Jump to content



artifacts σε default settings :(


white-wolf

Recommended Posts

Γεια σε όλους και καλή επιτυχία στο νέο ξεκίνημα.

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

Πριν μια βδομάδα έβαλα κι εγω επιτέλους dsl σπίτι οπότε και αφήνω το pc να λιώνει κυριολεκτικά :) στο downloading.

Το είχα αφήσει 3-4 συνεχόμενες μέρες on και την 4η μέρα το τσέκαρα το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά, όλα ok. To απογευματάκι κατα τις 5 που γύρισα σπίτι, η οθόνη είχε σβήσει, το pc δούλευε, αλλά δεν έβλεπα τίποτα (ήταν όλα κολλημένα). Προσπάθησα να κάνω reboot, τίποτα... Αναγκαστικά λοιπόν έκλεισα την τροφοδοσία απο πίσω.

Μετά δεν έκανε boot με τίποτα.....οτι κι αν δοκίμασα.... το τροφοδοτικό έδινε ρεύμα, οι 2 δίσκοι δουλεύανε, το dvd player και dvd-r δουλεύανε κλπ, το cpu οκ (ανεμιστήρες κλπ ολα εντάξει) αλλα δεν έκανε boot. Πρόσεξα οτι το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ!! ενώ έδινα ρεύμα στην κάρτα κανονικά....... Σε κάθε προσπάθεια boot πήγαινε να κάνει ένα "κλικ" αλλα αμέσως μετά σταματούσε να γυρνάει.....

Αμέσως, έβγαλα την κάρτα και την πήγα στο μαγαζί απ οπου την είχα αγοράσει και σ αυτούς δούλευε κανονικά (τουλάχιστον το ανεμιστηράκι γυρνούσε..... ) αλλα για κακή μου τύχη δεν τους είπα να κάτσουν να τεστάρουν την κάρτα σε κανα Aquamark3 κλπ για να δούμε εαν όντως είναι απείραχτη...

Το σύστημα μου ήταν Athlon xp 2800+(stock cooler), Asus A7NX-X (αυτο με το nforce2 το lite δε θυμάμαι full ονομα).. 2x512 DDD400 BOram, MSI 5900SP κλπ...

Μ αυτά και μ'αυτά βγάζω μητρική όπως ήταν και την πάω για τσεκάρισμα στο άλλο μαγαζί απ οπου την είχα αγοράσει μαζί με το cpu..... Αλλαγή και τα 2 είπε ο τεχνικός, και αφού ήταν λιγότερο απο χρόνο που τα χα αγοράσει, τα αντκατέστησα με εναν Athlon XP 3000+ και ενα board Albatron KX18D PRO II....

Όλα ωραία και καλά... αγόρασα και ένα μεγάλο κουτί (το μεγαλύτερο που βρήκα, ένα της chitek) με 2 extra φουρφούρια :) zalman μέσα να φυσάνε :p τα σύνδεσα, χρόνισα τη cpu στο default, 13x166, ξαναπέρασα τα drivers της nforce2, τους 56.72, το DX9b και έσβησα κάθε ίχνος της παλιάς μητρικής απο το σύστημα (βέβαια δεν έκανα reinstall τα windows λόγω χρόνου..)

Το μηχάνημα δούλεψε μερικές μέρες απροβλημάτιστα και χωρίς κανένα crash... αλλά βέβαια δεν δοκίμασα να τρέξω κάποιο 3D ή έστω καποιο benchmark γιατι δεν πήγε το μυαλό μου στο ότι όντως η vga πειράχτηκε...

Εκεί που πήγα λοιπόν χτες να δοκιμάσω ένα οχι 3d... αλλά 2d!!!! game, το port royal πχ... μετά απο λίγο μου έβγαλε κατι περίεργες πράσινες κάθετες γραμμές στην οθόνη!!! νομίζω ότι είναι artifacts... βέβαια δε τις έχω ξαναδεί, αλλά υποθέτω...... το σύστημα κόλλησε, έκανε reboot και μου έβγαλε μήνυμα οτι τα windows είδαν device failure και πως η κάρτα γραφικών was unable to perform a draw operation εαν θυμάμαι καλά.....

