Jump to content


βοηθεια για φλασαρισμα bios


Warlord

Recommended Posts

καλησπερα παιδες

απο τοτε που πηρα τη 9800 pro κ ενω παιζω καποιο παιχνιδι σε τυχαια στιγμη(μπορει μεσα σε 5 λεπτα μπορει κ καθολου για ωρες) τα παντα παγωνουν κ βγαινει μια σκετη μπλε οθονη(οχι η blue screen of death) με 1 περιεργο θορυβο(σα τρυξιμο) με μονη λυση το reset :104: .δοκιμασα να βαλω ολα στα default(αφου ειχα κανει ο/c σε cpu,ram,vga) κ παλι τα ιδια. :087: σκεφτομαι μηπως δεν επαρκει το psu μου (300W).επισης δοκιμασα το Memtest στις μνημες κ εβγαλε 1 error μετα απο κανα 2ωρο.πρωτου ομως βεβαιωθω οτι ειναι κατι απαυτα που προκαλει αυτα τα crash ειπα ναλλαξω το bios του mobo κατι που δεν εχω κανει απο τοτε που το πηρα.

θαθελα λοιπον να μου πειτε πως φτιαχνω 1 boot disk, τι πρεπει να περασω μεσα κ πως στη συνεχεια φλασαρω το νεο bios στη μητρικη μου.εχω μια asus p4s533 (sis 645dx) κ εχω κατεβασει απτο site της asus το aflash 2.21 (κ φυσικα το τελευταιο bios).

επισης θαθελα να ρωτησω αν πρεπει νακολουθησω καμια διαδικασια πριν το φλασαρισμα ωστε να μην παρουσιαστει καποιο προβλημα σε hardware (ισως λογω οverclocking η τπτ αλλο) η software/drivers (λογω του οτι τα ρολογια της μητρικης θα μηδενιστουν κ πολλα προγραμματα ισως πουν not up to date κλπ κ δε λειτουργουν)

περιμενω απαντησεις σας για να προχωρησω κ ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες

απο τοτε που πηρα τη 9800 pro κ ενω παιζω καποιο παιχνιδι σε τυχαια στιγμη(μπορει μεσα σε 5 λεπτα μπορει κ καθολου για ωρες) τα παντα παγωνουν κ βγαινει μια σκετη μπλε οθονη(οχι η blue screen of death) με 1 περιεργο θορυβο(σα τρυξιμο) με μονη λυση το reset :104: .δοκιμασα να βαλω ολα στα default(αφου ειχα κανει ο/c σε cpu,ram,vga) κ παλι τα ιδια. :087: σκεφτομαι μηπως δεν επαρκει το psu μου (300W).επισης δοκιμασα το Memtest στις μνημες κ εβγαλε 1 error μετα απο κανα 2ωρο.πρωτου ομως βεβαιωθω οτι ειναι κατι απαυτα που προκαλει αυτα τα crash ειπα ναλλαξω το bios του mobo κατι που δεν εχω κανει απο τοτε που το πηρα.

θαθελα λοιπον να μου πειτε πως φτιαχνω 1 boot disk, τι πρεπει να περασω μεσα κ πως στη συνεχεια φλασαρω το νεο bios στη μητρικη μου.εχω μια asus p4s533 (sis 645dx) κ εχω κατεβασει απτο site της asus το aflash 2.21 (κ φυσικα το τελευταιο bios).

επισης θαθελα να ρωτησω αν πρεπει νακολουθησω καμια διαδικασια πριν το φλασαρισμα ωστε να μην παρουσιαστει καποιο προβλημα σε hardware (ισως λογω οverclocking η τπτ αλλο) η software/drivers (λογω του οτι τα ρολογια της μητρικης θα μηδενιστουν κ πολλα προγραμματα ισως πουν not up to date κλπ κ δε λειτουργουν)

περιμενω απαντησεις σας για να προχωρησω κ ευχαριστω εκ των προτερων.

Φιλε μου πριν Φλασαρεις πρεπει να τα εχεις ολα default :033:

Link to comment
Share on other sites

1. Βάλε μια δισκέτα στο floppy και με δεξί κλικ δώσε format (διαμόρφωση) σημειώνοντας με τικ το κουτάκι που λέει create an MS-DOS startup disk (δημιουργία δισκέτας εκκίνησης).

2. Σε άλλη δισκέτα βάλε μέσα το aflash και το καινούριο bios.

3. Boot από το floppy και μόλις φτάσει στο command prompt άλλαξε τη δισκέτα. Πληκτρολόγησε aflash και το προγραμματάκι είναι εύκολο.

Αυτή είναι step by step διαδικασία, γίνεται και με ένα batch file αλλά να μην σε μπερδέψω. Κάνε τα παραπάνω και αν έχεις απορίες ξαναπόσταρε…

Link to comment
Share on other sites

Λαθος στο memtest δεν ειναι κατι καλο τρεξε μονο τo 5 η το 8 test γιατι πιεζει ποιο πολυ τις μνημες,προτεινω μετα το flash LOL να αλλαξεις PSU και μητρικη αφου εχω δει 865PE mobo σχεδον τσαμπα.......

