Jump to content



winfast 200XP deluxe....(εγκαινιάζω εδώ??)


anhelito

Recommended Posts

Έχω την πάραπάνω κάρτα+έχω πρόβλημα. Έχω τις γνωστές γραμμές μετά από 1 μήνα λειτουργία. Παλιότερα όταν μου εμφανιζόταν με λίγη *ωλοφαρδία κ λίγο πείραγμα στα καλώδια εξαφανιζόνταν. Τώρα όμως είναι οριστικό το πρόβλημα κ μάλιστα αρχίζει το πρόβλημα να εξαπλώνεται σε πολλά κανάλια? Τί κάνω? Βασικά δεν υπάρχουν τα πόστ από το παλιό site για να τσεκάρω. Να την επιστρέψω? Αλλά με ποιά δικαιολογία? Πόσο εγγύηση έχει?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα screen capture σπό το WinfastPVR σώσε το σε μιά δισκέτα και πήγαινέ τους το να το δουν. Δεν είναι θέμα software οδηγών ή οτιδήποτε άλλο, αλλά μάλλον πρόβλημα Tuner. Βέβαια το έχω δει και σε άλλες κάρτες αλλά νομίζω ότι είναι καθαρά hardware πρόβλημα.

Νομίζω ότι από την στιγμή που είναι εντός εγγύησης θα ήταν χαζό να μην την πας πίσω και να δεις τι θα σου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε κ μία φωτογραφία. Οι γραμμές έιναι κάθετες κ δεν πιάνουν όλη την οθόνη. Είναι καθαρά πρόβλημα με το tuner. Βασικά μου παρουσιάζεται στην ΕΤ3 κ σε κάποια άλλα κανάλια που δεν φαίνονται με το screenshot καλα.

post-105-1442173705,418_thumb.jpg

post-105-1442173705,4458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επεστρεψε την . προβλημα καρτας φενεται να ειναι. τα καλωδια ειναι ενταξει ?

αν ετυχε και την πειρες απο κανενα μικρο μαγαζι και σου πει να σου δοσει καμια Expert και να παρει αυτην πισω , μην δεχτεις :)

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι ότι το σήμα είναι πολύ κακό.Επίσης οι παραπάνω γραμμές εμφανίζονται καμμια φορά σε ασθενές σήμα με χρήση εσωτερικής κεραίας.Δοκίμασε κεντρική κεραια και μάλλον θα είσαι οκ.Κανένα τιουνερ για pc δεν δουλευει σωστα με εσωτερική κεραία.Δοκίμασε κεντρική και πες μας πριν τρέχεις για αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

το σήμα είναι από εξωτερική κεραία κ δεν είναι ασθενές. Αλλά κ ασθενές να ήταν υπάρχουν άλλα κανάλια πολύ χειρότερα που δεν εμφανίζουν αυτές τις γραμμές άρα δεν επηρεάζεται τόσο το πρόβλημα από την ισχύ του σήματος. Θα πάω για αλλάγή μετά τους ολθμπιακούς αγώνες. Από το Ram-Shop την είχα αγοράσει κ στην αρχή έπαιζε τζιτζί. Στο κουτί έχω 33C. Δεν είναι ιδιαίτερα ζεστά μέσα. Κ γενικότερα από θερμοκρασίες είμαι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα κ άλλες pci κ παλιότερα αλλά δεν είδα διαφορά. Παρατήρησα σήμερα πώς όταν έβγαζα το καλώδιο που χρησιμεύει για κεραία του ραδιοφώνου πώς έφτιαχνε αισθητά η εικόνα. Με λίγα πειράγματα από εδώ κ απο εκεί κατάφερα να φτιάξει αρκετά η εικόνα κ να μην είναι ενοχλητικές οι γραμμές. Οπότε πρός το παρών δεν την επιστρέφω κ βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε να δεις τι μπορει να παίζει:Αν σε άλλα καναλια δεν στο κάνει(παρόλο που η εικόνα που είδα εγω δηλώνει ότι δεν έχεις καθόλου καλη κεραία) μπορεί να φταίει το γεγονός οτι πολλές τέτοιεσ κάρτες δεν έχουν πολύ σωστο autoscan.Πρέπει αφου τα πίασει τα καναλια σε μερικά να πας να αλλάξεις λίγο την συχνότητα συνήθως λίγο προς τα πάνω.Η καρτα για μένα φαίνεται οκ γιατι οι γραμμές που σου βγάζει δεν ειναι τελέιως ευθείες (οποτε τότε θα εφταιγε η κάρτα) αλλα είναι "σπαστές" ευθείες σαν να φταίει η κάθετη πόλωση του σήματος.Οσο για το σήμα που λές ότι ειναι καλό επετρεψε μου να διαφωνήσω.Αν θέλεις να σου στείλω δικό μου screenshot να δεις τι λέω καλό σήμα.Δοκίμασε διάφορα πρώτα μήπως δεν φταίει η κάρτα και ταλαιπωρηθείς αδικα.Αν τίποτα δεν δουλέψει τότε πηγαινε για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Χθές με κάποιες "πειράγματα" έφτιαξε σαφώς το κανάλι που είχε πρόβλημα. Το πώς το έφτιαξα ούτε εγώ ξέρω!!!!! Πάντως οι γραμμές πλεόν δεν είναι ενοχλητικές κ με ρύθμιση contrast/brightness είναι σχεδόν τέλειο. Βασικά προσπάθησα να αλλάξω λιγάκι τη συχνότητα αλλά δεν έχει μικρομετρικές ρυθμίσεις των καναλιών. Εκτός κ αν δεν τις βλέπω εγώ. Πάντως η λύση του RMA πρέπει να είναι τελευταία. Είναι μπελάς να στέλνεις για αλλαγή. Κ στο κάτω κάτω δεν έχει το καρα-πρόβλημα.

post-105-1442173705,8568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εννοεί ότι αν έχεις μάπα καλώδιο, έστω και καινούριο, θα έχεις αρκετά παράσιτα στο σήμα και επιπλέον απώλεια κατά την μεταφορά του σήματος από την κεραία στην κάρτα - τηλεόραση. Με ένα καλής ποιότητας καλώδιο όμως έχεις γενικά καλύτερο σήμα και άρα λιγότερο έντονο το φαινόμενο των κάθετων γραμμών.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι ενα capture απο την ET3 απο την δικια μου winfast 2000 που παιρνει καλο σημα αν της βαλω εσωτερικη κεραια τοτε γινεται οπως τα δικα σου capture ,οι καρτες TV θελουν πολυ καλυτερο/δυνατο σημα απο της τηλεορασεις αλλιως εχουν αυτα τα προβληματα....

post-80-1442173731,6325_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι ενα capture απο την ET3 απο την δικια μου winfast 2000 που παιρνει καλο σημα αν της βαλω εσωτερικη κεραια τοτε γινεται οπως τα δικα σου capture ,οι καρτες TV θελουν πολυ καλυτερο/δυνατο σημα απο της τηλεορασεις αλλιως εχουν αυτα τα προβληματα....

Ωραία προγράμματα βλέπεις.....

:005:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.