Jump to content



το πειραμα μιλησε.....


naz

Recommended Posts

κατα την ευχαριστη σημερινη συναντηση ειχαμε μια ψιλοδιαφωνια,εγω και κατι αλοι αργοσχολοι, για το ποτε εχουμε καλυτερη ψυξη,οταν η φανα βαραει την ψυχτρα απο εξω προς τα μεσα η οταν η φανα ρουφαει αερα απο μεσα προς τα εξω? γυρισα σπιτι και εκανα μια απλη δοκιμη στο λιγο πουσαρισμενο συστημα μου.οut-in απο εξω προς τα μεσα να βαραει η φανα την ψυχτρα.

in-out απο μεσα προς τα εξω να ρουφαει η φανα αερα απο τον πυθμενα της ψυχτρας.τα συμπερασματα δικα σας.να συμπληρωσω οτι το πειραμα εγινε με ανοιχτο το πλαινο καπακι απεναντι απο την μητρικη.

post-128-1442173705,9677_thumb.jpg

post-128-1442173706,0143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Εντυπωσιακοτατα τα αποτελεσματα και ειμαι σιγουρος οτι θα παρουν πολυ συζητηση και μεσα στο φορουμ (εκτος απο εκει στον καφε).

Μηπως θα μπορουσες να μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με τα <<στοιχεια>> του πειραματος?(ποια ψυκτρα,τι fan,κ.λ.π.) :029:

Link to comment
Share on other sites

κατα την ευχαριστη σημερινη συναντηση ειχαμε μια ψιλοδιαφωνια,εγω και κατι αλοι αργοσχολοι, για το ποτε εχουμε καλυτερη ψυξη,οταν η φανα βαραει την ψυχτρα απο εξω προς τα μεσα η οταν η φανα ρουφαει αερα απο μεσα προς τα εξω? γυρισα σπιτι και εκανα μια απλη δοκιμη στο λιγο πουσαρισμενο συστημα μου.οut-in απο εξω προς τα μεσα να βαραει η φανα την ψυχτρα.

in-out απο μεσα προς τα εξω να ρουφαει η φανα αερα απο τον πυθμενα της ψυχτρας.τα συμπερασματα δικα σας.να συμπληρωσω οτι το πειραμα εγινε με ανοιχτο το πλαινο καπακι απεναντι απο την μητρικη.

Ρε παπαρουπα :119: την εχεις 600 στροφες πιο κατω ρεεεεεεεεεεεεεεεεε :119:

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακοτατα τα αποτελεσματα και ειμαι σιγουρος οτι θα παρουν πολυ συζητηση και μεσα στο φορουμ (εκτος απο εκει στον καφε).

Μηπως θα μπορουσες να μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με τα <<στοιχεια>> του πειραματος?(ποια ψυκτρα,τι fan,κ.λ.π.) :029:

Καποια μ@μ@κι@ θα εκανε :033: τακη ενταξει με τις φωτος και το ριβιου :026: ;

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραξα στροφες.η ψυχτρα ειναι η χαλκινη volcano 11 και η φανα της volcano.σας προτεινω να το κανετε και σεις να διασταυρωσουμε το αποτελεσμα.εγω ειμουνα σιγουρος οτι ετσι ειναι το λογικο να συμβαινει αφου οταν χτυπας την ψυχτρα με αερα απο εξω προς τα μεσα ο ζεστος αερας που βγαινει απο τον πυθμενα της ψυχτρας επαναζεσταινει το σινκ και καθως ανεβαινει ξανα απορροφαται απο την φανα και κλεινει κυκλο...αλλωστε ολες οι εργοστασιακες ερχονται με την φανα να ρουφαει απο μεσα προς τα εξω,αυτο νομιζω τα λεει ολα.καντε το πειραμα λοιπον δεν ειναι τιποτα ενα τεταρτακι δουλεια οι δυσπιστοι....

