Jump to content



Πρόβληματάκι με σκληρό δίσκο...


htanso21

Recommended Posts

Παιδία καλησπέρα σας.

Έχω ένα μικρό προβληματάκι.

Σήμερα αγόρασα έναν δεύτερο σκληρό δίσκο.

Ο πρώτος, ένας Seagate 40GB ATA 133 και ο δεύτερος, ένας Samsung 40GB SATA.

Τον δεύτερο (τον καινούριο) τον έβαλα κανονικά και τον συνέδεσα στην μητρική όπου έχει υποδοχή SATA.

Το πρόβλημα μου είναι με τον δεύτερο τον παλιό, όπου τον έχω σύνδεση κανονικά αλλά όταν ξεκινάει ο υπολογιστής βλέπει πρώτα εκείνον και έτσι τρώει κόλλημα.

Εδώ να σημειώσω ότι σήμερα επίσης άλλαξα και μητρική με αποτέλεσμα ότι έπρεπε να κάνω φορματ στον παλιό. Έτσι λοιπόν πήρα τον καινούριο για να μην κάνω φορματ και χάσω τα αρχεία που είχα.

Προσπάθησα να βάλω τα jumperακια αλλά στον παλιό λέει ότι αν δεν βάλω θα είναι slave (όπως και το έκανα) ενώ στον καινούριο δεν λέει τίποτα! Συνεπώς δεν ξέρω πώς να τον κάνω master/slave.

Άφησα τον καινούριο όπως είχε (χωρίς jumperακια) και στον παλιό τα έβγαλα τελείως για να είναι slave (πάντα σύμφωνα με τον κατασκευαστή) αλλά τίποτα.

Με το που συνδέω τον παλιό, ο υπολογιστής κολλάει και δεν κάνει τίποτα.

Παιδία pleaseeeee!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην βλεπει και τους δυο εχεις ρυθμισει το bios σου να βλεπει ατα και σατα μαζι?Και οταν λες κολλαει τι εννοεις?Δεν μπαινει windows?Τι μητρικη εχεις και τι bios ami award?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κολλάει γιατί προσπαθεί να μπει από τον P-ATA και δεν μπορεί να φορτώσει τα Windows λόγω των drivers της άλλης μητρικής.

Εσύ απ’ ότι κατάλαβα θέλεις να ξεκινάει από τον S-ATA και να κάνεις εγκατάσταση τα Windows εκεί. Θα μπεις από το bios και στο “Advanced Bios Features – 1st Boot Device” θα επιλέξεις τον S-ATA ή αν δεν έχει SCSI.

Σημ: τον P-ATA τον αφήνεις όπως τον είχες (master)…

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Η μητρική μου, είναι μια ASUS P4P800 SE.

Όταν βάζω και τους δυο σκληρούς τους βλέπει στο bios, αλλά μετά bootάρι από τον παλιό και έτσι δεν ξεκινάει ο υπολογιστής.

Τους έχω αλλάξει από το bios και έβαλα πρώτο τον SATA.

Τώρα θα δοκιμάσω να ξαναβάλω το jumper στο Master στον παλιό, για να δούμε αν φταίει αυτό.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι, να έχω σαν κανονικό τον καινούριο και σαν δεύτερο τον παλιό, όπου εκεί έχω τα αρχεία μου.

Στον καινούριο του έχω περάσει κανονικά τα windows.

Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά !!!

Τώρα θα δοκιμάσω να βάλω το jumper και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.