Jump to content



DX8/DX9 κάρτες + DX9 games = απορίες....


nicksoti1442169068

Recommended Posts

Παιδιά τις τελευταίες μέρες που δοκίμασα λίγο να παίξω Farcry - Doom3 στα 2 PC της sig μου, το 1ο με FX5900XT και το 2ο με ΤΙ4200, και θεωρώντας τα περίπου ισοδύναμα απο πλευράς επεξεργαστή(λίγο πιο γρήγορο το 1ο) μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:

Και τα δύο games υποθέτω ότι καταλαβαίνουν αν η κάρτα υποστηρίζει DX9 αυτόματα σωστά; Οπότε όταν βάζω πχ "medium" ρυθμίσεις στη 1η και το ίδιο στην 2η, στη 1η περίπτωση έχω medium σε DX9 και στη 2η σε DX8 σωστά; Αυτό εξηγεί ίσως ότι στο Doom3 με την 4ΤΙ στις ίδιες ρυθμίσεις έχω πολύ καλύτερα FPS από ότι με την 5900(!!), αλλά σαφώς χειρότερα γραφικά. Στο Farcry προβάδισμα στις ίδιες επιλογές ποιότητας έχει η 5900, αλλά στην ποιότητα των γραφικών η διαφορά είναι μικρή θα έλεγα. Θεωρώντας ότι σε DX8 η 5900 είναι 20-30% καλύτερη από την Τi βάση 3dmark2001:

1)Υπάρχει τρόπος να τρέξω τα 2 games στην 5900ΧΤ αλλά με DX8 αντί 9? Αυτό ενδεχωμένως να βοηθούσε στο Doom3 όπου σαφώς η 5900 ζορίζεται πολύ ακόμα και σε 800χ600. Ετσι θα μπορούσα να έχω περισσότερες επιλογές για playable ρυθμίσεις μεταξύ πχ σε DX8 high 4xAA και σε DX9 medium 2xAA. Φανταστείτε ότι κάτι τέτειο θα έλυνε και τα χέρια σε όσους έχουν πιο αργές Dx9 κάρτες όπως FX5600, R9500 που "τα βλέπουν όλα" σε DX9 games.

2)To Doom3 σε OpenGl δεν είναι γραμμένο; Άρα γιατί η 5900XT ζορίζεται λίγο παραπάνω και έχει καλύτερα γραφικά από την 4ΤΙ, σε ίδιες ρυθμίσεις πάντα, λες και είναι γραμμένο σε DX9; Μήπως είναι σε έκδοση OpenGl εντολές της οποίας υποστηρίζει μέσω hardware η 5900 ενώ στην 4ΤΙ τρέχει σε παλιότερη, κατά αντιστοιχία με DX8-DX9; Και γιατί στην εγκατάσταση μου έλεγξε εαν έχω DX9b; Υβρίδιο είναι τελικά το Doom3;

3)Η 5900ΧΤ (Albatron από Πλαίσιο) σε default συχνότητες στο Doom3 σύμφωνα με το monitor του Rivatuner ανεβοκατεβάζει συχνότητες 400-375-400 κ.ο.κ. Αυτό δεν υποτίθεται ότι οι Nvidia κάρτες το κάνουν μόνο όταν "εντοπίσουν" overclocking ή μεγάλες θερμοκρασίες από ένα σημείο και μετά; Θεώρησα ότι, έχοντας και το κουτί μου ανοικτό, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό σε καινούρια κάρτα 200 ευρώ, ακόμα κι αν είναι καλοκαίρι, και την έδωσα για έλεγχο ζητώντας αλλαγή. Η γνώμη σας ποιά είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2)To Doom3 σε OpenGl δεν είναι γραμμένο; Άρα γιατί η 5900XT ζορίζεται λίγο παραπάνω και έχει καλύτερα γραφικά από την 4ΤΙ, σε ίδιες ρυθμίσεις πάντα, λες και είναι γραμμένο σε DX9; Μήπως είναι σε έκδοση OpenGl εντολές της οποίας υποστηρίζει μέσω hardware η 5900 ενώ στην 4ΤΙ τρέχει σε παλιότερη, κατά αντιστοιχία με DX8-DX9; Και γιατί στην εγκατάσταση μου έλεγξε εαν έχω DX9b; Υβρίδιο είναι τελικά το Doom3;

Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιεί κάποια OpenGL extensions της Nvidia (GL_NV_*) όταν χρησιμοποιείς την FX που δεν υπάρχουν στην TI. Δεν είμαι εξοικιωμένος με την κονσόλα του Doom3 αλλά θα υπάρχει η εντολή για να εμφανίζει όλα τα extensions που χρησιμοποιεί το παιχνίδι και υποστηρίζει η κάρτα. Αν συμβαίνει το παραπάνω κάποια εντολή θα υπάρχει για να το απενεργοποιήσεις. Αν έχεις Linux και θες να δεις όλα τα extensions που υποστηρίζει η κάρτα σου τρέξε την glxinfo στην κονσόλα, για MSWin δεν ξέρω πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Άσχετο, αλλά χτες επέστρεψα από διακοπές και... αποτοξίνωση από το PC. Ακόμα και το mailbox μου έβαζα άλλους να το δουν. Σήμερα άνοιξα το PC ξανά για πρώτη φορά και τα μάτια μου ενοχλούνται στο μισάωρο, σε LCD monitor.... καλή φάση!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.