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραξα στροφες.η ψυχτρα ειναι η χαλκινη volcano 11 και η φανα της volcano.σας προτεινω να το κανετε και σεις να διασταυρωσουμε το αποτελεσμα.εγω ειμουνα σιγουρος οτι ετσι ειναι το λογικο να συμβαινει αφου οταν χτυπας την ψυχτρα με αερα απο εξω προς τα μεσα ο ζεστος αερας που βγαινει απο τον πυθμενα της ψυχτρας επαναζεσταινει το σινκ και καθως ανεβαινει ξανα απορροφαται απο την φανα και κλεινει κυκλο...αλλωστε ολες οι εργοστασιακες ερχονται με την φανα να ρουφαει απο μεσα προς τα εξω,αυτο νομιζω τα λεει ολα.καντε το πειραμα λοιπον δεν ειναι τιποτα ενα τεταρτακι δουλεια οι δυσπιστοι....

Νασο θα το κανω τωρα :031: εαν γινει καμια μ@μ@κι@ θα σε :065:

Link to comment
Share on other sites

βαζεις και την φανα απεναντι στο καπακι να τραβαει προς τα εξω γιωργη και το συστημα με το κομματι απο το μπουκαλι και θα δεις σιγουρα πτωση.το case το εχω ξαπλωτο,παταει δηλαδη στην επιφανεια πισω απο την μητρικη και ειναι παραλληλα με το εδαφος.το εχω ετσι συνεχως,με δυσκολευει λιγο στο βαλε βγαλε cd αλλα αφου εχω καλυτερες θερμοκρασιες δεν με νοιαζει.σκεψου οτι οσο καλη ροη αερα να εχεις και στο κουτι αφου μενει μεσα ο ζεστος αερας του επεξεργαστη δεν κανεις τιποτα....ενω αν τον πετας απευθειας εκτος case γλυτωνεις απο τα τρελα θερμικα του κυμματα αερος τα οποια στην αντιστροφη ροη διαχεονται εντος κουτιου.ελπιζω να καταλαβαινεις τον συλλογισμο....

Link to comment
Share on other sites

Νασο θα το κανω τωρα :031: εαν γινει καμια μ@μ@κι@ θα σε :065:

τι μαμακια να γινει ρε μπαγλαμα......απλα ξεβιδωσε την φανα και βαλτην αναποδα...ξαπλωσε και το κουτι ασε ανοιχτο και το καπακι και τα λεμε μετα...μονο μην μου αγχωνεσαι. :048:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατ΄αρχήν η σύνθεση του υπολογιστή: JJ CF-2029, QTEC 400W big fan, Jetway V600DAP, Athlon XP 2500+ Barton, 512 MB DDR400, Sapphire Radeon 9500, SB Live, TV tuner, Seagate 40 GB ATA100, DVD, CDRW. Το κουτί είναι κλειστό, τα καλώδια χύμα και έχει ένα ανεμιστήρα 80άρι πίσω που βγάζει μαζί φυσικά με αυτόν του τροφοδοτικού. Ο επεξεργαστής ψύχεται από την Tt volcano 11 xaser. Όταν ρουφάει η θερμοκρασία είναι δύο βαθμούς χαμηλότερη από όταν φυσάει προς την ψύκτρα και σε ηρεμία και σε πλήρες φορτίο. Και κάτι ακόμα, όταν ανοίγω το πλαϊνό του κουτιού οι θερμοκρασίες του κουτιού και του επεξεργαστή ανεβαίνουν κατά δύο βαθμούς. Άρα καλύτερα κλειστό κουτί με τον ανεμιστήρα της ψύκτρας να ρουφάει τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι η θερμοκρασία στο δωμάτιο ήταν 31 βαθμοί. Βέβαια η αυτόματη ρύθμιση της Tt αδικεί την περίπτωση του suck αλλά βαριόμουν να παίξω με τo jumper του ανεμιστήρα. Οι στροφές έπαιξαν από 3443 - 3750 φύσα και 3125 - 3375 ρούφα. Αν ήταν σταθερές μπορεί η διαφορά να αυξανόταν κατά ένα βαθμό. Οι μετρήσεις έγιναν με το MoboMonitor 5.3.7.0

