Jump to content



Εντυπώσεις AMD 64 VS P4


george1551

Recommended Posts

Παιδια σας αναφερω τα συμπερσαμτα μου απο την πολυ μικρι εμπιρια που ειχα μεχρι τωρα με 2 μηχανακια που εχω και τα χρησοιμοποιω για video editing και παντα για mpeg 2 .

Λοιπον το ενα μηχανημα εχει τα εξης: P4 3,00c μητρικη msi neo 2 fsr 2

μνημη 2χ512 Kingston Hper x pc 3500 timings 2-2-2-5 με ταση 3.1 η εν λογω μητρικη δινει και παραπανω.

2 raid συστιχειες αποτελουμενες απο 2 sata maxtor 80gb kai 2 x maxtor ide 80 gb δηλαδη εχω δυο δισκους 150 γιγα ο καθενας για να κανω τα redering και τις μετατροπες σε mpeg2

Με τον επεξεργαστη 1:1 με την μνημη δουλευω 3400 και με ψυξη μια slk 900 με φανα enermax 9 το μηχανημα περναει διπλο prime 95>5 ωρες

Παμε τωρα στο αλλο μηχανακι που εχει τα εξης : μητρικη Msi k8n platinum

με μνημες 2 χ 512 ADATA pc 4000 απο pcmemory upgrate και ναι παιζουν κανονικα αυτες στον δικο μου επεξεργαστη που ειναι 2800 clawhamer παρακαλω που λενε οτι εχει προβλημα με τα dim διπλης

δεν ξερω μπορει να ειμαι και τυχερος και σαν ψυξη εχω μια slk 948 u (εχω καβα και ενα προμυθεα ομως με την βαση για 64 bit ) με φανα enermax 9 και σε αυτο το μηχανημα εχω 2 raptor 36 giga σε raid 0 και ενα maxtor ide 200 giga .

με τις μνημες 1:1 9χ220 3-4-4-10 timings και spi=44

Ενα προχειρο τεστ που εκανα για να συγκρινω τα 2 μηχανακια στην πραξη ειναι να βαλω ενα ιδιο αρχειο AVI για να το μετατρεψω σε τι αλλο σε mpeg 2 χρησημοποιω Avisynth με me cinemacraft encoder και στα 2 μηχανηματα ακριβως με τις ιδιες ρυθμησεις, περιτο να σας πω οτι το P4 υπερτερει κατα ενα raid σε σχεση με το Α 64 αλλα δεν πηραζει η κωδικοποιηση εγινε με 8 megabit και για τα 2 μηχανηματα απο τον ενα σκληρο στον αλλο για να μην μπουκωνουν ,

τελικο αποτελεσμα

το p4 για 20 λεπτα video εκανε 11+ λεπτα

το Α 64 επισης για το ιδιο Video εκανε 8,5 Λεπτα

συμπερασμα δικο μου P4= για τα μπαζα

Ενας επεξεργαστης που δουλευει 1,98 γιγα την κανει περιτρανα σε εναν επεξεργαστη που δουλευει στα 3,4 γιγα

ε αυτο και αν ειναι κοροΐδια απο την Intel γιατι ειχαν διαφορα 0,5 (1,75-2.25) στην cinemacraft για εμενα ειναι τρελη διαφορα

Ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα εδω λεω τις εντυπωσεις μου και μονο

Αυτα τα λιγα για την ωρα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

ωραια απαντηση αυτη σε οσους λενε οτι α64 ειναι ακομα σε προιμο σταδιο και δεν αξιζει ! για πες και τιμες ξεχωριστα οι επεξεργαστες και μητρικες ετσι για να δουμε ενταξει οι επιδοσεις αλλα απο τιμες τι παιζει στα δυο στρατοπεδα

Link to comment
Share on other sites

περιτο να σας πω οτι το P4 υπερτερει κατα ενα raid σε σχεση με το Α 64

μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό? δεν ξέρω τι παίζει με το raid αλλά θα ήθελα να καταλάβω τη διαφορά.

