Jump to content



ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΝΕΡΟΥΛΑΔΕΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ


jdrogas

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους εχω το asetek waterchill-kt-03 σε λειτοργια περιπου τις 12-13 μερες ειναι 2 μερες τωρα που βγαινουν στο τανκ κατι ασπρα κομματακια οποτε εμφανιζονται τα καθαριζω και συμπληρων με νερακι.Εχω χρησιμοποιησει μονο απιονισμενο νερο και το υγρο που ειχε μεσα η συσκευασια στην αναλογια που επρεπε.Εχω αλλαξει μονο το ψυγειο με εμα τρανσιτ το οποιο μου ειπαν να το καθαρισω με υδροχλωρικο οξυ αν και δεν εβγαλε τιποτα.Τι λετε να φταει?

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα λαστιχο κ βαλτο σε ενα σωληνα στο ψυγειο,ανοιξε τη βρυση κ δες αν βγαινουν αυτα απρα κομματακια,αν ναι βαλτω σε μια λεκανη με χλωρινη για κανα 2ημερο κ παλι νερο με το λαστιχο,μεχρι να σταματησει να "μαδαει"

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγειο ειναι καινουργιο και οταν το πλυνα δεν εβγαλε και τιποτα λες να το πειραξε το υδροχλωρικο πριν το πλυνω ομως ρωτησα και τον ψυγεια που μου αλλαξε τα ρακορ και ειπε κι αυτος να το πλυνω με υδροχλωρικο

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψυγειο ηταν ολοκαινουριο δεν υπηρχε λογος να το πλυνεις με υδροχλωρικο.

Παρολαυτα, δοκιμασε να το βγαλεις και να κανεις τη διαδικασια με το λαστικο καθως και με καλο κουνημα με νερο μεσα ωστε να φυγει οτιδηποτε εχει <<ξερασει>>.

Καλο επισης θα ηταν να καθαρισεις ολο το συστημα σου συμπεριλαμβανομενων των σωληνων αλλα και του block.

Link to comment
Share on other sites

Μα ετσι μου ειπε κι ο ψυγειας να το πλυνω τελος παντων επειδη περιμενω μπλοκ απο τον eleven ειναι ευκαιρια να πλυνω ολο το κυκλωμα.Παντως ευχαριστω για ιτς συμβουλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το υδροχλωρικο πρεπει παντα να περνας και με βασικο οξυ το ψυγειο , ωστε να εξουδετερωθει πληρως το υδροχλωρικο . Αδειασε αρκετη σκονη σοδας (απο supermarket) στο ψυγειο και ριξε νερο. Ανακινησε καλα το ψυγειο και ξεπλυνε το. Επανελαβε 2 φορες ωστε να καθαρισει τελειως.

Το προβλημα σου ειναι η αλγη. Να χρησιμοποιεις παντα απεσταγμενο/απιονισμενο νερο .

Εχε υποψη σου αυτο : "Algae require warm water, sunlight, and carbon dioxide to grow"

Επισης : http://fredrik.hubbe.net/silence/watercooling-maintenance.html

http://forums.procooling.com/vbb/showthread.php?t=9329

Ποιο υγρο ειχε μεσα η συσκευασια που αναφερεις ???

Link to comment
Share on other sites

Με τι αναλογια το εχεις βαλει ??? Εχε υποψη σου πως εχεις αλλαξει ψυγειο και το καινουριο σου ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το παλιο .

Πολλοι προτεινουν να βαζεις το μισο απο το προτεινομενο.

Κανε μια δοκιμη και χωρις καθολου προσθετα , ωστε να δεις τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε επειδη εχω στησει 2-3 φορες το συστημα να σου πω οτι το μπουκαλακι εχει σχεδον τελειωσε αλλα δεν μπορω να το υπολογισω ειναι 25ml τωρα εχει κι αλλο ενα σωληναριο το οποιο δεν γραφει τιποτα μηπως ειναι κι αυτο το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

επισης αλλο ενα τρελλο,

γεμιζεις το ψυγειο με coca cola και την αλλη ημερα το αδειαζεις και το ξεπλαινεις με νερο!!!!

ειναι πολυ αποτελεσματικο

Πλάκα πλάκα η coca cola είναι τρελό αντισκοριακό.

Έχω ξεσκουριάσει πολλά κλειδιά έτσι.

Αλλά με το ψυγείο δεν θα ειναι πρόβλημα να το καθαρισει μετά?

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα η coca cola είναι τρελό αντισκοριακό.

Έχω ξεσκουριάσει πολλά κλειδιά έτσι.

Αλλά με το ψυγείο δεν θα ειναι πρόβλημα να το καθαρισει μετά?

ε ναι...

το ξερεις οτι οι υπαλληλοι της ,καθαριζουν τις μηχανες των αυτοκινητων με cola????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.