Jump to content



GUIDE: DVDRW Overclocking


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Hemispasm (Κώστα),

σ' αυτή τη σελίδα υπάρχουν τα παρακάτω τρία firmware για το 832S:

http://codeguys.rpc1.org/firmwares/stock/832S.VS0B.stock.rar

http://codeguys.rpc1.org/firmwares/832S.VS0B.patched-_51S@832S.rar

http://codeguys.rpc1.org/firmwares/832S.CG2B.patched.rar

Μπορείς να μου εξηγήσεις τί είναι το καθένα, πότε βγήκαν αυτές οι εκδόσεις, γιατί ούτε η LiteOn δεν τις αναφέρει και, τελευταία, ποιό από τα τρία να βάλω στο 812S μου για να γίνει 832S ???

Ευχαριστώ και sorry αν σε έπρηξα,

Τόλης

Link to comment
Share on other sites

To μεσιαο fw ειναι για τη μετατροπη 451S/851S @ 832S.

Το CG2B φαινεται να ειναι το τελευταιο και αυτο που πρεπει να χρησιμοποιησεις. Κατεβασε το και δες τσεκαρε την ημερομηνια στο txt σε σχεση με το VS04.

Link to comment
Share on other sites

Με το VS04 ??? Αυτό δεν είναι ποιό παλιό...; Το VS0A δεν είναι το τελευταίο...;

EDIT:

-----

Τελικά πέρασα το 832S.CG2B.patched.rar (από εκεί μέσα το 832S.CG2B.patched-812S-832S.exe) και παρακάτω ακολουθούν KProbe 2.4.2 scans από TYG02 disks@8x (περίπου...)

Date                     : 9/9/2004 7:28:17 μμ
Model : 2-0-1-0 G:LITE-ON DVDRW SOHW-832S CG2B
Disc : DVD-R , TYG02 [Taiyo Yuden Company Limited]
Speed : 4x
ECC blocks sum (PI/PIF) : 8/1
Scanned range : 0 - 637870
Sampling count : 36207
Errors : 0
PI Max : 25
PI Average : 7,55
PI Total : 35651
PIF Max : 1
PIF Average : 0,00
PIF Total : 1

post-10-1442173738,1444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι σε αυτό το thread με άλλο ένα Kbrobe Scan από τα δισκάκια (YUDEN000T01, +R) που προμηθευτήκαμε από την πρόσφατη ομαδική αγορά, γραμμένο σε 8x με το firmware CG3B (από τους CodeGuys) στο ταπεινό μου LITE-ON DVDRW SOHW-832S.

Date                     : 2/10/2004 2:26:10 μμ
Model : 2-0-1-0 G:LITE-ON DVDRW SOHW-832S CG3B
Disc : DVD+R , YUDEN000T01 [Taiyo Yuden Company Limited]
Speed : 4x
ECC blocks sum (PI/PIF) : 8/1
Scanned range : 0 - 2295091
Sampling count : 129709
Errors : 0
PI Max : 10
PI Average : 0,33
PI Total : 5531
PIF Max : 9
PIF Average : 0,01
PIF Total : 235

Φαίνεται πολύ καλό και το firmware και τα media και φυσικά... και τα αποτελέσματα...

post-10-1442173772,2779_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο scan τα spikes στο PIF δε λαμβανονται υποψην. Εχω ετοιμάσει ενα άρθρο για το Error Correction (CIRC) το οποιος θα ανεβει αυτες τις ημερες θεού (και βαιου) θέλοντος στον οποίο αναφέρω εκτενώς το πώς μπορεί κανεις να "ερμηνεύσει" τα scans αυτα.

Καποια στιγμη θα πρεπει υποθέτω να ανανεώσω τον οδηγο αυτόν και με νέα drives :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eκανα την διαδικασια και με την επαννεκινηση μου αναβοσβηνει ενα πορτοκαλι λαμπακι στο Dvd-RW.

Τι εγινε το εκαψα τελειως????

Όχι... μην αγχώνεσαι....

Κατέβασε από εδώ το firmware που είναι για το drive σου, μετά κατέβασε από εδώ το OmniPatcher και μετά άνοιξε (Load) με το OmniPatcher το αρχείο (firmware) που κατέβασες και ενεργοποίησε την τελευταία επιλογή κάτω-κάτω που λέει Fix the "dead drive blink"/ Enable cross-flashing (δες και στην εικόνα τί εννοώ.)

post-10-1442173800,6257_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ακομα αναβοσβηνει το πορτοκαλι λαμπακι απο το drive:085: .

Παει το τιναξα δηλαδη???

Καποια αλλη λυση υπαρχει????

Χρησιμοποιόντας το firmware που σου είπανε, άνοιξε το με το omnipatcher και πάτα το κουμπί Apply Recommended Tweaks και μάρκαρε και το Fix the dead link.Σώσε το αρχείο και τρέξτο.Θα σου κάνει update στο firmware.Πρέπει λογικά να φτιάξει το πρόβλημα.Ακόμα έχεις δηλώσει region στο dvdrw!?Μπορεί να φταίει και αυτό :044:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα τα ιδια.

