Jump to content


πραγματικα μεγαλο προβλημα με ATI soz


overclocked

Recommended Posts

εχω ενα πολυ μεγαλο προβλημα...εχω μια 9500 softmodded σε 9700 ολα τελεια εδω και καιρο...

ειχα δωσει στην abit vgpu 1.65...παλι ολα οκ...για μηνες...

πριν λιγες μερες εβγαλα το ενα ψυγειο που εχω εξω απο το κουτι..για να βαλω ενα transit..

στην προσπαθεια μου τραβοντας τον σωληνα βγηκε αποτομα και επεσε λιγακι νερο κατω...στο κουτι εψαξα αλλα δε βρηκα σταγονα...

ανοιγω μετα το κουτι και ειχα ολο artifacts Παντου...και στο dos και στα windows... μιλαμε πολλα αρτφαcts...ακομα και desktop..στα games ουτε καν...ειναι σαν να εχω βαλει 500 μνημες....ξερετε που σπαει ολη η οθονη....

το θεμα εινα οτι εκανα format εβαla default drivers..αλλα τιποτε...

οποτε λεω λες να χαλασε το mobo?φερνει ενας φιλος μου μια 9500 την βαζουμε ολα οκ...παιζαμε ωρες...

μετα παμε σπιτι του..βαζουμε την καρταμου εκει τιποτε...τα ιδια...μετα παει να βαλει την δικια του και απο τοτε εχει τα ιδια χαλια με την δικια μου :S

τι φτεει?δεν την ειχα overclocked.....το απιστευτο της υποθεσης ειναι οτι με το που την βαλω στο Pc ...βραζει.!!!οταν λεω βραζει πιανει 100%πανω απο 100 βαθμος...σε σημειο εγκαυματος....λεω για να βαλω εχθες την giant 2 που ειχα...την βαζω και μεσα σε 10 λεπτα μαχ δεν αγκιζοταν ουτε η giant την βγαζω και το σιδερο μονο που δεν ειχε λιωσει!!!μηριζε οπως οταν καιγεται το σιδερο!!!μιλαμε πολυ θερμοκρασια....

ελεξα και τα ρευματα στα μολεχ και η +12 ηταν οκ...μπας λεω και δινει τρελα ρευματα...

οποτε τωρα λεω να παω να παρω καμια 9800...επισης τωρα οι δοκιμες γινονται με 1.55 vgpu..

τι μπορει να φτεει και να εχει τοσο θερμοκρασια ο πυρινας????γιατι λογικα αυτο φτειει που εχω artifacts και στο dos...μιλαμε πολυ χαλι!βοηθηστε με!!!εχω φρικαρει....ουτε το doom3 δεν εχω παιξει...η καρτα εχει ακομα εγκυηση δεν την εχω πολους μηνες.....αλλα πραγματικα τωρα βραζει!!παλια που την ειχα και o/c δεν ηταν ετσι.....τωρα αμα αφισεις το χερι 1 λεπτο μαχ εχεις εγκαυμα...

επισης.

κοιταζωντας στο πανω μερος της καρτας οχι προς την agp στην ακρη της καρτας που εχει κατι πυκνωτακια διπλα στης μνημες...και ειχε κατι σαν αλατι...λιγο ομως.....και κατι μου λεει οτι εκει επεσε νερακι.....το καθαρισα και με οινοπνευμα αλλα τιποτε...ηταν πολυ λιγο!!παντως σκονη δεν ηταν....

αλλα και παλι αμα χαλασε ετσι η καρτα του φιλου μου τι επαθε?και πως δουλευε στο pc Μου και στο δικο του οχι?

σκεφτομαι να παρω σημερα την φθηνοτερη agp καρτα που υπαρχει να την δοκιμασω για να δω αν θα χαλασει...μην παρω τσαμπα την 9800 προ και κλαιω...αν χαλασει τοτε δυστηχως θα πρεπει να τρεχω για rma το αβιτ και να παρω ενα asus p4p800 μεχρι να μου γυρισει απο το rma...δεν αντεχω χωρις pc

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ειναι στους πυκνωτες...(πυκνωτες δεν ειναι αυτα τα κυκινδρικα?)

ειναι διπλα σε κατι μικρα πραγματακια...πως τα λενε...αυτα που ειναι σαν αντιστασουλες...που εχουν και τα mobo..

Link to comment
Share on other sites

Βραχυκύκλωμα φαίνεται να είναι. Το νερό που σου έπεσε στο pcb σίγουρα πήρε κάτι μαζί του, τώρα πυκνωτή, αντίσταση, ολοκληρωμένο.. who knows… Γι αυτό και ζεσταίνεται τόσο, θα ζορίζεται μέχρι να αποδημήσει…:051:

Πολύ πιθανό εφόσον την έβαλες πάνω στη μητρική να έχει επεκταθεί η ζημία και στη mobo τη δική σου και του φίλου σου…:012:

Βγάλε την άστη να στεγνώσει καλά καλά και κάνε μια δοκιμή ακόμα, αν συνεχίζει RMA και ο Θεός βοηθός.

Μην το ρισκάρεις να βάλεις καινούρια κάρτα πάνω στη mobo γιατί θα τα κλαις διπλά…

Link to comment
Share on other sites

θα σου έσκασε κάποιο mosfet. Αν βρεις κάποιο με όμοια χαρακτηριστικά μπορείς να το αλλάξεις. Η εγγύηση δε νομίζω πια να σε ενδιαφέρει αφού την έχεις αλλάξει σε 9700 οπότε μπορείς να προσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

θα σου έσκασε κάποιο mosfet. Η εγγύηση δε νομίζω πια να σε ενδιαφέρει αφού την έχεις αλλάξει σε 9700 οπότε μπορείς να προσπαθήσεις.

Βρε Μήτσο.... αφού λέει ο άνθρωπος ... softmodded

Αν την καθαρίσει καλά, δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα με εγγύηση.

Αν δεν έχει λήξει.

Link to comment
Share on other sites

η καρτα εινα καινουρια....θα τους την δωσω λογικα...σημερα θα παρω καμια φθηνη να την δοκιμασω!!και βλεπουμε...ελπιζω να μην ειναι mobo γιατι αμα ειναι θα πρεπει να το τρεχω για rma και να αγορασω asus μεχρι να μου επιστρεψει...και να παρω και vga...πακετοοοοοο

και θελω να παιξω και το doom3

παντως ζεστενεται υπερβολικα...

Link to comment
Share on other sites

και ημουν κολοφαρδος που την βρηκα σε μαγαζι με μνημες σε σχημα L και εγινε 9700 αφου ειχα παρει μολις μια βδομαδα μια 9500 pro που την πουλησα!!πακετο :S

πρεπει τελικα να επεσε νερακι απο τη μαλακια μου...αλλα να χαλασε και το agp?ελεος...

Link to comment
Share on other sites

και σε τι μπορει να οφειλεται η τρελη θερμοκρασια του core?και πανω στη γκατεμια μου χθες που εβγαλα την stock ψυκτρα εχασα το ενα ελατηριακη και τωρα πρεπει να βλαω κατι αλλιως δε θα την δεχτουν στο μαγαζι...λογικα δεν υπαρχει 9500 για αλλαγη ελπιζω να παρψ πιστωτικο

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και πάρε κάποιο ειδικό σπρέυ καθαρισμού πλακετών. Πες στο μαγαζάτορα τι συνέβη και θα σε βοηθήσει. Ακόμα δεν έχει χαλάσει το υλικό αλλά ζορίζεται πολύ και θα τα φτύσει σύντομα αν δε το φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.