Jump to content


Tyan μητρικες


Avatar

Recommended Posts

Μου εχει περασει η ιδεα για ενα συστημα με tyan motherboard με 2 επεξεργαστες πανω.

-Γνωριζει κανενας ποσο καλες ειναι αυτες οι motherboards ?

-Υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας?

-Βαζεις πανω τους κανονικους επεξεργαστες που παιρνει οποιαδηποτε μητρικη ή θελει συγκεκριμενους?

-Θα δουλευει το συστημα σαν τους hyper-threading της intel? (γιατι μιλαμε για να βαλουμε 2 amd πανω)

-Γενικοτερα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα της λυσης αυτης?

Link to comment
Share on other sites

Guest GoriLLakoS

Κατσε φιλε μου περιμενε!1-1 τα πραγματα.Για τι το θες?Για οικιακη χρηση,παιχνιδια,ταινιες,μουσικη..........???ξεχνα το τοτε......για server/workstation?παρ'το τοτε....!οι tayan ειναι πολυ καλες μητρικες,υποστηριζουν επεξεργαστες amd opteron oi οποιοι αρχιζουν απο 1.4 κ καταληγουν σε 1.8(αν δεν κανω λαθος)!Exει hyper transport technology,ειναι φτιαγμενοι με Α64 αρχιτεκτονικη(υποστηριζουν 32-bit αλλα κ 64...τα συνηθησμενα)!Μνημη L1 64KB k L2 Cache 1MB(ολοι ετσι ειναι)!

Αμα σου περναει απο το μυαλο o/c....ξεχνα το.....

Να κανω κ εγω μια ερωτηση τωρα???

Σκεφτηκες οτι εχεις δυο αμδ επεξεργαστες κ ρωτησες μηπως συμπληρωνες μια μητρικη κ ησουν οκ???

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει περασει η ιδεα για ενα συστημα με tyan motherboard με 2 επεξεργαστες πανω.

-Γνωριζει κανενας ποσο καλες ειναι αυτες οι motherboards ?

-Υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας?

-Βαζεις πανω τους κανονικους επεξεργαστες που παιρνει οποιαδηποτε μητρικη ή θελει συγκεκριμενους?

-Θα δουλευει το συστημα σαν τους hyper-threading της intel? (γιατι μιλαμε για να βαλουμε 2 amd πανω)

-Γενικοτερα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα της λυσης αυτης?

Ρωτα τον seankon αμα θες h.t. σε amd.... :016: :016:

Link to comment
Share on other sites

εκτος αν λεει για socketA και πειραξει τις L γεφυρες να τους κανει MP :D

oλα oσα ειπε ο gorillakos ισχυουν (και για socketA),

και γενικα ελαχιστους συμφερει και αυτοι το ξερουν ηδη :D , αρα για να ρωτας...

L1 cache = 128MB :D

Link to comment
Share on other sites

-Για προσωπικη χρηση το σκεφτηκα, οχι για κατι συγκεκριμενο. Απλα να δοκιμασω κατι διαφορετικο μιας και το πηρε το ματι μου. (Δεν εχω 2 επεξεργαστες και δεν ειχα τι να τους κανω παντως :027: )

-Για να βαλω 64-bitους παντως δεν παιζει, το κοστος εκτοξευεται στα υψη

Και κανα 2 ερωτησεις επιπλεον :

-Γινεται να πειραξεις τους απλους (σε socket A) για να τους κανεις MP? Γιατι το κοστος των ΜΡ ειναι περιπου διπλασιο

-Χρειαζεται και οι 2 επεξεργαστες να ειναι ιδιοι?Δηλαδη π.χ. 2600 κ οι 2? Η μπορει να ειναι και ο ενας 2400 και ο αλλος 2600 ?

Link to comment
Share on other sites

-Γινεται. υπαρχουν καποιες L γεφυρες που το ρυθμιζουν αυτο και τις ενωνεις με αγωγιμο υλικο. (αλλη μια περιπτωση που στο παλιο pctech ειχαμε ποσταρει αναλυτικα με φωτο λινκς κλπ :( )

-αν τυχον εβρισκες κανεναν ξεκλειδωτο, τοτε θα μπορουσες βραχυκυκλωνοντας καποια πινς με συρματακια στο σοκετ να βαλεις ιδιους default πολ/στες.

Αν βεβαια παρεις καινουργιους που (εδω και ενα χρονο) ειναι κλειδωμενοι, αναγκαστικα πρεπει να ειναι ιδιοι.

