Jump to content



Οδηγός για την σύνδεση ενός blacklight


alexandrosss

Recommended Posts

Σύνδεση ενός Blacklight

Τα υλικά που χρειαζόμαστε είναι τα εξής :

1. Μονωτική ταινία.

1.jpg

2. κοφτάκια.

2.jpg

3.δοκιμαστικό κατσαβίδι.

3.jpg

4.Ενα φις.

4.jpg

5. Eνα starter.

5.jpg

6.Ένα μετασχηματιστή(η αλλιώς μπαλάνς).

6.jpg

7. Καλώδια

7.jpg

8. Βύσματα για την λάμπα.

8.jpg

9. Την blacklight λάμπα.

9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινάμε να το κάνουμε.

1. συνδέουμε το φις στο καλώδιο μας.

10.jpg

2. Συνδέουμε τα βύσματα της λάμπας, και από τής δυο πλευρές.

11.jpg

3. Συνδέουμε την μία άκρη του καλωδίου,που έχει το φις, στον μετασχηματιστή.

12.jpg

4. Στήν άλλη υποδοχή του μετασχηματιστή συνδέουμε ένα καλώδιο απο την λάμπα μας.

13.jpg

5. Το άλλο καλώδιο απο την λάμπα το συνδέουμε στον starter.

14.jpg

6.Βάζουμε ένα καλώδιο στην άλλη υποδοχή του starter.

15.jpg

7. Το συνδέουμε με το κομμάτι που βάλαμε με ένα καλώδιο απο το βύσμα της άλλης πλευράς της λάμπας.

16.jpg

8. Και το άλλο καλώδιο που μένει απο το βύσμα της λάμπας το συνδέουμε με το καλώδιο του φις.

17.jpg

9. Μονώνουμε της δύο συνδέσεις που κάναμε.

18.jpg

10.Και τελειώσαμε με την σύνδεση της λάμπας.

19.jpg

11. ώρα να την δοκιμάσουμε.

20.jpg

21.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά κοστίσαν μόνο 9,5 ευρώ η σύνδεση έγινε όπως ακριβώς μια λάμπα φθορίου(γιατι και η blacklight λάμπα φθορίου είναι), η λάμπα που χρησιμοποίησα ήταν 30εκ. Τά καλώδια ήταν μικρά μονο και μονο για να βλέπετε ολόκληρη την σύνδεση. Η κατασκεύη μια δικιάς σας λάμπας είναι πολύ πιο φθηνή απο μία έτοιμη.

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν uv reactive λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Guest GoriLLakoS
Μια ερώτηση μόνο.

Δεν θα ανεβάσει τη θερμοκρασία του κουτιού μια λάμπα που δεν είναι cold cathode?

Παρα πολυ...κ μην μου πει κανενας οτι δεν ειδε διαφορα ουτε ενα βαθμο γιατι θα αυτοκτονησω!!!!χε!χε!Τουλαχιστον 7 με 10 βαθμους πανω....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μόνο.

Δεν θα ανεβάσει τη θερμοκρασία του κουτιού μια λάμπα που δεν είναι cold cathode?

Σίγουρα ανεβάζει αρκετά παραπάνω αλλά μην νομίζεις και οι Cold Cathode ζεστένονται ! H λύση του Αλέξανδρου είναι οικονομικότερη και έχει αρκετά περισσότερο φωτισμό ! Έχω και εγώ μία τέτοια γιαυτό το λέω :070: :087:

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία ανεβαίνει σίγουρα, αλλά είναι αρκετά εντυπωσιακό το αποτέλεσμα. Είναι σαν να έχεις 5 cold cathode UV. Πάντως δεν ανεβαίνει και 7-10 βαθμούς, αλλά η θερμοκρασία του κουτιού στάνταρ 2-3

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μόνο.

Δεν θα ανεβάσει τη θερμοκρασία του κουτιού μια λάμπα που δεν είναι cold cathode?

εγω χρησιμοποίησα μία 8w και δεν ανέβηκε καθόλου τωρα για ένα βαθμο διαφορά δεν μπορω να δω αφου παίζει η θερμοκρασία του κουτιού γύρω στους 42, αλλα άν βάλεις μια μεγαλύτερη λάμπα όπως του AC9800PBA Μπορεί να ανέβει, αλλά και πόσο θα πάει 1-2-3 βαθμούς παραπάνω, και οσο για αυτην που δουλεύω εγω δεν ζεστένεται την πιάνεις εύκολα και μετο χέρι όταν είναι αναμμένη ακομα και πολύ ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ...κ μην μου πει κανενας οτι δεν ειδε διαφορα ουτε ενα βαθμο γιατι θα αυτοκτονησω!!!!χε!χε!Τουλαχιστον 7 με 10 βαθμους πανω....

όχι και 7 με 10 μην τρελαθούμε τι είναι, αλλά παλη παίζει ρόλο στα πόσα W λάμπα θα βάλεις πχ εγω έχω στα 8W και ο AC9800PBA στα 18W, και ο λόγος που δεν έβαλα και εγω στα 18 είναι ότι δεν βρήκα. :022:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.