Jump to content


FAQ: Σκληρός Δίσκος


Recommended Posts

έτρεξα σε όλους τους δίσκους το full diagnostic των seatools...δεν βρήκε τίποτα...έπειτα έτρεξα το memory test, file structure, controller test...

...στην αρχειακή δομή των δίσκων βρήκε λάθη στους 3 ΑΤΑ που έχω, πιθανότατα επειδή και οι 3 είναι γεμάτοι...ο μάξτορ έχει ακόμη 30 γίγα, οι άλλοι είναι πλέον κάτω απο τα 100μβ...

Τον SATA μου τον έβγαλε μια χαρά, ενώ ήταν αυτός για τον οποίον περίμενα λάθη...το παραπάνω σφάλμα μου το βγάζει μια στις 3 επανεκκινήσεις όταν φορτώνει το λειτουργικό...μήπως να του αλλάξω θύρα ΣΑΤΑ και καλώδιο, μήπως φταίει αυτό τελικά;;

Link to comment
Share on other sites

o nforce4 SATA/PATA ελεγκτής είναι...έχω βάλει τους πιο πρόσφατους οδηγους 6.66 (διαβολικό νούμερο)...

...δεν έχω όρεξη πάντως να πειραματιστώ με παλαιότερους οδηγούς...το βάλε βγάλε σε τέτοιους οδηγούς ποτέ δεν το συμπάθησα...

...θα δοκιμάσω πρώτα άλλο καλωδιάκι και μετά κάποια άλλη θύρα ΣΑΤΑ...τώρα τον έχω στην 1η...

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθειά σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα..Εχω εδω και καποια χρονια εναν δισκο 40gb..Εχω την εντυπωση πως ειναι συνδεσης ATA.Aν παρω καποιον καινουργιο συνδεσης SATA,θα κερδισω τπτ εμφανες σε ταχυτητα?Το υπολοιπο συστημα ειναι 3gh pentium,1gb μνημη και 6600gt...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
Προσθήκη / Διόρθωση RAID 1:

Η ταχύτητα ανάγνωσης σπανίως είναι διπλάσια.

Εξαρτάται από τον ελεγκτή ενώ στις κοινές υλοποιήσεις (onboard) σπανίως υπάρχει έστω και μικρή αύξηση στην ταχύτητα ανάγνωσης.

Λίγοι και συγκεκριμένοι ελεγκτές υποστήριζουν την δυνατότητα αυτή.

Σε πάρα πολλούς RAID της Promise έχω παρατηρήσει ταχύτητα που προσεγγίζει αρκετά καλά την διπλάσια, ειδικά σε low - end δίσκους. Σε high - end δίσκους με τις κλασσικές on board PCI RAID κάρτες δύσκολο να κάνεις τόσο καλή δουλεία. Υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες.

Μάλιστα σε σχέση με το RAID - 0 στο οποίο έχεις συνήθως Block size μεγέθους 64ΚΒ το RAID - 1 έχει μεταβλητό block size ανάλογα με τις συσκεκριμένες απαιτήσεις του αρχείου που διαβάζεται οπότε στη θεωρία δουλεύει αποδοτικότερα απο RAID - 0. Το πρόβλημα όμως που δίνει και την εντύπωση ότι το σύστημα είναι πιο βαρύ και γενικά πιο αργό είναι η εγγραφή.

Και τραβάει CPU και είναι διπλάσια πιο αργή από ότι θα την θέλαμε.

Τέσπα, μη ξεχνάμε ότι το Raid 0 προορίζεται να προστατεύσει πολύτιμα δεδομένα με οικονομικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

o nforce4 SATA/PATA ελεγκτής είναι...έχω βάλει τους πιο πρόσφατους οδηγους 6.66 (διαβολικό νούμερο)...

...δεν έχω όρεξη πάντως να πειραματιστώ με παλαιότερους οδηγούς...το βάλε βγάλε σε τέτοιους οδηγούς ποτέ δεν το συμπάθησα...

...θα δοκιμάσω πρώτα άλλο καλωδιάκι και μετά κάποια άλλη θύρα ΣΑΤΑ...τώρα τον έχω στην 1η...

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθειά σου...

Καμιά φορά οι τελευταίες εκδόσεις των drivers είναι και χειρότερες. Ενδεικτικά θα αναφέρω οτι η πιο προσφατη WHQL έκδοση του driver για τον Promise on board controller σε mainboard MSI τα έκανε θάλλασα.

Σε αντίθεση ο driver που ήρθε με τη δισκέτα στη συσκευασία της μητρικής (ενδεχομένως να μην είχε κορυφαίες επιδόσεις) αλλά δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.

My point. Δοκίμασε πρώτα με τους κανονικούς drivers που ήρθαν με το υλικό σου (εκτός και αν ξέρεις ότι κάποιος εγγυημένα είχε πρόβλημα) ... θες αν επαναλαβάνεται το πρόβλημα ... και μετά βάλε τέτοιους drivers πάνω.

Όσο για το Nforce επειδή είχα μια μητρική με NForce 2 η εκδοση 6.66 δεν πρέπει να είναι WHQL. Νομίζω πως είναι 5.4 ή 5.54 η τελευτία WHQL έκδοση. Ίσως εκεί είναι το πρόβλημα. Αν θα βάλεις latest εκδόσεις τουλάχιστον ας είναι όλες WQHL αλλίως ανοίγεις τους ασκούς του αιόλου. :074:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.