Jump to content



GUIDE: DVDRW Overclocking


Recommended Posts

Δοκίμασε με το Omnipatcher από το link που σου δίνω, να περάσεις το firmware που σου λέω.Κανονικά πρέπει να δουλέψει.Εάν όχι, υπάρχει πρόγραμμα στο site αυτό http://club.cdfreaks.com/showthread.php?s=&threadid=84566 , αλλά όπως γράφει και στο site είναι επικίνδυνη η χρήση του και πρέπει να γίνεται με προσοχή. :002:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Συμπληρωνω για να αποσαφηνισω κατι - ο τροπος που η Liteon ονομαζει τους οδηγους της ειναι λιγο περιεργος και μπορει να οδηγησει σε λανθασμενα συμπερασματα οπως τωρα. Υπαρχουν τρεις κατηγοριες οδηγων ως τωρα, τα 1-series, 2-series και 3-series τα οποια καθοριζονται απο το τελευταιο ψηφιο στο ονομα του μοντελου. Βοηθαει αν στην ουσια αντεστρεψει κανεις τα νουμερα ως εξης:

401S == 1-0-4

411S == 1-1-4

811S == 1-1-8

451S == 1-5-4

851S == 1-5-8

812S == 2-1-8

832S == 2-3-8

1213S == 3-1-12

1613S == 3-1-16

1633S == 3-3-16

Καταλάβαινει ετσι ευκολα κανεις οτι τα 811 και 812 ειναι τελειως διαφορετικα οσον αφορα στο επιπεδο hardware.

Link to comment
Share on other sites

Oντως δικιο εχετε.Δεν εχει πουθενα μετατροπη απο 811 σε κατι αλλο.

Ομως γιατι δουλεψε κανονικα και μετα την επαννεκινηση οχι.

Αν δεν δεχτει το original τι γινετε???Παμε για καινουριο???

Γιατι τα εργαλεια που χρησιμοποιουνται για να κανει κανεις crossflash σου δινουν τη δυνατοτητα να το κανεις σε οποιοδηποτε drive - δεν ειναι idiotproof :p Η επανεκκινηση χρειαζεται για να αναγνωριστει το νεο fw.

Κανονικα βαζοντας το fw του 811 δεν πρεπει να εχεις προβλημα - δεν νομιζω οτι εχει επηρεαστει η EEPROM κατα το crossflash σε 812. Αν εχει, oi πιθανοτητες να το φτιαξεις ειναι μικρες θα χρειαστει να βρεις το EEPROM του 811 και το απαραιτητο software για να κανεις το flash.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βγήκε καινούργια έκδοση firmware για το 832S (συνεπώς και για το 812S, αν θέλετε να το κάνετε OC). Η έκδοση είναι η CG4E από τους CodeGuys.

Μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ....

http://codeguys.rpc1.org/firmwares.html

post-10-1442173923,2923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουσα σημερα να πετυχω το Bitesetting στο Nec2500 μου.Εβαλα το νεο firmware (25x0 v3 test) του Ηαρυ (με το οποιο ειδα οτι μου εγινε και DL!!!) και μετα πηγα να δοκιμασω αν παιρνει την επιλογη για DVD-ROM μεσω του DVDBITSETTER 2.1.13.Οποτε πηγαινα να επιλεξω DVDBITSETTER μου εβγαζε προβλημα και δεν το επαιρνε.

Μετα δοκιμασα με το τελευταιο DVD Decrypter, οπου εκει τελικα πηρε τη νεα ρυθμιση.Μετα δεν εγραψα κατι αλλα θα δοκιμασω συντομα.Γιατι ομως δε δουλευε με το DVDBITSETTER??

Link to comment
Share on other sites

επειδή ζήλεψα και εγώ θα ρωτήσω!

έχω laptop acer1511lmi με matsita dvd-ram(πρίν γελάσετε με το ματσίτα,θα σας πω οτι τα ματσιτα ειναι Pioneer) Πάνω μήπως έχουμε τπτ και γιαυτό το καψερό??

καλό το 4x αλλά και οτι πιο γρήγορο δε θα με χάλαγε...

thnx a million

Link to comment
Share on other sites

Ωραια εκανα το Nec μου DL.Τωρα τι γινεται?Μπορω να γραψω κανονικα DL δισκακι?Μηπως ομως φθειρεται περισσοτερο η κεφαλη εγγραφης σε σχεση με τη νορμαλ εγγραφη και θα χαλασει αρκετα συντομα η συσκευη?Αληθεια ποσο εχουν παει τα DL δισκακια?

Link to comment
Share on other sites

επειδή ζήλεψα και εγώ θα ρωτήσω!

έχω laptop acer1511lmi με matsita dvd-ram(πρίν γελάσετε με το ματσίτα,θα σας πω οτι τα ματσιτα ειναι Pioneer) Πάνω μήπως έχουμε τπτ και γιαυτό το καψερό??

καλό το 4x αλλά και οτι πιο γρήγορο δε θα με χάλαγε...

thnx a million

Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι που θα αυξησει την ταχυτητα εγγραφης για το drive σου. Αν και η Μatshita ειναι απο τις μεγαλυτερες εταιρειες παραγωγης ΟΕΜ οδηγων, η υποστηριξη που εχει σε επιπεδο sw/fw ειναι ελλιπης αν μη τι αλλο.

Αν ειναι ο οδηγος σου καποιος απο τους παρακατω εχεις καποιες εχτρα επιλογες

http://forum.rpc1.org/dl_firmware.php?category=14&manufactor=18

Link to comment
Share on other sites

Ωραια εκανα το Nec μου DL.Τωρα τι γινεται?Μπορω να γραψω κανονικα DL δισκακι?Μηπως ομως φθειρεται περισσοτερο η κεφαλη εγγραφης σε σχεση με τη νορμαλ εγγραφη και θα χαλασει αρκετα συντομα η συσκευη?Αληθεια ποσο εχουν παει τα DL δισκακια?
Δεν υπαρχει καποιος που θα σου πει μετα βεβαιοτητας και αποδειξεως οτι υπαρχει η δεν υπαρχει μεγαλυτερη φθορα - καταπονηση της συσκευης. Προσωπικη μου αποψη αποτελει το οτι δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα και στη θεση σου θα εγγραφα αφοβα DL media - τσεκαροντας παντα την ποιοτητα εγγραφης τουλαχιστον αρχικα καθως ελαχιστες μετατροπες επι του συνολου του 2500 σε 2510 δεν ηταν επιτυχημενες.

[Edit] Και καλος πολιτης :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βγήκε καινούργια έκδοση firmware για το 832S (συνεπώς και για το 812S, αν θέλετε να το κάνετε OC). Η έκδοση είναι η CG5G από τους CodeGuys.

Μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ....

http://codeguys.rpc1.org/firmwares.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οταν λες drivers εννοεις firmwares? Τι ακριβως θες να κανεις? Να "υπερχρονισεις" το 2500 ή το 3500?

btw το συγκεκριμενο Thread χρειαζεται ανανεωση, ελπιζω να βρω χρόνο να την κάνω στο άμεσο μέλλον... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To Link δε δουλεύει με πάει στο φορουμ πιο συγκεκριμένα;

5. LITEON 401S/411S --> LITEON 811S

Πληροφοριες για την μετατροπή των 401S και 411S στο 811S μπορειτε να βρειτε στην παρακατω διεύθυνση (thanx zebra):

http://forums.speedlabs.org/index.php/topic,444.0

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.