Ξαναέκανα install τους drivers, αυτή τη φορά έβαλα τους 61.21 της msi, ξαναμανα dx9b.... έτρεξα το uru, to aquamark3... στο uru πάλι artifacts και reboot... στο aquamark3 τη μια φορά έτρεξε επιτυχώς το becnhmark 38000 score (default ολα) και στην δεύτερη.... artifacts.....

Πάει για RMA η κάρτα? όσο την αφήνω στο σύστημα υπάρχει λέτε περίπτωση να μου κάψει και το υπάρχον board?.......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

είχα ένα 360watt απο αυτα τα chitek (spelling) που πουλάει το πλαίσιο..

δεν χρησιμοποιώ το ίδιο πλέον, αφού άλλαξα κουτί (αλλά κι αυτό chitek 360w είναι)

κάνω και paste το cpu-z report μήπως βοηθήσει λίγο την κατάσταση

CPU(s)

Number of CPUs 1

Code Name Barton

Specification AMD Athlon XP 3000+

Family / Model / Stepping 6 A 0

Extended Family / Model 7 A

Package Socket A

Technology 0.13 µ

Supported Instructions Sets MMX, Extended MMX, 3DNow!, Extended 3DNow!, SSE

CPU Clock Speed 2162.7 MHz

Clock multiplier x 13.0

Front Side Bus Frequency 166.4 MHz

Bus Speed 332.7 MHz

L1 Data Cache 64 KBytes, 2-way set associative, 64 Bytes line size

L1 Instruction Cache 64 KBytes, 2-way set associative, 64 Bytes line size

L2 Cache 512 KBytes, 16-way set associative, 64 Bytes line size

L2 Speed 2162.7 MHz (Full)

L2 Location On Chip

L2 Data Prefetch Logic yes

L2 Bus Width 64 bits

Mainboard and chipset

Motherboard model nVidia-nForce,

BIOS vendor Phoenix Technologies, LTD

BIOS revision 6.00 PG

BIOS release date 11/03/2003

Chipset nVidia nForce2 Ultra 400 rev. C1

Southbridge nVidia nForce2 MCP rev. C1

Sensor chip Winbond W83627HF

AGP Status enabled, rev. 3.0

AGP Data Transfert Rate 8x

AGP Side Band Addressing supported, enabled

AGP Aperture Size 128 MBytes

Memory

DRAM Type DDR-SDRAM

DRAM Size 1024 MBytes

DRAM Frequency 199.6 MHz

FSB:DRAM 5:6

CAS# Latency 2.5 clocks

RAS# to CAS# 3 clocks

RAS# Precharge 3 clocks

Cycle Time (TRAS) 8 clocks

# of memory modules 2

Module 0 DDR-SDRAM PC3200 - 512 MBytes

Module 1 DDR-SDRAM PC3200 - 512 MBytes

Software

Windows version Microsoft Windows XP Workstation (Build 2600)

edit. πλέον επειδή άλλαξα board, to asus probe δε λειτουργεί... ξέρετε κανενα παρόμοιο πρόγραμμα για να βλέπω τα fans και το voltage που να δουλεύει σε albatron mobo? thx

Link to comment
Share on other sites

φοβερό πρόγραμμα, ευχαριστώ :)

επισυνάπτω το voltage/temp summary και την θερμοκρασία της msi σε idle.

edit. θερμοκρασία δωματίου..... αστα να πάνε... 35 και βάλε χωρίς κλιματιστικό και με απλά ένα ανεμιστήρα να φυσάει....

post-108-1442173705,4766_thumb.jpg

post-108-1442173705,5515_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

//

// Watchdog Event Log File

//

LogType: Watchdog

Created: 2004-07-11 17:56:44

TimeZone: -120 - GTB Standard Time

WindowsVersion: XP

EventType: 0xEA - Thread Stuck in Device Driver

//

// The driver for the display device got stuck in an infinite loop. This

// usually indicates a problem with the device itself or with the device

// driver programming the hardware incorrectly. Please check with your

// display device vendor for any driver updates.

