Jump to content



Oδηγος βελτιστοποιησης της μνημης.


MrSeanKon

Recommended Posts

Στο thread αυτο θα σας παρουσιασω τις εμπειριες μου σχετικα με τη βελτιστοποιηση των μνημων.

Ασχετα με τι πλατφορμα θα χρησιμοποιησουμε η διαδικασια που θα σας αναπτυξω ισχυει για καθε συστημα.

Υπαρχει και το βοηθητικο προγραμμα RAM Optimizer στο πακετο των O/c Tools ομως καποιες εννοιες/δυνατοτητες που θα αναπτυξω δεν τις εχει η τρεχουσα (v3.2 beta2).

Eλπιζω σε μελλοντικη εκδοση να τις ενσωματωσω ετσι κι αλλιως παντα χρησιμο ειναι κι ενα thread για καποιο υποπρογραμμα του πακετου ολο και κατι παραπανω θα ειπωθουν αρκει να υπαρξει κι η αναλογη συμμετοχη.

Moιραια θα χρησιμοποιηθουν καποιες μαθηματικες ορολογιες θα προσπαθησω να τις περιορισω οσο γινεται αλλα ειναι αδυνατη μη χρηση...

Για το λογο αυτο υπαρχει και το αντιστοιχο thread γενικων αποριων, ερωτησεων κι αναλυσης εννοιων........

Φιλικα,

MrSeanKon. :)

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια που θα αναπτυξω αποτελειται απο δυο απλα βηματα!

Σε καθε περιπτωση οι ρυθμισεις του BIOS καθως κι ο διαιρετης μνημων δεν αλλαζουν στα παραδειγματα που θα ακολουθησουν οι μνημες τρεχουν συγχρονα με το FSB.

Eπισης κι ο πολλαπλασιαστης δεν αλλαζει για οσους τυχερους κατοχους ξεκλειδωτων επεξεργαστων.

Aκομη οι μνημες ειναι παντα single channel ή dual DDR.

Για τις μετρησεις διαλεγουμε ενα benchmark μνημης (π.χ. Sysoft Sandra Memory).

Βημα πρωτο:

Κραταμε σταθερο το FSB κι αλλαζουμε συνεχως τα timings ομοια με τη μεθοδο που περιγραφει ο RAM Optimizer.

Παραθετω πινακα μετρησεων --> Δες πρωτη φωτο.

Για να επεξηγησω τον πινακα αυτο στην πρωτη γραμμη με timings 2-2-2-5 το σκορ ηταν 2007 ενω με timings 3-2-2-5 ηταν 1990.

Επισης (για τους κατοχους των nForce/nForce2 συστηματων) καταριφθηκε ο μυθος του 11 παρατηρωντας τις μετρησεις της δευτερης γραμμης.

Αυτο ενισχυει ακομη περισσοτερο την παρατηρηση που εχω κανει στο RAM Optimizer help file περι "δυστροπιας" του.

Επισης ας μην σταθουμε στο οτι τα σκορ ειναι μικρα αυτο δεν εχει σημασια η ουσια ειναι να υπολογιστουν οι επιπτωσεις των αλλαγων στους συνδυασμους των timings πραγμα που θα γινει παρακατω.

Βημα δευτερο:

Διαλεγουμε ενα συγκεκριμενο συνδυασμο timings (εδω διαλεξα τα 3-4-4-14) κι αλλαζουμε συνεχως το FSB.

Aν εχουμε ορεξη μπορουμε να επαναλαβουμε το πειραμα για αλλο συνδυασμο αν και δεν το κρινω εντελως αναγκαιο.

Μετρησεις --> Δες δευτερη φωτο...

Eδω τελειωσαμε με τις μετρησεις κι αυτο που μενει ειναι να παρουμε χαρτι και μολυβι!

Με μια γρηγορη ματια βλεπουμε οτι αυξανοντας απο CL2.0 --> CL2.5 η πτωση στο σκορ ειναι αμελητεα (για να μην πω μηδαμινη)..

