιτούλα μπλα μπλα. Οπότε γιατί αυτός πέρα απο το κ0λ0 του να χάσει μία έξτρα δουλειά/διαφήμιση; Ανεξάρτητα του νόμου είναι αυτό που σου λέω για να δεις τι μπορεί να γίνει στη μία περίπτωση και τι στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον άλλον να επιλέξεις; Κανένας δεν σου δίνει τα "αρνητικά". Πρέπει να πληρώσεις παραπάνω. 

Στην τιμή περιλαμβάνονται fix τα άλμπουμ γονιών + κουμπάρου. Αν σου δώσει τα αρνητικά στο χέρι, θα πας εσύ αλλού και θα βγάλεις κόπιες για τα πεθερικά τουλάχιστον, δηλ. άλλα δύο σετ άλμπουμ ακόμα.  Αυτά δεν τα χάνει όλα ο φωτογράφος;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.