αν εννοείς ότι ο Ρ4 είχε πλεονέκτημα στην ταχύτητα των δίσκων αυτό κάνει τα πράγματα ακόμα πιό δύσκολα για αυτόν καθώς το πιό αργό βήμα στη διαδικασία είναι η ανάγνωση και η εγγραφή στους δίσκους (το ρυθμο-ρυθμιστικό βήμα στη γλώσσα των χημικώ μηχανικών :040: :040: :040: )

Link to comment
Share on other sites

το p4 για 20 λεπτα video εκανε 11+ λεπτα

το Α 64 επισης για το ιδιο Video εκανε 8,5 Λεπτα

συμπερασμα δικο μου P4= για τα μπαζα

E εντάξει, ας μην είμαστε και υπερβολικοί. Σίγουρα κάποιο πρόγραμμα θα παίζει καλύτερα σε Ρ4.

Δεν είναι τόσο άχρηστος ο Ρ4. Έχει το ΗΤ που σε μερικές περιπτώσεις σώζει την κατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

Ενταξι δεν ειναι και τοσο χαλια αλλα οταν εχεις τετοιες διαφορες στην cinemacraft εε τρελενεσε γιατι αν σκευτεις οτι για μια τενεια ας πουμε 2 ωρες γλυτωνες 20 λεπτα μονο απο το encoding ε πιστευω οτι ειναι αρκετα σημαντικο μια και εμενα πλεον που φτιαχνω εως 3 dvd την μερα (οχι αντιγραφες ) με editing ειναι σπουδεο να γλυτωνω χρονο.

Ναι ειναι αληθεια οτι στο Encoding to Raid δεν παιζει και τοσο μεγαλη σημασια αλλα στο redering μονο.

Η αληθεια ειναι οτι τοσα χρονια λεγαν οτι ο P4 ειναι ποιο γρηγορος στο mpeg 2 απλα βλεπω οτι το καστρο επεσε, για divx δεν εχω αποψη γιατι δεν χρησημοποιω.

Η αληθεια ειναι οτι αλιως ειναι να συμπιεζεις με ταχυτητα 2,25 και αλιως να συμπιεζεις με ταχυτητα 1,75 αν και στο μελον δεν θα χρειαζετε να συμπιεζεις τα dvd λογω διπλης επιστρωσης και προγραματα σαν το cinema θα εξαφανηστουν

Link to comment
Share on other sites

1oν ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ George

2on ΩΧΧΧΧΧ :119: :118:

ενα πραγμα που υπερτερουσε ο Ρ4 ηταν στις multimedia εφαρμογες.

τωρα σε αυτα τα 2 προγραμματα χανει τοσο τεραστια? :027:

τρελλαθηκα, γιατι τωρα εχω μπει κι εγω στη μπριζα video editing και με ετρωγε οτι αν παρω Α64 μηπως ειμαι παλι πισω απο Ρ4. :nopity:

Παμε γι' αλλα τωρα :D :030:

ασε που και στις αντιγραφες DVD με μπριζωσανε για καλα αποτελεσματα με το DVDRebuilder ( - Cinema Craft Encoder - AviSynth)

(περιμενω και το guide :002: )

αντε γεια λοιπον :077:

Link to comment
Share on other sites

Sakattack μαλλον δε θα ειχες παρει ματι ενα thread του ThorLite για κοντρα Intel vs AMD με τον XMPEG οπου φαινοταν οτι ειχαν παραπλησιες επιδοσεις....

Αν λοιπον λαβεις υπ' οψιν οτι ηταν κοντρα Ρ4 με Μπαρτον τοτε σκεψου πως θα ανοιξει η ψαλιδα σε Α64 vs P4.......

Κι ο Μπαρτον του Κωστα ετρεχε με χαμηλο ΦΣΒ κι οχι με τιποτα 240+ οπως εγω (ABIT RULEZ δε μασαει το NF7-S v2.0).......

Απο εκει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του με γνωμονα καποια κριτηρια....... :030:

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το ειπες το θυμηθηκα κι εκεινο!