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να κτυπιέσαι φιλαράκι, το φύσα είναι καλύτερο. Τις ίδιες ανυσιχίες είχα και εγώ. Με το να φυσά η ψύκτρα πρός τον πάτο της ψύκτρας ο αέρας "γλύφει" ολόκληρη την επιφάνεις των φίνς εως ότου "σκάσει" στον πάτο της ψύκτρας (απο κάτω είναι και το core). Στην άλλη περίπτωση, εάν ήξερες και λίγη αεροδυναμική στο πώς ρουφά ένας ανεμηστήρας θα "έβλεπες" οτι ο αέρας γλύφει μόνο ένα μικρό μέρος της επιφάνειας των φίνς και καθόλου τον πάτο=θάνατος. Το μόνο σωστό συμπέρασμα που έβγαλες ήταν για την ανακύκλωση του θερμού αέρα το οποίο διορθώνετε με ένα duct στο πλαϊνό του κουτιού. Επίσης δεν έχω δεί ΠΟΤΕ εργοστασιακή ρύθμιση σε ψύκτρα να ρουφά αντί να φυσά.Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας συμφωνω με το outlaw σε οσα ειπε...

Ρε παιδια σιγα το αποτελεσμα...

για 2 βαθμους????

Μην σκωτιζεστε.....

Αμα θελετε πολι καλα αποτελεσματα----->lapping...και arctic silver 5...

Τωρα για την ψηκτρα συμφωνω απολυτα με τον outlaw...για ωσα ειπε...

Link to comment
Share on other sites

outlaw εχεις δικιο για το γεγονος οτι ολες οι εργοστασιακες ψυχτρες φυσαν μεσα,εκανα ενα λαθος.βεβαια απο κει και περα αραδιαζεις ενα καρο "λαθη" με κορυφαιο το οτι δεν ξερω θερμοδυναμικη.με ξερεις δλδ? αντιθετως αν ειχες εσυ καποια ιδεα απο ρευστομηχανικη θα γνωριζες οτι στην ροη ενος ρευστου ειναι καλυτερο τα εμποδια να βρισκονται πισω απο την πτερωτη αφου λογω υποπιεσης στο πισω τμημα εχουμε μεγαλυτερη συγκλιση ρευστου,επιφανειας στερεου,οποτε και μεγαλυτερη θερμικη αγωγιμοτητα.να σου πω βεβαια οτι στην περιπτωση που ο αερας μπενει ενοειται οτι και ποτε δεν σκαει στον πυρηνα αλλα τον γλυφει οριακα(οριακο στρωμα) ,και μαλιστα οχι ολος αλλα μικρο τμημα λογω τυρβης και μεγαλης δθ στον πυρηνα, ειδη ζεστος αφου εχει γλυψει τις ζεστες φινες κατεβαινωντας προς το core.οταν ρουφαει προς τα εξω μπαινει κρυος απο τον core οποτε λογω μεγαλυτερης δθ εχουμε και μεγαλυτερη απαγωγη αλλα και πιο ομαλη ροη ρευστου.....οποτε και παλι καλυτερη αγωγη θερμοτητας.μην μου μιλας για ρευστα και μεταδωσεις θερμοκρασιας γιατι εκει που ειμαι τα εχω βαρεθει.αν θες σε πμ μπορω να σου αποδειξω μαθηματικα ολα αυτα αλλα δεν ηταν σκοπος του thread αυτου να καταληξει εκει.τωρα οι λογοι για τους οποιους εχεις καλυτερες θερμοκρασιες εσυ και πολοι αλλοι που φυσαν μεσα οι φανες σας εχει να κανει με την γενικοτερη ροη του κουτιου και πως διαχειριζεσαι τις φανες του.αν αναλογιστεις οτι οι θερμοκρασιακες ζεστες αερινες μαζες κινουνται προς υψηλοτερα φορτια τοτε με μια λογικη αλληλουχια σκεψεων θα δεις οτι η ροη που προτεινω εγω ειναι ικανη να δωσει 2 βαθμους κατω.οριακα παντα αλλα ετσι ειναι.ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω,η αλλαγη της κατευθυνσης της φανας του επεξεργαστη πρεπει να συνδιαστει με μια γενικοτερη ανασχεδιαση της ροης σε ολο το κουτι για να επιφερει αποτελεσματα.-φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τι σχεση εχει η μηχανικη ρευστων με τον αερα?