Αυτη την φορα εσβησε το πορτοκαλι λαμπακι αλλα δεν διαβαζει κανενα cd η dvd.

Οσο για το Dvd region ποτε δεν εχω μπει να ασχοληθω με αυτη την επιλογη.

Κατι αλλο?:100: :100:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα τιποτα.Δεν διαβαζει καθολου το DVD-RW.

Τι αλλο μπορω να του κανω???

:100: :100: :100: :100:

Γεια σου vayper :)

Αν δεν σου ειναι κοπος μπορεις να γραψεις λιγο αναλυτικοτερα τι εχεις κανει, ποιο drive, με ποιο fw κτλ κτλ. Ειμαι καιρο οφφλινε και δεν εχω παρακολουθησει τι ακριβως εχει γινει - αυτο σε περιπτωση που εχεις δωσεις τις λεπτομερειες που σου ζητησα και μου διεφυγαν για καποιο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vayper :)

Αν δεν σου ειναι κοπος μπορεις να γραψεις λιγο αναλυτικοτερα τι εχεις κανει, ποιο drive, με ποιο fw κτλ κτλ. Ειμαι καιρο οφφλινε και δεν εχω παρακολουθησει τι ακριβως εχει γινει - αυτο σε περιπτωση που εχεις δωσεις τις λεπτομερειες που σου ζητησα και μου διεφυγαν για καποιο λογο.

Λοιπον.

Εχω το Liteon 811s.Tο μετετρεψα σε 821ς.Ολα καλα μεχρι εδω.Μετα εκανα μετατροπη σε 832ς.Ολα καλα και εδω.Το προβλημα ειναι οτι οταν του εκανα επανεκκινηση δεν διαβαζε καθολου το drive.Αλλαξα firmware και αρχισε να αναβοσβηνει ενα πορτοκαλι λαμπακι.Ξανα αλλαγη.Σβηνει το πορτοκαλι λαμπακι αλλα και παλι δεν διαβαζει.Προσπαθησα πολλες φορες,εκανα αλλαγες firmware αλλα τελικα το ιδιο αποτελεσμα.Δεν διαβαζει καθολου το drive.

Tι να κανω??????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Εχω το Liteon 811s.Tο μετετρεψα σε 821ς.Ολα καλα μεχρι εδω.Μετα εκανα μετατροπη σε 832ς.Ολα καλα και εδω.Το προβλημα ειναι οτι οταν του εκανα επανεκκινηση δεν διαβαζε καθολου το drive.Αλλαξα firmware και αρχισε να αναβοσβηνει ενα πορτοκαλι λαμπακι.Ξανα αλλαγη.Σβηνει το πορτοκαλι λαμπακι αλλα και παλι δεν διαβαζει.Προσπαθησα πολλες φορες,εκανα αλλαγες firmware αλλα τελικα το ιδιο αποτελεσμα.Δεν διαβαζει καθολου το drive.

Tι να κανω??????

Αν δεν κάνω λάθος, το 811s δεν μπορεί να γίνει 812s και πόσο μάλλον 832s. Ας με διορθώσει και ο Hemispasm αν κάνω λάθος, αλλά δεν νομίζω.

Μάλλον γι' αυτό έχεις αυτά τα προβλήματα. Και πουθενά σε όλο το thread δεν υπάρχει τέτοια μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το 811S δεν μπορεί να γίνει 812S.Εάν είχες το 812 θα μπορούσες να το είχες κάνει 832.Μου φαίνεται ότι φταίει το firmware που έχεις βάλει.Βάλε πάλι το orginal του 811S και είτε πάρε άλλο dvdrw, είτε να αφήσεις τις μετατροπές.Για περισσότερα στοιχεία που επιβαιβεώνουν τα λεγόμενα μου, μπορείς να διαβάσεις στο http://codeguys.rpc1.org/oc.html και http://codeguys.rpc1.org/firmwares.html . Το τελευταίο σωστό firmweare του 811S μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ : http://codeguys.rpc1.org/firmwares/811S.HS0K-HS0P-HS0Q-HS0R.patched-rs.rar

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανεις λαθος Τολη ;)

Οι πιο συχνες μετατροπες ειναι οι κατωθι:

451S@832S, 451S@812S, 451S@851S

851S@832S, 851S@812S

812S@832S, 822S@832S, 802S@832S, 802S@812S

1213S@1653S, 1213S@1633S, 1213S@1613S

1613S@1653S, 1613S@1633S

1633S@1653S

Δεν μπορω να φανταστω για ποιο λογο ξεκινησες να μπεις σε αυτη τη διαδικασια Vayper καθως δεν περιγραφοταν πουθενα στον οδηγο. Anyways, προσπαθησε να βαλεις το αρχικο fw του 811S το οποιο κανονικα πρεπει να γινει χωρις προβλημα και θα εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Oντως δικιο εχετε.Δεν εχει πουθενα μετατροπη απο 811 σε κατι αλλο.

Ομως γιατι δουλεψε κανονικα και μετα την επαννεκινηση οχι.

Αν δεν δεχτει το original τι γινετε???Παμε για καινουριο???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.