(ισως γιατι δεν ασχολουμαι κι εγω με DivX)

καλα, τι διαολο φουμαρα πουλανε για Ρ4 multimedia? :D

κι επειδη βλεπω μερικους να διαμαρτυρονται,

μηπως να οργανωσουμε κανενα κολπο με ενα κοινο file για μετατροπη να δουμε τι παιζει σε διαφορες συνθεσεις? :D

Link to comment
Share on other sites

η αρχιτεκτονικη του athlon υπερτερει χαοτικα σε σχεση με τους p4 πασης φυσεως στο mpeg-2,ενω στο mpeg-4 υπερτερει ελαχιστα ο p4...οποτε αν ασχολειστε με video προτιμηστε τα λιγα και καλα και οχι τα πολλα και μουφα....

Link to comment
Share on other sites

Oλα αυτα διαολια που λεγονται Multimedia τι χρησιμοποιουν εσωτερικα??? :116: :116:

Αριθμητικες μεθοδους ---> Μαθηματικα.......

Ε σε αυτα υπερτερει ο AMD ακομη και με διαφορες τεραστιες ομως οι παραπανισιες εντολες (π.χ. SSE, SSE2) καθως και το ΗΤ γερνουν την πλαστιγγα υπερ του Intel.......

Θα μου πεις οτι κι ο Α64 εχει SSE2 αλλα ο Intel τις τρεχει καλυτερα.......

Το δε 3dNow! δεν ειχε ευρεια αποδοχη απο τους κατασκευαστες λογισμικου τεσπα ας μην ξεφυγουμε περισσοτερο......

Αν θελετε να συγκρινετε αμιγως καθαρη FPU τοτε η διαφορα του AMD ειναι μεγαλη κι αυτος ηταν ο λογος που με εκανε AMDακια και τιποτε αλλο......

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμμμμ…..!!!!!

Αρκετά ενδιαφέρον thread…..

Επειδή και γω καίγομε για multimedia και έχοντας στόχο αναβάθμισης, σκεφτόμουν παρομοίως με τον sak για την διαφορά μεταξύ Α64 και Ρ4. Ήμουν σίγουρος ότι ο Α64 είχε σαφώς σημαντικές βελτιώσεις στην αρχιτεκτονική του και με την υποστήριξη πλέον του SSE2 θα έμπαινε γερά στο παιχνίδι των multimedia αλλά πάλι ο Ρ4 μου έκανε κάπως… Τώρα ξεκινάμε πάλι από μηδενική βάση. Το πράγμα θέλει συζήτηση.

Πιστεύω ότι το ΗΤ έχει διαφορετικό βάρος σε multimedia εφαρμογές γιατί συνήθως οι διαδικασίες είναι πολύωρες και επίπονες για το σύστημα.

Από την άλλη πάλι φαντάζομαι ένα πρόγραμμα συμπίεσης με υποστήριξη 64bit & SSE2, διαβολικός συνδυασμός, και λέω ότι ο Ρ4 θα φάει πολύ σκόνη..:p

Δυστυχώς το ευτυχές είναι ότι δεν πάω καλά οικονομικός :mad: επομένως θα δω αρκετά ακόμα posts όπως του φίλου george1551 και θα σχηματίσω καλύτερη γνώμη…:002:

Link to comment
Share on other sites

Oλα αυτα διαολια που λεγονται Multimedia τι χρησιμοποιουν εσωτερικα??? :116: :116:

Αριθμητικες μεθοδους ---> Μαθηματικα.......

Ε σε αυτα υπερτερει ο AMD ακομη και με διαφορες τεραστιες ομως οι παραπανισιες εντολες (π.χ. SSE, SSE2) καθως και το ΗΤ γερνουν την πλαστιγγα υπερ του Intel.......

Θα μου πεις οτι κι ο Α64 εχει SSE2 αλλα ο Intel τις τρεχει καλυτερα.......

Το δε 3dNow! δεν ειχε ευρεια αποδοχη απο τους κατασκευαστες λογισμικου τεσπα ας μην ξεφυγουμε περισσοτερο......

Αν θελετε να συγκρινετε αμιγως καθαρη FPU τοτε η διαφορα του AMD ειναι μεγαλη κι αυτος ηταν ο λογος που με εκανε AMDακια και τιποτε αλλο......

