Jump to content



Aγορά;;;


Tetix

Recommended Posts

Μια απλή ερώτηση μόνο ρε παιδια...(ασε που ψάχνω και το pctech εδω και κάτι μήνες...) λέω να βάλω μια μνήμη 512 ddr. Η motherboard υποστηρίζει 3 slots,200/266 και τέλος 2100. Σήμερα πήγα να βάλω μια 333/2700 ενός φίλου μου και δεν την έβλεπε με τίποτα! Λογικό ή μπορώ να κάνω κάτι;; Ρωτάω γιατί άμα είναι γίνεται να μου την πουλήσει... Αν δεν κάνει αυτή και πρέπει να πάρω αναγκαστικά 266/2100 να πάρω μία 512 ή δεν θα έχει διαφορά στο σύστημά μου; (βασικά με ενδιαφέρει για παιχνίδια όπως το Pro Evolution 3, το οποίο έχει κάποια κολλήματα... και το Neverwinter Nights, το οποίο δεν πάει εντελώς "smooth" και θέλω πολύ να τα παίζω)

Μotherboard: Chaintech 7VJDA

AMD Αthlon XP 2000+

GeForce FX 5200

DDR 128 MB

Link to comment
Share on other sites

Και 333 και 400 μπορείς να βάλεις. Απλά θα την βλέπει σαν 266. Ε δεν νομίζω ότι είναι και τραγικά τα πράγματα. Από το να πας και να πετάξεις λεφτά σε μνήμη 266 μάλλον καλύτερο θα ήταν να πας και να αγοράσεις καινούρια μητρική. Άλλωστε οι μνήμες είναι σήμερα ακριβές όχι τα motherboards.

Αν κολλάει το σύστημα απλά πήγαινε στο BIOS και δες αν υπάρχει επιλογή να ορίσεις manual τα 266MHz στις μνήμες.

Εννοείται ότι από τα 128ΜΒ στα 640ΜΒ δεν θα δεις απλά διαφορά αλλά θα βρεις το φως σου. Καλά ρε συ. Αν έχεις και Windows ΧΡ η ερώτηση είναι πως άντεχες τόσο καιρό με 128ΜΒ..?

EDIT. Σωστός Greek το ξέχασα......Πες και το μοντέλο της μητρικής...

Η μνήμη που έχεις είναι DDR266 ή DDR200?

Link to comment
Share on other sites

To OOOOO δεν το έγραψα επίτηδες, αλλά δεν φαίνονταν οι απαντήσεις σας... Λοιπόν: Chaintech 7vjda και η μνήμη στα 200 είναι αυτή που έχω. Τώρα το πως άντεχα ούτε εγώ ξέρω :040: Πάντως, να ξέρετε γενικότερα ότι δεν αντέχεται με τα ΧΡ...

Motherboard δεν νομίζω ότι λέει να αλλάξω!! Είναι πολύ καλή. Μέχρι 3GB μνήμης παίρνει, αντέχει τον 2000+, θύρες, usb, κτλ... Αν πάρω κανένα σε κανά 2μηνο, μετα το καλοκαίρι δλδ, στα 3GHz τότε ναι αλλάζω και mobo!!!

1)Πάντως, να ψάξω να βρω 266/2100 512?

2)Μεταχειρισμένη ή όχι

3)Μετά με την άλλη που είναι στα 200 δεν θα τρέχουν και οι δύο στα 200? οπότε αν βρώ και στα 200 την παίρνω! Η καλύτερα στα 266 512 και να βγάλω την 128 στα 200?

Εξ'άλλου αν πάρω άλλη mobo, τις κρατάω κι ας είναι ''λίγο αργές''

Τώρα το σκέφτηκα... Το καλύτερο: Βγάζω την παλιά στα 128/200, βάζω μία 512/333 ή 400 και την κρατάω κιόλας για μελλοντικές mobo. είναι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

έχω το τελευταίο bios!!! μόλις πριν λίγες μέρες το αναβάθμισα στανταρ. Με τις ερωτήσεις που έθεσα μήπως έχετε να πείτε τίποτα ή τουλάχιστον γιατί δεν την αναγνώρισε την 333/2700?

