Jump to content



Αναβαθμιση


Recommended Posts

Καλησπερα θελω να κανω αναβαθμιση Hardware 

 

επειδη καηκε η μητρικη πιθανων ο ssd και οι μνημες του (πιθανων)

 

εχω τροφοδοτικο corsair HX850w

 

Οθονη LG E2260v 1920x1080p

 

 

εκανα μια απλη συνθεση και θελω μια αξιολογηση εκ μερος σας :)

 

 

CPU : http://www.guaranty.gr/product/1001759/intel-core-i5-4440-3-10-ghz-6m-bx80646i54440.html

 

MOBO: http://www.guaranty.gr/product/1002099/gigabyte-z97p-d3-ga-z97p-d3.html

 

RAM : http://www.guaranty.gr/product/1002266/kingston-hyper-x-fury-8gb-ddr3-non-ecc-cl10-1600mhz.html

 

SSD : http://www.skroutz.gr/s/6029439/Crucial-BX100-250GB.html

 

συνολο 400€ 

 

ερωτηση 

 

θα συμφερε να κανω αγορα απο την Γερμανια ; 

 

και τελος 

 

θα μπει και η R9 380x 4gb 

 

 

η χρηση που θελω θα ειναι γενικες με καποιες επικεντρωσεις σε 2-3 σοβαρα games οπως Arma 3 FSX και COH 2. 

 

 

οποιαδιποτε ιδεα αποδεκτη για εξοικονομηση πορων ωστε να αποροφηθουν περισσοτερο σε GPU.

 

ευχαριστω!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε επεξεργαστη με 4460 (ειναι πιο καινουριος και κανει 4€ παραπανω ). Καλη η συνθεση. Επισης βεβαιωσου οτι δεν εχει προβλημα το τροφοδοτικο σου και δεν ευθυνεται για τα καμμενα parts σου (πηγαινε το σε καποιο τεχνικο που εχει tester- ολοι νομιζω εχουν - να τσεκαρει οτι ειναι πληρως λειτουργικο ή δοκιμασε το σε αλλο μηχανημα αν ειναι ευκολο ).

 

Ενταξει δε τα λες και καινουρια τα παιχνιδια που θες να παιξεις.

Mηπως εννοεις r9 380 ? Επειδη δε βλεπω να κυκλοφορησε ακομη η 380Χ.  

 

Απο το μονο που μπορεις να κοψεις ειναι ο SSD (120GB αντι 240 ) αλλα για 20€ να χασεις 2πλασια χωρητικοτητα, κριμα ειναι. Καλα εισαι ετσι πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο δοκιμασα γεφυρα μαυρο με πρασινο με μερικα παρτς συνδεμενα ssd dvd και 2 fan δουλευε μια χαρα χωρις διακοπες το προβλημα ηταν οταν πατουσες start ξεκινουσε για λιγα σεκοντ και μετα εσβηνε.

Οσο για την καρτα εχεις δικιο δικο μου λαθος 380 ειναι.

Επισης θα μου βγει πιο οικονομικα αν τα παραγγειλω απο γερμανια σε σχεση με ελλαδα ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα βγουν κάπου στα ίδια με τα έξοδα αποστολής. Ίσως η κάρτα να συμφέρει από έξω.

Εφόσον είναι οκ το τροφοδοτικό νομίζω θα είσαι οκ με ότι διάλεξες :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα, εχω να ψωνισω 10 χρονια με δοσεις :p Για το ελληνικο καταστημα λες;

 

Επισης για την 380Χ

 

 http://www.thelab.gr/topic/167707-%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-r9-380x-%CE%BC%CE%B5-full-tonga-chip/#entry2442951

 

πανω που το λεγαμε :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο δοκιμασα γεφυρα μαυρο με πρασινο με μερικα παρτς συνδεμενα ssd dvd και 2 fan δουλευε μια χαρα χωρις διακοπες το προβλημα ηταν οταν πατουσες start ξεκινουσε για λιγα σεκοντ και μετα εσβηνε.

Οσο για την καρτα εχεις δικιο δικο μου λαθος 380 ειναι.

Επισης θα μου βγει πιο οικονομικα αν τα παραγγειλω απο γερμανια σε σχεση με ελλαδα ;

Στην παραπάνω περίπτωση μήπως το κουμπί έχει "κολλήσει" και (λογικά) σβήνει σε 3-4sec;

Επίσης το οτι λειτουργεί με 1-2 πράγματα συνδεδεμένα το τροφοδοτικό, δεν σημαίνει οτι είναι 100% σίγουρο οτι λειτουργεί σωστά.