ο αερας ειναι ρευστο.επειδη "ρεει".οτι ρεει θεωρειται ρευστο.σε καποιες νεες θεωρειες ακομα και τα στερεα μπορουν υπο παραδοχες να θεωρηθουν ως ρευστα......η μηχανικη των ρευστων ειναι ο κλαδος της μηχανικης που εξεταζει την συμπεριφορα των ρευστων και δημιουργει μοδελα και εννοιες για να κατανοησει αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν η σύνθεση του υπολογιστή: JJ CF-2029, QTEC 400W big fan, Jetway V600DAP, Athlon XP 2500+ Barton, 512 MB DDR400, Sapphire Radeon 9500, SB Live, TV tuner, Seagate 40 GB ATA100, DVD, CDRW. Το κουτί είναι κλειστό, τα καλώδια χύμα και έχει ένα ανεμιστήρα 80άρι πίσω που βγάζει μαζί φυσικά με αυτόν του τροφοδοτικού. Ο επεξεργαστής ψύχεται από την Tt volcano 11 xaser. Όταν ρουφάει η θερμοκρασία είναι δύο βαθμούς χαμηλότερη από όταν φυσάει προς την ψύκτρα και σε ηρεμία και σε πλήρες φορτίο. Και κάτι ακόμα, όταν ανοίγω το πλαϊνό του κουτιού οι θερμοκρασίες του κουτιού και του επεξεργαστή ανεβαίνουν κατά δύο βαθμούς. Άρα καλύτερα κλειστό κουτί με τον ανεμιστήρα της ψύκτρας να ρουφάει τον αέρα.

εχεις βελτιωμενη ροη αφου η πισω φανα απο οτι λες τραβαει εξω.οποτε αμεσως το κουτι αποσυμφορειται απο το θερμο κυμα του επεξεργαστη σε μεγαλο βαθμο.το μονο που μενει ειναι να κοψεις το κουτι πανω στην "ταρατσα" εκει που νοητα αρχιζει το τροφοδοτικο.βαζεις και εκει μια φανα να βαζει αερα.αντιστρεφεις και την φανα του τροφοδοτικου,δηλαδη την οριζεις να βγαζει και εχεις ξεμπερδεψει με το θεμα θερμοκρασιες.αντε να βαλεις αλλη μια να βαζει μπροστα απο τους σκληρους

Link to comment
Share on other sites

ο αερας ειναι ρευστο.επειδη "ρεει".οτι ρεει θεωρειται ρευστο.σε καποιες νεες θεωρειες ακομα και τα στερεα μπορουν υπο παραδοχες να θεωρηθουν ως ρευστα......η μηχανικη των ρευστων ειναι ο κλαδος της μηχανικης που εξεταζει την συμπεριφορα τον ρευστων και δημιουργει μοδελα και εννοιες για να κατανοησει αυτην.

ok thanx Naz.

Link to comment
Share on other sites

Nazzz, οι μόνοι λογικοί εδώ μέσα είμαστε !!! Ακριβώς αυτό που λες για τον πίσω ανεμιστήρα ισχύει και λέω να πάρω δύο arctic fan pro tc από το hacshop που είναι αθόρυβοι και στην φτήνια. Το τροφοδοτικό έχει ένα 12άρι στην κάτω πλευρά που βγάζει οπότε είμαι εντάξει ως προς αυτό το θέμα. Μάλιστα έχω κλείσει με χαρτοταινία τις γρίλιες του τροφοδοτικού στην πλευρά που βγαίνουν τα καλώδια για να μην επανέρχεται ο θερμός αέρας στο κουτί. Το ίδιο έχω κάνει με τις τρύπες στα πλευρά του κουτιού και έτσι μπαίνει αέρας μόνο από μπροστά και βγαίνει από πίσω και δεν χρειάζομαι ανεμιστήρα εισόδου στο σκληρό.

Αυτά που λές για τη μετάδοση θερμότητας είναι σωστά, ψυκτικός είσαι; Πάντως η καινούρια ψύκτρα της intel για τους prescott με τα ακτινικά τοποθετημένα πτερύγια θα δούλευε καλλίτερα σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