ΥΓ

Αυτο με τους ξεκλειδωτους και τα συρματακια εχει και το πλεονεκτημα του ο/c (που αλλιως ελαχιστα θα κανεις)

Ο Τασος θυμαμαι ειχε 2 1800+ DLT και τους εβαλε με τεραστιο multi (17 ,18 κατι τετοιο :D)

βεβαια για folding το εκανε (και για να παιξει υποθετω :D )

oπως ειπωθηκε, ειναι ελαχιστες οι περπτωσεις που συμφερει κατι τετοιο,

και ακομα περισσοτερο με τετοιες αρχαιες μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακόμα το Dual σύστημα.

Απλά βγήκαν από πάνω οι DLT3C και αντικαταστάθηκαν από 2 XP-M 2500+

Το σύστημα είναι ταχύτατο σε κάθε περίπτωση...και ειδικότερα σε εφαρμογές που υποστηρίζουν multiproccecing.

Χρησιμοποιώ μητρική της Asus...γιατί με ενδιέφερε να κάνω και overclocking.

Από το task manager μπορείς να πειράξεις manually τα priority και affinity του κάθε επεξεργαστή για την ανάλογη εφαρμογή που θές να τρέξει.

Χοντρικά δηλαδή...λές στον 1 επεξεργαστή να κάνει folding στο 100%...και στον 2ρο να κάνει επεξεργασία video.

Οι μητρικές της Tyan είναι πολύ αξιόπιστες γενικά....δεν κάνουν O/C

Οι επεξεργαστές όπως σου είπαν....μοντάρονται σε MP μέσω των bridges ή και των pins.

Θα χρειαστείς ισχυρό και ποιοτικό τροφοδοτικό για Dual σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

παντως ενα συστημα με ενα Α64 στα 3000+ και ενα απλο mobo σχετικα καλο ειναι πια πολυ προσιτο με τη μειωση τιμων της ΑΜD,αρκει να βρεις ενα μαγαζι που να πουλαει κανονικα και οχι κερατιατικα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

έχω μια τίαν με 2 opteron 250 πάνω. μητρική τίαν σ2875

το σύστημα πετάει.

δεν έχει καμια σχέση με υπολογιστή με 1 επεξεργαστή, η με doual core .

τώρα να αξίζει αυτό το σύστημα για σπίτι πιστεύω ότι τα λεφτά είναι πολλά . απλά το φτιάχνεις μονο kia μονο για την τρελα σου όπως εγώ .:)

αν θες να επένδυσης γύρο στα 1500 euro για σύστημα τότε δεν μπορώ να πω κάτι.

απλά να ξέρεις ότι το καλο σύστημα δεν είναι μονο να έχεις ισχύει σε επεξεργαστές και από τα υπόλοιπα παρελκόμενα :PP

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αντιστοιχη μητρικη της MSI για 2 επεξεργαστες Opteron.

Σχετικα με τις αποριες σου.

Οι μητρικες αυτες ειναι αρκετα ποιο ποιοτικες απο τις κλασσικες λυσεις που κυκλοφορουν στην αγορα.

Απο αποψη συμβατοτητας δεν εχουν κανενα προβλημα οσο αφορα το θεμα Windows και Drivers.

Στην μητρικη βαζεις επεξεργαστες αυτους για τους οποιους προοριζεται η μητρικη. Π.Χ. στην δικια μου περιπτωση δεχεται επεξεργαστες Opteron Socket 940 . της σειρα 1χχ αμα θες να βαλεις ενα μονο επεξεργαστη , διαφορετικα πρεπει να παρεις της σειρα 2χχ για να μπορουν να συνεργαστουν οι 2 επεξεργαστες. Ακομα πρεπει να βαλεις μνημες ECC Registered οι οποιες ειναι λιγο εως αρκετα ποιο ακριβες απο της κλασσικες.

Εννοειται πως θα δουλευει το μηχανημα σαν H.T. και ακομα καλυτερα.

Πλεονεκτηματα:

--Μπορεις να κανεις ενα δυνατο μηχανημα που θα σου αντεξει και μελλοντικα.( με 2 διπυρηνους και SLI δυνατοτητα το συστημα μαμαει).

-Σταθεροτητα αξιοπιστια.

-Δεν θα μπαινεις ευκολα στο τρυπακι να κανεις πολλες αναβαθμισεις (λογο κοστους).

-Δειχνει εντυπωσιακο.

Αρνητικα:

-Μεγαλο αρχικο κοστος.

-(Εφοσον βαλεις 2 Διπυρηνους) Στα μονα προγραμματα που θα δεις τεραστια διαφορα ειναι σε προγραμματα για επεξεργασια βιντεο (DVD RECODE), ηχου, 3D και στο QUAKE 4. Μελλοντικα ομως με τα Vista που θα εχουν καλυτερη υποστηριξη σε πολλαπλα cores και με νεωτερα παιχνιδια θα σε αποζημιωσει sτο επακρο.

-Η μητρικες εχουν συνηθως 1 PCI μονο.

-Ανεβαζει τον μεσο ορο καταναλωσης ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.