Το μεγαλυτερο ποσοστο πτωσης παρατηρηθηκε απο 2-7-7-15 ---> 2.5-7-7-15 κι ηταν (1811 / 1804 - 1.0) * 100.0%--> 0.39%!!

Ποσοστο ακρως μικρο στις αλλες περιπτωσεις κυμαινοταν απο 0.2 - 0.27%......

Το αυτο συμβαινει κι απο 2-7-7-15 ---> 3-7-7-15 η πτωση ειναι 1.12%........

Με αλλα λογια για τη συγκεκριμενη πλατφορμα η μεταβαση απο CL2.0 --> CL3.0 κοστιζει 1% πτωση επιδοσεων μεγιστα.

Αυτη την παρατηρηση την κραταμε και συνεχιζουμε την επεξεργασια των αποτελεσματων του δευτερου πινακα....

Καποιος θα μπορουσε να κανει την απλη σκεψη:

Οσο ανεβαζω το FSB τοσο θα ανεβαινει και το σκορ μνημης.........

Λαθος!!!

Για τον επεξεργαστη ισχυει αυτο για τις μνημες οχι!.

Για παραδειγμα αν στα 10 Χ 200 εχω CPU σκορ 10000 (υποθετικα νουμερα τα δινω για να καταστω σαφεστερος) τοτε στα 10 Χ 250 θα εχω 250 / 200 * 10000 = 12500 η εστω πολυ κοντα σε αυτη την τιμη.

Με τις μνημες ομως αυξανοντας το FSB αρχιζει απο ενα σημειο να αυξανεται και το λεγομενο bandwidth efficiency αρα το μοντελο αυξησης FSB/σκορ για τις μνημες δεν ειναι γραμμικο οπως με τον επεξεργαστη αλλα εκθετικου τυπου.

Και βλεπουμε την αστοχια μια και στα 145.3ΜΗz FSB το σκορ ηταν 1901 ενω στα 220.2 ηταν 2918 η γραμμικη παραδοχη μας δινει 220.2 / 145.3 * 1901 = 2880 δηλαδη 37 μοναδες λιγοτερο απο το πραγματικο.

Το σφαλμα ειναι 1.32% δηλαδη μικρο και παλι επομενως μεχρι να ενημερωθουν τα O/c Tools εκ νεου ή αν βαριομαστε να κανουμε το δευτερο βημα ας θεωρησουμε γραμμικη μεταβολη.

Για το δε εκθετικο μοντελο που αναπτυχθηκε στο παραδειγμα αυτο (interpolation) o C.C. ηταν της ταξης του 99.999%!!

Η εξισωση του ηταν η εξης --> Δες τριτη φωτο...

Τωρα θα μου πειτε πιο ειναι το συμπερασμα μεχρις εδω??

Στο thread αυτο εχω δειξει οτι η συγκεκριμενη μητρικη παει πολυ ψηλα σε FSB.

Ομως οι μνημες με CL2.0 πανε μεχρις 155 FSB....

Με CL2.5 πανε μεχρι 225 FSB ενω με CL3.0 στα 253 FSB...

Δε θα επεκταθω πως τις εχω ελεγξει αυτο ανηκει σε αλλο thread κι οχι εδω........

Συνεπως αφου η μεταβαση απο CL2.0 --> CL3.0 εχει μεγιστη πτωση της ταξης του 1% εαν το FSB με τη μεταβαση αυτη αυξανεται κατα μεγαλυτερο ποσοστο δεν το συζηταμε θετουμε CL3.0 χωρις δευτερη σκεψη!

Δηλαδη το βρισκω αδαες απο μερικους να τρεχουν τις μνημες τους με CL2.0 στα 225 FSB ενω με CL3.0 θα μπορουν να πανε ανετα 235+ (μιλαω για AMDαδες κατοχους ΑΒΙΤ).....

Γιατι αν μεχρι 225 FSB εχω CL2.0 τοτε με 227 FSB που ειναι η 1% αυξηση εξανεμιστηκε η πτωση (στη συγκεκριμενη πλατφορμα).