Ο P4 έχει την ίδια FPU με τον P3. Τι θα ήθελες να κάνει μπροστά στον A64;

Και το HT για να σώσει την κατάσταση, θα πρέπει η εφαρμογή να είναι multithreaded. Αλλιώς λίγα έχει να δώσει. Τώρα που έχω και P4/Xeon και Α64/Opteron στα χέρια μου και κάνω δοκιμές έχω και καλύτερη άποψη. Πάντως αν είναι προσεγμένα τα προγράμματα, ένας Xeon@3.0GHz vs Opteron@2.2GHz είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις με προβάδισμα στον Opteron. Αλλα και 2.5 φορές παραπάνω τιμή :mad:

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω να προσθεσω σε ολλα αυτα το cool and quiet οτι ειναι απλα καταπληκτικο.

Μπεινεις στα windows και δουλεβεις με την μιση καταναλωση στο συστημα σουκαι ο λογος ειναι οτι κατεβαζει το συστημα μονο του την ταση απο 1,5 σε 1,3 και την συχνοτητα απο 1980 σε 880 mhz και οπωτε ζητας δυναμη την εχεις αμεσα διαθεσιμη να την κανεις οτι θες , παιδια το συστημα ειναι αρκετα δροσερο θα ελεγα, αν και ο πυρινας του Α64 που εχω ειναι clawhamer και οχι newcastle που απο οτι εχω ακουσει ειναι και ποιο δροσερος αλλα ανεβενει και περισσοτερο.

Εμενα το cool and quiet μου ειναι απαρετιτο μια και εχω ενα μηχανιμα μερα νυχτα ανοικτο στο ιντερνετ και θελω κατι τετοιο να με βοηθαει αλλα και να μην φουσκωνει το λογαριασμο της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

E εντάξει, ας μην είμαστε και υπερβολικοί. Σίγουρα κάποιο πρόγραμμα θα παίζει καλύτερα σε Ρ4.

Δεν είναι τόσο άχρηστος ο Ρ4. Έχει το ΗΤ που σε μερικές περιπτώσεις σώζει την κατάσταση....

Τι χαζομάρες γράφει αυτός ρε? Καλά τι πίνει?

Εδώ παραμιλάνε για την απόδοση του Α64 και αυτός υπερασπίζεται τον χαζοβιόλη Ρ4? Δεν είναι άχρηστος λέει ο Pentium... Ναι, από τα 4GHz και μετά καλά πάει! Τι να πει κανείς... Και τον είχα για σοβαρό παιδί.... Τελικά, αμπλαούμπλας είναι!

Τι πίνεις ρε!!!! (Δώσε και σε μας μπας και δούμε το φως και πάρουμε κάνα Celeron.....)

Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομάρες γράφει αυτός ρε? Καλά τι πίνει?

Εδώ παραμιλάνε για την απόδοση του Α64 και αυτός υπερασπίζεται τον χαζοβιόλη Ρ4? Δεν είναι άχρηστος λέει ο Pentium... Ναι, από τα 4GHz και μετά καλά πάει! Τι να πει κανείς... Και τον είχα για σοβαρό παιδί.... Τελικά, αμπλαούμπλας είναι!

Τι πίνεις ρε!!!! (Δώσε και σε μας μπας και δούμε το φως και πάρουμε κάνα Celeron.....)

Εεεεε σορρυ λιγο φιλε...να σε αρωτνησω κατι???

Γιατι την λες στον εαυτο σου?? καλα τα ξυδια που ηπιαμε χτες?? Χωρις παρεξηγηση ετσι?? Μπας και εμαθε ο John_dr το password σου και μπαινει και και σου καταστρεφει την οποια υποληψη εχεις με τετοια post??

Κατα τα αλλα εγω να ρωτησω τον darth που βρηκε δυο πολυ ενδιαφεροντα παιχνιδακια για περισσοτερες λεπτομερειες?? Μονοι/διπλοι Xeon/opteron?? τι πλατφορμες τρεχει ο καθενας?? Ο xeon κοστιζει 2.5Χ ην τιμη του οπτερον ή το αναποδο?? Ο xeon βγαινει σε εκδοσεις με διαφορετικη cache μεχρι 4Mb αν δεν κανω λαθος...η δικια σου ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.