outlaw εχεις δικιο για το γεγονος οτι ολες οι εργοστασιακες ψυχτρες φυσαν μεσα,εκανα ενα λαθος.βεβαια απο κει και περα αραδιαζεις ενα καρο "λαθη" με κορυφαιο το οτι δεν ξερω θερμοδυναμικη.με ξερεις δλδ? αντιθετως αν ειχες εσυ καποια ιδεα απο ρευστομηχανικη θα γνωριζες οτι στην ροη ενος ρευστου ειναι καλυτερο τα εμποδια να βρισκονται πισω απο την πτερωτη αφου λογω υποπιεσης στο πισω τμημα εχουμε μεγαλυτερη συγκλιση ρευστου,επιφανειας στερεου,οποτε και μεγαλυτερη θερμικη αγωγιμοτητα.να σου πω βεβαια οτι στην περιπτωση που ο αερας μπενει ενοειται οτι και ποτε δεν σκαει στον πυρηνα αλλα τον γλυφει οριακα(οριακο στρωμα) ,και μαλιστα οχι ολος αλλα μικρο τμημα λογω τυρβης και μεγαλης δθ στον πυρηνα, ειδη ζεστος αφου εχει γλυψει τις ζεστες φινες κατεβαινωντας προς το core.οταν ρουφαει προς τα εξω μπαινει κρυος απο τον core οποτε λογω μεγαλυτερης δθ εχουμε και μεγαλυτερη απαγωγη αλλα και πιο ομαλη ροη ρευστου.....οποτε και παλι καλυτερη αγωγη θερμοτητας.μην μου μιλας για ρευστα και μεταδωσεις θερμοκρασιας γιατι εκει που ειμαι τα εχω βαρεθει.αν θες σε πμ μπορω να σου αποδειξω μαθηματικα ολα αυτα αλλα δεν ηταν σκοπος του thread αυτου να καταληξει εκει.τωρα οι λογοι για τους οποιους εχεις καλυτερες θερμοκρασιες εσυ και πολοι αλλοι που φυσαν μεσα οι φανες σας εχει να κανει με την γενικοτερη ροη του κουτιου και πως διαχειριζεσαι τις φανες του.αν αναλογιστεις οτι οι θερμοκρασιακες ζεστες αερινες μαζες κινουνται προς υψηλοτερα φορτια τοτε με μια λογικη αλληλουχια σκεψεων θα δεις οτι η ροη που προτεινω εγω ειναι ικανη να δωσει 2 βαθμους κατω.οριακα παντα αλλα ετσι ειναι.ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω,η αλλαγη της κατευθυνσης της φανας του επεξεργαστη πρεπει να συνδιαστει με μια γενικοτερη ανασχεδιαση της ροης σε ολο το κουτι για να επιφερει αποτελεσματα.-φιλικα παντα...
Δεν καταλαβαίνω γιατί το πήρες τόσο προσωπικά...πέραν αυτού ΔΕΝ διάβασες τα όσα σου έγραψα. Δεν είπα οτι δεν γνωρίζεις θερμοδυναμική, αλλά αεροδυναμική. Το να μου γράψεις ένα κάρο τύπους και θεωρίες δεν μου λέει τίποτα. Αντιθέτως εγώ διάβασα προσεκτικά αυτά που είπες και παρατήρησα το εξής......:"οταν ρουφαει προς τα εξω μπαινει κρυος απο τον core"..... (είχα και μεταφορά μάζας και θερμότητας μάθημα στην σχολή αλλά δεν θα μετρήσουμε τα πτυχία μας). Το αποτέλεσμα μετράει για εμένα και το 99,9% των χρηστών δεν έχουν τη διάταξη που προτίνεις. Σου επαναλαμβάνω οτι με οτι ασχολήσε τώρα, έχω ασχοληθεί προ ετών και δεν πέτυχε. Δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω απο τα πειράματά σου. Χαρά μου εάν μου βρείς τρόπω να βελτιώσω την αερόψυξή μου και θα είμαι ο 1ος που θα σε συγχαρώ.

Edit: Χμμμμμμμ....και κάτι που σκέφτικα τώρα....τουλάχιστον στον δικό μου η/υ με το να φυσά το φάν προς τόν πάτο αναγκάζει θερμό αέρα να ζεστάνει λιγάκι τα mosfet που βρίσκονται δεξιά του socket. Εάν αποτραπεί αυτό με την αναστροφή της ροής του αέρα τα mosfet δεν θα ζεσταίνονται με το MBM να σου δίνει 2 βαθμούς κάτω. Μέτρα με εξωτερικό σένσορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.