Οι μνημες αυτες βεβαια απο CL2.0 --> CL3.0 αυξησαν το FSB κατα 100 MHz περιπου ποσοστο πολυ μεγαλο αλλα δε θα σταθουμε σε αυτο γιατι απο CL2.5 --> CL3.0 η αυξηση του FSB ηταν καπου 20 MHz.....

Επομενως πριν αρχισουμε να χαλαρωνουμε τα υπολοιπα timings ή να βαλουμε διαιρετη μνημων λογω ασταθειας τους σε καποιο FSB ας κανουμε το πρωτο βημα εξαρχης και να βρουμε τη μεγιστη πτωση.

Μετα αν η αυξηση του FSB ειναι συμφερουσα προχωραμε.....

Εξυπακουεται οτι θα πρεπει να βρουμε πρωτα τα ορια CPU - chipset μητρικης κι ενα λαθος που κανουν οι περισσοτεροι o/cers ειναι αυτο...... :018: :018:

post-95-1442173718,1757_thumb.gif

post-95-1442173775,7598_thumb.gif

post-95-1442173775,7898_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να αμφισβητησω τις μελετες σου αλλα τα δικα μου benchs αλλα δειχνουν:

3446-3166 (CPU>10.5*231) 512DDR 11-2-3-2 SANDRA 2004 10.9.89

3311-3018 (CPU>10.5*231) 512DDR 11-2-3-2.5 SANDRA 2004 10.9.89

Οπως βλεπουμε η διαφορα απο 2-->2.5 ειναι μεγαλουτσικη.Πως το βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν προτιμοτερο να ανεβαζες πινακα γιατι με ξερη παραθεση αποτελεσματων δε βγαινει σφαιρικο αποτελεσμα.......

Αλλα απο την αλλη μερια αναφερθηκα στο δικο μου συστημα και δε γενικευσα την κατασταση....

Κανοντας το (3446 / 3311 - 1.0) * 100.0% --> 4.07% ενω εγω ειχα πτωση 1% μεγιστα........

Πρεπει να σημειωσω οτι το Sandra παντα το ετρεχα σε High Priority ειχα κοψει ο,τι προγραμμα παρασκηνιακο γινοταν και φυσικα δεν πηρα τη πρωτη μετρηση αλλα την τεταρτη/πεμπτη κι αυτο γιατι αρχικα ξεκινουσε το σκορ ας πουμε 2000 και σταδιακα αυξανοταν μεχρι την τεταρτη/πεμπτη μετρηση οπου εφθανε σε οριακη κατασταση.

Δεν ξερω αν το εχεις κανει κι εσυ αυτο.

Συνεπως κανε περισσοτερες ληψεις σε καθε μετρηση κι ανεφερε αν μετα απο καποιες ληψεις σταθεροποιειται η τιμη του σκορ.

Αν τωρα πιανεις 231 FSB απ' οτι βλεπω απο την υπογραφη σου με CL2.0 και με CL2.5 (χωρις να αλλαξεις τα υπολοιπα timings ή εστω λιγο) μπορεις να πας 231 * 1.04 = 240 FSB ή εστω 239 τοτε θα στο προτεινα βασιζομενος στην αναλυση που εκανα παραπανω.

Το θεμα για τον διαιρετη και πως μπορουμε να βελτιστοποιησουμε τη μνημη εκει θα καλυφθει μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Το τι πιανω τωρα ειναι πονεμενη ιστορια....