Link to comment
Share on other sites

Σαν 333? Εαν δεν υποστηρίζει 333 η μητρική γιατί να την αναγνωρίσει. Πάντως όλα θα τα βάλεις manual στο BIOS αν θέλεις να ελπίζεις να έχεις και τις δύο μέσα. Και όλα manual με βάση την αργή μνήμη. DDR200 και χαλαρά timmings.

Στην θέση σου πάντως θα πήγαινα για μια ΚΤ600 και θα πούλαγα την 128άρα μαζί με την μητρική. Αλλά έχεις δίκιο στο ότι καινούρια μητρική δεν σημαίνει πάντα αναβάθμιση μόνο σε επιδώσεις, αλλά ίσως και νέα προβλήματα...αν σου κάτσει η στραβή.

1) Μόνο αν είναι σε πολύ χαμηλή τιμή.

2) Καινούρια 200άρα ή ακόμα και 266άρα είναι πεταμένα λεφτά.

3) Ναι και οι δύο στα 200. Και πάλι κοίτα να είναι χαμηλή η τιμή και δεν εννοώ 10-15€ για 512ΜΒ μνήμη. Αν πάρεις 266άρα και πάνω μάλλον καλύτερα να πουλήσεις αυτή που έχεις παρά να την κρατήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια 333 512 used γύρω στα 60 70 ευρω κ είσαι οκ.

Αλλιως άρχισε απο το Μ/Β. Ήδη τα καινούρια Μ/Β nforce + KT 600 μεταχειρισμένα υπάρχουν γύρω στα 70 ευρω που δεν είναι πολλά

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι η 333άρα του φίλου σου είναι οκ? Εάν ναι, δοκίμασέ την ΜΟΝΗ της σε όλα τα slot με clear cmos. Μπορεί ίσως να μην "δέχεται" cl3. Η 7njs που είχα δεν έπαιζε με cl3 παρ' όλο που είχε αυτήν την επιλογή. Εάν καταφέρεις την 333άρα πάντως μην αρκεστείς στα by spd.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό:

http://www.fleamarket.gr/lot.cfm?lotID=1458868

Δεν είναι πάρα πολυ καλή η τιμή??? Ή μήπως μάρκα κτλ, κτλ...;;;

(DDR 512/400/3200). To CL 2,5 τι είναι;

Μήπως ξέρετε γιατί δεν την βρίσκει την άλλη ή τι πρέπει ακριβώς να αλλάξω σ'αυτή την mobo?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανει ειναι για Socket 754,οπως ειπαν τα παιδια η KT600 mobo εχουν γελοιες τιμες και μνημη δεν εχει νοημα να παρεις PC2100 παρε PC3200 ή PC2700 τιποτα δεν εχει προβλημα να δουλευει σε χαμηλοτερη ταχυτητα και βγαλε τα 128 που εχεις τωρα να μην εχεις προβληματα......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή mobo θα πάρω τον Σεπτέμβρη μάλλον, το κόβω, απ'ότι μου λέτε, να ξαναπάρω την μνήμη 512/333/2700 και να το ψάξω λίγο για να μου δουλέψει. Αν τα καταφέρω πάω για 333-400/3200/512 μνήμη. Πώς το βλέπετε σαν τελική ιδέα;;; Αυτή που θα πάρω θα κάνει και για την καινούρια mobo!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε καινούρια μνήμη θα πας κατευθείαν σε DDR400 μιας και οι διαφορές με τις 333 είναι μικρές όσον αφορά την τιμή ( μιλάω για καινούριες πάντα ).

Τι θα έκανα στην θέση σου. Θα έβαζα την μητρική πακέτο με την 128άρα στο fleamarket. Την επόμενη από την πώληση θα αγόραζα καινούρια μητρική και μνήμη.

Τώρα όσον αφορά την αγγελία στο Flea με την μνήμη. 45 ή μάλλον 50€ είναι η αρχική προσφορά που μπορείς να κάνεις. Δεν νομίζω όμως ο τύπος να σκοπεύει να της πει αντίο σε τέτοια επίπεδα τιμής. Μάλλον ελπίζει για κανένα 90άρι τουλάχιστον και σε αυτά τα επίπεδα καλύτερα καινούρια με την εγγύησή της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.