Link to comment
Share on other sites

αν και τα παιδια ειναι σαφως πιο σχετικα απο μενα αυτο το παγωμα νομιζω οτι εχει να κανει με μνημη. Αν αλλαξεις μνημη στο κανει παλι; (χωρις να το πουσαρεις λεμε).

Τα ρολογια της μητρικης νομιζω δεν μηδενιζονται με το flash, κι ισως το μονο που θα εχει προβλημα ειναι προγραμματα του στυλ f@h και fad. Οσα bios update εχω κανει δεν μου βγαλανε προβλημα σε προγραμματα παντως

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Στραταρχης παντα οταν φλασαρουμε τρεχουμε το συστημα σε default συχνοτητες προς ενδεχομενη αποφυγη προβληματων.......

Ε το PSU σου σιγα μην ειναι 300 βαττ..............

Η αγορα ενος ποιοτικου ειναι αναγκαια (κατα τη γνωμη μου) εσυ θα αποφασισεις τι θα παρεις και ποσα θα διαθεσεις.......

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

δλδ παιδια το προβλημα λετε οφειλεται κατα πασα πιθανοτητα σε psu η ram ε?το περιεργο ειναι γιατι γινεται με τετοιο τυχαιο τροπο.μπορει να το κανει μεσα σε 2 λεπτα 2 φορες συνεχομενες, μπορει κ να μη το κανει για 5ωρες 2-3 συνεχομενες μερες...Princess δεν εχω δοκιμασει αλλη μνημη...εχω 3 dimm(2χ256+1χ512).πρεπει να βγαζω τα 2 κ να αφηνω το 1 μονο του κ να τρεχω το memetest μεχρι να βρω πιο-α εχουν προβλημα?

seankon επειδη λογω διακοπων ξεμεινα απο φραγκα θελω πρωτα να βεβαιωθω οτι φταιει το Psu.μηπως ειναι κατι αλλο που προκαλει αυτα τα crash κ δωσω τσαμπα λεφτα..γιαυτο ελεγα να φλασαρω το νεο bios.

Link to comment
Share on other sites

το psu και γω νομιζω οτι πρεπει να το αλλαξεις.. αλλα δε νομιζω να ειναι αυτο. Απο θερμοκρασιες αληθεια πως εισαι; το ανεμιστηρακι (η οτι εχει για ψυξη η καρτα γραφικων σου) δουλευει οκ? Γιατι αποτι καταλαβαινω με το ασχετο μυαλο μου στο κανει μονο στα παιχνιδια.... σε μενα που κολλαγε το ανεμιστηρακι στη gigabyte εκανε κατι κολληματα (χωρις να παιζω παιχνδια). Οσο για τις μνημες εγω θα εβρισκα ενα dimmaki και απλα θα το εβαζα σε ολες τις θεσεις μεχρι να βρω που εχω προβλημα (μπακαλικο, αλλα ειπαμε οτι ειμαι ασχετη)

Link to comment
Share on other sites

μονο στα παιχνιδια ναι...vga ψyκτρα εχω παρει εξτρα...thermaltake extreme giant III

οσο για θερμοκρασιες για τη vga δε ξερω...για cpu βαραει 60αρες σε full load..

οσο για τα dimmakia δε καταλαβα(ειμαι κ γω ψιλοασχετος αποτι βλεπεις)...οι θεσεις θαχουν το προβλημα η τα ιδια τα dimmakia?εχει σημασια η θεση που θα βαλεις 1 dimm?

Link to comment
Share on other sites

σε μενα που κολλαγε το ανεμιστηρακι στη gigabyte εκανε κατι κολληματα (χωρις να παιζω παιχνδια).

Αν στα καλά καθούμενα σταματούσε και σε κάποια φάση έπαιρνε πάλι μπροστά νομίζω ότι αυτό γίνεται αυτόματα. Μόλις περάσει δλδ μια συγκεκριμένη θερμοκρασία ξεκινάει αυτόματα (smart fan) καθώς αν πέσει τότε σταματάει. Το κάνει και η δική μου και το είχα διαβάσει κάπου απλά δεν το λέω με σιγουριά γιατί δεν το έχω διασταυρώσει.

Link to comment
Share on other sites

οχι σε μενα κολλαγε κανονικα...(τοχω βγαλει να το φτιαξω καποια στιγμη...). Μηχανικα καθαρα σαν καπου να βρισκει.. αλλα αν του κολλαει μονο στα παιχνιδια δεν ειναι λογικονα σκεφτει κανεις καρτα γραφικων και μνημη; (λεω τωρα, δεν ειμαι και ειδικη, αποτι εχω ψαξει κι εχω καψει ξερω!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.