Βασικα τα 10,5χ231 τα επιανα με την προηγουμενη NF7 που τελικα καηκε.Με τη νεα μητρικη δεν μπορουσα ουτε 10,5χ221 να παω και ειδα ασπρο φως με το bios που μας προτεινες.Για αυτο τωρα δοκιμαζω και αλλα bios μηπως ξαναφτασω εκει που ημουν.Βεβαια τωρα πια εχω και ραγισμενο cpu +οτι εχει τρελη ζεστη στο δωματιο (δεν παιζει a/c και ειμαι συνηθως στους 32 βαθμους).Εχω σταθεροποιηθει στα 10,5χ225.Απο 227 και πανω βλεπω διαφορα κουλα οποτε θα περιμενω απο Φθινοπρωρο για περισσοτερο fsb.Ωστοσο επειδη γενικα μου αρεσει να παιζω θα δοκιμασω καποιες μερες με CAS3 να δω πως παει το συστημα σε benhcs και folding.Παντως με CAS2.5 δεν ειχε δει καλυτερο fsb σε παλιοτερες μετρησεις μου.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι δεν μπορω να παω στο 2-2-2- η 2,5-2-2.Ειδικα με τα νεα bios που βγηκαν ακουσα οτι μπορουσαν τωρα πια και οι CH-5 να πανε σε ολα 2αρια, αλλα εμενα δε μου μπουταρει καν.Καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου προτινα να δοκιμαζες και με CL3.0 γιατι ισως να ανεβεις περισσοτερο σε FSB και να εξισορροπηθουν οι απωλειες........

Ομως βαλε καλυτερα 10 πολλαπλασιαστη κι οχι 10.5 για να σιγουρεψεις περισσοτερο τον επεξεργαστη (δοκιμασε και το 9.5 αν υπαρχουν εκ νεου προβληματα).......

Που να παρει ο διαολος ολες οι μητρικες δεν ειναι ιδιες τωρα αν ευθυνεται κι ο επεξεργαστης σου που ειναι ραγισμενος τι να πω δεν ξερω καλο ειναι ομως στην τελικη να βρεις τα ορια του συνδυασμου chipset - μνημης....

Στο ειχα πει και παλιοτερα οπως και ξερω τι ευτραπελα εχεις αντιμετωπισει (απο τις συζητησεις μας στο chatroom).

Δεν μου ειπες ομως αν πηρες περισσοτερες ληψεις σε καθε μετρηση γιατι οπως ειπα η τιμη στο Sandra σταθεροποιειται μετα απο την τεταρτη/πεμπτη (στο δικο μου βεβαια).

Αυτο που ρωτας για τις CH οτι με CL2.0 κανει τρελα :017:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιηθηκε το SANDRA 2004 2.9.104 και εγιναν 4 μετρησεις καθε φορα, που γινοντουσαν με refresh της προηγουμενης μετρησης.Τα υπολοιπα timings ειναι -3-2-11

CAS 3

3242-2963

3247-2980

3261-2982

3255-2983

CAS 2,5

3259-2972

3255-2973

3262-2987

3259-2989

CAS 2

3258-3001

3278-3019

3283-3020

3272-3020

Οπως βλεπουμε απο CAS3-->2,5 δεν εχει μεγαλη διαφορα στα benchs, αλλα στο CAS2 βλεπουμε μια ανοδο στα benchs καθως αυξανονται οι μετρησεις.Πιο μεγαλη διαφορα βλεπουμε στο δευτερο νουμερο που φτανει μεχρι 3020.

Βλεπουμε οτι γενικα ισχυει αυτο που ελεγε ο Katsumolagnos :016: (για τη διαφορα αναμεσα στα CAS) αλλα βλεπουμε οτι κατι παιζει με τις εκδοσεις του Sandra, καθως σε παλιοτερη εκδοση εγω ειχα μεγαλη διαφορα που την τονισα σε προηγουμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Viper το Sandra που παρεθεσα μετρησεις ηταν το SP1 (τωρα κατεβαζω το SP2) και θα το τεσταρω και με Α64 (ερχεται σε μερικες ωρες).... :038: :038:

Ομως θελω να χρησιμοποιεις περισσοτερο το χαρτι και το μολυβι........ :002: :002:

Στο FPU memory benchmark με CL3.0 επιασες 2983 μεγιστα ενω με CL2.0 επιασες 3020 αρα πτωση --> (3020 / 2983 - 1.0) *100.0 ---> 1.124%!! :023: :023:

Μηπως ειναι τυχαιο???????? :098: :098: :098:

Μπα δε νομιζω οπως βλεπεις και σε εμενα 1% ηταν η μεγιστη πτωση.........