Το πιο σίγουρο θα ήταν να έβρισκες κάποιο δανεικό (που λειτουργεί σε κάποιο σύστημα και όχι ξεχασμένο σε κάποια αποθήκη) τροφοδοτικό και να το δοκίμαζες στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο , για να βεβαιωθεις οτι φταιει 100% η μητρικη και να μη μπαινεις σε τσαμπα εξοδα, εκτος και αν σε ψηνει η ανανεωση (ποιο ειναι το τωρινο σου μηχανημα; )

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει αρκετα μπουτονς δεν ειναι εκει το προβλημα το προβλημα πρεπει να ειναι στην μητρικη και το κοβω και λιγο για τροφοδοτικο θα δοκιμασω βεβαια σε αλλο pc.

Αρχικα το προβλημα ξεκινησε οταν εβαλα ενα αλλο hdd στην θεση του ssd και παρουσιασε κατι περιεργους ηχους 1ος ηχος μετα το σταρτ εκανε κατι μικρο τσαφ μεσα στην μητρικη και εκανε απο μονο του reset μετα το reset παρουσιασει ενα επιμονο ηχο μπι μπι μπι και εσβησε μπηκα στην διαδικασια να κανω ενα τσεκ αν λειπει καποιο καλωδιο ξαφνικα αντιλαμβανομαι μετα το τσεκ στο cpu να ζηματαει σαν να ηταν φουρνος ειπα να το αφησω να κρυωσει και βαζω τον ssd μετα απο καμια ωρα το μπουταρο και εμφανιζεται το τελικο προβλημα με μπουτ και shot down απο μονο του μετα δεν ξανα κανει μπουτ πρεπει να κλεισω τροφοδοτικο και μετα απο κανα λεπτο να ξανα ανοιξω για να μπορεσω να κανω μπουτ.

Το τωρινο συστημα ηταν σοκετ 1156 i5 750 στο hdd του ειχε λογισμικο win7 32bit με προτοκολα σοκετ 770 (διορθωστε με) ενω στο δικο μου ssd εχω win7 64bit με προτοκολο 1156 σοκετ.

Επισης να αναφερο οτι τα usb flash μου τα εκαψε και αυτα.

Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθαν τα νεα κοματια αλλα εχουμε προμπλεμα ξεκιναει μεν σβηνε δε σε μερικα σεκοντς μην μου πειτε για μπουτονς τα ξαναδοκιμασα μαλλον φαινεται προβλημα τροφοδοτικου ομως με προβληματιζει το γεγονος οτι το δοκιμασα σε μια αλλη μοναδα και δουλευε μια χαρα το psu θα δοκιμασω βεβαια με αλλο psu στην νεα

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεος

Εχω χασει την αποδειξη αγορας του psu πως μπορω να υποδειξω στην corsair οτι την αγορασα και οτι χρειαζομαι RMA ;

Δύσκολο. Στείλε τους ένα email Και ρώτησε τους μήπως είσαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω με το S/N του προιοντος ισως γινει η δουλεια... Αν ειχες κανει και κανα register ειδικα (οπως με την xfx που παιρνεις 2 χρονια συν στην εγγυηση). Αλλιως την ψαχνεις αρχικα με το μαγαζι που αγοραστηκε (μηπως το'χουν καπου περασμενο και σε βοηθησουν). Η Corsair δε νομιζω να σε αφησει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω το μαγαζι τελικα μου ειπαν μπορει να γινει και με το σειριακο αριθμο γω νομιζω η αποδειξη υπαρχει για να υποδειξεις στην εταιρια και καλα οτι ειναι στην εγγυηση η κανω λαθος ;

Επισης δεν το χω πολυ το αγγλικο στο site τους ειχε 4 επιλογες ποια απο τις 4 ειναι για επικοινωνια rma ; το techical support ;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες πηγα στο τεχνικο να γινει τσεκ το τροφοδοτικο δουλευει νορμαλ ολα στην ταση τους

 

το προβλημα τελικα ηταν στην μητρικη λογικα βγηκε αστοχια υλικου η κατασταση ειναι το εξης

 

αν δεν κουμπωσο την μητρικη στο case μαζι με τις βιδες για να γινει γειωση δεν λαμβανει σημα για σταρτ 

 

αν ομως βγαλω τις βιδες του και την εχω εκτος case τοτε περνει κανονικα σημα για σταρτ με ολα τα παρελκομενα του 

 

μπουταρι κανονικα ΑΛΛΑ εμφανιζει 2ο προβλημα

 

 

δεν μπουταρι ουτε το usb flash ουτε ομως και τον SSD για το λογισμικο 

 

επομενος η μητρικη οταν ειναι στο ρευμα δεν δειχνει το λαμπακι του οπως συνηθως εχουν ολες οι μητρικες

 

οποτε το συμπερασμα μου ειναι κατα 100% η μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.