//

ShutdownCount: 8

Shutdown: 0

EventCount: 3

BreakCount: 3

BugcheckTriggered: 1

DebuggerNotPresent: 1

DriverName: nv4_disp

EventFlag: 1

DeviceClass: Display

DeviceDescription: MSI MS-StarForce GeForce FX 5900 (NVIDIA GeForce FX 5900)

HardwareID: PCI\VEN_10DE&DEV_0331&SUBSYS_92921462&REV_A1

Manufacturer: NVIDIA

DriverFixedFileInfo: FEEF04BD 00010000 0006000E 000A17E9 0006000E 000A17E9 0000003F 00000008 00040004 00000003 00000004 00000000 00000000

DriverCompanyName: NVIDIA Corporation

DriverFileDescription: NVIDIA Compatible Windows 2000 Display driver, Version 61.21

DriverFileVersion: 6.14.10.6121

DriverInternalName: nv4_disp.dll

DriverLegalCopyright: © NVIDIA Corporation. All rights reserved.

DriverOriginalFilename: nv4_disp.dll

DriverProductName: NVIDIA Compatible Windows 2000 Display driver, Version 61.21

DriverProductVersion: 6.14.10.6121

Να τα... να τα :(

Link to comment
Share on other sites

thx, πάω για RMA πιστεύω... δοκίμασα μια παλιά asus GF3 που είχα κρατήσει (ευτυχώς :) ) και δουλεύει τέλεια!!! (αλλα με λίγο slideshow :p στο aquamark συγκριτικά με την 5900)...

Τι θα μου προτείνατε για σχετικά οικονομική (200-άντε 300 το πολυ ευρώ) για upgrade απο 5900sp? (sp όχι κανονική 5900 btw...)

http://www.msi.com.tw/program/products/vga/vga/pro_vga_detail.php?UID=503

Σκέφτηκα αυτές τις καινούργιες που βγάλανε και η ati και η nvidia αλλα τις κόβω λιγο "τσιμπιμένες" για την ώρα....

Link to comment
Share on other sites

...ε τελικά δεν άντεξα καί αφου έφαγα τον κόσμο να βρω μια nvidia 6800gt πήγα και πήρα την ΑΤΙ Χ800PRO 256mb, reference μοιάζει (cecube ή κατι τέτοιo :D ) η μάρκα.... με το counterstrike δώρο....

αυτήν :)http://www.gecube.com/productCategory.php?proID=40

Δεν πιστεύω να το μετανοιώσω κι ελπίζω η πρώτη μου ATI (τόσο καιρό nvidia είχα... εεε ψέμματα :p είχα και voodoo 3500 κάποτε) να φανεί αντάξια των προσδοκιών μου :p

Link to comment
Share on other sites

κοίτα.. βασικά το μοναδικό μέρος που υπάρχει η ετικέττα gecube είναι έξω στο κουτι... όλα τα άλλα γράφουν ΑΤΙ.

Οπότε είναι 100% reference, δηλαδή φτιαγμένη απο την ATI την ίδια ή τελος πάντως κατι τέτοιο :)

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι οτι είχε σχεδόν ίδια τιμή με την Asus Χ800pro 256.... αλλά πάλι τέτοια ώρα τέτοια λόγια :p , την πήρα κι έφυγα.

Μέχρι τώρα οι έντυπώσεις ειναι καλές. Αθόρυβη, τρέχει σε χαμηλές θερμοκρασίες, όλα stock-default και το overdrive πιάνει 506Mhz GPU στους 46 'C, ουσιαστικά ίδια θερμοκρασία με το overdrive off κάπου 475Mhz αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

...ε τελικά δεν άντεξα καί αφου έφαγα τον κόσμο να βρω μια nvidia 6800gt πήγα και πήρα την ΑΤΙ Χ800PRO 256mb, reference μοιάζει (cecube ή κατι τέτοιo :D ) η μάρκα.... με το counterstrike δώρο....

αυτήν :)http://www.gecube.com/productCategory.php?proID=40

Δεν πιστεύω να το μετανοιώσω κι ελπίζω η πρώτη μου ATI (τόσο καιρό nvidia είχα... εεε ψέμματα :p είχα και voodoo 3500 κάποτε) να φανεί αντάξια των προσδοκιών μου :p

Μπραβο φιλε καλοριζικη :041: μακαρι να σου βγει πολυ καλη και να δουμε και πως παει :023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.