Επομενως μη χολοσκας με το CL2.0 χωσε CL3.0 χωρις δευτερη σκεψη κι αν ανεβεις τουλαχιστον 2ΜΗz FSB τοτε εισαι κερδισμενος........

Δεν ξερω τι % μεταβολη παιζει σε dual DDR μια κι εχω single channel αλλα θα δουμε στον Α64 εστω και single channel την % απωλεια ελπιζω να βρω κανενος φιλου dimmακι και να τον αγγαρεψω....... :106: :106:

Oσο για το ζητημα της ασυγχρονης λειτουργιας της μνημης προς τα κατω με διαιρετη παρατηρησα οτι με 5/6 διαιρετη δηλαδη στο 80% του FSB ετρεχαν οι μνημες τα σκορ στο Sandra ηταν επισης 80% περιπου μικροτερα..... :002:

Συνεπως οσοι καταφευγετε σε τετοιες λυσεις ας ειστε προσεκτικοι αν δεν σκοπευετε εις αγορα καλυτερων μνημων..... :009:

Πριν δωσω το ABIT NF7-S v2.0 / Barton συστημα σε ενα φιλαρακι δοκιμασα και dual DDR μνημες........

Οι διαφορες απο CL2.0 ---> CL3.0 ηταν οι ιδιες πτωση 1% και παλι στο Sysoft Sandra Memory.......

Καποια στιγμη θα το δοκιμασω και στον καινουριο Α64 οπου θα εχω την ευκαιρια να ελεγξω διαφορες σε δυο διαφορετικα Α64 chipsets (VIA K8T800 και nForce3)........

Προς το παρων Viper να μην πολυτσιτωνεις αδικως τις μνημες σκεψου τι FSB μπορεις να κερδισεις (αν πανε ολα καλα) απο CL2.0 ---> CL3.0 ομως δε μας ειπες τι εκανες! :017:

Link to comment
Share on other sites

Πριν δωσω το ABIT NF7-S v2.0 / Barton συστημα σε ενα φιλαρακι δοκιμασα και dual DDR μνημες........

Οι διαφορες απο CL2.0 ---> CL3.0 ηταν οι ιδιες πτωση 1% και παλι στο Sysoft Sandra Memory.......

Καποια στιγμη θα το δοκιμασω και στον καινουριο Α64 οπου θα εχω την ευκαιρια να ελεγξω διαφορες σε δυο διαφορετικα Α64 chipsets (VIA K8T800 και nForce3)........

Προς το παρων Viper να μην πολυτσιτωνεις αδικως τις μνημες σκεψου τι FSB μπορεις να κερδισεις (αν πανε ολα καλα) απο CL2.0 ---> CL3.0 ομως δε μας ειπες τι εκανες! :017:

Τον τελευταιο καιρο λογο νεας (αλλα οχι καλης) NF7 και λογω ζεστης ειχα πεσει και ετρεχα στα 10,5χ225 στα 2-3-2-11.Πιο πανω εκανε διαφορα κουλα.Τωρα τρεχω ΕΝΤΕΛΩΣ σταθερα στα 227 με 3-3-2-11 και στα 228 χρειαζομαι +0,25 vcore που δεν αξιζει με τοση ζεστη.

Πιστευω απο χειμωνα θα μπορεσω να επανελθω κοντα στα 231 που ημουν παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ετσι που θετεις το ζητημα ε τι να κανουμε οι θερμοκρασιες ειναι ηδη ανεβασμενες ειμαι πεπεισμενος οτι θα ξαναπας στα 231.... :051:

Συνεχιζοντας στην καινουρια Α64 μητρικη (Epox 8KDA) υπαρχει μια επιλογη (στο μενου Advanced Chipset Features) για το 1Τ/2Τ Μemory Timing οπου ρυθμιζεις το DRAM.

Συγκρινοντας την επιπτωση με 1Τ το score στο Memory Sandra ηταν καπου 11.5% μεγαλυτερο εναντι αυτου με 2Τ.

Αρα μια και με 1Τ οι μνημες πανε περιπου 245 FSB για να πεις οτι συμφερει να εχεις 2Τ θα πρεπει να πανε 245 * 1.115 = 273 MHz FSΒ περιπου ομως η μητρικη φρεναρει αποτομα στα 266 - 267 ΜΗz (οσο και Vdd κι αν εδωσα)....

Aρα θα κρατησουμε 1Τ οποτε ο πολλαπλασιαστης 10Χ δεν συμφερει και παλι μια κι ο επεξεργαστης ηδη παει ανω των 10 Χ 245 = 2450 MHz ακομη και με stock AMD ψυξη oποτε θα δουλεψει τελικα με 11Χ πολλαπλασιαστη και σφιχτοτερα timings εναντι των 3-4-4-8 που ειναι οι προτεινομενες ρυθμισεις του κατασκευαστη της μνημης (Kingston HyperX PC4300,3-4-4-8,Vdimm=2.7, 266 FSB).

Oσο για τη συχνοτητα του HT (Ηyper Transport) ουδεμια διαφορα δεν ειδα σε διαφορα benchs φυσικα με εκδοση των XP αν βρω 64bit εκδοση θα επαναλαβω.......

Το ΗΤ οπως ειπα κι εδω ζοριζει εντονα τις μνημες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολλα κουλα με αυτες τις μνημες.Επιτελους επεσαν οι TEMPS λογω καιρου και παιζω στους 42 σε full load.Αποφασισα να δοκιμασω καποιο νεο BIOS και με λιγη προσπαθεια, καταφερα να φτασω στα 230 ξανα μετα απο πολυ καιρο αλλα με timings 3-3-2-11 (ειπαμε η νεα ΑΒΙΤ ειναι για τον χχχ).Μετα απο ξαφνικο corrupt και αφου το εσωσα απο βεβαιο format αναγκαστηκα να ξαναπερασω ολους τους drivers στο pc και με την ευκαιρια ειπα να βαλω τους νεους NFORCE 4.1.27 αφου ακουσα οτι ο memory controller 3.3.8 κανει καλη δουλεια.Δοκιμασα μετα να κανω sandra mem test.Στο ιδιο fsb και timings ειχα πριν και μετα γυρω στους 60 ποντους διαφορα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.Επηρεαστηκαν οι μνημες απο το corrupt η ο νεος memory controller ειναι μαπα?Τον εχει δοκιμασει κανεις αλλος και να εχει δει διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να σου απαντησω γιατι εχω αλλη μητρικη με εντελως διαφορετικο chipset.........

Ας βοηθησει καποιος αλλος χρηστης με nForce2 chipset (τοσοι AMDαδες υπαρχουν).........

Ομως μη νομιζεις οτι οι 60 ποντοι θα σου κανουν τη διαφορα το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι ευσταθες το συστημα κι απο ο,τι εχω δει αρκετες φορες μπορει να αναβαθμισουμε κατι (π.χ. drivers οπως εσυ ή και BIOS οπως εγω) και τοτε γινεται χειροτερη η κατασταση

Φυσικα εστειλα email στο support τμημα αλλα δεν πηρα απαντηση......

Εν κατακλειδι επιμενω οτι αν μπορεις να ανεβεις μερικα MHz παραπανω κανε το κι ας χασεις λιγο σε Sandra Score (ενταξει δε μιλαμε για τραγικα νουμερα)....

Αργοτερα (αλλη μερα) θα κανω κι αλλες παρουσιασεις για τον Α64 stay tunned.... :045:

Link to comment
Share on other sites

Το BIOS πως το εβαλες?

Ελπιζω οχι με το flash prg απο τα windows μεγαλυτερο απο την 1.20 εκδοση.

Εγω τον 3.3.8 αλλα δεν πιστευω οτι κανει κατι το τρομερο αυτο το πραγμα και χωρις μολις εχεις κανει setup τα XP και χωρις κανενα driver τα ιδια βγαζω στο sandra mem.

Link to comment
Share on other sites

Το BIOS πως το εβαλες?

Ελπιζω οχι με το flash prg απο τα windows μεγαλυτερο απο την 1.20 εκδοση.

Εγω τον 3.3.8 αλλα δεν πιστευω οτι κανει κατι το τρομερο αυτο το πραγμα και χωρις μολις εχεις κανει setup τα XP και χωρις κανενα driver τα ιδια βγαζω στο sandra mem.

Το εβαλα με κλασικο Alt+F2.Το ΒΙΟS δουλευει καλα αφου ανεβηκα λιγο ακομα.Ειμαι σε περιοδο δοκιμων τωρα.Αλλα και στα 231 που εκανα ξανα sandra mem bench ειμαι παλι πιο κατω απο πριν με 1-2 fsb που ειχα πιο χαμηλο!!!

Παντως ολα ειναι θεμα μητρικης τελικα.Ο καημενος ο th.B ακομα και ραγισμενος, μολις βρηκε καλουτσικο bios εδειξε οτι μπορει να επανελθει. :104: :104:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι για τα results του Sandra.

Kαπου λεει Bandwidth Efficiency και διπλα ενα ποσοστο.Αντιλαμβανομαι οτι αυτο ειναι καλο να υψηλο.

Πως αυξανεται αυτο?

Οσο πιο ψηλο ειναι τοσο καλυτερο score θα εχω στο bench?

Καποιοι ειπαν οτι με 1 bios ειδαν 94% αλλα εγω πανω απο 89% δεν παω με τιποτα.Εχει να κανει με το τι προγραμματα τρεχουν στη μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εισαι ομως βιαστικουλης!

Κι αναφερομαι για τα ποστ (3ο, 4ο,5ο) που εκανα κι ειδικα τις μετρησεις......

Ξανακοιταξε τα πληζ.......

Απευθυνονται για nForce2 συστημα οπως και το δικο σου...

Επειδη ο bandwidth εκθετης ηταν διαφορετικος της μοναδας (λιγακι) οσο εγω αυξανα το ΦΣΒ τοσο μεν αυξανοταν το σκορ στο Sandra κι οχι μονο πηγαινε και λιγο παραπανω.........

Ειχα ξεκινησει (αν θυμαμαι καλα) με Bandwidth Efficiency 85% και μετα οσο ανεβαζα το ΦΣΒ πηγε στο 94% (νομιζω).........

Κανοντας το ιδιο στον Α64 δεν παρατηρησα ουδεμια διαφορα ο εκθετης αυτος τεινει προς τη μοναδα με αλλα λογια γραμμικα αυξανει το σκορ στο Sandra Memory Benchmark με το FSB.......

Με αλλα λογια ο συντελεστης που δινει το Benchmark ειναι μονιμα σταθερος στο 94% ή 95% (δε θυμαμαι) τεσπα αυτο που μετραει ειναι οτι δεν αλλαζει....

Προφανως οσο ψηλοτερα τοσο το καλυτερο!

Επισης καλο (το εχω πει αρκετες φορες) ειναι να ξεφορτωνουμε το συστημα απο διαφορα αχρηστα προγραμματα οταν κανουμε μετρησεις για να μην τρωνε τζαμπα πορους......

Σαφως κι επηρεαζεται το αποτελεσμα απο το ποσο της ελευθερης μνημης που υπαρχει εκεινη τη στιγμη.......

Επισης στον Α64 δεν παρουσιαστηκε το φαινομενο αλλαγης των τιμων του σκορ επαναλαμβανοντας τις μετρησεις (δες 7ο ποστ) οπως εκανε η nForce2 πλατφορμα.....

Νομιζω οτι σου απαντησα στα ερωτηματα σου....

Kαποια αλλη μερα θα ανεβασω πινακες ή μαλλον θα τα ενσωματωσω τα αποτελεσματα στο νεο προγραμμα Bandwidth Efficiency σε καποια επομενη εκδοση......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.